خانه / روانشناسی / استرس / ۱۰ راه غلبه بر استرس و نگرانی
راه غلبه بر استرس و نگرانی

۱۰ راه غلبه بر استرس و نگرانی

جوانان باید بتوانند به آنچه که موجب شادی آن ها را فراهم می کند، دست بیابند. آن ها به عنوان یک نسل که کمترین مسئولیت را دارند، متاسفانه بیشترین میزان استرس را نیز تجربه می کنند. تمامی اعضای جامعه در تیر رس استرس قرار دارند اما راه غلبه بر استرس چیست و چطور باید آن را درمان کرد؟ این موضوعیست که در ادامه با ان میپردازیم.

۱۰ راه غلبه بر استرس و نگرانی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

در سال ۲۰۱۳ یک نظرسنجی توسط انجمن Nightlines Association صورت گرفت. این نظرسنجی نشان می دهد که ۶۵ درصد از دانشجویان دچار استرس هستند. آن ها همزمان در کنار دانشگاه به شغل یک پاره وقت نیز روی می آورند و نگران وظایف خود هستند. آن ها همیشه اضطراب این موضوع را دارند که چگونه قدم بعدی را در جهت پیشرفت آینده ی خود بردارند. تلاش برای مدیریت همه ی این موارد در یک زمان، شما را سردرگم خواهد کرد.

به عنوان یک فرد در جامعه، هر دقیقه ی شما با استرس و نگرانی خواهد گذشت و این احساس را خواهید داشت که باید برای بدست آوردن هدفی برنامه ریزی کنید. در اوقات فراغت خود، به جای استراحت و تفریح، به دنبال برنامه ریزی هستید تا بتوانید یک دوره ی کارآموزی را سپری کنید و آن را به رزومه ی کاری خود اضافه کنید و یا برای بدست آوردن پول مورد نیاز خود، مجبور به کار کردن خواهید شد.

اگر مراقب نباشید، کار زیاد و سخت منجر به فرسودگی شما خواهد شد. حتی درست زمانی که همه چیز ناخوشایند به نظر می رسد و شما چیزی برای از دست دادن ندارید. هنگامی که احساس ناراحتی می کنید، اگرچه شاید کار چندان راحتی بنظر نرسد، اما به وجود آوردن شرایط زندگی با استرس کمتر به هیچ وجه کار غیرممکنی نیست.

روش های آسان و موثر بسیاری برای مقابله با استرس وجود دارد. در این مطلب راه غلبه بر استرس که با آن ها مواجه شده ام را مشاهده خواهید کرد.

رژیم غذایی متنوع و سالم

خوردن مواد غذایی سالم و میوه ی فراوان امری بسیار مهم و یک راه غلبه بر استرس است. همچنین مصرف آبمیوه هایی که سرشار از ویتامین C می باشند، مانند: آب پرتقال یا گریپ فروت، که برای ایمنی بدن بسیار مفید هستند و مصرف آن ها به کاهش استرس کمک خواهد کرد، اهمیت فراوانی دارد.

حتما بخوانید: آشنایی با علائم استرس

هنگامی که خسته و پر از مشغله هستید، ممکن است وسوسه شوید که یک پیتزا و یا یک غذای آماده سفارش دهید، اما مصرف مواد غذایی که حاوی مواد مغذی است، علاوه براینکه سالم تر است، می تواند درمانی هم برای کاهش استرس در بدن شما باشد.

ورزش بهترین راه غلبه بر استرس است

انجام ورزش به مدت حداقل یک بار در هفته، بهترین راه غلبه بر استرس و تپش قلب است. ورزش به بدن کمک می کند تا آندروفین تولید کند و درنتیجه با وجود آندروفین در بدن، شما احساس بهتری خواهید داشت. حتی ۳۰ دقیقه پیاده روی روزانه به کاهش سطح استرس در بدن شما کمک خواهد کرد.

ورزش بهترین راه غلبه بر استرس است

بهتر است تمرین مستمر داشته باشد. اگر حتی در آن لحظه احساس خوبی به شما دست ندهد، بدون شک مدتی بعد، مزایای آن را احساس خواهید کرد

حضور در باشگاه ورزشی نیز می تواند به کاهش سطح استرس شما کمک کند. از آنجایی که بطور منظم با افراد دیگر در ارتباط هستید، این امر قطعا به بهبود روحیه ی شما کمک بزرگی خواهد کرد.  چرا یوگا را امتحان نمی کنید؟ انجام یوگا یک شیوه ی عالی برای رهایی ذهن و استراحت دادن به ماهیچه های بدن است.

مدیتیشن

اگرچه این امر ممکن است ساده بنظر بیاید، ولی سکوت و نشستن در یک محیط آرام به مدت ۱۰ دقیقه در روز کمک شایانی به غلبه بر استرس خواهد کرد. اگر تا به حال مدیتیشن را امتحان نکرده اید، پس بدون شک ارزش یکبار امتحان کردن را خواهد داشت.

تکنیک های تنفسی مفید با به جریان انداختن اکسیژن از طریق رگ های خونی، قادر خواهند بود تا شما را در وضعیت آرام تری قرار داده و در نتیجه در مقابله با استرس بسیار مفید باشند.

به خود مرتبا استراحت دهید

یک راه غلبه بر استرس استراحت های کوتاه میباشد. استراحت های کوتاه بین کار به ذهن استراحت می دهد و همچنین استراحت های طولانی مدت نیز بسیار مهم است. بهتر نیست آخر هفته ها را برای استراحت دادن به خود اختصاص دهید؟

حتی اگر مجبور شدید زمانی را خارج از حیطه ی کاری برنامه ریزی کنید و آن را برای تفریح و استراحت به خود اختصاص دهید و امیدوار باشید که با حس تازه ای به کار خود بازخواهید گشت.

حتما بخوانید: انواع استرس کدامند؟

داشتن حیوان خانگی

گفته شده است که وقت گذراندن با حیوانات برای سلامتی مفید است. اگر یک حیوان خانگی را برای مدتی نوازش کنید، بدن هورمون هایی را آزاد خواهد کرد که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید و میزان استرس را در شما کاهش می دهد.

بسیاری از خانه ها و یا مجتمع های مسکونی اجازه ی نگه داری از حیوانات را نمی دهند. بنابراین، گذراندن اوقاتی در کنار خانواده یا دوستانی که حیوانات خانگی دارند، انتخاب خوبی بنظر می رسد.

درنتیجه بدون اینکه مسئولیتی بر گردن شما باشد، آن عشق و آرامش لازم را دریافت خواهید کرد.

خواب بهترین راه غلبه بر استرس (موبایل را کنار بگذارید)

خواب همیشه بهترین دارو است. برخی از افراد به این امر واقفند که یک چرت کوتاه ۲۰ دقیقه ای تا چه اندازه می تواند در افزایش بهره وری مفید واقع شود. ما نیز همچون دانش آموزان و دانشجویان گرایش بسیاری به سایت های رسانه های اجتماعی، پاسخ به ایمیل ها، پیامک دادن و تماس های تلفنی داریم و مدت زمان بسیاری را برای آن ها صرف خواهیم کرد.

استفاده از آن ها در حد نرمال می تواند سرگرم کننده باشد، اما استفاده ی بیش از حد از کامپیوتر و موارد ذکر شده، منجر به استرس بیشتری خواهد شد. اگر پس از کار به دلیل استفاده از ابزارهای الکترونیکی، زمان کافی را برای استراحت به خود اختصاص ندهید، این امر باعث بروز تنش بیشتری در شما خواهد شد.

غلبه بر استرس با خواب

برای ترک سیگار و دخانیات اقدام کنید

برخی از افراد براین باورند که کشیدن سیگار باعث آرامش می شود، اما محققان در تیم اروپایی تحقیقاتی در موضوع یافتن راه غلبه بر استرس در مورد نیکوتین و تنباکو اینگونه اظهار کرده اند که نیکوتین هورمون سروتونین که وظیفه ی مقابله با استرس را برعده دارد، متوقف می کند و این امر می تواند یک دلیل خوب دیگر برای ترک سیگار باشد.

مقاله مشابه: کاهش استرس در دوران بارداری

سعی کنید همیشه جنبه ی مثبت را نگاه کنید

اگر یک فرصت نهایی مهم را از دست دادید، سعی کنید از آنچه که از این اشتباه آموخته اید، قدردانی کنید. چرا که اکنون می دانید، چطور آن را پیش بینی کنید. گاهی در پس اتفاقاتی که به ظاهر ناخوشایند به نظر می رسند، یک نکته ی مثبت برای درس گرفتن وجود دارد .

گوش دادن به موسیقی

گوش دادن به موسیقی یک راه غلبه بر استرس و نگرانی میباشد و باعث آرامش می شود و ذهن شما را در فضای بهتری قرار می دهد. در مواقعی که استرس دارید، گوش دادن به تعدادی موسیقی آرام بخش هنگام کار می تواند چاره ساز باشد.

خنده

محققان براین باورند که خنده بهترین دارو است و این موضوع کاملا حقیقت دارد. خندیدن با صدای بلند باعث افزایش اکسیژن و جریان خون می شود که این امر بطور خودکار باعث کاهش استرس می گردد. این امر که زندگی را سخت نگیرید، کمک می کند تا فرد بتوانید زندگی بهتر و ساده تری داشته باشد.

زمانی را به خود اختصاص دهید، از دنیای مجازی خارج شوید و استراحت کنید. وقت آن رسیده است که ما انسان ها این موضوع را بپذیریم که بدون استرس هم می توانیم به آنچه که می خواهیم دست بیابیم.

۱۰ راه غلبه بر استرس و نگرانی
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

راه تشخیص بیماری های مقاربتی

راه تشخیص بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی (Sexually transmitted diseases) که STD نامیده می شوند، بیماری های هستند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *