جدیدترین روش های غلبه بر استرس

روش های جدید درمان استرس (۱۴ تکنیک طلایی)

علم روانشناسی هر لحظه در حال کشف روش های جدید غلبه بر اختلالات و مشکلات روانی است. استرس به عنوان یکی از رایج ترین مشکلات انسان امروز نیاز دارد با روش های نوین درمان شود. در جلسات مشاوره درمان استرس معمولا از روش های جدید درمان استرس استفاده می شود که در این مطلب ویکی روان به بررسی بهترین آنها می پردازیم.

جدیدترین روش های درمان استرس از دید روانشناسی کدامند؟

با بخش وبلاگ سایت ویکی روان همراه باشید.

قبلا در ویکی روان مفصل درباره روش های سریع درمان استرس صحبت کردیم، اما این مطلب مربوط به روش های جدید درمان استرس است که هر کدام با توجه به شرایط اجتماع و خصوصیات کلی مردم تغییر کرده است.

در این مقاله کمکتان می کنیم بیاموزید که چگونه از قدرت حواس خود برای از بین بردن استرس در محل، خانه و حفظ آرامش و تمرکز خود استفاده کنید.

مهم نیست که زندگی چه بر سر شما آورده است، مهم این است که شما چه واکنشی نشان می دهید؟

سریعترین راه برای از بین بردن استرس چیست؟

جدیدترین روش های درمان استرس و نگرانی

تکنیک های بی شماری برای کنترل استرس وجود دارد.

یوگا، مراقبه ذهن آگاهی و ورزش تنها چند نمونه از فعالیت های تسکین دهنده استرس است که معجزه آسا هستند. اما در گرماگرم لحظه ای، در طول یک مصاحبه شغلی تحت فشار، یا اختلاف نظر با همسرتان، شما نمی توانید مراقبه یا پیاده روی طولانی را به کار گیرید. در این شرایط، شما به چیزی فوری و در دسترس تر نیاز دارید.

اینجاست که روش جدید درمان استرس به کار میاید و کمکتان می کند به مسیر صحیح بازگردید. خب، در ادامه تمام این تکنیک ها را بررسی می کنیم.

۱- تشخیص دهید چه زمانی استرس دارید

ممکن است بدیهی به نظر برسد که شما می دانید چه زمانی استرس دارید، اما بسیاری از ما آنقدر پریشان هستیم که فراموش می کنیم وقتی سیستم عصبی ما متعادل است چه حسی دارد.

وقتی هنوز آرام هستیم هنوز هوشیار و متمرکز است. شما می توانید با گوش دادن به بدن زمان استرس خود را تشخیص دهید. هنگامی که خسته هستید، چشمان شما احساس سنگینی می کند و ممکن است سر خود را بر روی دست خود قرار دهید. وقتی خوشحال باشید، راحت می خندید

در واقع باید به خودتان دقیق تر نگاه کنید، ببینید چه زمان هایی دچار استرس می شوید، چه افرادی شما را مضطرب می کنند؟ همانطور که در مطلب تعریف استرس در ویکی روان گفتیم، اولین راه درمان، ایجاد شناخت دقیق است.

۲- واکنش استرس خود را شناسایی کنید

استرس باعث کاهش وزن میشه

همه ما از درون واکنش استرس “جنگ یا گریز” را داریم.

فشار خون شما بالا می رود، قلب شما سریعتر پمپ می کند و عضلات شما منقبض می شوند. بدن شما سخت کار می کند و سیستم ایمنی بدن شما ضعیف می‌ شود. از بیرون، مردم به روش های مختلف به استرس پاسخ می دهند

روش جدید درمان استرس اغلب به واکنش استرس خاص شما مربوط می شود:

۱-۲ پاسخ استرس بیش از حد هیجان زده

عصبانی و برانگیخته می‌ شوید، بیش از حد احساساتی شده یا تحت فشارهای روانی قرار می‌ گیرید و به این طریق فعالیت های تسکین دهنده استرس که شما را آرام می کنند برایتان بهتر خواهد بود.

۲-۲ پاسخ استرس بدون هیجان

اگر تمایل دارید که تحت فشار روانی افسرده، گوشه گیر باشید، به فعالیت های تسکین دهنده استرس که محرک و انرژی دهنده هستند، برایتان بهتر خواهد بود.

۳- به نجات فکر کنید

طبق جدیدترین روش های غلبه بر استرس، ابتدا باید تجربیات حسی که برای شما بهتر عمل می‌ کنند را شناسایی کنید.

ممکن است نیاز به برخی آزمایش ها داشته باشید تا خودتان را بهتر بشناسید و ببینید در چه مواقعی احساسات مفیدی دارید؟ همانطور که از حواس مختلف استفاده می کنید، توجه داشته باشید که علائم و نشانه های استرس شما با چه سرعتی کاهش می یابد. تا حد ممکن دقیق باشید. نوع خاص صدا یا نوع حرکتی که بیشتر روی شما تأثیر می گذارد چیست؟

به عنوان مثال، اگر عاشق موسیقی هستید، انواع مختلف موسیقی آرام بخشتان را گوش دهید یا آهنگی را پیدا کنید که بلافاصله شما را آرام می کند.

این روش ها باعث می شوند حواستان از موضوعات استرس را دور شود.

۴- از بینایی (Sight) خود استفاده کنید

استفاده از احساسات 5 گانه برای کاهش استرس

خب در این مطلب ویکی روان درباره روش های جدید درمان استرس صحبت خواهیم کرد پس تعجب نکنید ایده استفاده صحیح از بینایی را برای کم کردن انواع گوناگون استرس مطرح می کنید.

 • به یک عکس گرامی یا یادگار مورد علاقه خود نگاه کنید
 • برای روح بخشیدن به فضای کار خود از یک گیاه یا گل استفاده کنید
 • از زیبایی طبیعت لذت ببرید: یک باغ، ساحل، پارک یا حیاط پشتی خود، این از روش های جدید درمان استرس است
 • خود را با رنگهایی که روحیه شما را بالا می برند محاصره کنید
 • چشمان خود را ببندید و خود را در محلی که احساس آرامش و جوان سازی می کنید، تصور کنید

۵- حس بویایی (Smell) خود را فعال تر کنید

این تکنیک فوق العاده به مرور باعث ترشح کمتر هورمون های استرس زا در بدن می شوند و شما احساس بهتری را تجربه خواهید کرد.

 • یک شمع معطر روشن کنید یا مقداری عود بسوزانید
 • روغنهای اساسی مختلف را آزمایش کنید
 • گلهای رز یا نوع دیگری از گل را بو کنید
 • در هوای آزاد از هوای پاک و تمیز لذت ببرید
 • عطر یا ادکلن مورد علاقه خود را بزنید

۶-  استفاده از حس لامسه (Touch) دیگر روش جدید درمان استرس است

 • خود را در یک پتو گرم بپیچید
 • حیوان خانگی سگ یا گربه داشته باشید
 • یک شی آرامبخش (یک حیوان نرم، یادداشت مورد علاقه) را در دست داشته باشید
 • به خود ماساژ دست یا گردن بدهید، این از بهترین روش های پیشگیری از استرس و اضطراب است
 • لباسی بپوشید که پوستتان احساس نر می کند

۷- استفاده بهینه از حس چشایی (Taste)

روانشناس برای درمان استرس و اضطراب

لذت بردن از یک غذای مورد علاقه می تواند بسیار آرامش بخش باشد، اما غذا خوردن بدون حضور ذهن فقط به استرس شما اضافه می کند. کلید این است که حس چشایی و میانه‌ روی را در نظر داشته باشید.

 • یک تکه آدامس بدون قند بجوید
 • یک تکه کوچک شکلات تلخ میل کنید
 • یک فنجان قهوه یا چای دم کرده یا یک نوشیدنی خنک بخورید
 • یک میوه کاملا رسیده بخورید
 • از یک میان وعده سالم و ترد (مخلوط کرفس هویج) لذت ببرید

۸- حرکتی (Movement)

اگر تمایل دارید هنگام استرس ساکت شوید و یا ضربه روحی را تجربه کرده اید، فعالیت های تسکین دهنده استرس که شما را به حرکت وا می دارد بسیار مفید خواهد بود.

 • در جای خود بدوید یا به بالا و پایین بپرید
 • سر خود را به صورت دایره بچرخانید
 • به یک پیاده روی کوتاه بروید
 • دیگر روش جدید درمان استرس با حرکت این است که یک توپ استرس لاستیکی را فشار دهی، مثل توپ تنیس یا توپ پلاستیکی نرم تر

۹- از صدا (Sound) استفاده کنید

شاید صدا از روش های جدید درمان استرس نباشد اما از تکنیک های زیر استفاده کنید:

 • آهنگ مورد علاقه خود را بخوانید یا پخش کنید
 • به موسیقی آرامش بخش یا نشاط آور گوش دهید
 • با موسیقی طبیعت هماهنگ شوید – موجهایی که در حال شکسته شدن هستند، صدای باد در میان درختان، آواز پرندگان
 • یک فواره کوچک بخرید تا بتوانید از صدای آرامبخش آب روان در خانه یا محل کار خود لذت ببرید
 • آویزهای صداردار را نزدیک پنجره باز آویزان کنید

۱۰- از کم شروع کنید

به جای تسکین سریع فشار روانی خود بر روی منبع استرس عمده، با یک منبع استرس قابل پیش بینی سطح پایین، مانند پختن شام در پایان یک روز طولانی یا پرداخت صورتحساب، شروع کنید.

۱۱- شناسایی و هدف قرار دادن یک روش جدید درمان استرس و اضطراب است

مشاوره-آنلاین-درمان-استرس-در-ویکی-روان

فقط به یک عامل استرس زا در سطح پایین فکر کنید که می دانید چندین بار در هفته رخ می دهد، مانند رفت و آمد. تصمیم بگیرید که هر بار با کاهش سریع استرس، آن عامل استرس زا را هدف قرار دهید.

پس از چند هفته، یک عامل استرس زای دوم و غیره را هدف قرار دهید.

۱۲- از زمان های رفت و آمد بیشتر استفاده کنید

اگر در رفت و آمد به محل کار خود در حال تمرین تسکین سریع استرس هستید، یک روز یک دستمال معطر با خود بیاورید، روز دیگر موسیقی را امتحان کنید و روز بعد حرکتی را امتحان کنید. به آزمایش ادامه دهید تا یک روش جدید درمان استرس که مناسب شماست پیدا کنید.

۱۳- با روند کار سرگرم شوید

اگر چیزی کار نمی کند، خودتان را مجبور به انجامش نکنید. حرکت کنید تا چیزی پیدا کنید که برایتان بهتر باشد. باید لذت بخش و به طرز محسوسی آرامبخش باشد.

یک روش جدید درمان استرس که آن را به استرس مفید و مثبت تبدیل می کند این است که سعی کنید از کاری که انجام می دهید لذت ببرید

اگر شغلتان را دوست ندارید و یا امکان تغییر آن را ندارید می توانید با تکنیک هایی کم کم به شغلتان هم علاقه مند شوید.

۱۴- در مورد آن صحبت کنید

با دوستان یا اعضای خانواده در مورد راهکارهای تسکین استرس که به شما کمک می کند صحبت کرده و آنها را در زندگی خود ادغام کنید. آنها قطعا مکالمه جالبی را شروع می کند: همه با موضوع استرس ارتباط برقرار می کنند و تجربیاتی برای غلبه بر آن دارند.

پیشنهاد ویکی روان به شما 🙂

خیلی مواقع شدت استرس و نگرانی های ما آنقدر زیاد می شود که حتی استفاده از روش های جدید درمان استرس هم کاربر چندانی ندارند.

بهترین تصمیم در این مواقع استفاده از کمک های فردی متخصص به نام مشاور روانشناس برای کم کردن استرس است، مشاور کمکتان می کند شرایط خود را به صورت ریشه ای بررسی و برای درمان قطعی آن اقدام نمائید.

شما دوست عزیز می توانید از سراسر دنیا، بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزاری جانبی، در بخش مشاوره آنلاین ویکی روان جلسه مشاوره غلبه بر استرس برگزار کنید:

لیست روانشناس های درمان استرس

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

وسواس احساس گناه

وسواس احساس گناه چیست و چه علائمی دارد؟

شاید عبارت وسواس احساس گناه تا به حال به گوشتان نخورده باشد اما یکی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *