خانه / روانشناسی فردی / روابط / باید هنر نه گفتن را یاد بگیرید، انواع نه گفتن
نه گفتن

باید هنر نه گفتن را یاد بگیرید، انواع نه گفتن

حتم داشته باشید که نه گفتن یکی از مهمترین توانایی های شما در راه رسیدن به انواع موفقیت میباشد. درست است که تنها به نه گفتن نمیتوان به موفقیت رسید اما در بسیاری از شرایط و مواقع میبایست نه بگویید تا باری را از دوش خود بردارید یا بیهوده قول انجام کاری را ندهید و خیلی از کارهای دیگر.

نه گفتن دارای انواع گوناگون و متنوعی میباشد که در ادامه قصد بررسی تک تک آنها را داریم. حالا نفسی عمیق بکشید و به این فکر کنید که با نه گفتن میتوانید بسیار بسیار راحتتر باشید و آرامش بیشتری را تجربه کنید.

مهارت نه گفتن

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

یکی از مهارتهای مهم زندگی، مهارت نه گفتن است. کسی که این مهارت را می آموزد به راحتی میتواند کارهایی را که دوست ندارد رد کند و بسیار مؤدبانه در مقابل خواسته های غیر منطقی اطرافیان، پاسخ منفی داده و از استرس، نگرانی و خشم ناشی از پذیرش اجباری درخواستهای اطرافیان در امان بماند.

انواع نه گفتن

اگر بخواهیم انواع مواردی که ما در آنها ناچار به استفاده از این مهارت هستیم را دسته بندی کنیم ، به دو طبقه کلی میرسیم

  1. نه گفتن به خود
  2. نه گفتن به دیگران

نه گفتن به خود

هر فرد برای خود اهدافی در نظر میگیرد و بر این اساس تصمیماتی اتخاذ میکند. بر این اساس و برای عملی کردن تصمیمات و کسب موفقیت های بیشتر خود لازم است با هر آنچه که در ارتباط با خود و مانع عملی شدن تصمیمات او میشود، مبارزه کند.

در چنین حالتی فرد باید برای رسیدن به خواسته های خود نه گفتن را تمرین کند. تصور کنید فردی را که تصمیم گرفته است با اجرای یک رژیم غذایی مناسب مقداری از وزن خود را کاهش دهد. کاهش دادن وزن هدف اساسی اوست که برای رسیدن به آن باید دست از برخی رفتارهای خوردن بردارد. مثلا از خوردن شیرینیجات دست بردارد.

هنر نه گفتن به دیگران

آیا در همه موارد باید از این مهارت استفاده کرد؟ آیا باید همیشه در مقابل خواسته های دیگران مقاومت کرد و با جدیت جواب رد به آنها داد؟ مسلم است که باید طبقه بندی مناسبی روی موارد و موضوعاتی که نه گفتن در آنها لازم به نظر میرسد، داشته باشیم.

زمانی که قبول درخواستها خطرات و مشکلات جدی برای فرد به همراه دارد لازم است فرد با قاطعیت رفتار کند. مثل درخواست فردی مبنی بر استفاده از سیگار

در موارد دیگری چون امانت دادن کتاب به دوست وقتی که خودمان آن را نیاز داریم یا موارد مشابه دیگری میتوان در ابتدا به دنبال راهکارهای دیگر بود و در صورت عدم وجود این راهکارها از این مهارتها استفاده کرد.

نه گفتن را یاد بگیرید

تقویت مهارتهای نه گفتن

  • مشخص کردن اهداف و برنامه ها گام اول در این راه است. اهداف مشخصی داشته باشید و مسیرهای خود را برای رسیدن به هدف نه گفتن معین کنید.
  • اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.
  • نه گفتن را با تمرین در مسائل جزئیتر تکرار کنید.
  • به افرادی که قاطعیت دارند و مهارتهای خوبی در این زمینه دقت کنید و ویژگیهای آنها را مورد توجه قرار دهید.

اطلاعات و آگاهی های خود را افزایش دهید. خود را تقویت کنید و مطمئن باشید که نه گفتن، روابط اجتماعی شما را مختل نخواهد ساخت.

در مواردی هم که نه گفتن به مسائل جدی و خطرناکی مربوط میشود، از دست رفتن رابطه به نفع شما خواهد بود. با برقراری روابط سالمتر اجتماعی جایگزینی برای رابطه از دست رفته خواهید داشت.

حتما بخوانید: کمبود اعتماد به نفس مشکل اصلی روابط 

چند جمله ساده که به نه گفتن کمک می کند

نه الان سرم شلوغه نمی تونم این کار را انجام بدهم، الان وسط انجام فلان کار هستم، چه طوره در زمان x در این مورد حرف بزنیم؟

خیلی پیش می آید که شما در میان انجام کاری هستید که ناگهان درخواست کمکی از شما می شود. اول، به او این اجازه را بدهید که دریابد “الان زمان خوبی نیست” چرا که شما در حال انجام چیزی هستید

دوم، با پیشنهاد زمانی دیگر به او بفهمانید که شما مشتاق به کمک هستید. از این طریق، او احساس بدی نخواهد کرد.

برای نمونه “اجازه بده ابتدا درباره ی آن فکر کنم، بعدا به تو خبر خواهم داد.”این جمله بیشتر شبیه “شاید” گفتن است تا گفتن یک “نه” صاف و پوست کنده. اگر علاقه مند هستید اما نمی خواهید همین الان “بله” را بگویید، از این جمله استفاده کنید. این روش در نه گفتن کمک زیادی میکند.

این ملاقات آن چیزی نبود که من دنبالش بودم. اگر کسی در حال ایجاد یک معامله یا فرصتی است که از قضا آن چیزی نیست که شما به دنبال آن هستید، اجازه دهید که او بداند این ملاقات آن چیزی نبود که به آن نیاز داشتید.

در غیر این صورت، مذاکره می تواند خیلی طولانی شود. از طرف دیگر، این جمله به طرف می فهماند که هیچ ایرادی درباره ی پیشنهادش وجود ندارد.

من بهترین فرد برای کمک در این مورد نیستم. چرا آقا یا خانم مورد نظر را از درخواستت مطلع نمی کنی؟

اگر از شما درخواست کمک در چیزی می شود که نمی توانید در آن شرکت کنید، به او این اجازه را بدهید که متوجه این موضوع شود که به دنبال فرد اشتباهی می گردد.

نه، نمی توانم” راحت ترین و ساده ترین راه برای نه گفتن استفاده از این جمله است.

باید نه گفتن را یاد بگیرید

استفاده از روش مستقیم و ساده برای نه گفتن

وقتى شخصى از شما مى خواهد کارى را انجام دهید که امکان آن وجود ندارد، خیلى مختصر و به دور از هر گونه دلیل تراشى، مخالفت خود را اعلام کنید، حاشیه پردازی نکنید.

براى مثال دوستى از شما مى خواهد تکالیف او را انجام دهید ، اگر امکان این کار وجود ندارد خیلى ساده بگویید: نه، متأسفم، من این کار را انجام نمی دهم.

روش بازتابى در نه گفتن

رضایت و علاقه مندى خود را نسبت به این پیشنهاد نشان دهید و به دنبال آن مشخص کنید در حال حاضر شرایط پذیرش این درخواست را ندارید.

برای نمونه بگید اگه شرایطم اجازه می داد دوست داشتم تکالیف تان را بنویسم، اما الان نمی توانم و امکانش نیست.

شک نکنید نه گفتن را باید بیاموزید و از آن استفاده کنید تا بتونید از بار فشار زیادی که روی دوشتون آوار خواهد شد بکاهید. اما از نه گفتن برای نشان دادن حالت های تهاجمی و پرخاشگرانه استفاده نکنید تا مبادا دل کسی را بشکنید.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *