خانه / روانشناسی فردی / اضطراب / آشنایی با راه های درمان اضطراب
درمان اضطراب در افراد مبتلا به این بیماری

آشنایی با راه های درمان اضطراب

 اضطراب از اختلالات روحی و روانی در علم روانشناسی می باشد و علاوه بر استفاده از روشهای درمان بیماری اضطراب مراحل طلایی درمان آن را هم به صورت علمی و عملی شناخت. درمان اضطراب از مواردی است که بسیار برای افراد مبتلا به این بیماری اهمیت دارد.

در ادامه به بررسی راه های درمان اضطراب میپردازیم. با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

بررسی راه های درمان اضطراب

درمان اضطراب به دلایل بروز آن و اولویت های فردی بستگی دارد.در بیشتر موارد درمان اضطراب شامل ترکیبی از روان درمانی، رفتار درمانی و دارو درمانی می شود.

گاهی اوقات وابستگی به الکل، افسردگی یا سایر شرایط می توانند تاثیر زیادی بر فردی که در حال درمان اختلال اضطراب خود است داشته باشند بنابراین برای درمان اضطراب هر کدام از این شرایط باید تحت کنترل قرار بگیرند.

خود درمانی در درمان اضطراب

در برخی موارد، اضطراب می تواند بدون نیاز به مراجعه به پزشک، در خانه درمان شود با این وجود این نوع درمان به اضطرابی که مدت زمان کوتاه تری دارد و دلایل بروز آن مشخص هستند محدود می شود.

چندین تمرین و فعالیت برای غالب شدن بر این نوع اضطراب معرفی شده اند.

 • کنترل استرس: یادگیری کنترل استرس می تواند به محدود کردن عوامل بالقوه بروز آن کمک کند.تمامی توجه خود را معطوف مشکلات و گرفتاری های زندگی نکنید.فهرستی از کارهایی را که موجب استرس شما می شوند تهیه کنید تا بتوانید کنترل بیشتری بر آن ها داشته باشید و مقداری از مدت زمان مطالعه یا کار خود را به استراحت کردن اختصاص دهید.
 • تکنیک های ریلکسیشن: فعالیت های ساده می توانند برای آرام کردن ذهن و علائم فیزیکی اضطراب مورد استفاده قرار بگیرند.مدیتیشن، تمرینات نفس کشیدن عمیق، استحمام طولانی، استراحت در یک محیط تاریک و یوگا از جمله این فعالیت های ساده می باشند.
 • تمریناتی برای جایگزینی افکار مثبت با افکار منفی: فهرستی از افکار منفی را که تجربه می کنید و فهرستی از افکار مثبت و باور پذیر را برای جایگزینی با آن ها تهیه کنید.خود را در حالتی تصور کنید که توانسته اید با یک ترس خاص مقابله و آن را مغلوب کنید بدین طریق در صورتی که اضطراب شما ناشی از یک دلیل خاص باشد از آن کاسته می شود.
 • از حمایت سایر افراد برخوردار شوید: با فردی کع حامی شما است مانند یکی از اعضای خانواده یا دوست صحبت کنید.

دور شدن از اضطراب ,برای همه انسان‌ها، این یک امر طبیعی است که در زندگی خود بر سر مسایل گوناگون دچار نگرانی شوند و برای همه ما مهم است که بتوانیم بر این نگرانی غلبه و یا از آن جلوگیری کنیم.

اضطراب یک شرایط پزشکی پیچیده محسوب می شود و توصیه ها برای درمان آن چند وجهی است. رایج‌ترین روش درمان تجویز دارو است.

حتما بخوانید: اضطراب چیست؟

به منظور درمان اضطراب ابتدا باید بدانید که اضطراب یک پدیده رفتاری ایجاد می کند که درک مغز از واقعیت را به هم می ریزد. دانشمندان علوم اعصاب این پدیده را «تعمیم افراطی» می نامند.

این که گه گاهی دچار اضطراب شوید، طبیعی است و بخشی عادی از زندگی انسان محسوب می شود. اضطراب در بسیاری جهات می تواند به سود ما باشد.

اما باید به این مساله نیز توجه داشت که یک رویداد احساسی می تواند زمینه ساز تغییراتی در مغز شود که ممکن است به اضطرابی تمام عیار منجر شوند.

در بعضى از موارد اضطراب بدون نیاز به درگیرى پزشک در این ماجرا می‌تواند درمان گردد.

این موارد اضطراب طبیعى نام دارند که طى آن اضطراب به خوبى توسط بیمار کنترل شده و برطرف می‌شود مثل ترس ناشى از امتحان نهایى و یا ترس ناشى از مصاحبه. در چنین شرایطى استرس می‌تواند توسط اعمال و روشهاى زیر تحت کنترل درآید:

 • صحبت با شخص مورد اعتماد
 • روشهاى ایجاد تمرکز
 • حمام گرفتن طولانى
 • استراحت در یک اتاق تاریک
 • ورزشهاى تنفس عمیق

همچنین راهکارهای زیر می‌توانند در درمان اضطراب به ما کمک کند.

برای درمان اضطراب نگرانی را به تنهایی تحمل نکنید

با یک نفر – قابل اعتماد – راجع به مسایلتان حرف بزنید. این راهکار به شما کمک می‌کند که مسایلتان را از یک منظر دیگر نیز بررسی کرده و آن‌ها را در یک مسیر صحیح قرار دهید تا درمان اضطراب سریع تر صورت بگیرد.

واقعیات را پیدا کنید

دریابید که آیا نگرانیتان پایه و اساسی دارد یا خیر. لیست آن چیزهایی که نگرانتان می‌کنند را بنویسید. این کار کمک می‌کند که معضلات واقعیتان را تفکیک و شناسایی کنید.

برای درمان اضطراب باید اقدام کنید

وقت یا انرژی‌تان را برای نگرانی بودن هدر ندهید. بلکه با مسایل مواجه شوید و آن‌ها را از بین ببرید. دوری کردن (فرار کردن) از مصایب و سختی‌ها نه تنها آرامش ایجاد نمی‌کند، بلکه، در بلندمدت، باعث استرس بیشتر خواهد شد.

درمان اضطراب

از بدن خود مراقبت کنید

همیشه غذاهای سالم بخورید، خواب کافی و تمرینات ورزشی داشته باشید. تمرینات ورزشی  از نگاه روانشناسی باعث آرامش روانی و عضلات و استراحت بدن می‌شوند.

مراقبت از جسم، به تنهایی، از فشار نمی‌کاهد بلکه باعث به دست آمدن انرژی بیشتر جهت مواجه شدن با مسایل خواهد بود.

حتما بخوانید: راه های کاهش اضطراب امتحان

ورزش: فعالیت های فیزیکی به بهبود تصوری که فرد از خود دارد و ترشح مواد شیمیایی در مغز که موجب بروز احساسات مثبت می شوند کمک می کنند.

مشاوره یک راه درمان اضطراب است

یکی از روش های متداول درمان اضطراب مشاوره روانی است.این نوع مشاوره شامل درمان رفتاری شناختی (CBT) روان درمانی یا ترکیبی از این دو می شود.

هدف از CBT شناسایی و تغییر الگوهای فکری مرتبط با اضطراب و احساسات آزار دهنده ، محدود کردن افکار منحرف و اعمال تغییر در شیوه واکنش  افراد نسبت به شرایط استرس زا می باشد.

برای مثال فردی که برای درمان اختلال پانیک تحت درمان CBT قرار می گیرد، یاد می گیرد که حملات پانیک در واقع حملات قلبی نیستند.

CBT یک درمانِ از راه مواجه است که افراد را تشویق می کند با ترس های خود مواجه شوند و به کاهش حساسیت به عوامل استرس زا کمک می کند.

روان درمانی یکی از دیگر انواع مشاوره است.روان درمانی شامل صحبت کردن با فردی که در زمینه سلامت ذهن تعلیم دیده است، روانپزشک، روانشناس، مددکار اجتماعی یا مشاور می باشد.

جلسات روان درمانی به منظور بررسی دلایل بروز اضطراب و یافتن روش های ممکن برای غلبه کردن بر علائم آن تشکیل می شوند.

نقش داروها در درمان اضطراب مزمن

اضطراب را می توان با استفاده از چندین نوع داروی ضد اضطراب درمان کرد.

در مواردی که اضطراب ناشی از یک عامل فیزیکی مانند عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز یا فشار خون بالا است داروهایی برای درمان این شرایط تجویز می شوند.

حتما بخوانید: لیست انواع داروهای روانپزشکی

سایر داروها برای کنترل برخی از علائم فیزیکی و ذهنی مورد استفاده قرار می گیرند مانند داروهای ضد افسردگی، بنزودیازپین ها، تری سیکلیک ها و داروهای مسدود کننده بتا

بنزودیازپین ها برای درمان اضطراب تجویز می شوند اما ممکن است وابستگی زیادی ایجاد کنند.این داروها به جز خواب آلودگی یا وابستگی احتمالی عوارض جانبی چندانی ندارند.دیازپام یا والیوم یکی از نمونه های رایج داروهای بنزودیازپین است که تجویز می شود.

اگرچه داروهای ضد افسردگی برای درمان افسردگی تولید می شوند  معمولا برای درمان اضطراب نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

بازدارنده های بازجذب سروتونین (SSRI) اغلب نسبت به سایر داروهای قدیمی تر ضد افسردگی عوارض جانبی کمتری دارند با این وجود احتمال دارد در شروع درمان علائمی مانند دلشوره، تهوع و اختلالات جنسی در فرد ظاهر شوند.

از جمله داروهای ضد افسردگی می توان به فلوکستین یا پروزاک و سیتالوپرام یا سیلکسا اشاره کرد.

پیشنهاد ویژه: تفاوت اضطراب و استرس در چیست؟

تری سیکلیک ها به گروهی از داروهای قدیمی تر از SSRI ها گفته می شوند که علاوه بر اختلال وسواس فکری (OCD) برای درمان بیشتر اختلال های اضطراب نیز موثر واقع می شوند.

از جمله عوارض جانبی این داروها می توان به سرگیجه، دلشوره، خشک شدن دهان و افزایش وزن اشاره کرد.ایمی پرامین و کلومیپرامین دو نمونه از تری سیکلیک ها هستند.

سایر داروهایی که برای درمان اضطراب تجویز می شوند:

 • بازدارنده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs(
 • مسدود کننده های بتا
 • بوسپیرون

در صورتی که پس از مصرف هر کدام از این داروها علائم ناخوشایندی را در خود احساس کردید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

زندگی در لحظه بهترین روش درمان اضطراب

هرگز نگران آن‌چه که در آینده رخ خواهد داد، و یا چیزی که در گذشته اتفاق افتاده، نباشید. بنابراین، فقط روی حال حاضر تمرکز کنید تا در درمان اضطراب موفق باشید.

مثبت بین باشید

همیشه به جای چنبره زدن بر افکار منفی، بر جنبه مثبت همه چیز تمرکز کنید. به اضافه، خوش خلقی را نیز در خود افزایش دهید.

از نگرانی دوری کنید

جهت تفکر دقیق به خود مسایل، و در نهایت رسیدن به راه‌حل مناسب و خالی کردن ذهن از اضطراب،‌ برای مدت هر چند کوتاه، نگرانی‌ها را به کناری بگذارید.

برای موفقیت در درمان اضطراب خود را سرگرم کنید

فعالیت زیاد یکی از راه‌های علاج نگرانی است. سرگرم نگه داشتن خود، اجازه ورود افکار منفی به ذهن را نمی‌دهد.

از خود درمانی های بی اساس پرهیز کنید

به استفاده از داروهای غیرضروری، سیگار و الکل متوسل نشوید. در صورت نیاز، از افراد متخصص کمک بگیرید.

نعمات و مواهب خود را شمارش کنید

با تفکر بر روی مزایای خود، باعث کاهش حس نگرانی، و در نتیجه، آغاز احساس آرامش خواهید شد.

درمان غیردارویى اضطراب

راه های غیردارویى درمان اضطراب شامل تکنیکهاى متعددى می‌باشد. در تمام این روشها به بیمار آموزشهاى کلاسیک کسب آرامش یاد داده می‌شود و بدین‌وسیله بدن خود به مقابله مؤثر و مستقیم با عوامل تنش‌زا برمى خیزد.

 • تن‌آرامى یا آرام‌سازى (Relaxation)
 • مواجه‌سازى (exposure)
 • غرقه‌سازى (Flooding)
 • حساسیت‌زدایی((Desensitization
 • سرمشق‌دهى (Modeling)
 • توقف فکر (Thought Stopping)

درمان اضطراب راهکارهای بسیاری دارد که در بالا به تعدادی از آنها اشاره شد، برای کسب موفقیت در درمان اضطراب باید صبور باشید و تمامی مراحل را با دقت دنبال کنید.

پیش گیری بهترین راهکار است

اگرچه اختلالات اضطراب قابل پیش گیری نیستند و احساس اضطراب همواره در زندگی روزمره وجود دارد اما روش هایی برای کاهش خطر ابتلا به اختلال اضطراب فراگیر معرفی شده اند.

با دنبال کردن توصیه های زیر می توانید به کنترل احساس اضطراب خود کمک کنید.

 • کاهش مصرف کافئین، چای، نوشابه و شکلات
 • قبل از مصرف داروهای بدون نسخه (OTC) یا داروهای گیاهی با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید تا در صورتی که حاوی مواد شیمیایی که منجر به تشدید اضطراب می شوند هستند مطلع شوید.
 • یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید
 • حفظ الگوی منظم خواب
 • خودداری از مصرف الکل، ماری جوانا و سایر داروهای روانگردان
آشنایی با راه های درمان اضطراب
5 (100%) 1 vote[s]
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

تاثیر استرس بر بدن

تاثیر استرس بر بدن انسان چیست؟

به طور کلی همه ما کم و زیاد در طی روز استرس را تجربه می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *