خانه / فردی / اضطراب / آشنایی با راه های درمان اضطراب
درمان اضطراب در افراد مبتلا به این بیماری

آشنایی با راه های درمان اضطراب

 اضطراب از اختلالات روحی و روانی در علم روانشناسی می باشد و علاوه بر استفاده از روشهای درمان بیماری اضطراب مراحل طلایی درمان آن را هم به صورت علمی و عملی شناخت. درمان اضطراب از مواردی است که بسیار برای افراد مبتلا به این بیماری اهمیت دارد.

در ادامه به بررسی راه های درمان اضطراب میپردازیم. با ویکی روان همراه شوید.

بررسی راه های درمان بیماری اضطراب

دور شدن از اضطراب ,برای همه انسان‌ها، این یک امر طبیعی است که در زندگی خود بر سر مسایل گوناگون دچار نگرانی شوند و برای همه ما مهم است که بتوانیم بر این نگرانی غلبه و یا از آن جلوگیری کنیم. اضطراب یک شرایط پزشکی پیچیده محسوب می شود و توصیه ها برای درمان آن چند وجهی است. رایج‌ترین روش درمان تجویز دارو است.

به منظور درمان اضطراب ابتدا باید بدانید که اضطراب یک پدیده رفتاری ایجاد می کند که درک مغز از واقعیت را به هم می ریزد. دانشمندان علوم اعصاب این پدیده را «تعمیم افراطی» می نامند. این که گه گاهی دچار اضطراب شوید، طبیعی است و بخشی عادی از زندگی انسان محسوب می شود. اضطراب در بسیاری جهات می تواند به سود ما باشد. اما باید به این مساله نیز توجه داشت که یک رویداد احساسی می تواند زمینه ساز تغییراتی در مغز شود که ممکن است به اضطرابی تمام عیار منجر شوند.

در بعضى از موارد اضطراب بدون نیاز به درگیرى پزشک در این ماجرا می‌تواند درمان گردد. این موارد اضطراب طبیعى نام دارند که طى آن اضطراب به خوبى توسط بیمار کنترل شده و برطرف می‌شود مثل ترس ناشى از امتحان نهایى و یا ترس ناشى از مصاحبه. در چنین شرایطى استرس می‌تواند توسط اعمال و روشهاى زیر تحت کنترل درآید:

 • صحبت با شخص مورد اعتماد
 • روشهاى ایجاد تمرکز
 • حمام گرفتن طولانى
 • استراحت در یک اتاق تاریک
 • ورزشهاى تنفس عمیق

همچنین راهکارهای زیر می‌توانند در درمان اضطراب به ما کمک کند.

برای درمان اضطراب نگرانی را به تنهایی تحمل نکنید

با یک نفر – قابل اعتماد – راجع به مسایلتان حرف بزنید. این راهکار به شما کمک می‌کند که مسایلتان را از یک منظر دیگر نیز بررسی کرده و آن‌ها را در یک مسیر صحیح قرار دهید تا درمان اضطراب سریع تر صورت بگیرد.

واقعیات را پیدا کنید

دریابید که آیا نگرانیتان پایه و اساسی دارد یا خیر. لیست آن چیزهایی که نگرانتان می‌کنند را بنویسید. این کار کمک می‌کند که معضلات واقعیتان را تفکیک و شناسایی کنید.

برای درمان اضطراب باید اقدام کنید

وقت یا انرژی‌تان را برای نگرانی بودن هدر ندهید. بلکه با مسایل مواجه شوید و آن‌ها را از بین ببرید. دوری کردن (فرار کردن) از مصایب و سختی‌ها نه تنها آرامش ایجاد نمی‌کند، بلکه، در بلندمدت، باعث استرس بیشتر خواهد شد.

درمان اضطراب

از بدن خود مراقبت کنید

همیشه غذاهای سالم بخورید، خواب کافی و تمرینات ورزشی داشته باشید. تمرینات ورزشی  از نگاه روانشناسی باعث آرامش روانی و عضلات و استراحت بدن می‌شوند. مراقبت از جسم، به تنهایی، از فشار نمی‌کاهد بلکه باعث به دست آمدن انرژی بیشتر جهت مواجه شدن با مسایل خواهد بود.

در لحظه زندگی کنید

هرگز نگران آن‌چه که در آینده رخ خواهد داد، و یا چیزی که در گذشته اتفاق افتاده، نباشید. بنابراین، فقط روی حال حاضر تمرکز کنید تا در درمان اضطراب موفق باشید.

مثبت بین باشید

همیشه به جای چنبره زدن بر افکار منفی، بر جنبه مثبت همه چیز تمرکز کنید. به اضافه، خوش خلقی را نیز در خود افزایش دهید.

از نگرانی دوری کنید

جهت تفکر دقیق به خود مسایل، و در نهایت رسیدن به راه‌حل مناسب و خالی کردن ذهن از اضطراب،‌ برای مدت هر چند کوتاه، نگرانی‌ها را به کناری بگذارید.

برای موفقیت در درمان اضطراب خود را سرگرم کنید

فعالیت زیاد یکی از راه‌های علاج نگرانی است. سرگرم نگه داشتن خود، اجازه ورود افکار منفی به ذهن را نمی‌دهد.

از خود درمانی پرهیز کنید

به استفاده از داروهای غیرضروری، سیگار و الکل متوسل نشوید. در صورت نیاز، از افراد متخصص کمک بگیرید.

نعمات و مواهب خود را شمارش کنید

با تفکر بر روی مزایای خود، باعث کاهش حس نگرانی، و در نتیجه، آغاز احساس آرامش خواهید شد.

درمان غیردارویى اضطراب

راه های غیردارویى درمان اضطراب شامل تکنیکهاى متعددى می‌باشد. در تمام این روشها به بیمار آموزشهاى کلاسیک کسب آرامش یاد داده می‌شود و بدین‌وسیله بدن خود به مقابله مؤثر و مستقیم با عوامل تنش‌زا برمى خیزد.

 • تن‌آرامى یا آرام‌سازى (Relaxation)
 • مواجه‌سازى (exposure)
 • غرقه‌سازى (Flooding)
 • حساسیت‌زدایی((Desensitization
 • سرمشق‌دهى (Modeling)
 • توقف فکر (Thought Stopping)

درمان اضطراب راهکارهای بسیاری دارد که در بالا به تعدادی از آنها اشاره شد، برای کسب موفقیت در درمان اضطراب باید صبور باشید و تمامی مراحل را با دقت دنبال کنید.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

روانشناسی بالینی

آشنایی با رشته روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی شاخه ای از علم روانشناسی مربوط به ارزیابی و درمان بیماری های روانی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *