خود درمانی

خود درمانی چیست؟ آنچه درباره خود درمانی باید بدانیم؟

شاید برای شما هم این سوال مطرح شده باشد که خود درمانی چیست و چه معنایی دارد؟ چرا ما خود درمانی می کنیم؟ آیا خود درمانی نتیجه بخش است؟

در ادامه بهاره محسنی مشاور و روانشناس سایت ویکی روان به بررسی این موضوع از دید روانشناسی میپردازند.

خود درمانی چیست؟

پیشگیری-از-افسردگی-بعد-از-زایمان

با مطالب روانشناسی سایت ویکی روان همراه باشید.

در تعریف خود درمانی باید گفت که مصرف خود سرانه انواع دارو ها، عمل به توصیه های آشنایان و دوستان غیر متخصص، که نه تنها منجر به درمان نمیشود بلکه عوارض و مشکلات بیشتری را هم در بر دارد خود درمانی است.

در چه شرایطی افراد خود درمانی را انتخاب میکنند؟

نیازهای روحی زنان

همه آدمها همیشه در اوج مشکلات و سختی ها به دنبال راحت ترین و نزدیک ترین گزینه هستند.

مثلا وقتی دچار معده درد میشویم فورا از رانیتیدین یا امثال آن استفاده میکنیم.

بدون اینکه به دنبال منشا آن باشیم یا در رژیم غذایی خود تجدید نظر کنیم و حتی بدون اینکه نسبت به عوارض دارویی که مصرف میکنم، آگاه باشیم.

در زمینه مسائل روحی هم ماجرا به همین شکل است.

در شرایطی که مشکلات یا حال بد به ما غلبه کرده و در واقع باید بهترین و صحیح ترین تصمیم را اتخاذ کنیم اما راحت ترین و در دسترس ترین گزینه را انتخاب میکنیم.

به دنبال راهی هستیم که حتی برچسب هایی مثل دیوانه، روانی و غیره که افراد با عدم آگاهی استفاده میکنند نصیب ما نشود که آن راهی نیست جز، خود درمانی.

به طور خود سرانه مصرف دارو های آرام بخش تهیه میکنیم و بدون هیچ اصولی مصرف و بعد هم قطع میکنیم و آگاه نیستیم که این شیوه مصرف کردن و قطع خود سرانه، خود چه عوارضی برای سیستم دستگاه عصبی دارد و به عملکرد رفتاری ما آسیب میزند.

خود درمانی در زندگی مشترک

فواید-بغل-کردن

یا به شکل دیگری عمل میکنیم.

مثلا اگر با همسر خود دچار مشکل شده باشیم به یک باره تصمیم میگیریم که به او محبت کنیم و تمام فضا ها و خلاهای عاطفی را پر کنیم.

در این شرایط آنقدر محبت نثار او میکنیم که ظرف نیاز به عشق او سر ریز از محبت می شود و ما از او واکنش میبینیم.

و بعد از این بنا بر تفکرات و نشخوارهای فکری خود یا تلقین های دیگران به این نتیجه میرسیم که نباید زیاد محبت کنیم حال طوری رفتار میکنیم که ظرف نیاز به عشق او خالی بماند و مجددا بعد از مدتی واکنش خواهیم دید.

یا زمانی که برای فرزند بیش فعال ما دارو تجویز شده و خانواده با سرچ عوارض دارو تصمیم به قطع آن میگیرند و با واکنشهای رفتاری فرزندشان مواجه میشوند.

همه این تضاد های رفتاری و نتیجه های نامناسب حاصل از آن نتیجه خود درمانی در شرایط خاص می باشد.

چرا باید خود درمانی را متوقف کنیم؟

سلامت-روانی-آنلاین-و-تصویری

باید در نظر داشته باشیم که مسائل مربوط به ارتباط یا هرگونه اختلال رفتاری هم، مشابه بیماری های جسمی نیازمند متخصص و درمانگر است.

بهتر است در این شرایط به شخصی که با ارزیابی دقیق و با نگاهی که خارج از گود دارد بتواند روند ارتباطی و مسئله ایجاد شده در آن را تحلیل کند، مراجعه کنیم چرا که او (روانشناس – روان دمانگر) میتواند فرد یا افراد را در مسیر و جهت درست برای یک انتخاب صحیح هدایت کند.

یادمان باشد که خود درمانی مساوی است با عمیق تر شدن مشکلات در بلند مدت پس مراجعه به روانشناس متخصص را در اولویت اول قرار دهیم.

شما دوست عزیز میتوانید با مراجعه به بخش مشاوره روانشناسی سایت ویکی روان از خدمات مشاوره روانشناسی مشاورین خبره استفاده و به صورت صوتی و تصویری جلسه مشاوره برگزار کنید.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره بهاره محسنی

من بهاره محسنی دانش آموخته رویکرد واقعیت درمانی و برگزار کننده کارگاه های فرزند پروری، خود مراقبتی، تربیت جنسی، ارتباط موثر والد و کودک،مهارت های زندگی هستم. به عنوان روانشناس حوزه کودک و نوجوان با دغدغه حفظ روابط سالم بین والدین و فرزندان و بالا بردن میزان حرف شنوی فرزندان از والدین و سلامت روان خانواده فعالیت میکنم. به امید روزی که برای تربیت فرزندانمان به جای استفاده از داد و تنیبه بدنی از گفت و گو استفاده کنیم. میتوانید در بخش مشاوره روانشناسی سایت ویکی روان از خدمات مشاوره آنلاین من استفاده نمائید.

این و هم چک کنید

شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان چیست؟ (علائم و راه درمان)

شب ادراری در کودکان می تواند تبدیل به کابوس والدین شود چون نمی دانند علت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *