استرس و کاهش وزن

رابطه استرس و کاهش وزن چیست؟ (۴ دلیل)

شاید رابطه استرس و کاهش وزن برای شما خیلی تعریف شده نباشد اما اضطراب و نگرانی می تواند تاثیر زیادی بر کاهش و حتی افزایش وزن داشته باشد. در جلسات مشاوره درمان استرس و اضطراب در سایت ویکی روان هم تاکید زیادی بر مدیریت استرس می شود. خب، در ادامه این مطلب ویکی روان به بررسی نقش استرس در کاهش وزن از دید روانشناسی می پردازیم.

استرس و کاهش وزن چه رابطه ای با هم دارند؟

راه های کاهش استرس قبل بارداری

با سایت مشاوره روانشناسی غیرحضوری ویکی روان همراه باشید.

در مورد رابطه استرس و کاهش وزن باید بگیم که، در افراد بسیاری استرس بر روی وزن شان تاثیر می گذارد، در برخی افراد باعث کاهش و در برخی دیگر باعث افزایش وزن می شود که این شرایط از فردی به فرد دیگر و از موقعیتی به موقعیت دیگر متفاوت می باشد.

در برخی افراد استرس می تواند باعث کم توجهی به یکی از وعده های غذایی و یا انتخاب های غذایی نامناسب و فاقد مواد مغذی شود، در برخی دیگر، استرس حتی باعث از بین رفتن کامل اشتها می شود

کاهش وزن تنها مختص به بزرگسالان نمی شود، بلکه استرس در بچه ها هم می تواند باعث کم شدن وزن آنها شود!

در اغلب موارد این تغییرات موقتی هستند و اشتهای فرد پس از مدتی به حالت نرمال باز خواهد گشت، البته اگر برای درمان کردن استرس و نگرانی خود کاری انجام دهند.

برای دانستن چگونگی تاثیر استرس بر خواب و عملکرد بدن، چگونگی کنترل و مدیریت آن و زمان درست مراجعه به روانشناس بر اساس علائم، این مقاله سایت روانشناسی ویکی روان را مطالعه کنید.

علائم کاهش وزنی که به استرس مربوط هستند

استرس می تواند باعث چیزی فراتر از یک کاهش وزن بی علت شود. قبلا در ویکی روان مفصل درباره علائم و نشانه های استرس مزمن صحبت کردیم اما اینجا هم اشاره به آنها خواهیم داشت.

تمام این موارد می توانند ارتباط بین استرس و کاهش وزن تاثیر داشته باشند پس نباید آنها را دست کم بگیرید.

حتما در ویکی روان بخوانید: معنی استرس (stress) در روانشناسی چیست؟

چرا استرس باعث کاهش وزن میشه؟

استرس باعث کاهش وزن میشه
استرس باعث کاهش وزن میشه

ارتباط استرس و کاهش وزن می گوید هنگامی که شما استرس دارید، ممکن است رفتارهایتان نسبت به حالت طبیعی تغییر کنند!

مثلا هنگام خوردن غذا به کارهایتان مشغول باشید و یا سر قرار های مهم تان دیر برسید. این اختلالات می توانند واکنش های داخلی بدن را بدتر کنند.

واکنش fight or flight (جنگ یا پرواز) می تواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. هنگامی که شما استرس دارید، بدن تان دچار واکنش fight or flight می شود. این واکنش همچنین واکنش استرس مزمن نیز نامیده می شود

این مکانیزم فیزیولوژیک به بدن شما می گوید که باید به یک خطر، واکنش نشان دهد. بدن شما نیز خود را با آزادسازی هورمون هایی مانند آدرنالین و کورتیزول آماده می کند.

آدرنالین بدن را برای فعالیت های شدید اماده می کند، اما باعث بی اشتهایی می شود

این در حالی ست که کورتیزول به بدن شما سیگنال می دهد که بطور موقت عملکرد های غیر ضروری بدن در حین حادثه را کاهش دهد.

این عملکرد ها شامل گوارش، ایمنی و سیستم تولید مثل می باشند. برانگیختگی بیش از اندازه نیز منجر به ناراحتی های گوارشی می شود.

بدن شما در حین واکنش fight or flight کم تر می تواند گوارش کند بنابراین می تواند بر روی چگونگی واکنش به عوامل استرس زا نیز تمرکز کند.

احتمالا الان متوجه شدید چرا استرس باعث کاهش وزن میشود و تغییراتی را در اندام خود احساس می کنید.

۱- تاثیر استرس بر دستگاه گوارش

شرایط استرس زا باعث ناراحتی های دستگاه گوارش می شود شامل:

 • دل درد
 • سوزش معده
 • اسهال
 • یبوست

استرس مزمن می تواند باعث تقویت این علائم شود و عوارض جانبی دیگری را نیز در پی داشته باشد. مانند سندرم روده تحریک پذیر که بسیار رایج است. (اگر نمی دانید سندروم چیست اینجا کلیک کنید)

این تغییرات سیستم گوارشی می توانند باعث کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن شوند.

شما ممکن است احساس تمایل به غذا خوردن نداشته باشید، همچنین اگر خیلی استرس داشته باشید دیگر نمی توانید به خیلی چیز های دیگر فکر کنید.

این می تواند شامل عادات غذایی تان نیز شود.

رابطه استرس و کاهش وزن می گوید که شما احتمالا اصلا احساس گرسنگی نمی کنید و یا فراموش می کنید چیزی بخورید و در نتیجه وزن تان نیز کاهش پیدا می کند.

در ویکی روان بخوانید: ارتباط استرس با افزایش وزن چیست؟

۲- استرس باعث احمال در تغذیه می شود

مهم ترین هورمون های استرس

تجربیات متخصصین در جلسات مشاوره استرس آنلاین و البته نشان می دهد که استرس و اضطراب کاهش وزن را به همراه دارد، اما چرا؟

بر اساس گفته خانم کاترین مور – روانشناس مرکز توسعه کودکان و خانواده درباره ارتباط استرس و کاهش وزن:

استرس می تواند باعث اولیت دادن به انجام کارهای دیگر نسبت به غذا خوردن شود و شما بجای این که راحت پشت میز بنشینید و غذا بخورید، ترجیح می دهید به کارهایتان برسید، عادتی که بیشتر از این که مفید و سازنده باشد، مضر و خطرناک است

مور می گوید” شما هر زمانی که از خوردن یک وعده غذایی دست بکشید، کالری سوزانده اید. ”

برای مبارزه با این عادت، مور توصیه می کند که غذا هایی با پروتئین بالا مانند آجیل را همیشه در دسترس داشته باشید و بخورید.

باید سعی کنید در روز وعده های غذایی متنوعی داشته باشید

برانگیختگی بیش از حد، می تواند بر روی توانایی پردازش و جذب مواد مغذی بدن تاثیر بگذارد که این یک نشانه دیگر بر رابطه استرس و کاهش وزن می باشد.

هنگامی که شما استرس دارید، بدن تان غذاها را به طرز متفاوتی فرآوری می کند. استرس می تواند بر روی عصب های واگ تاثیر گذاشته و باعث تغییر چگونگی هضم، جذب و متابولیزم غذا می شود.

این اختلال باعث التهابات ناخواسته نیز می شود.

۳- انتقال های عصبی باعث سوخت و ساز کالری می شود

برخی افراد در حین داشتن استرس در محیط کارشان، از فعالیت های فیزیکی نیز استفاده می کنند.

حتما بخوانید

با این که فعالیت ورزشی با تولید هورمون اندورفین باعث کاهش استرس می شوند، اما در چنین شرایطی انجام ورزش بیشتر از حد مواقع عادی باعث کاهش وزن خواهد شد.

گاهی اوقات استرس باعث انجام واکنش های ناخودآگاهی می شود – مانند تکان دادن پا و یا ضربه زدن با انگشت روی میز.

این تیک های عصبی می توانند به بدن آسیب برسانند و باعث کالری سوزی شوند. همین موارد ارتباط بین استرس و کاهش وزن را به ضریف ترین شکل ممکن توضیح می دهند.

اختلال خواب بر روی تولید هورمون کورتیزول در بدن هم تاثیر می گذارد، همچنین استرس می تواند باعث سخت خوابیدن و خواب ماندن شود

این اختلالات همچنین بر روی کیفیت خواب نیز تاثیر می گذارند و باعث خستگی و کوفتگی بدن می شوند.

این اختلالات می توانند تولید کورتیزول را نیز تحت تاثیر قرار داده و بر روی متابولیزم بدن و همچنین عادات غذایی نیز تاثیر بگذارند. البته می توانید با تکنیک های بهبود کیفیت خواب، خواب شبانه خود را موثرتر کنید.

۴- استرس انگیزه را از بین می برد

مشاوره-اینترنتی-در-ویکی-روان

وقتی دچار نگرانی و اضطراب می شویم انگیزه خود را هم از دست می دهیم.

در واقع با وجود استرس، اولویت های زندگی روزانه ما تغییر می کند و تمام توجه به موضوعی مربوط می شود که موجبات بروز نگرانی را فراهم کرده است.

یکی از مهم ترین انگیزه هایی که از دست می دهیم کیفیت خوراک ما است، یادتان باشد هدف تنها زنده بودن نیست!

کیفیت خوراک و ایجاد عادات غذایی سالم باعث می شود در وزن ایده آل بمانیم و اندام متناسبی هم داشته باشیم، اما متاسفانه از بین رفتن انگیزه بیش از پیش نقش استرس در کاهش وزن را به ما یادآوری می کند.

چه زمانی کاهش وزن می تواند خطرناک باشد؟

کاهش ۱ یا ۲ کیلو وزن در موضوع استرس و کاهش وزن نگران کننده نیست. اما کاهش وزن ناخواسته یا غیرمنتظره به بدن آسیب می رساند.

اگر طی ۶ الی ۱۲ ماه، ۵ درصد یا بیشتر از وزن کلی بدن تان، وزن کم کردید باید به مشاور روانشناس برای درمان کردن استرس و اضطراب مراجعه کنید.

همچنین در چنین شرایطی نیز باید با یک متخصص مشورت کنید:

 • کاهش وزن بدون تمرین و تلاش
 • داشتن سر دردهای مزمن
 • داشتن سردرد
 • احساس گیجی
 • اگر احساس می کنید که برای رهایی از شرایط به الکل یا مواد مخدر روی آورده اید

یک روانشناس خوب و با تجربه می تواند تصمیم بگیرد که این کاهش وزن به دلیل استرس است یا دیگر عوامل.

این شرایط به هر دلیلی که باشند، پزشک تان می تواند با استراتژی های مناسب و در صورت نیاز تجویز دارد، شرایط را کنترل کند.

در هر صورت در این مطلب ویکی روان به این اشاره کردیم که ارتباط بین استرس و کاهش وزن حقیقت دارد. اما چون همه ما در طی روز درگیر انواع گوناگون استرس هستیم به این نکات توجه نمی کنیم.

پیشنهاد ویکی روان 🙂

سلامت-روانی-آنلاین-و-تصویری

هر مشکلی راه حل مخصوص به خود را دارد، اگر

 • استرس دارید
 • در محیط پر استرس زندگی می کنید
 • تنش های زیادی در خانواده یا روابط شما وجود دارد
 • به شغل پر استرسی مشغول هستید

بهتر است برای یافتن روش های مدیریت نگرانی و استرس با یک متخصص روانشناس در تماس باشید و از او کمک بگیرید.

به غیر از ارتباط بین استرس و کاهش وزن می توان به موارد بسیار زیاد دیگر درباره تاثیرات مخرب استرس بر جسم و روان اشاره کرد، پس باید برای آن تصمیمی جدی گرفت تا کنترل زندگی در دستان خودمان باقی بماند.

دوست عزیز می توانید از بخش مشاوره روانشناسی آنلاین ویکی روان برای ارتباط با مشاورین روانشناس از سراسر دنیا استفاده نمائید.

روانشناس در جلسات مشاوره صوتی و تصویری به خوبی می تواند مشکلات شما را بررسی و راهکارهای علمی و عملی ارائه دهد. برای مشاهده روانشناسان سایت ویکی روان روی دکمه زیر کلیک کنید:

مشاور برای درمان استرس و اضطراب

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

افسردگی بالینی چیست؟ (علائم و درمان افسردگی بالینی)

افسردگی بالینی (افسردگی بالینی به انگلیسی = Clinical depression) یکی از انواع بیماری افسردگی است …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *