درمان استرس زنان

۱۳ راه درمان استرس زنان از نظر روانشناسی

درمان استرس زنان نه تنها برای آنها مفید است بلکه باعث ایجاد آرامش در خانواده و اطرافیان آنها نیز خواهد شد، این ادعا نشان دهنده تاثیرگذاری بسیار بالای خانم ها بر محیط و افراد اطرافشان می باشد. یکی از موضوعات همیشگی در جلسات مشاوره روانشناسی درمان استرس به روش های درمان اضطراب زنان مربوط می شود که در ادامه این مطلب سایت ویکی روان بیشتر به بررسی آن می پردازیم.

بهترین راه درمان استرس زنان چیست؟

با بلاگ روانشناسی سایت ویکی روان همراه باشید.

همانطور که قبلا در مقاله استرس در زنان، در سایت ویکی روان گفتیم، عوامل زیادی باعث بروز استرس در خانم ها می شود که بسیاری از آنها به عوامل فردی و محیطی مربوط می شوند. اما دلیل بروز انواع استرس در خانم ها هر چیزی باشد، باید راهی برای درمان پیدا کرد تا از اثرات مخرب آن کاسته شود.

در ادامه به بررسی روش های علمی و کاربردی بمنظور کاهش استرس زنان می پردازیم که در روانشناسی کاربرد بسیار دارند.

ابتدا باید علائم منفی استرس خود را در هر یک از این ۶ حیطه زندگی بررسی کنید:

  1. جسمی
  2. عاطفی
  3. روحی
  4. شغلی
  5. اجتماعی
  6. و معنوی

دوست دارید چه چیزی در زندگی شما متفاوت باشد؟ برای دستیابی به تعادل بیشتر چه کاری باید انجام دهید؟ در اینجا چند پیشنهاد برای درمان استرس زنان ارائه شده است که بسته به نوع استرس و اضطرابی که دارید می توانید از آنها استفاده کنید:

۱- فعالیت های فیزیکی برای کم کردن استرس خانم ها

ورزش کردن تاثیر زیادی بر کم کردن استرس دارد، حتما مقاله لیست ورزش های کاهش دهنده استرس را در ویکی روان بخوانید و هر روز انجام دهید تا تاثیر فوق العاده آن را مشاهده کنید.

ورزش کردن به صورت مداوم و با برنامه باعث می شود ترشحات هورمون منظم شده و احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید.

همچنین می توانید از تمرین روش‌ های تمدد اعصاب (یوگا، مدیتیشن، گوش دادن به موسیقی آرام)، خوردن سالم (برای مثال، پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ ای)، زمان‌ بندی اوقات فراغت، خواب کافی (۷ تا ۹ ساعت در طی شب).

۲- راه های عاطفی برای غلبه بر استرس خانم ها

این روش برای خانم ها بسیار عالی جواب می دهد، احساسات خود را بیان کنید، احساسات مثبت را تکرار کنید، به سمت عزت نفس سالم پیش روید.

اگر شرایط به مراد شما نیست می توانید با یکی از اعضای خانواده، عزیزان تا دوستتان در این مورد صحبت کنید، اما زیاد به موضوع پر و بال ندهید چون استرس را بیشتر می کند!

۳- استفاده از تکنیک های ذهنی برای درمان استرس در زنان

دیدگاه مثبت، تفکر واقع‌ بینانه، نگرش انعطاف‌ پذیر و خلاق داشته باشید.

می توانید از تکنیک های مراقبه و دهن آرامی برای کم کردن استرس و نگرانی خود استفاده کنید، طبق برنامه پیش بروید و حتما دو بار در طی روز برای مراقبه وقت بزارید تا بعد مدتی اثرات آن را مشاهده کنید. درمان استرس زنان با این روش اثرات فوق العاده خوبی دارد.

بد نیست نگاهی به مقاله چطور مدیتیشن انجام بدهیم در سایت ویکی روان بیندازید.

۴- راهکارهای شغلی و برنامه های روزانه

اهداف قابل انجام را تعیین کنید، تعادل کار در خانه را مشخص کنید، محدودیت تعیین کنید.

در کل هدف این است که فشار زیادی به خودتان وارد نکنید، هیچ وقت برای فرار از استرس به کار پناه نبرید، چون تجربه ثابت کرده باعث بروز استرس شغلی در افراد شده است

اگر کار خانه زیاد است از همسرتان بخواهید کمک تان کند یا فشار آن را بین روزهای مختلف تقسیم کنید.

۵- ارتباطات اجتماعی برای کاهش اضطراب خانم ها مفید است

سعی کنید روابط عاشقانه را حفظ کنید، مرزهای سالمی ایجاد کنید و با دوستان در ارتباط باشید.

اجازه ندهید ارتباطات اجتماعی باعث ایجاد اضطرابو نگرانی در شما شود، در عوض از آنها برای کاهش استرس زنان استفاده کنید

در انتخاب اطرافیان خود نهایت دقت را به خرج دهید، تنها بودن بسیار بهتر از بودن با افراد نامناسب است.

۶- روی جنبه معنوی زندگی کار کنید

معنی و هدف خود را پیدا کنید، روی حق‌ شناسی تمرکز کنید، در حال حاضر بمانید.

ارتباطات معنی شما باید گسترش پیدا کند چون ظرفیت درونیتان را بالا می برد و بهتر می توانید با اضطراب و نگرانی های درونی کنار بیایید.

راه های درمان استرس و اضطراب زنان از نظر روانشناسی

خود درمانی

یک برنامه سلامت شخصی هدفمند می‌ تواند مفید باشد. هدف‌ گذاری می‌ تواند طاقت‌ فرسا به نظر برسد اما شکی در تاثیرگذاری آن نیست. این مراحل عملی برای شروع مناسب هستند.

اما یادتان باشد باید در انجام آنها استاد شوید.

۷- اهداف تان را مشخص کنید

هدف در زندگی یک محرک قوی است که می تواند استرس خانم ها را به شدت کاهش دهد.

اهداف مشخصی را تعیین کنید و در جهت درست حرکت کنید

از آنچه که باید انجام شود و اهداف تعیین‌ شده آگاه باشید، همینکه بدانید اهداف اصلی شما در زندگی چیست کمک زیادی در جهت ایجاد آرامش می کند پس اول نقشه راه را مشخص کنید.

۸- خاص باشید

چیزی را که می‌ خواهید به دست آورید، بشناسید. همیشه بدانید قدم بعدی چیست، این به شما احساس آرامش می دهد و شما را در زمره افراد خاص قرار می دهد چون معمولا افراد نمی دانند چه چیزی می خواهند.

۹- واقع‌ گرا باشید

اهداف کوچکی را مشخص کنید که قابل‌ دسترس باشند.

بلند پروازی و کمال گرایی هیچ نتیجه ای به همراه نخواهد داشت پس واقع گرا باشید و فشار بی دلیل روی خودتان وارد نکنید. یکی از دلایل استرس و اضطراب در خانم ها همین توقعات بی دلیل از خودشان است، به خصوص در مورد ظاهر و اندامشان.

۱۰- منابع را مشخص کنید

از منابع مفید برای کاهش مشکلات احتمالی استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم با روش های جدید کاهش استرس آشنا شوید و آنها را به کار ببرید، چون عوامل استرس زا هر روز جدید و تازه می شوند پس شما هم به روز باشید.

می توانید با مراجعه به بخش مقالات استرس سایت ویکی روان، خودتان را در زمینه روش های درمان استرس زنان به روز نگه دارید.

۱۱- برای کاهش استرس زنان باید محدودیت زمانی تعیین کنید

راه های پیشگیری از استرس

در مقاله درمان استرس مردان هم گفتیم که محدوده زمانی معقول و مشخصی را در نظر بگیرید. شما معمولا همه روز را وقت ندارید.

ابتدای روز کارهای سخت و مهم را انجام دهید و کمک کم سراغ کارهای ساده تر بروید، برای سلامت خود ارزش قائل باشید و از فعالیت ذهنی و جسمی زیاد پرهیز کنید.

۱۲- پیشرفت تان را ارزیابی کنید

در صورت لزوم تغییراتی ایجاد کنید، اما معمولا ما خودمان را دست کم می گیریم و پیشرفت هایی که کرده ایم را نمی بینیم.

زنان همیشه استرس را در زندگی خود تجربه می کنند چون خودشان را نادیده گرفته اما دیگران را خوب می بینند!

کارهای مهمی که در یک سال گذشته انجام داده اید را بنویسید و هر روز این لیست را به روزرسانی کرده و مطالعه کنید. این کار روشی بسیار بسیار مناسب جهت درمان اضطراب زنان است.

۱۳- به دلایل بروز استرس خود خوب فکر کنید

آیا هیچ یک از این دلایل را بررسی کرده اید؟ اگر این کار را نکرده اید چرا نه؟ در کاری که می خواهید انجام دهید، به دنبال معنا و هدف باشید.

تغییر را به عنوان یک چالش و فرصت بپذیرید، نه یک تهدید

برای کاهش استرس زنان در خود باید روی زمان حال تمرکز کنید. در حال حاضر بمانید، این مساله به نگرانی در مورد آینده کمک نمی‌ کند. به صدای ذهن خود گوش دهید و باورها (تفکرات عمیق و ثابت شما) و نحوه تاثیر آن‌ ها بر زندگی را بررسی کنید.

برای کم کردن استرسو اضطراب خود باید عشق، کار و بازی را با هم ادغام کنید. یاد بگیرید چطور در هر حوزه به طور کامل زندگی کنید

اگر نمی توانید اوضاع را تغییر دهید، نحوه واکنش به آن را تغییر دهید. این کار باعث می شود تاثیر بسیار کمتری از استرس های اطرافتان بگیرید.

پیشنهاد ویکی روان برای درمان استرس خانم ها چیست؟

راه های زیادی برای درمان اضطراب و استرس در زنان در بالا گفته شد، اما اگر در مرحله ای هستید که علائم و نشانه های استرس روزمره شما را بسیار آزار می دهد بهتر است از یک دکتر متخصص استرس و اضطراب کمک بگیرید.

مشاور روانشناس می تواند به خوبی شما را در مسیر غلبه بر احساس بدتان همراهی کند و پیشنهادات اختصاصی ارائه دهد تا سریع تر بتوانید استرس و نگرانی های خود را درمان کنید.

شما دوست عزیز و گرامی می توانید از سراسر ایران و جهان به صورت غیرحضوری، در جلسات مشاوره استرس اضطراب آنلاین ویکی روان به صورت صوتی و تصویری شرکت کنید، فقط کافیست برای مشاهده لیست روانشناسان ویکی روان روی دکمه زیر کلیک کنید:

مشاوره درمان استرس در ویکی روان

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

برای درمان افسردگی فصلی چه باید کرد

۱۰ راه درمان افسردگی فصلی در روانشناسی

درمان افسردگی فصلی راه های زیادی دارد چون تنوع بیماری افسردگی فصلی زیادی است و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *