خانه / طلاق / تعریف طلاق عاطفی چیست؟ (دلایل طلاق عاطفی)
طلاق عاطفی چیست؟

تعریف طلاق عاطفی چیست؟ (دلایل طلاق عاطفی)

شاید ندانید تعریف طلاق عاطفی چیست اما این نوع از جدایی، یکی از رایج ترین انواع طلاق در دنیای امروز ما است! طلاق عاطفی یکی از پرمخاطب ترین موضوعات در جلسات مشاوره طلاق آنلاین یا حضوری است به همین خاطر تصمیم داریم در این مطلب سایت ویکی روان، به تمام دلایل و نشانه های طلاق عاطفی از دید علم روانشناسی بپردازیم.

تعریف طلاق عاطفی چیست؟

سلامت-روانی-آنلاین-و-تصویری

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

در دنیای امروز بحث خانواده جزو پرطرفدارترین مباحث اجتماعی جوامع می باشد.

همچنین مبحث طلاق جزو پرشورترین موضوعات در زمینه آسیب شناسی خانواده است. اما یکی از جدیدترین عناوین روز دنیا موضوع طلاق عاطفی است. این درحالی است که بسیاری از افراد معنای واقعی این نوع از طلاق را نمی دانند.

در این مقاله به تعریف و توصیف مفهوم این نوع از طلاق می پردازیم تا با نگاهی آگاهانه درباره آن به تفکر بپردازیم.

اما پیش از شروع پیشنهاد می کنیم حتما مقاله تعریف طلاق در روانشناسی چیست را در سایت ویکی روان مطالعه نمائید.

تعریف طلاق عاطفی در روانشناسی

بر اساس نظریه رابرت استرنبرگ، عشق از سه ضلع مختلف تشکیل شده است. یعنی رابطه عاشقانه مستلزم ۳ معیار مشخص می باشد:

  1. تعهد
  2. هوس جنسی
  3. صمیمیت

در زمینه روابط زناشویی، مشاوران این سه محور را در نظر می گیرند و بر اساس آن زوجین را راهنمایی می کنند. یعنی می توانیم با قدرت بگوییم که تمام مشکلات زناشویی، ریشه در ضعف این سه محور دارد.

استرنبرگ، بر اساس حضور این سه محور در ارتباط، چندین مدل مختلف را معرفی می کند که یکی از آنها طلاق عاطفی می باشد. زمانیکه در یک روابط زناشویی تعهد و روابط جنسی وجود دارد اما نشانی از صمیمیت نیست، به این رابطه طلاق عاطفی می گویند.

عده بسیاری از افراد مفهوم طلاق عاطفی را با طلاق خاموش اشتباه می گیرند. درحالیکه طلاق خاموش به رابطه ای می گویند که در آن فقط تعهد وجود دارد و هیچگونه رابطه جنسی و صمیمیتی در آن وجود ندارد.

طلاق عاطفی به شرایطی گفته میشود که زن و شوهر دیگر هیچ علاقه و محبتی به هم ندارند، فقط در یک خانه زندگی می کنند و هر کدام از آنها به دنبال زندگی و علائق شخصی خود هستند

اصلی‌ ترین عامل طلاق های عاطفی

تعریف طلاق
تعریف طلاق

آیا تابحال به این فکر کرده ‌اید که چرا بعضی از افراد که خود را متخصص و صاحب نظر در زمینه علوم مختلف می‌ دانند فقط برای اینکه اظهار نظری کرده باشند به صورتی کاملا من درآوردی و غیر علمی و حتی غیرتجربی اقدام به اصطلاح ‌سازی در ارتباط با بعضی از شرایط می ‌کنند؟

متاسفانه در حیطه علوم انسانی مثل روانشناسی این اتفاق بیشتر رخ می ‌دهد. یکی از اصطلاحاتی که بسیار نا آگاهانه وارد ادبیات روانشناسی خانواده و همچنین فرهنگ ما شده، اصطلاح طلاق عاطفی است.

معلوم نیست این اصطلاح نامفهوم و بی ‌معنی اختراع و خلاقیت کدام شیر پاک خورده ‌ای است اما قطعا باید از ادبیات علمی و عامیانه مردم کشور ما حذف و برای همیشه فراموش شود.

چرا که پسوند بسیار مثبت «عاطفی» مناسب کلمه منفور «طلاق» نیست و این دو کلمه اصلا به هیچ شکلی در یک اصطلاح نمی ‌توانند مکمل یکدیگر باشند.

اگر اهل منطق و درست فکر کردن باشید احتمالا برای‌تان سخت نخواهد بود که بپذیرید لغت «عاطفی» به عنوان یک صفت تنها توصیف‌کننده شرایط  روانی یک فرد است و الزاما منجر به رفتارهای متناسب با معنای خود خواهد شد و کلمه «طلاق» هم یک راهکار قانونی و رسمی است مثل ازدواج و در بسیاری از موارد متاسفانه ضروری است و تنها راهکار عملی و منطقی ممکن است.

حالا بعضی ‌ها اصرار بر این دارند که عدم کفایت و بی‌ مهارتی همسران در برقراری ارتباط و همزیستی مسالمت ‌آمیز را با اصطلاح طلاق عاطفی نامگذاری کنند، حتما به زودی برقراری ارتباط غیر شرعی و غیر رسمی و عاشقانه بین جوانان را هم «ازدواج عاطفی» نامگذاری خواهند کرد!!

مطمئنا همانگونه که هیچ رابطه غیرشرعی، شایسته عنوان ازدواج نیست، طبیعتا ناسازگاری بین همسران و اختلال در ارتباط عاطفی بین آنان تا زمانی که ازدواج آنان شرعی و قانونی نباشد، طلاق نام نخواهد گرفت.

به همین خاطر مشاوره طلاق توافقی به برقراری ارتباط بین زن و شوهر و بیان تمامی احتمالات می پردازد.

اصطلاح طلاق عاطفی به شدت دارای بارمعنایی و عملیاتی منفی است، تا جایی که در بسیاری از موارد کاربرد آن برای توصیف رابطه همسران، نه تنها در جهت بهبود روابط موثر نیست بلکه این ذهنیت و باور را ایجاد می‌کند که آنان در مقابل یکدیگر تعهد و مسئولیتی ندارند و مجازند تا بسیار مستقل، آنگونه که خود مایلند زندگی کنند.

به همین دلیل در فضایی که عنوان «فضای خانواده» را یدک می‌ کشد اتفاقات ناخوشایند، غیر اخلاقی، غیر انسانی و… رخ می‌ دهد که آثار مخرب روانی و جسمانی آن در همسران و درصورت وجود فرزند، در فرزندان برای مدت زیادی به جا مانده و مانع زندگی طبیعی آنان خواهد شد.

اشتباه بزرگ همسران این است که اصرار دارند به جای کلمه «آسیب» یا «اختلال رابطه» (که امید به اصلاح، ترمیم و درمان را در بر دارد) اصطلاح طلاق عاطفی (که به دلیل ابهام و گنگی، رابطه را در برزخ نگه می‌دارد) استفاده کنند.

همسران باید مطمئن باشند که عواطف آنان نسبت به هم مسدود نشده و روزنه امیدی هنوز باقی است زیرا هنوز در کنار یکدیگر هستند

اگر عواطف آنان نسبت به هم وارد بن‌ بست شده بود نمی ‌توانستند به عنوان همسر شرعی در کنار یکدیگر ادامه دهند و حتما رسما از یکدیگر جدا می ‌شدند تا خلاء عاطفی خود را تامین کنند.

سردی بین همسران، دلتنگی و دلخوری از یکدیگر، عدم جاذبه عاطفی و نهایتا عدم دستیابی به شادکامی و احساس امنیت، نیاز به آسیب ‌شناسی دارد زیرا گاهی انسان ‌ها در مهارت ‌های زندگی و ارتباطی دچار ضعف می ‌شوند و نیاز به کسب مجدد مهارت ‌ها دارند.

کمی توجه و تمرکز بر روی اصول درست و منطقی ارتباط، توجه به نیازهای یکدیگر، همدلی، عشق‌ ورزی و… می‌تواند سردی رابطه همسران را از بین ببرد و منجر به گرمایی مطبوع و لذت‌بخش شود. پس از امروز تصمیم بگیریم که:

  1. از هر اصطلاحی در توصیف وضعیت خود استفاده نکنیم.
  2. همانگونه که به نیاز خود به وعده‌های غذایی آگاه هستیم، به نیاز خود در جهت کسب مهارت‌های زندگی، ارتباطی و تمرین در جهت استقرار آنها تاکید داشته باشیم
  3. به خاطر داشته باشیم که بی‌توجهی به اصلاح رابطه و درمان ناهنجاری‌ها، پیامدهای ناگواری برای تحول بهینه فرزندان‌مان خواهند داشت.

نتیجه گیری در مورد طلاق عاطفی

رشته-روانشناسی-عمومی-مشاوره

توجه داشته باشید هنگام انتخاب همسر به خانواده اش توجه کنید و هرگز افرادی را انتخاب نکنیم که خانواده اش با معیارهای ما هماهنگ نیستند.

باید بپذیرید شوهر ینی مرد و متعلقاتش و البته این مسئله در مورد زنان هم صدق میکند، متعلقات همان افراد خانواده می باشند ،به یاد داشته باشید همسر بدون خانواده محال است

حتی اگر در ابتدا بگوید به خاطر طرف مقابلش حاضر است خانواده اش را رها کند، قطعا مدتی بعد از ازدواج به سمت خانواده اش بر می گردد

خانواده همسر در زندگی مشترک ما بسیار تاثیر گزار هستند و حتی بسیاری اوقات که ما با همسرمان مشکل نداریم ،خانواده او و اختلافات ما با آنها مشکل ساز می شود

یکی دیگر از این عوامل آغاز طلاق عاطفی مقایسه زندگی خود با دیگران است. آنچه ما از زندگی دیگران می بینیم ظاهر زندگی آنهاست. هرگز باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید.

چند بار تاکنون برایتان اتفاق افتاده این جملات را به همسرتان بگویید:

چه هدیه گران قیمتی برای همسرش خرید !چه قدر خوشحال بودند و می خندیدند،حتما در زندگیشان مشکلی ندارند و ydvi

این مقایسه ها ما را از زندگی دلزده میکند و کم کم موجب سرد شدن روابط زناشویی میشود

  • مفهوم طلاق خاموش فقط جایی معنا پیدا می کند که درباره ازدواج عاشقانه بحث می کنیم و در ازدواج های شناسنامه ای معنایی پیدا نمی کند.
  • در طلاق عاطفی زوجین رابطه جنسی دارند و به یکدیگر متعهدند اما صمیمیت و علایق مشترکی باهم ندارند.
  • طلاق عاطفی با طلاق خاموش متفاوت است.
  • امیدوارم در تمام روابط عاشقانه زوجین هر سه محور تعهد، رابطه جنسی و صمیمیت وجود داشته باشد.

مسایل اخلاقی و آشنایی نا مناسب زوجین با یکدیگر، باعث بوجود آمدن اختلاف و طلاق میشود، که میشود این مورد را به راحتی مدیریت و از آن جلوگیری کرد. شما تنها با مراجعه کردن به سایت ویکی روان و استفاده از خدمات مشاور طلاق آنلاین، میتوانید تا حد زیادی جلو این اتفاق ناگوار را بگیرید و زندگی رویایی خود را با همسرتا بسازید.

 

می توانید در بخش مشاوره آنلاین روانشناسی سایت ویکی روان، از هر جای دنیا با مشاور روانشناس خود به صورت صوتی و تصویری در تماس باشید.

کافیست به لینک زیر مراجعه نمائید.

https://www.wikiravan.com/consultation/

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

چگونه یک روانشناس خوب پیدا کنیم

چطور یک روانشناس خوب انتخاب کنیم؟ (۱۰ راهکار)

انتخاب روانشناس خوب می تواند به موضوعی حتی مهم تر از موضوع جلسه مشاوره روانشناسی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *