خانه / طلاق / طلاق های دوران عقد
طلاق های دوران عقد

طلاق های دوران عقد

در این سال‌ها با افزایش شوک آور آمار طلاق روبه رو شدیم. در غالب اوقات طلاق های دوران عقد به این دلیل روی می‌‌دهند که انتخاب افراد اشتباه بوده است؛ آنقدر اشتباه که لازم شده است همسران در مدت کوتاهی از هم جدا شوند. مشکلاتی مانند مسکن، عدم اشتغال مرد، عدم توانایی خانواده در تهیه جهیزیه و بسیاری مسائل دیگر از اصلی‌ترین دلایل طلاق در این دوران است.

بررسی روانشناسی طلاق های دوران عقد

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

«اگه دقیقا از حال این روزام بخوام بگم، بیشتر بین حس تنفر و عشق درگیرم. یه روز مهدی رو می‌‌بخشم چون حس دوست داشتن و دل تنگیش می‌اد سراغم یه روزم که یاد خاطرات تلخ می‌وفتم ازش متنفر می‌‎شم و بدم می‌اد ولی چیزی که بیشتر از همه داره تو این روزا اذیتم می‌‌کنه کمبود اعتماد بنفسه. اون روزا که مهدی سر هر چیزی ازم ایراد گرفت و تحقیرم کرد باعث شده الان تصمی‌م گیری برام خیلی سخت بشه.

به روی خودم نمیارم ولی خودمو تو هر چیزی از یک آدم معمولی هم کم‌تر می‌‌بینم.

وقتی می‌‌خوام یه چیز بخرم به خودم می‌گم اگه الان مهدی اینجا بود بخاطر این خریدم مسخره‌ ام می‌کرد یا وقتی می‌خوام جایی حرف بزنم حس می‌کنم خیلی چرت و پرت حرف می‌زنم فقط بقیه از روی ناچاری دارن حرفمو گوش می‌دن.

حس می‌کنم کلا برخوردم، حرفام، قیافم یه مشکلی داره که تاحالا کسی روش نشده چیزی بهم بگه. تازه بعضی روزا دچار عذاب وجدان شدید می‌شم از اینکه چرا یه سری رازهای زندگی شخصی خودمو برا دیگران گفتم و همش این حسو دارم که من توی زندگیم همیشه دچار شکست خواهم شد.

حتما بخوانید

با خودم روزا فکر می‌کنم که من چقد خلقیاتم بد بوده که یه پسر بیشتر از یک ماه نتونسته منو تحمل کنه و من واقعا چقدر همه جوره بد و غیر قابل تحمل هستم که اون حتی نتونسته منو دوستم داشته باشه.»

دلایل طلاق های دوران عقد کدامند؟

 • چند برابرشدن هزینه‌های تشکیل زندگی: وقتی خانواده‌ها می‌‌بینند حتی برای تدارک مراسم ازدواج با مشکلات مالی فراوانی روبه رو هستند ترجیح می‌‌دهند که از همان آغاز عطای زندگی مشترک را به لقایش ببخشند و خود را درگیر مسائل مالی بیشتر نکنند.
 • همسرانی که بعد از عقد متوجه می‌شوند مثل آرزوهای‌شان نیست: و به تفاوت شخصیتش بعد از عقد و عیب‌هایی که چه بسا از قبل نمی‌‌دانستند پی می‌‌برند.
 • عقدهای طولانی از مهم ترین دلایل طلاق های دوران عقد : نیز از جمله دلایل دیگری هست که معمولا به دلیل بالا رفتن هزینه‌های خرید جهزیه و تدارک مراسم ازدواج اتفاق می‌‌افتد و به ازدواج ختم نمی‌‌شود.
 • ازدواج‌های زودهنگام: والدین نباید به دلیل ایجاد نشدن روابط قبل از ازدواج بدون شناخت کافی و در کم‌ترین مدت زمان آشنایی، به جوانان اجازه دهند تن به ازدواج دهند و حتی فرصت گفتگو و شناخت را از هم در جلسات پیش از ازدواج از فرزندان خود بگیرند.
 • تصمیم‌های ناگهانی: داشتن برخی از معیارها در طرف مقابل معمولا از نظر دختران باعث می‌‌شود بدون شناخت و تحقیق لازم تن به ازدواج بدهند.
طلاق های دوران عقد
طلاق دوران عقد

قبل از طلاق های دوران عقد باید به چه چیزهایی فکر کنیم و چکار کنیم؟

 • دارید کار درستی می‌کنید: به تردیدهای خود پاسخ دهید تمام افکار خود را روی کاغذ بیاورید. تمام نارضایتی‌ها خواسته‌ها و ناراحتی‌های‌تان را بنویسید حرف‌هایی که نتوانسته‌اید بزنید. نوشتن نوعی خارج شدن از محدوده شخصی است و فکر کردن به راه حل‌های مختلف.
 • سنجش هزینه تصمیم مهمی‌‌که گرفته‌اید: آیا طلاق آخرین راه حل است؟ این که می‌‌شود از دیدگاه فرد سوم شخصی مثلا یک مشاور به قضیه نگاه کرد تا بتواند راه حل‌های گوناگون را ببیند و به تردیدهای شما پاسخ دهد.
 • با خودتان رو راست باشید: لازم است قبل از هر چیز به این سوالات و تصمیم به این مهمی‌‌که گرفته‌اید صادقانه جواب دهید.

چرا در این موقعیت قرار گرفته‌اید؟ چه کارهایی وخامت اوضاع را بیشتر کرد؟ سهم هر کدام از شما در اختلافات چقدر است؟ دخالت اطرافیان و ویژگی‌های شخصیتی چقدر نقش داشت؟

 • راهنمایی گرفتن: خیلی‌ها هستند که در این دوران نیز مشکلاتی مشابه به شما داشته‌اند و به مرور زمان مشکلات‌شان حل شده است از آنها بپرسید. پس همیشه به طلاق در دوران عقد فکر نکنید.
 • تصمیم گیرنده نهایی شما هستید: لجبازی کاری از پیش نمی‌‌برد. گاهی لازم است به تصمیم اشتباهی که گرفته‌ایم اعتراف کنیم.
 • سرانجام تصمیم خود را ببینید: تا مدت‌ها حرف جدایی شما بین دیگران زده می‌‌شود. به این مسائل فکر نکنید و به ساختن آینده‌تان فکر کنید و وقت و انرژی خود را با این حرف‌ها هدر ندهید.
 • در مقابل سوال‌ها و جواب‌های دیگران خیلی سربسته و محترمانه بگویید که این ازدواج سرانجامی ‌‌نداشته است و تصمیم گرفته‌اید به دلایلی که برای خودتان روشن است جلوی ضرر را از همین‌جا بگیرید.

در تفاوت طلاق دوران عقد و پس از ازدواج گفته‌اند که طلاق های دوران عقد به دلیل نداشتن فرزند و مدت زمان کوتاه‌تر زندگی دو طرف آسیب‌های کمتری به دنبال دارد اما تفاوت طلاق های دوران عقد بیشتر در فرایند روانی است که این افراد طی می‌‌کنند و نحوه مواجه شدن نزدیکان با این مسئله و مسائل مالی که مطرح می‌‌شود.

اتفاقی که بعد از طلاق های دوران عقد می‌‌افتد و اینکه چگونه با این مسئله برخورد کنیم:

ترس بعد از جدایی: ازدواج نکردن دوباره به این دلیل که خصوصیات منفی قبلی دوباره اتفاق بیفتند و فرد دوباره دچار شکست شود.

 • افسردگی بعد از ناکامی‌‌ در عشق: طبیعی است وقتی بعد از هزار امید و آرزو با کسی ازدواج کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ناکام شوید این احساس بسیار طبیعی است و باعث می‌‌شود که فرد به رابطه جدیدی فکر نکند. در این مورد رفتن پیش مشاور خوب برای ترمیم احساسات ناخوشایند و شروع دوباره توصیه می‌‌شود.
 • دچار شدن به وسواس‌های احتمالی: این که معمولا یکی از طرفین احساس می‌‌کند به دلیل بی‌کفایتی و یا نقصی که خود از وجود آن خبر ندارد همسرش او را طلاق داده. در این مورد بهتر است تنها سهم خود را در مسئله نبینید و به همه ابعادی که منجر شده است تن به این تصمیم بدهید فکر کنید.
 • احساس گناه شدید از بابت انتخاب اشتنباه: در نتیجه این مورد افراد تصمیم می‌‌گیرند که برای تسکین دادن خود این موضوع را تا مدتی نامعلوم از دیگران پنهان کنند. یکی از روش‌های اشتباه دور شدن از دیگران برای نشنیدن این حرف‌هاست. دور شدن از همه می‌‌تواند شما را از فوایدی که در زمان داشتن رابطه با بقیه می‌‌توانید کسب کنید محروم کند.
 • خود را مقصر دانستن از اثرات طلاق های دوران عقد است: سرزنش و قضاوت دیگران از اشتباه‌های شایع در این دوران است و بیشتر به این دلیل است که دیگران فکر می‌‌کنند این اتفاق بسیار زود روی داده است و دو طرف نخواسته‌اند تلاش کافی برای حفظ زندگی‌شان بکنند. وارد شدن در وادی توضیح دادن به قوم و خویش درباره تصمیم خود باعث احساس سرخوردگی ناامیدی و شکست می‌‌شود. این نگرش را در خود به وجود بیاورید که مسئول اصلاح و تصور برداشت‌های دیگران نیستید.
 • در دسترس نبودن: دور شدن از اطرافیان برای نشنیدن حرف‌ها روش درستی نیست و باعث احساس تنهایی می‌‌شود. در مقابل وسوسه قطع ارتباط با دیگران مقاومت کنید و سعی کنید با افرادی که کمتر اهل سرکوفت زدن هستند رابطه برقرار کنید.
 • زندگی را سیاه دیدن: انتخاب یک فرد اشتباه و پی بردن به این مسئله تا آنجا که فرد را راضی به تصمیم مهمی‌‌ چون طلاق می‌کند هزینه بسیار سنگین روانی را بر فرد وارد می‌‌کند و زندگی فرد را دچار مشکل می‌‌کند اما این داستان پایان همه چیز زندگی شما نیست و شروع دوباره بعد از دوره‌ای ناراحتی و فعالیت در زمینه‌هایی از زندگی که قبلا برای شما خوشایند بوده دریچه تازه‌ای را به روی شما می‌‌گشاید.بعد از طلاق های دوران عقد بدانید که شانس ازدواج مجدد زیاد است و سعی کنید به جنبه‌های دیگر زندگی خود نیز فکر کنید و همه چیز را سیاه و وحشتناک نبینید.

درباره عطیه رضایی

اخذ مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی از دانشگاه خوارزمی فارغالتحصیل مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران کسب رتبه سوم در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان پایاننامه کارشناسی ارشد: نقش میانجی ذهن آگاهی در ارتباط بین نظم جویی شناختی هیجان، مشکلات رفتاری و پیشرفت تحصیلی در نوجوانان مبتلا به اختلال بیش فعالی نقص توجه بررسی رابطه متغیرهای دموگرافیک، اعتقادات مذهبی و باورهای معنوی با رضایت جنسی در زنان دانشجوی متأهل تدوین الگوی رضایت زناشویی بر پایه دلبستگی با نقش میانجی ترس از صمیمیت و مؤلفههای همدلی تألیف، ترجمه و ویراستاری کتاب: رضایی، عطیه غلبه بر افسردگی رابرت لیهی انتشارات ارجمند طرحهای پژوهشی: عنوان: مقایسه روایی تشخیصی ابزار کامپیوتری IVA و چکلیست رفتاری کودک ) CBCL ( جهت تشخیص ADHD در کودکان. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی. ارتباط ارزیابی شناختی مادران وسواسی با ارزیابیهای شناختی وسواسی و شدت علائم وسواس در نوجوانان سرآمد. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *