طلاق عاطفی چیست؟

تعریف طلاق عاطفی چیست؟ (دلایل طلاق عاطفی)

شاید ندانید تعریف طلاق عاطفی چیست اما این نوع از جدایی، یکی از رایج ترین انواع طلاق در مشاوره زوج درمانی است! همچنین طلاق عاطفی یکی از پرمخاطب ترین موضوعات در جلسات مشاوره طلاق آنلاین یا حضوری است به همین خاطر تصمیم داریم در این مطلب سایت ویکی روان، به تعریف طلاق عاطفی و تمام دلایل و نشانه های طلاق عاطفی از دید علم روانشناسی بپردازیم.

تعریف طلاق عاطفی چیست؟

سلامت-روانی-آنلاین-و-تصویری

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

چیزی در مورد تعریف عملیاتی طلاق عاطفی شنیده اید؟ در دنیای امروز بحث خانواده جزو پرطرفدارترین مباحث اجتماعی جوامع می باشد.

همچنین مبحث طلاق جزو پرشورترین موضوعات در زمینه آسیب شناسی خانواده است. اما یکی از جدیدترین عناوین روز دنیا موضوع طلاق عاطفی است. این در حالی است که بسیاری از افراد معنای واقعی این نوع از طلاق را نمی دانند.

در این مقاله به تعریف و توصیف مفهوم این نوع از طلاق می پردازیم تا با نگاهی آگاهانه درباره آن به تفکر بپردازیم.

اما پیش از شروع پیشنهاد می کنیم حتما مقاله تعریف طلاق در روانشناسی چیست را در سایت ویکی روان مطالعه نمائید.

طلاق عاطفی به انگلیسی چیست؟

طلاق عاطفی به انگلیسی می شود Emotional divorce 

این نوع طلاق در تمام جوامع با فرهنگ های متنوع رخ می دهد و تنها محدود به کشور خاصی نیست.

در واقع Emotional divorce اتفاقی است که مقدمه جدایی زن و مرد از هم را فراهم می کند.

تعریف طلاق عاطفی در روانشناسی

بر اساس نظریه رابرت استرنبرگ، عشق از سه ضلع مختلف تشکیل شده است. یعنی رابطه عاشقانه مستلزم ۳ معیار مشخص می باشد:

 1. تعهد
 2. هوس جنسی
 3. صمیمیت

در زمینه روابط زناشویی، مشاوران این سه محور را در نظر می گیرند و بر اساس آن زوجین را راهنمایی می کنند. یعنی می توانیم با قدرت بگوییم که تمام مشکلات زناشویی، ریشه در ضعف این سه محور دارد.

استرنبرگ، بر اساس حضور این سه محور در ارتباط، چندین مدل مختلف را معرفی می کند که یکی از آنها طلاق عاطفی می باشد. زمانیکه در یک روابط زناشویی تعهد و روابط جنسی وجود دارد اما نشانی از صمیمیت نیست، به این رابطه طلاق عاطفی می گویند.

عده بسیاری از افراد مفهوم طلاق عاطفی را با طلاق خاموش اشتباه می گیرند. در حالی که طلاق خاموش به رابطه ای می گویند که در آن فقط تعهد وجود دارد و هیچگونه ارتباط جنسی و صمیمیتی در آن وجود ندارد.

طلاق عاطفی به شرایطی گفته می شود که زن و شوهر دیگر هیچ علاقه و محبتی به هم ندارند، فقط در یک خانه زندگی می کنند و هر کدام از آنها به دنبال زندگی و علائق شخصی خود هستند.

تعریف طلاق عاطفی گاتمن

مشاوره اینترنتی در ویکی روان

جان گاتمن تحقیقات بلند مدت زیادی بر زندگی زوجین بسیاری انجام داده که نتیجه آن می گوید:

زمانی که مردها در ازدواج تاثیر مثبت همسر خود در زندگی را به رسمیت می شناسند زندگی زناشویی شیرین تری را تجربه می کنند و از طلاق عاطفی دور می شوند

بسیاری از آقایان از ترس از دست دادن قدرت مردانه خود می ترسند اثر مثبت خانم ها در زندگی مشترک را مورد پذیرش قرار دهند!

حتما در ویکی روان بخوانید: بهترین راه بازیابی زندگی بعد طلاق چیست؟

انواع طلاق عاطفی کدام است؟

انواع طلاق عاطفی زیاد هستند و هر کدام در مرحله ای خاص رخ می دهند. یادتان باشد این سبک جدایی در هر مرحله ای از زندگی زناشویی می تواند رخ دهد، برای نمونه طلاق زمان عقد زن و مرد هم می تواند از طلاق احساسی شروع شود.

در واقع منظور از انواع طلاق عاطفی این نیست که چند نوع طلاق احساسی وجود داشته باشد، بلکه مراحل بروز جدایی احساسی را انواع طلاق عاطفی می گویند که در ادامه به آنها می پردازیم:

۱- انکار

اولین بخش انکار است. آنها نمی پذیرند مشکلاتی وجود دارد و با این ایده ها که این مشکلات برای همه وجود دارد و دعوا نمک زندگی زناشویی هست، خودشان را از واقعیت دور می کنند.

۲- شوکه شدن

حالا وقت روبرو شدن با واقعیات است.

وقتی می بینید اوضاع خوب پیش نمی رود دچار شک و تردیدهایی می شوید که هر روز به آنها افزوده می شود. این مهم ترین بخش از انواع طلاق عاطفی بین زن و مرد است.

۳- بروز احساسات متضاد

اینکه همیشه احساساتمان را تحت کنترل داشته باشیم بسیار سخت است.

در بهترین حالت سعی می کنید خوب باشید و اوضاع را به سامان نگه دارید اما احساسات درونی بسیار متفاوت از چیزی است که برای آن تلاش می کنید.

۴- تلاش کردن – تقلا زدن

طلاق-توافقی-در-دوران-عقد-چیست

هنوز امید زیادی به این ازدواج دارید. آن را دوست دارید، برای آن کارهای زیادی انجام داده اید پس باید برای حفظ آن تلاش کنید و آن را پیش ببرید.

۵- رها کردن

وقتی متوجه می شوید کارهایی که انجام می دهید تا حرف هایی که می زنید فایده ای برای بازگرداندن زندگی مشترک تان ندارد، آن را رها می کنید و به اشتباهات خودتان، همسرتان و قدم های اشتباهی که برداشته اید فکر می کنید.

۶- پذیرش آخرین قدم است

در انواع طلاق عاطفی، پذیرش شرایط موجود آخرین قدم است.

دیگر احساسات منفی و مخرب شما، باور نکردن ها و تقلاهای بی مورد تمام شده است و اتمام زندگی مشترک را می پذیرید و حتی برای اتمام سریع تر آن تلاش هم می کنید.

این ۶ مرحله در انواع طلاق های عاطفی رخ می دهد و نتیجه آن جدایی است، اما بسیاری از طلاق های احساسی به جدایی قطعی ختم نمی شوند!

عواملی مانند:

 • سطح زندگی زناشویی
 • فرهنگ جامعه
 • وضعیت مالی
 • باورهای شخصی نادرست

می توانند زن و شوهر را با وجود بروز طلاق عاطفی در کنار هم، زیر یک سقف نگه دارد. این مورد در جلسه های مشاوره برای طلاق به کرات دیده می شود.

بهترین اقدام در این وضعیت این است که با یک مشاور ازدواج و زوج درمانگر در ارتباط باشند تا زندگی زناشویی آنها به وضعیت پایدارتری برگردد.

مشاور روانشناس ازدواج

اصلی‌ ترین عامل طلاق های عاطفی

تعریف طلاق
تعریف طلاق

بر اساس تجربیاتی که در جلسات مشاوره قبل طلاق به دست آمده است، شناخت دلایل طلاق عاطفی یکی از راه های جلوگیری از جدایی قطعی زن و شوهر است.

آیا تابحال به این فکر کرده ‌اید که چرا بعضی از افراد که خود را متخصص و صاحب نظر در زمینه علوم مختلف می‌ دانند فقط برای اینکه اظهار نظری کرده باشند به صورتی کاملا من درآوردی و غیر علمی و حتی غیرتجربی اقدام به اصطلاح ‌سازی در ارتباط با بعضی از شرایط می ‌کنند؟

متاسفانه در حیطه علوم انسانی مثل روانشناسی این اتفاق بیشتر رخ می ‌دهد. یکی از اصطلاحاتی که بسیار ناآگاهانه وارد ادبیات روانشناسی خانواده و همچنین فرهنگ ما شده، اصطلاح طلاق عاطفی است.

معلوم نیست این اصطلاح نامفهوم و بی ‌معنی اختراع و خلاقیت کدام شیر پاک خورده ‌ای است اما قطعا باید از ادبیات علمی و عامیانه مردم کشور ما حذف و برای همیشه فراموش شود.

چرا که پسوند بسیار مثبت «عاطفی» مناسب کلمه منفور «طلاق» نیست و این دو کلمه اصلا به هیچ شکلی در یک اصطلاح نمی ‌توانند مکمل یکدیگر باشند.

اگر اهل منطق و درست فکر کردن باشید احتمالا برای‌تان سخت نخواهد بود که بپذیرید لغت «عاطفی» به عنوان یک صفت تنها توصیف‌ کننده شرایط  روانی یک فرد است و الزاما منجر به رفتارهای متناسب با معنای خود خواهد شد و کلمه «طلاق» هم یک راهکار قانونی و رسمی است مثل ازدواج و در بسیاری از موارد متاسفانه ضروری است و تنها راهکار عملی و منطقی ممکن است.

حالا بعضی ‌ها اصرار بر این دارند که عدم کفایت و بی‌ مهارتی همسران در برقراری ارتباط و همزیستی مسالمت ‌آمیز را با اصطلاح طلاق عاطفی نامگذاری کنند، حتما به زودی برقراری ارتباط غیر شرعی و غیر رسمی و عاشقانه بین جوانان را هم «ازدواج عاطفی» نامگذاری خواهند کرد!!

مطمئنا همانگونه که هیچ رابطه غیرشرعی، شایسته عنوان ازدواج نیست، طبیعتا ناسازگاری بین همسران و اختلال در ارتباط عاطفی بین آنان تا زمانی که ازدواج آنان شرعی و قانونی نباشد، طلاق نام نخواهد گرفت.

به همین خاطر مشاوره طلاق توافقی به برقراری ارتباط بین زن و شوهر و بیان تمامی احتمالات می پردازد.

اصطلاح طلاق عاطفی به شدت دارای بارمعنایی و عملیاتی منفی است، تا جایی که در بسیاری از موارد کاربرد آن برای توصیف رابطه همسران، نه تنها در جهت بهبود روابط موثر نیست بلکه این ذهنیت و باور را ایجاد می‌کند که آنان در مقابل یکدیگر تعهد و مسئولیتی ندارند و مجازند تا بسیار مستقل، آنگونه که خود مایلند زندگی کنند.

به همین دلیل در فضایی که عنوان «فضای خانواده» را یدک می‌ کشد اتفاقات ناخوشایند، غیر اخلاقی، غیر انسانی و… رخ می‌ دهد که آثار مخرب روانی و جسمانی آن در همسران و درصورت وجود فرزند، در فرزندان برای مدت زیادی به جا مانده و مانع زندگی طبیعی آنان خواهد شد.

اشتباه بزرگ همسران این است که اصرار دارند به جای کلمه «آسیب» یا «اختلال رابطه» (که امید به اصلاح، ترمیم و درمان را در بر دارد) اصطلاح طلاق عاطفی (که به دلیل ابهام و گنگی، رابطه را در برزخ نگه می‌دارد) استفاده کنند.

همسران باید مطمئن باشند که عواطف آنان نسبت به هم مسدود نشده و روزنه امیدی هنوز باقی است زیرا هنوز در کنار یکدیگر هستند

اگر عواطف آنان نسبت به هم وارد بن‌ بست شده بود نمی ‌توانستند به عنوان همسر شرعی در کنار یکدیگر ادامه دهند و حتما رسما از یکدیگر جدا می ‌شدند تا خلاء عاطفی خود را تامین کنند.

راه شناخت و جلوگیری از دلایل طلاق عاطفی در خانواده

اشتباهاتی که به طلاق ختم می شوند

سردی بین همسران، دلتنگی و دلخوری از یکدیگر، عدم جاذبه عاطفی و نهایتا عدم دستیابی به شادکامی و احساس امنیت، نیاز به آسیب ‌شناسی دارد زیرا گاهی انسان ‌ها در مهارت ‌های زندگی و ارتباطی دچار ضعف می ‌شوند و نیاز به کسب مجدد مهارت ‌ها دارند.

کمی توجه و تمرکز بر روی اصول درست و منطقی ارتباط، توجه به نیازهای یکدیگر، همدلی، عشق‌ ورزی و… می‌تواند سردی رابطه همسران را از بین ببرد و منجر به گرمایی مطبوع و لذت‌ بخش شود. پس از امروز تصمیم بگیریم که:

 1. از هر اصطلاحی در توصیف وضعیت خود استفاده نکنیم
 2. همانگونه که به نیاز خود به وعده‌های غذایی آگاه هستیم، به نیاز خود در جهت کسب مهارت‌های زندگی، ارتباطی و تمرین در جهت استقرار آنها تاکید داشته باشیم
 3. به خاطر داشته باشیم که بی ‌توجهی به اصلاح رابطه و درمان ناهنجاری‌ها، پیامدهای ناگواری برای تحول بهینه فرزندان‌مان خواهند داشت

راه جلوگیری از طلاق عاطفی چیست؟

پیش تر در ویکی روان درباره روش های پیشگیری از جدایی صحبت کردیم اما بهترین راه پیشگیری از طلاق عاطفی از نظر روانشناسی این است که زوجین وظیفه خود در زندگی را به عنوان عضوی تاثیرگذار انجام دهند.

طلاق عاطفی به مرور زمان به دست می آید و در نهایت به طلاق قطعیمنجر می شود، مهم ترین دلیل بروز این مشکلات در خانواده، عدم آگاهی و اطلاع زن و شوهر از تکنیک های زناشویی است.

آنها نمی دانند به عنوان همسر چه “وظایفی” بر گردن دارند و چه کارهایی باید انجام دهند، این افراد معمولا انسان هایی “سرویس گیرنده” هستند و تنها از دیگران توقع دارند تا به نیازهای آنها رسیدگی کنند.

به هر حال روش های زیادی برای پیشگیری از طلاق احساسی وجود دارد که مهم ترین آنها افزایش سطح اطلاعات زناشویی است.

بهتر است با یک متخصص روانشناس ازدواج در تماس باشید تا متوجه شوید اشتباه کارتان کجاست؟

اگر همسرتان همراهی نمی کند باز هم می توانید در این جلسات شرکت کنید تا نتیجه مورد نظر به دست بیاید.

نتیجه گیری در مورد طلاق عاطفی

مشاوره-تصویری-ازدواج-در-سایت

توجه داشته باشید هنگام انتخاب همسر به خانواده اش توجه کنید و هرگز افرادی را انتخاب نکنیم که خانواده اش با معیارهای ما هماهنگ نیستند.

باید بپذیرید شوهر ینی مرد و متعلقاتش و البته این مسئله در مورد زنان هم صدق میکند، متعلقات همان افراد خانواده می باشند ،به یاد داشته باشید همسر بدون خانواده محال است

حتی اگر در ابتدا بگوید به خاطر طرف مقابلش حاضر است خانواده اش را رها کند، قطعا مدتی بعد از ازدواج به سمت خانواده اش بر می گردد

خانواده همسر در زندگی مشترک ما بسیار تاثیر گزار هستند و حتی بسیاری اوقات که ما با همسرمان مشکل نداریم ،خانواده او و اختلافات ما با آنها مشکل ساز می شود

یکی دیگر از این عوامل آغاز طلاق عاطفی مقایسه زندگی خود با دیگران است. آنچه ما از زندگی دیگران می بینیم ظاهر زندگی آنهاست. هرگز باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید.

چند بار تاکنون برایتان اتفاق افتاده این جملات را به همسرتان بگویید:

چه هدیه گران قیمتی برای همسرش خرید !چه قدر خوشحال بودند و می خندیدند،حتما در زندگیشان مشکلی ندارند و ydvi

این مقایسه ها ما را از زندگی دلزده میکند و کم کم موجب سرد شدن روابط زناشویی می شود

 • مفهوم طلاق خاموش فقط جایی معنا پیدا می کند که درباره ازدواج عاشقانه بحث می کنیم و در ازدواج های شناسنامه ای معنایی پیدا نمی کند.
 • در طلاق عاطفی زوجین رابطه جنسی دارند و به یکدیگر متعهدند اما صمیمیت و علایق مشترکی باهم ندارند.
 • طلاق عاطفی با طلاق خاموش متفاوت است.
 • امیدوارم در تمام روابط عاشقانه زوجین هر سه محور تعهد، رابطه جنسی و صمیمیت وجود داشته باشد.

مسایل اخلاقی و آشنایی نا مناسب زوجین با یکدیگر، باعث بوجود آمدن اختلاف و طلاق میشود، که میشود این مورد را به راحتی مدیریت و از آن جلوگیری کرد. شما تنها با مراجعه کردن به سایت ویکی روان و استفاده از خدمات مشاور طلاق آنلاین، می توانید تا حد زیادی جلو این اتفاق ناگوار را بگیرید و زندگی رویایی خود را با همسرتان بسازید.

 

می توانید در بخش مشاوره آنلاین روانشناسی سایت ویکی روان، از هر جای دنیا با مشاور روانشناس خود به صورت صوتی و تصویری در تماس باشید.

کافیست به لینک زیر مراجعه نمائید.

https://www.wikiravan.com/consultation/

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

افسردگی بالینی چیست؟ (علائم و درمان افسردگی بالینی)

افسردگی بالینی (افسردگی بالینی به انگلیسی = Clinical depression) یکی از انواع بیماری افسردگی است …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *