خانه / افسردگی / مهم ترین راه های مبارزه با افسردگی از دید روانشناسی
مبارزه با افسردگی

مهم ترین راه های مبارزه با افسردگی از دید روانشناسی

همانطور که بارها در این پایگاه اینترنتی روانشناسی به مقوله افسردگی پرداخته ایم اینبار با دیدی متفاوت قصد داریم به درمان و شناخت راه های مبارزه با افسردگی بپردازیم. بیماری افسردگی نیز دامن گیر فقط انسان ها نبوده و در حیوانات هم نیز از بیماری های شایع میباشد.

اما در مورد چگونگی پیدا شدن این بیماری در انسان ها چه مردان چه زنان قرار است صحبت کرده و راه های درمان افسردگی را ذکر کنیم و در درمان این بیماری نیز بکوشیم.

راه های مبارزه با افسردگی

افسردگی باعث کاهش انرژی٬ امید و انگیزه در افراد میشود. افراد افسرده احساس میکنند به سختی میتوانند شرایطشان را تغییر دهند.

این درست است که بیرون آمدن از حالت افسرگی و مقابله با افسردگی راحت و سریع نیست اما فرد افسرده به محیط اطرافش کنترل دارد و توانایی تغییر در خلق و خوی خود را دارد.

در زیر راه کارهایی برای مقابله با افسردگی ذکر شده که با انجام دادن انها فرد آرام آرام از حالت افسردگی خارج میشود و احساس بهتری خواهد داشت.

یکی از آمار ها نیز حاکی از آن است که مرد ها اغلب کمتر از خانم ها نسبت به کمک خواستن برای مبارزه با افسردگی از دیگران درخواست میکنند.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

مبارزه با افسردگی

فرق افسردگی و احساس غم

همه ما گاهی اوقات احساس ناراحتی می‌کنیم ولی این حالت معمولا کوتاه است و زندگی ما را زیاد تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

اما اگر احساس ناراحتی هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد، شما ممکن است نتوانید از آن رهایی یابید و افسردگی تمام جوانب زندگیتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این حالت شما به کمک نیاز دارید.

به این نکته باید توجه داشت که افسردگی نشانه ضعف نیست و بسیاری از شخصیت‌های معروف و موفق به آن مبتلا شده‌اند پس برای مبارزه با افسردگی مشکلی نیست.

بیماری دو قطبی چیست؟

برخی افراد مبتلا به افسردگی شدید، گاهی اوقات بیش از حد معمول، خوشحال و فعال هستند. این حالت سرخوشی غیرمعمول هم می‌تواند مانند افسردگی مضر باشد.

در گذشته این حالت را افسردگی روان‌شیدایی می‌نامیدند ولی اکنون بیماری دو قطبی نامیده می‌شود .

شناخت علائم افسردگی اولین

علائم روحی شامل :

 • احساس غمگینی و افسردگی طولانی‌ مدت که در زمان مشخصی از روز (معمولاصبح‌ها) بدتر می‌شود
 • ناتوانی در لذت بردن از هر چیز
 • از دست دادن علاقه به دیدن دیگران وارتباط داشتن با دوستان
 • ناتوانی در تمرکز کردن
 • احساس گناه کردن به خاطر کارهایی که انجام نداده‌اید
 • بدبین شدن
 • احساس ناامیدی و حتی احساس خودکشی

علائم جسمی شامل :

 • بی‌خوابی
 • صبح زود یا در طول شب از خواب بیدار شدن
 • از دست دادن علاقه به ارتباط جنسی
 • غذا نخوردن و کاهش وزن یاگاهی پرخوری و افزایش وزن.
 • همچنین علائم زیرممکن است در شما مشاهده شود׃
 • عدم تمرکز و اشتباه کردن در کارها
 • گوشه‌گیری و آرام بودن غیرمعمول
 • نگرانی بیش از حد در مورد چیزهای مختلف
 • بی‌قراری بیش از حد
 • شکایت کردن از مشکلات جسمی مبهم

مبارزه با افسردگی

عدم توجه به ظاهر خود׃

مثلا هر روز ریش خود را نمی‌تراشید، موهایتان را نمی‌شویید و برایتان مهم نیست چه لباسی بپوشید برای مبارزه با افسردگی باید این رویه را تغییر دهید.

عدم توجه به امور منزل׃

مثلا غذا نمی‌پزید، خانه را تمیز نمی‌کنید و فراموش می‌کنید ملحفه‌های تخت خود را عوض کنید.

اضطراب :

بعضی مردان افسرده، دچار اضطراب هم می‌شوند و همیشه احساس نگرانی و ترس دارند. همچنین برایشان مشکل است که از خانه بیرون بروند و با دیگران ملاقات کنند.

اضطراب ممکن است با علائم جسمی مانند خشکی دهان، عرق کردن، لرزش بدن، احساس تپش قلب، تنگی نفس، ناراحتی معده و اسهال همراه باشد.

علائم متفاوت افسردگی در مردان و زنان

علائم افسردگی در مردان و زنان تفاوت چندانی ندارد. اگرچه علائم زیر در مردها شایع‌تر است :

 • بی‌قراری
 • عصبانیت ناگهانی
 • عدم کنترل بر رفتار
 • انجام دادن کارهای خطرناک
 • خشونت‌ ورزی

همچنین مردان بیشتر اقدام به خودکشی می‌کنند.

مبارزه با افسردگی

راه‌های متفاوت مبارزه با افسردگی در زنان و مردان

تعداد مردانی که افسردگی آنها تشخیص داده می‌شود کمتر از زنان است، ولی مردان بیشتر از زنان، الکل و مواد مخدر مصرف می‌کنند.

شاید این به معنای این است که مردان به جای صحبت کردن با دیگران، از الکل و مواد مخدر برای مقابله با افسردگی استفاده می‌کنند

حالات و رفتار مردان

حالات: بعضی مردان مبتلا به چشم و هم‌ چشمی هستند و همواره احساس قدرت و موفقیت می‌کنند. برای این افراد سخت است که از دیگران کمک بطلبند و فکر می‌کنند که همه کارها را، خودشان باید انجام دهند.

این نگرانی ممکن است در شما ایجاد شود که اگر با همسرتان یا هرکس دیگری درباره حالات خود صحبت کنید، آنها ممکن است وضعیت شما را درک نکنند و با شما همدردی نکنند.

شاید این امر باعث شود که شما درباره احساسات خود با نزدیکانتان صحبت نکنید و از کسی کمک نخواهید.

شخصیت: مردان خجالتی بیشتر به افسردگی مبتلا می‌شوند ولی افرادی که شخصیت قوی هم دارند ممکن است دچار افسردگی شوند. وینستون چرچیل افسردگی را سگ سیاه خود می‌نامید.

رفتار: اگر شما به جای صحبت کردن درباره احساسات خود از الکل و مواد مخدر استفاده کنید، قطعا در درازمدت وضعیت شما بدتر خواهد شد و در مبارزه با افسردگی شکست میخورید. مصرف الکل معمولا منجر به بروز رفتارهای خطرناک، غیرمسئولانه و ناهنجار می‌شود.

همچنین اگر شما بیشتر به کارتان اهمیت بدهید و کمتر به امور منزل و روابط خانوادگی بپردازید، رابطه شما با همسرتان دچار مشکل خواهد شد.

برای مقابله با افسردگی با خوانواده و دوستانتان در ارتباط باشید و بیرون بروید

وقتی افسرده هستید٬ حوصله بیرون رفتن و وقت گذراندن با هیچ کس را ندارید و ترجیح میدهید در خانه بمانید. اما باید بدانید یکی از بهترین روشهای مقابله با افسردگی ارتباط  با خانواده و دوستان است.

شما میتواید با شخصی که دوستش دارید بیرون بروید و راجع به احساساتتان صحبت کنید. حتی اگر حوصله ندارید به یکی از دوستانتان زنگ بزنید و برنامه تفریحی بگذارید.

کارهایی که حس خوبی در شما ایجاد میکند انجام دهید حتی اگر حالش را ندارید

برای مقابله با افسردگی کارهایی که باعث میشود انرژی بیشتری بگیرید انجام دهید مثل کارهایی که قبلأ انجام میدادید واز آنها لذت میبردید.

فعالیتهایی ازقبیل انجام دادن ورزش مورد علاقه٬ کوه نوردی٬ کارهای هنری٬ نواختن ساز٬ نوشتن یا حتی بازدید ازیک موزه.    

روزانه فعالیت بدنی داشته باشید تا در مقابله با افسردگی موفق باشید

وقتیکه افسرده هستید حتی فکر جدا شدن از رختخواب و ورزش کردن میتواند شما را خسته کند اما تحقیقات نشان داده است که ورزش کردن بهترین راه مبارزه با افسردگی است و ورزش کردن تآثیر بیشتری نسبت به دارو درمانی در درمان افسردگی دارد.

روزانه ۳۰ دقیقه ورزش کردن تأثیر بسزایی در بهبود و مقابله با افسردگی دارد.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

چیزی که میخورید تأثیر مستقیمی روی خلق و خوی شما دارد. کاهش مصرف کافئین٬ الکل٬ چربیهای اشباع نشده و خوراکی هایی که مواد نگهدارنده دارند تأثیر بسزایی در عملکرد مغز و خلق و خو دارند.

هیچ یک از وعده غذاییتان را حذف نکنید. مصرف شکر و کربوهیدرات را به حداقل برسانید و مصرف ویتامینهای ب را افزایش دهید. خوراکی های حاوی امگا ۳ مصرف کنید زیرا تأثیرات مثبتی در بهبود افسردگی دارند.

هر روز در معرض آفتاب قرار بگیرید

نور آفتاب سطح سروتونین را بالا میبرد و به بهبود خلق وخو کمک میکند. سعی کنید روزانه ۱۵ دقیقه در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. این یکی از راه های مقابله با افسردگی است.

برای مقابله با افسردگی افکار منفی را به چالش بکشید

وقتی که افسرده هستید افکار منفی٬ غیر منطقی و غیر واقعی سراغ شما می آید. افکاری مثل: عدم توانایی انجام کارها٬ احساس بازنده واحمق بودن و نداشتن احساس خوب نسبت به خود.

شما می توانید با پرسیدن چند سوال از خودتان افکار منفی را به چالش بکشید. مثلأ:

چه شواهدی نشان میدهد افکار منفی من حقیقت دارد؟ اگر یکی از دوستانم راجع به افکار منفی اش با من صحبت میکرد چه جوابی به او میدادم؟ آیا می توانم از زاویه دیگری به موضوع نگاه کنم؟ اگر افسرده نبودم چکونه به شرایط نگاه میکردم؟

شما با پاسخ به این سوالها تا حدود زیادی می توانید دیدگاهتان را نسبت به افکار منفی تغییر دهید و احساس بهتری داشته باشید.  

در مورد افسردگی و روشهای مقابله با آن مطالب بیشتری بخوانید

اگر بعد از انجام تمام این کارها و تلاش برای تغییر خلقتان به حالت مثبت همچنان احساس افسردگی میکنید بهتر است با متخصص مشورت کنید.

در نظر داشته باشید که مشورت با روان شناس دلیل بر ضعف یا بیماری شما نیست٬ بلکه افسردگی باعث میشود که شما دلایل منطقی را نادیده بگیرید و روانشناس به شما راه کارهایی در جهت مقابله با افسردگی ارائه میدهد.

شما با خواندن مقالات مرتبط میتوانید اطلاعات خود را راجع به افسردگی٬ درمان و نکاتی که به شما کمک خواهد کرد را بالا ببرید.

روانشناسی درمان افسردگی با ازدواج

نشانه های افسردگی در افراد

درمان افسردگی با دمنوش معجزه آسا

امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

مراحل افسردگی

مراحل افسردگی کدامند؟

افسردگی مهمان بسیاری از مردم این سرزمین است و زندگی آنها را تحت شعاع قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *