مقالات روانشناسی افسردگی در ویکی روان

رابطه افسردگی و سردرد چیست؟ (افسردگی و سردرد)

سردرد افسردگی واقعیت دارد؟ (بررسی روش های درمان سردردهای افسردگی)

رابطه افسردگی و سردرد برای همه واضح نیست، اما افرادی که مبتلا به اختلال افسردگی هستند تجربه سردردهای شدید را داشته اند. در جلسات مشاوره درمان افسردگی هم مشاورین به بررسی ارتباط افسردگی و سردرد می پردازند. در این مطلب مهدیه پاکدامن مشاور روانشناس ویکی روان به این سوال که آیا افسردگی سردرد هم دارد می پردازد.

رابطه افسردگی و سردرد چیست؟

با مطالب علمی و روانشناسی در ویکی روان همراه باشید.

اختلال افسردگی از جمله شایع ترین اختلالات همراه سردرد میگرن است به طوریکه در حدود 80 % بیماران ابتلا به میگرن گزارش شده است! قبلا در ویکی روان درباره مهم ترین علائم افسردگی صحبت شده است اما مهم ترین آنها عبارتند از:

 • ناامیدی
 • غم و اندوه شدید
 • احساس گناه
 • بی ارزشی
 • خستگی
 • خواب آلودگی بیش از حد در طول روز و بی خوابی شبانه
 • بی قراری
 • اضطراب ادامه دار که منجر به افسردگی و سردرد می شود
 • تحریک پذیری
 • کناره گیری از فعالیت های اجتماعی
 • کاهش میل جنسی
 • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که زمانی از آنها لذت می بردید
 • درد فیزیکی
 • تغییرات اشتها
 • گریه مکرر
 • سردرد و سایر دردهای بدن مانند کمردرد. افسردگی همچنین می تواند باعث افکار خودکشی شود
مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
محمد جواد اسکندری محمد جواد اسکندری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مهدیه پاکدامن مهدیه پاکدامن
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
آرزو بختیاری آرزو بختیاری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سید حامد واحدی اردکانی سید حامد واحدی اردکانی
دکترای روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
سحر مدیری سحر مدیری
مشاور روانشناس
از 100,000 هزار تومان
حانیه خوش لهجه حانیه خوش لهجه
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
نسرین دشتبانیان نسرین دشتبانیان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
معصومه چوبین معصومه چوبین
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان

افسردگی باعث سردرد میشود؟

سردرد، دردهای تیز، ضربان دار و ناراحت کننده ای که در نواحی مختلف سر شما رخ می دهد، اتفاقات رایجی هستند. در واقع، تا 80 درصد از بزرگسالان سردرد تنشی را تجربه می کنند. با این حال، زمانی که سردرد با افسردگی مرتبط است، ممکن است با مشکلات مزمن دیگری نیز دست و پنجه نرم کنید.

گاهی اوقات، بیماری افسردگی می تواند باعث سردرد، همراه با دردهای دیگر در بدن شود. تحقیقات همچنین نشان داده است که بین سردردهای تنشی و اختلالات سلامت روان، از جمله افسردگی و اضطراب، ارتباط قوی وجود دارد.

در مطالعه ای که توسط انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا (ADAA) انجام شده است، حدود 11 درصد از افراد مبتلا به اختلالات سلامت روان، حملات میگرنی قبل از آنها داشتند. این شامل افسردگی اساسی، افسردگی دوقطبی و اختلالات اضطرابی بود.

ADAA همچنین گزارش می دهد که تا 40 درصد از افراد مبتلا به میگرن ممکن است افسردگی را نیز تجربه کنند که نشانه ای از ارتباط افسردگی و سردرد است.

چرا افراد افسرده سردرد را تجربه می کنند؟

منشا سردرد، بافتها و ساختمان های اطراف جمجمه و مغز است. خود مغز نسبت به درد حساس نیست، زیرا گیرنده های درد ندارد.

سردرد مکرر می تواند روی روابط و شغل اثرگذار باشد. در افرادی که سردرد شدید دارند احتمال افزایش خطر ابتلا به انواع افسردگی نیز وجود دارد . افسردگی و سردرد می تواند ناشی از عواملی مانند:

 • خستگی
 • محرومیت از خواب
 • استرس
 • اثرات داروها
 • عفونت های ویروسی
 • سرماخوردگی
 • آسیب به سر
 • خوردن و اشامیدن سریع غذاها و نوشابه های خیلی سرد
 • یا مشکالت ناشی از دندان یا سینوسها

باشد. حدود نیمی از بزرگسالان در سال سردردهای عصبی را تجربه می کنند.

بیش از 266 نوع سردرد وجود دارد که برخی بی آزار و برخی کشنده هستند، به همین خاطر رابطه افسردگی و سردرد چندان دور از ذهن نیست! سردرد نوع تنشی و پس از آن میگرن شایع ترین نوع سردرد هستند. در آمریکا 86% زنان و 05% مردان سابقه سردرد را گزارش کرده اند. آثار بهداشتی عمده سردرد شامل محدودیت فعالیت به علت سردردهای مکرر و شدید، ناتوانی ناشی از سردرد های شدید و مزمن و هزینه های پزشکی و ناتوانی های همراه با آن است.

انواع دیگر سردردها ممکن است ثانویه یا نشانه افسردگی باشند. درک علل و علائم سردرد افسردگی می تواند به درمان موثرتر و اقدامات پیشگیرانه منجر شود.

نتایج به دست آمده از جلسات مشاوره روانشناسی و تحقیقات نشان می دهد یک ارتباط معنی داری بین سردردهایی که از زمان کودکی یا بلوغ شروع می شوند و بروز افسردگی در سال های بعد وجـود دارد! افـرادی کـه از علائم افسـردگی شدید رنـج مـی برنـد، دو برابـر افـراد غیرافسرده شانس بروز سردرد دارند.

همچنین وجود افسردگی اساسـی در هنگام بلوغ در فردی کـه هـیچ شـکایتی از سـردرد نداشـته، حاکی از شروع یک سردرد در آینده مـی باشـد کـه مـی تـوان نتیجه گرفت که یک ارتباط عصـبی شـیمیایی و دارو شـناختی بــین افسردگی و سردرد وجــود دارد.

چرا باید افسردگی درمان شود؟

مهدیه پاکدامن مشاور روانشناس ویکی روان

افســردگی با كاهش كارائی و كيفيت زندگی افراد همراه مى باشــند، هزينه های بسياري را از نظر درمان بر بيماران تحميل می كند.

همراهی افسردگی و ســردرد ميگرنی باعث مشــكلات مضاعف بــرای بيماران می گردد. مطالعات مختلف بيان كرده اند كه شدت احساس درد در زنان دارای افسردگی بسيار بيشتر از جمعيت مردان افسرده و نيز زنان غير افسرده می باشد.

مطالعات ديگری نيز ثابت كرده اند كه همراهی ميگرن و افســردگی ســبب ايجاد اثرات مخرب احساسی به ويژه كاهش قدرت تحمل درد به خصوص در زنان می شــود. از آنجايي كه افسردگی در درجات بالاتر باعث عواقب جبران ناپذيری می شــود، می توان با تشــخيص بيمــاران ميگرنی دارای افســردگی و درمان آنها با روشــهای مختلف (دارو درمانی – روان درمانی – شــناخت درمانی و غيره) ميزان شــدت سردرد را در اين افراد كاهش داد.

تحقیقات نشان داده رابطه افسردگی و سردرد در بسیاری از افراد مبتلا به انواع افسردگی ها وجود دارد، پس به هیچ وجه سردردهای خود را نادیده نگیرید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر به طور روزانه سردرد را تجربه می کنید، علائم افسردگی شما بدتر می شود یا هر دو، علائم شما ممکن است مستلزم مراجعه به پزشک باشد.

سردردهای مزمن گاهی اوقات می توانند باعث افسردگی شوند. اما ممکن است سردردهای ناشی از افسردگی درمان نشده نیز وجود داشته باشد. در هر دو مورد، سردرد و افسردگی شما قابل درمان است و نباید درمان سردردهای افسردگی را پشت گوش بیندازید.

نکته کلیدی این است که اگر علائم افسردگی و سردردهای مزمن را تجربه کردید به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند به شما کمک کند تا بهترین روش های درمانی را پیدا کنید تا بتوانید دوباره احساس کنید که خودتان هستید.

استفاده از روان درمانی برای درمان سردرد افسردگی

روان درمانی یا مشاوره روانشناسی شامل قرار ملاقات های یک ساعته با یک متخصص سلامت روان است تا بر روی افکار و رفتارهای شما کار کند. روان درمانگر (روان شناس) بر خلاف روانپزشک، دارو تجویز نمی کند. اگر فرق این دو متخصص را نمی دانید مقاله فرق روانشناس و روانپزشک را در ویکی روان مطالعه کنید.

روان درمانی به طور گسترده برای اختلالات افسردگی و اضطراب برای کمک به اصلاح افکار و رفتارها استفاده می شود. اگر افسردگی شدید همراه با سردردهای مزمن خود دارید، روان درمانی می تواند در طولانی مدت به کاهش این علائم کمک کند.

پیشگیری از سردرد افسردگی ممکن است؟

مهمترین علائم افسردگی

جدای از مصرف داروهای تجویز شده، عادات سبک زندگی می تواند در پیشگیری از افسردگی و سردرد و همچنین در درمان افسردگی زمینه ای که ممکن است به سردرد منجر شود کمک زیادی کند. در ادامه تکنیک هایی برای درمان سردردهای افسردگی توصیه می شود:

1- رژیم غذایی

خوردن یک رژیم غذایی سالم از غذاهای کامل، نه مواد فرآوری شده، می تواند به تقویت مغز و خلق و خوی کلی شما کمک کند. در کل تغذیه اصولی روشی مناسب برای درمان سردردهای افسردگی در روانشناسی است. سعی کنید در رژیم غذایی خود از تغذیه مناسب برای درمان افسردگی بیشتر استفاده کنید.

2- ورزش روشی ایده آل برای درمان افسردگی و سردرد

در حالی که ورزش کردن با سردرد دشوار است، اما تمرینات منظم بین سردردهای شدید می تواند به پمپاژ اکسیژن در سراسر بدن کمک کند. پس به طور بالقوه بروز سردرد را کاهش دهد. بد نیست نگاهی به مقاله درمان افسردگی با ورزش کردن در ویکی روان بیندازید.

3- کاهش استرس

به طور کلی مدیریت استرس و فعال ماندن از نظر اجتماعی نیز در درمان سردرد افسردگی نقش بسزایی دارد. اگر همیشه استرس دارید حتما از مشاور روانشناس کمک بگیرید.

4- درمان های تکمیلی

طب سوزنی، یوگا و ماساژ درمان های جایگزینی هستند که می توانند به درمان سردرد افسردگی کمک کنند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
سعیده حامد سعیده حامد
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
فاطمه آریان سپهر فاطمه آریان سپهر
دکتری روانشناسی
از 150,000 هزار تومان
محمد امین چالاک محمد امین چالاک
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
پری سیما رستمی پری سیما رستمی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سید محمد ستارزاده سید محمد ستارزاده
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
نیایش مسلمیان نیایش مسلمیان
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
صبا مهرپور صبا مهرپور
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مهرانگیز متقی مهرانگیز متقی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان

نتیجه گیری ویکی روان از رابطه افسردگی و سردرد

مهدیه پاکدامن مشاور و روانشناس در ویکی روان به خوبی شرح دادند که آیا افسردگی باعث سردرد میشود یا نه؟ در مورد روش های درمان سردردهای افسردگی هم صحبت شد، اما اگر به هر دلیل این سردردها زیاد شده اند و توانایی خود درمانی با استفاده از روش های بالا را ندارید حتما موضوع را با مشاور روانشناس متخصص افسردگی در میان بزارید.

کمک گرفتن از متخصص روانشناس مانند مهدیه پاکدامن و دیگر اعضای تیم مشاوره ویکی روان کمک می کند در کمترین زمان به نتیجه ایده آل برسید.

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا