افسردگی در غربت چیست؟

افسردگی در غربت چیست؟ (۸ راه درمان غم غربت)

افسردگی در غربت (homesick depression) یک اتفاق رایج برای افرادی است که مهاجرت کرده یا سفر طولانی به خارج از شهر و کشورشان داشته اند. غم غربت یک احساس ناخوشایند است که تمام ابعاد زندگی فرد را تحت تاثیر منفی قرار می دهد و یکی از موضوعات مشاوره روانشناسی افسردگی از سراسر دنیا می باشد. در این مقاله از سایت روانشناسی ویکی روان به بررسی افسردگی و دلتنگی در غربت می پردازیم.

منظور از افسردگی در غربت چیست؟

با وبلاگ سایت ویکی روان همراه باشید.

افسردگی در غربت به حالت ناخوشایندی گفته می شود که فرد با مهاجرت کوتاه یا بلند مدت به شهر یا کشوری دیگر تجربه می کند. این حالت ها شامل احساس پوچی، بی انگیزگی و دلتنگی زیاد برای شهر و اطرافیان می باشد.

همانطور که در مطلب تعریف بیماری افسردگی در روانشناسی گفته شد، بروز افسردگی دلایل زیادی دارد و این مورد برای افسردگی در غربت هم صادق است.

مهاجرت به کشور یا شهر دیگر ممکن است یک وضعیت استرس‌ زا باشد، بخصوص اگر کشور جدید تفاوت‌ های زیادی با کشور شما داشته باشد و مجبور شوید به آن عادت کنید، به خاطر داشته باشید که برای عادت دادن شما (و خانواده خود) با محیط به زمان نیاز دارید.

مشاهده شده است که افسردگی یکی از رایج‌ ترین مشکلات روانشناختی در خارج از کشور است، علائم اولیه را تحت نظر داشته و سعی کنید آنها را در خود یا افراد نزدیک تشخیص دهید.

دلیل غم غربت چیست؟

غم غربت چیست؟

دلایل زیادی برای افسردگی در غربت وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • شوک فرهنگی
 • تغییر در پول رایج و اختلاف با پول ملی
 • فاصله از خانواده و دوستان
 • فرهنگ جدید و متفاوت (مانند سندروم استکهلم و سندروم پاریس که در ویکی روان توضیح دادیم)
 • تغییرات آب و هوا
 • تغییر در مسکن و کیفیت آن
 • زبان و گویش متفاوت
 • برآورده نشدن توقعات و انتظارات

علائم افسردگی در غربت چیست؟

علائم دلتنگی برای وطن و غم غربت عبارتند از:

 • الگوی خواب آشفته
 • احساس عصبانیت، حالت تهوع، عصبی یا غمگین بودن
 • احساس انزوا، تنهایی یا گوشه گیری
 • احساس خستگی مفرط، ناامنی، بروز نشانه های اضطراب یا هراس
 • احساس عزت نفس پایین یا ارزش شخصی
 • سردردهای دوره ای
 • عدم اشتها یا تمرکز
 • بی انگیزگی و عدم تمایل به تغییر شرایط موجود

من به افسردگی غربت مبتلا شدم؟

سوالات زیادی در بخش مشاوره درمان افسرگی ویکی روان می شود که آیا من هم به افسردگی در غربت مبتلا شده ام یا نه یا ار کجا بفهمم غم غربت منو گرفته یا نه؟؟؟

اگر علائم غم غربت که در بالا به آنها اشاره شد برای بیش از ۱۴ روز در شما باقی ماند یعنی شما به این نوع افسردگی مبتلا شده اید و باید سریعا برای درمان اقدام کنید در غیر اینصورت می تواند به یکی از انواع افسردگی در سنین مختلف تبدیل شود!

بهترین راه درمان افسردگی در غربت چیست؟

روانشناسی راه های زیادی برای درمان افسردگی و دلتنگی در غربت پیشنهاد می کند که تا حدودی با روش های متداول غلبه بر افسردگی یکی هستند اما ریزه کاری های زیادی دارند.

۱- به دنبال کمک باشید

درمان افسردگی در غربت

یادتان باشد غم غربت یکی از انواع خطرناک افسردگی است و بر تمام جنبه های زندگی فردی تاثیر منفی می گذارند و باید به نوعی درمان شوند.

با یک مشاور افسردگی خوب به صورت آنلاین یا حضوری قرار ملاقات بگذارید، سعی نکنید شرایط را پنهان یا خودتان را توجیح کنید، باید اقدامی سریع انجام دهید.

افسردگی اصلا باعث شرمندگی نیست، به محض اینکه اقدام کنید و عکس‌ العمل نشان ‌دهید، بهترین فرصت‌ برای بیرون آمدن از این حالت فراهم می‌ شود.

۲- به اندازه کافی بخوابید

خواب برای سلامت روان بسیار ضروری استف البته نباید زیاده روی کرد که خواب زیاد هم موجب مشکلات دیگر می شود!  🙂

بیشتر بزرگسالان بین ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه دارند. اگر کمتر از این ساعات می‌خوابید، می‌ تواند بر سطح انرژی، نگرش به زندگی و احساسات شما تأثیر بگذارد.

شایان ذکر است که رابطه افسردگی و خواب پیچیده است. خواب بیش از حد نیز یکی از علائم و نشانه های افسردگی است، بنابراین اگر خواب زیادی دارید اما هنوز چند هفته با احساس خود دست و پنجه نرم می‌کنید، ارزش دارد با یک مشاور و متخصص روانشناس صحبت کنید.

۳- به خود سخت نگیرید

مهاجران باید به خاطر داشته باشند که اگرچه مهاجرت به کشور یا شهر جدید یک ماجراجویی است و در عین حال لحظه سختی زندگی می‌ باشد. شما ممکن است عصبانی، غمگین یا ناامید شوید و این قابل درک است.

به خودتان فرصت و زمان دهید تا با محیط جدید خود سازگار شود

۴- دوستان جدید پیدا کنید

کم تحرکی می‌ تواند زمینه ساز ایجاد احساس افسردگی باشد، بنابراین به جای اینکه در خانه یا آپارتمان جدید خود پیله ببندید، خود را مجبور به بیرون آمدن و دیدن جاهای جدید کنید.

سعی کنید شغلی پیدا کنید که شما را به افراد جدید معرفی کند، کسانی که می‌ توانند مدتی را خارج از کار با شما بگذرانند. معاشرت با چند غریبه نیز ایده خوبی است، اما حواس جمع حرکت کنید تا مشکل دوتا نشود.

 • در مکان جدید خود به یک گروه اجتماعی خارج از کشور بپیوندید
 • به یک تیم یا فعالیت در شهر جدید خود بپیوندید
 • با همکاران جدید در فعالیت های اجتماعی شرکت کنید
 • تماس با دوستان و خانواده را در اولویت قرار دهید

۵- غذای سالم بخورید

مهاجرت و سفر معمولا با تغییراتی در خورد و خوراک همراه است، شاید تهیه غذاهای سالم در ابتدای افسردگی در غربت سخت باشد اما باید سخت گیری کنید و هر غذایی نخورید.

بسیار مهم است که به بدن و ذهن خود کمک کنید تا بهبود یابد و سالم تر شود، آجیل، کشمش و این قبیل تنقلات هنگامی که با این افسردگی مزمن روبرو هستید اثرات مثبتی دارند. سعی کنید گروه‌ های مشابه خود را پیدا کنید یا با افرادی که در کشور یا شهر مشابه شما زندگی می‌ کنند ارتباط برقرار کنید.

پیشنهاد می کنیم نگاهی به مقاله لیست غذاهای نشاط آور و ضد افسردگی در ویکی روان بیندازید، می تواند کمکتان کند.  🙂

۶- ورزش کردن بهترین راه غلبه بر غم غربت است

به خوبی اثبات شده است که ورزش بر انواع افسردگی، از جمله افسردگی خارج از کشور تأثیر مثبت دارد، ما حتی در ویکی روان برای درمان افسردگی بعد از طلاق هم ورزش کردن را شدیدا توصیه کردیم، چون تحرک بدنی منظم باعث تنظیم ترشحات هورمونی و ایجاد احساس خوب در شما می شود.

شروع به پیاده‌ روی کنید، بدوید و یا در کلاس ورزشب مورد علاقه خود ثبت نام کنید. همه اینها به کاهش بسیاری از علائم افسردگی در غربت کمک می‌ کنند.

۷- الکل و دخانیات را محدود و قطع کنید

الکل روی مواد شیمیایی مغز تأثیر می‌گذارد و ممکن است روز بعد احساس افسردگی بیشتری در شما ایجاد کند. احساس استرس و نگرانی، دلهره و احساس گناه در روز بعد از نوشیدن غیرمعمول نیست. در صورت احساس ضعف بهتر است الکل را کلا قطع کنید.

۸- چالش جدید ایجاد کنید

حالا که مکان زندگی شما (حتی برای مدتی کوتاه) عوض شده است بهتر است چالشی جدید را امتحان کنید. البته یادتان باشد چالش با مشکل متفاوت است

متلا می توانید:

 • بیشتر کتاب بخوانید
 • در کاری متخصص شوید
 • شروع به یادگیری زبان آنجا کنید
 • به تناسب اندامتان برسید
 • مقالات افسردگی در ویکی روان را بیشتر مطالعه کنید 🙂
 • عادت های جدید و مثبت در خود ایجاد نمائید

پیشنهاد ویکی روان به شما

دلتنگی در غربت یک اتفاق معمول بعد از مهاجرت است، نگران نباشید و با برنامه پیش بروید.

اگر راهکارهای بالا در شما تاثیرگذار نبود بهتر است از مشاوره افسردگی انلاین یا حضوری برای درمان قطعی استفاده کنید.

شما دوست عزیز می توانید از سراسر دنیا در سایت ویکی روان جلسه مشاوره به صورت صوتی و تصویری، بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزاری، با مشاور دلخواهتان برگزار نمائید:

بهترین مشاور درمان افسردگی خارج از کشور

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

وسواس احساس گناه

وسواس احساس گناه چیست و چه علائمی دارد؟

شاید عبارت وسواس احساس گناه تا به حال به گوشتان نخورده باشد اما یکی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *