رزرو تلفنی مشاوره روانشناسی ویکی روان: 02191099110

مشاوره سوگ و از دست دادن عزیز

می‌توانید با انتخاب متخصص روانشناس در این ویکی روان، از سراسر ایران و جهان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی مشاوره برای سوگواری و مرگ عزیزان برگزار کنید.

نتایج مشاورین
نمایش بیشتر
مشاهده بیشتر
تجربه کاربران ما نظر کاربران از مشاوره در ویکی روان
چطور مشاوره آنلاین بگیرم؟ راهنمای گام به گام مشاوره

میتوانید در بین نام مشاورین ویکی روان جستجو کنید

یا بر اساس موضوع مشاوره، مشاور خود را انتخاب کنید

مشاوره آنلاین ویکی روان

مشاوره آنی امکان برگزاری جلسه مشاوره در زمان حال را ممکن می کند

می توانید یک جلسه مشاوره یا پکیج مشاوره با تخفیف بسیار ویژه تهیه کنید

مشاوره آنلاین ویکی روان

می توانید از سراسر دنیا، به صورت ریالی و ارزی هزینه جلسات مشاوره را پرداخت کنید

امکان پرداخت به صورت ارزی برای فارسی زبانان خارج از ایران، با استفاده از اکانت پی پال (PayPal)، مستر کارت (MasterCard) یا ویزا کارت (Visa card) میسر است

مشاوره آنلاین ویکی روان

بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزار جانبی، جلسات مشاوره به صورت ایمن در سایت برگزار می شوند

لینک ورود به اتاق جلسه داخل پروفایلتان در سایت قرار می گیرد

مشاوره آنلاین ویکی روان
تضمین کیفیت بالای فنی
تنوع در خدمت رسانی
نهایت امنیت
روانشناسان حرفه ای
ارتباط با تیم پشتیبانی برای برقراری ارتباط با ویکی روان و دریافت راهنمایی میتوانید از طریق لینک روبرو اقدام کنید

مشاوره سوگ در ویکی روان

مشاوره سوگ یا مشاوره مرگ عزیزان یکی از روش‌هایی است که می‌تواند ما را به زندگی بازگرداند.  مشاوره از دست دادن عزیز در ویکی روان توسط مشاوران روانشناس به صورت غیرحضوری انجام می شود.

همه ما در نقطه‌ای از زندگی و سرنوشت خود، غم از دست دادن عزیز را تجربه خواهیم کرد، چه بسا که تاکنون تجربه کرده باشیم و به عزاداری و سوگواری برای آن عزیز پرداخته‌ایم. به همین خاطر آشنایی با مشاوره از دست دادن عزیز و آشنایان بسیار ضروری است تا سریع تر این مرحله از زندگی را طی کنیم.

احساس از پا افتادگی و ناامیدی می‌تواند به طول بیانجامد و زندگی آینده ما را به خطر بیندازد. برای مقابله با این مشکل و انجام سوگواری مناسب، نیازمند یک مشاور سوگ خوب هستیم. این مشاور می‌تواند با مشورت‌های مناسب و راهنمایی‌های خود، شما را در مسیر درست سوگواری قرار دهد. مشاور سوگ باعث می‌شود که فشار از دست دادن عزیز را بتوانید در اندازه نیاز تحمل کنید و سریعتر به زندگی عادی برگردید. در بخش مشاوره درمان سوگ در ویکی روان با ما همراه باشید تا مراحل سوگواری و مزایای مشاوره و بازگشت به زندگی را با یکدیگر بررسی کنیم.

مشاوره سوگ چیست؟

مشاوره سوگواری نوعی درمان است که برای کمک به افراد در طی مراحل مختلف و احساسات غم و اندوه پس از از دست دادن طراحی شده است. مشاوره به افراد کمک می کند تا از برخی جلوه های شدیدتر غم دوری کنند و احساسات خود را به شیوه ای سالم پردازش کنند.

غم و ناراحتی که ما به هنگام از دست دادن یک شی تجربه می‌کنیم بسیار کمتر و پایین‌تر از اندوهی است که هنگام از دست دادن عزیزترین فرد زندگی‌مان تجربه خواهیم کرد. به‌طور مثال هنگام از دست دادن یک ماشین یا وسایل خانه‌مان، ناراحت می‌شویم و به‌حدی از عصبانیت خواهیم رسید که داد و بیداد کرده یا حتی در مواردی گریه می‌کنیم.

هنگام از دست دادن عزیز و نزدیک‌ترین افراد زندگیمان ممکن است شوک وارد شده به ما آنقدر بالا باشد که مغز ما توانایی تحلیل و پردازش آن را نداشته باشد و ناخودآگاه وارد موقعیت‌های مختلفی مانند انکار و سکوت خواهیم شد. این یکی از مراحل سوگواری برای عزیزان است که بسیاری با آن روبرو میشوند.

مشاوره سوگ می‌تواند باعث رویارویی ما با این مشکلات شده و رفته رفته ما را به زندگی عادی خود بازگرداند.

پس از تجربه غم از دست دادن عزیز شما ممکن است از نظر ذهنی آنقدر خسته و افسرده شوید که حتی میلی به بیرون‌ رفتن از خانه برای انجام کارهای روزمره‌تان نداشته باشید. در این حالت صحبت و در ارتباط بودن با مشاور سوگ و از دست دادن عزیزان باعث می‌شود شما با این مشکل سریعتر روبرو شوید و راه حل‌های درمان آن را بدانید.

مشاوره برای سوگواری در ویکی روان چطور انجام می شود؟

جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می شوند. از سراسر دنیا می توانید در ویکی روان مشاوره غیرحضوری خریداری کنید.

1- مشاوره آنلاین مرگ عزیزان

مشاوره آنلاین به صورت صوتی و تصویری بدون نیاز به نصب نرم افزار جانبی برگزار می شوند. عزیزان خارج از کشور می توانند در ویکی روان مشاوره آنلاین برگزار کنند.

2- مشاوره تلفنی برای سوگ

بدون نیاز به اینترنت در ویکی روان، مشاوره سوگواری برگزار کنید. به دلیل سهولت در استفاده و هزینه مناسب، این جلسات طرفداران بسیار زیادی دارد.

3- مشاوره متنی برای سوگواری

اگر امکان برگزاری مشاوره صوتی و تصویری را ندارید، می توانید در ویکی روان به صورت متنی با مشاور روانشناس در ارتباط باشید.

مشاوره داغداری توسط چه کسی انجام می‌شود؟

شخصی که مشاوره درمان سوگ و غم از دست دادن عزیز را انجام می دهد حتما باید مشاور  روانشناس باشد. صحبت های اطرافیان برای آرام کردن فرد بسیار موثر است، اما مشاور روانشناس می تواند به صورت شخصی خصوصیات روانی فرد را بررسی کرده و بهترین راهکارها را در طی جلسات مشاوره از دست دادن عزیز پیشنهاد دهد.

در ویکی روان بهترین های مشاوره سوگ مثل دکتر فاطمه آریان سپهر، سرکار خانم فرح ناز حیاة غیبی حقیقی و جناب آقای دکتر حسین باهر و دیگر متخصصین را گرد هم آوردیم تا با کیفیت ترین خدمات مشاوره در مورد سوگ را به فارسی زبانان سراسر جهان ارائه دهند.

چند نوع مشاوره برای سوگواری داریم؟

این جلسات با موضوعات مختلف برگزار می شوند، اما ماهیت آنها یکی است. از مهم ترین انواع مشاوره از دست دادن عزیزان می توان به

 • مشاوره مرگ همسر
 • مشاوره مرگ پدر
 • مشاوره مرگ فرزند

اشاره کرد. با توجه به موضوعات بالا، مشاوره مرگ برای نوجوانان و مشاوره مرگ در بزرگسالان از پرکاربردترین جلسات هستند.

سوگ چند مرحله دارد؟

مشاوره برای درمان سوگ

قبل از انجام شرکت در مشاوره سوگ ویکی روان شما باید با مراحل سوگواری آشنایی داشته باشید تا بتوانید در قدم‌های اولیه حالت‌های روانی خود را تشخیص دهید. در بررسی اولیه فرد دچار انکار این موضوع خواهد شد و بعد از این مرحله شروع به خشمگین شدن می‌کند.

بعد از گذشت از این دو مرحله، چانه‌ زنی بسیاری در فرد غم دیده ایجاد می‌شود که باعث عدم پذیرش مرگ عزیز خواهد شد. این حالت می‌تواند راه فراری ذهنی در مقابله با پذیرش مرگ نزدیکان باشد. رفته رفته فرد شروع به افسردگی می‌کند و در این مرحله دیگر رمقی برای ادامه نخواهد داشت و ناامیدی در رفتارها و حرکات او موج می‌زند. بعد از گذشت از مرحله افسردگی فرد می‌تواند مرگ را بپذیرد.

اما بعد از گذشت سال‌های بسیاری از تحقیقات محققان اعصاب و روان آنها توانستند که این مراحل را به هفت مرحله گسترش دهند. این 7 مرحله شامل

 1. شوک و انکار
 2. درد و احساس گناه
 3. عصبانیت و چانه‌زنی
 4. احساس افسردگی
 5. تفکر در مورد مرگ
 6. بازسازی و شروع به کار
 7. و در نهایت پذیرش و امیدواری

هستند.

تاثیر برگزاری مراسم سوگواری بر روان

به‌طور کلی هنگام از دست دادن عزیز همانطور که در مراحل اولیه سوگ ذکر کردیم شما دچار حسی مانند شوک و انکار این درد خواهید شد. در این حالت حضور در مراسم سوگواری و کفن و دفن عزیز می‌تواند به شما در رویارویی با مشکل کمک کند.

مراسم سوگواری و حضور در مراسم و گریه و شیون می‌تواند اندکی شما را به مرحله پذیرش فوت عزیز و از دست دادن آن نزدیک کند. دیدن حضور افراد مختلف در مراسم و غم روی ناخودآگاه ذهنی شما تاثیر می‌گذارد، این حالت باعث رویارویی جدی‌تر با حقیقت شده و شما را از مرحله چانه‌ زنی نیز دور می‌کند.

عبور از مرحله انکار برای افرادی که عزیزی همانند پدر، مادر، فرزند و همسر را از دست داده‌ اند بسیار سخت و پیچیده است و نیازمند کمک است. گاهاً بی‌ توجهی به مسئله سوگواری و پذیرش درد باعث مشکلات متعدد با عواقب خطرناکی شده است. با انجام مشاوره سوگ آنلاین یا حضوری مناسب می‌توان با روش‌های تخصصی ذکرشده توسط مشاوران در آن مکان حاضر شد و به سوگواری پرداخت.

بازگشت به زندگی بعد از سوگواری

بازگشت به زندگی پس از سوگواری یک فرآیند چالش‌ برانگیز و همزمان معنوی است که نیازمند زمان، صبر، و پشتیبانی مناسب است. در این دوره، افراد ممکن است با تغییرات زیادی در زندگی‌شان مواجه شوند و احتمالاً با احساساتی مانند اضطراب، ترس و حتی شک و تردید روبرو شوند. اما مهمترین قدم در بازگشت به زندگی پس از سوگواری، قبول کردن تغییر و ایجاد تعادل میان یادگاری عزیزانی که از دست رفته‌اند و زندگی در حال تداوم است که در بهترین حالت با شرکت در جلسات مشاوره درمان سوگ انجام می‌شود.

یکی از موارد مهم برای کمتر کردن درد و احساس گناه، جمع کردن وسایل و یادگاری‌های مربوط به فرد از دست رفته است. شما برای پذیرش بهتر این درد باید از وسایلی که شما را یاد عزیزتان می‌اندازد دوری کنید. این فرآیند ممکن است با مشاوره و پشتیبانی روانی تسهیل شود. مشاوره سوگ باعث می‌شود شما احساسات خود را بهتر درک کرده و بهترین تصمیم را در ارتباط با کنترل آنها بگیرید.

همچنین، ارتباط با خانواده و دوستان و پیوستن به گروه‌های حمایتی می‌تواند در ایجاد حمایت اجتماعی و افزایش احساس تعلق به جامعه کمک کند. در نهایت، بازگشت به زندگی بعد از سوگواری نیازمند زمان است و طبیعی است که این زمان برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. در هر صورت بازگشت به زندگی حتی از روی اجبار می‌تواند رفته‌رفته احساس امید را در ما افزایش دهد.

مزایای مشاوره سوگ

افراد زیادی در بخش مشاوره روانشناسی آنلاین ویکی روان سوال می پرسند چرا مشاوره برای سوگ مفید است و چرا باید از مشاوره و درمان سوگ استفاده کنم؟

افرادی که از لحاظ ذهنی قوی‌ ترند و روحیه جنگجویی و مبارزی دارند می‌توانند در مواجهه با این مشکل بهتر خود را بیابند و به زندگی عادی برگردند. بسیاری از افراد نیز هستند که احساسات شدیدی در این مرحله از خود نشان می‌دهند و کنترل این حس از دست آنها خارج شده است.

این افراد به‌ طور قطع نیازمند مشاوره برای سوگواری هستند تا بتوانند با این درد کنار بیایند و با پذیرش آن زندگی سالم بعد از از دست دادن عزیز را تجربه کنند. مشاوره سوگ دارای مزایای متعددی است که می‌تواند به درمان سوگ حل نشده کمک کند تا افراد به بهترین شکل ممکن با تجربه از دست دادن عزیزانشان کنار بیایند. برخی از مزایای مشاوره سوگ عبارت‌اند از:

1- ارائه پشتیبانی روانی

مشاوره روانشناسی سوگ

مشاوره سوگ می‌تواند به افراد کمک کند تا با احساساتی مانند ترس، اضطراب، افسردگی و خشم که ممکن است در دوره سوگ تجربه کنند، مقابله کنند.

2- تسهیل در مدیریت احساسات از مزایای مشاوره برای سوگواری است

از دیگر توانمندی مشاوران کمک به افراد در یادگیری نحوه مدیریت احساسات خود و بیان صحیح آن‌ها است.

3- هدف مشاوره سوگواری عدم بروز اختلالات روحی

کمک گرفتن از یک درمانگر باعث می‌شود تا افراد در پس سوگ ایجادشده، دچار افسردگی و مشکلات روحی مانند آن نشوند و همین موضوع کمک می‌کند تا زودتر به زندگی عادی خود برگردند.

4- فقدان را بپذیرید

یکی از اولین و مهم ترین مراحل در کار با غم و اندوه، کنار آمدن با واقعیت از دست دادن است. انکار یک پاسخ طبیعی است و به افراد اجازه می دهد تا اندوه خود و دردی که با آن همراه است را سرعت ببخشند. با این حال، افراد برای اینکه واقعا با غم و اندوه کنار بیایند و التیام یابند، باید یاد بگیرند که فقدان خود را بپذیرند.

هدف مشاوره از دست دادن عزیز رویارویی جدی افراد با فقدان عزیزان به شیوه ای اصولی بدون آسیب های روانی است.

5- ایجاد ارتباطات بهتر

مشاوره می‌تواند به افراد کمک کند تا ارتباطات خود با دیگران، به ویژه با خانواده و دوستان را، بهبود دهند.

6- بهبود کیفیت زندگی

مشاوره سوگ می‌تواند به افراد کمک کند تا تجربه از دست دادن عزیزان را با قدرت و تأثیرگذاری بیشتری مدیریت کنند و به بهبود کیفیت زندگی خود بپردازند. اصل مهم در مشاوره سوگ و داغداری این است که افراد به زندگی خود بازگردند و برای همیشه درگیر فقدان عزیز خود نباشند.

7- بررسی درد

بسیاری از افراد با تلاش برای اجتناب از درد و سرکوب احساسات خود، به فقدان و غم ناشی از آن واکنش نشان می دهند. درد تنها رنج آن ها را بیشتر می کند. بخش مهمی از مدیریت احساسات و غم و اندوه، تجربه دردی است که از آن می آید و تداوم می یابد.

8- تطبیق با زندگی

وقتی افراد اندوه را تجربه می کنند، عموما به این دلیل است که شخص یا چیزی را از دست داده اند که بخش بزرگی از زندگی آن ها بوده است. سازگاری با یک شکست می تواند بسیار چالش برانگیز بوده و حتی می تواند مانند یک خیانت باشد. این استدلال افراد را دچار مشکل می کند. مشاوره مرگ عزیزان می تواند به افراد کمک کند تا پس از از دست دادن، تغییر جهت دهند و زندگی خود را از نو بسازند. در غیر اینصورت پس از مدتی باید با شرکت در جلسات مشاوره افسردگی برای درمان افسردگی اقدام کنند.

اهداف مشاوره سوگ و داغداری

به منظور بازیابی بهتر و سریع‌تر نیازمند مراجعه به مشاوره سوگ هستیم. برای پذیرش بهتر و درک از دست رفتن عزیز، پشتیبانی‌های مناسب فرد متخصص در این زمینه و راهنمایی‌های او می‌تواند ما را در این مسیر همراهی کند.

این مشاور روانشناس می‌تواند به‌ صورت حضوری یا آنلاین و حتی تلفنی نیز صورت بگیرد. به‌طور کلی انجام مشاوره سوگ باعث ورود به مرحله‌ای از درمان اختلال به‌ وجود آمده و بهبود آن خواهد شد. صحبت‌های تاثیرگذار و مناسب مشاوران می‌تواند شما را رفته رفته به مسیر بهبودی نزدیک کند و به وارد اجتماع شدن شما کمک خواهد کرد.

مشاوره سوگ هدف‌هایی همانند بازگشت به زندگی و رفع اضطراب و ترسی که از این مرگ بر وجود شما رخنه کرده است، دارد. حمایت‌هایی که از طرف مشاوران هنگام از دست دادن فرد مهمی از زندگیتان انجام می‌شود، باعث رویارویی بهتر و درک و پذیرش مشکل خواهد شد.

مشاور سوگ در صورت نیاز شما را با گروه‌های تعاملی که مشکلات و درد همانند شما را تجربه کرده‌اند، آشنا خواهند کرد که این امر باعث همبستگی اجتماعی و حضور مجدد شما در اجتماع و درک درد و مشکل خواهد شد. شما با حضور در جلسات اجتماعی، متوجه خواهید شد که فقط شما غم از دست دادن عزیز را تجربه نکرده‌اید و این مشکلی است که هر روزه برای بسیاری از افراد ایجاد می‌شود. به همین خاطر مشاوره درمان سوگ کمک می کند افراد با واقعیت های زندگی روبرو شوند، اما درک این موضوع برای کسی که به تازگی عزیزی را از دست داده چندان ممکن نیست. 

تکنیک ها و مداخلات مختلف مشاوره سوگ

بسیاری از روش های مختلف به افراد کمک می کنند تا با مرگ عزیزانشان کنار بیایند. داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی یا مسکن می توانند به افراد در مدیریت برخی از علائم غم و اندوه کمک کنند، اما این داروها عموما به عنوان یک راه حل موقت به کار می روند. مشاوره سوگواری یک رویکرد موثرتر و پایدارتر محسوب می شود. سفر سوگ هر فرد منحصر به فرد است و در نتیجه طیف گسترده ای از تکنیک ها و مداخلات مشاوره سوگ برای کمک به آن ها در دسترس است.

صحبت درمانی

یکی از تاکتیک های رایج مشاوره، گفتار درمانی است که شامل صحبت کردن افراد در مورد احساسات خود و بحث در مورد از دست دادن آن هاست. یک مشاور سوگ می تواند فضای امنی را برای بیماران فراهم کند تا در مورد عزیز از دست رفته خود صحبت کنند و به آن ها کمک کند تا ارتباط خود را با فردی که از دست داده اند حفظ کنند. صحبت درمانی می تواند به صورت انفرادی یا گروهی انجام شود. البته مشاوره گروهی داغدیدگی در برخورد با علائم سوگ نیز مفید است.

درمان رفتاری شناختی

در رفتار درمانی شناختی (CBT)، افراد تلاش می کنند الگوهای فکری را شناسایی و تغییر دهند. یک مشاور می تواند به بیماران در تشخیص و کشف این افکار و توسعه استراتژی هایی برای کاهش تاثیر آن ها بر زندگی‌شان کمک کند.

ذهن آگاهی

افراد درگیر در ذهن آگاهی چه از طریق مدیتیشن و چه از طریق برخی تمرین های دیگر، بر لحظه حال تمرکز می کنند تا از افکار و احساسات خود آگاه‌تر شوند. تمرین ذهن آگاهی به افراد کمک می کند تا خود را محک بزنند و روی احساسات پیچیده و طاقت فرسای غم و اندوه کار کنند.

مطالعه ای که به تازگی در نشریه Frontiers in Human Neuroscience منتشر شده است، نشان می دهد که ذهن آگاهی می تواند به کاهش علائم غم و اندوه و بهبود تاب آوری عاطفی کمک کنند.

درمان سوگ پیچیده

بین ۵ تا ۱۰ درصد از افراد داغ دیده سوگ پیچیده ای را تجربه می کنند که در آن احساس غم و اندوه باقی می ماند و طاقت فرسا می شود. با شروع درمان سوگ پیچیده، بیماران این احساسات را بررسی می کنند و پس از از دست دادن عزیزانشان با زندگی سازگار می شوند. درمان سوگ پیچیده: حول 7 موضوع اصلی می چرخد:

 • درک و پذیرش غم و اندوه
 •  مدیریت درد عاطفی
 •  برنامه ریزی برای آینده
 •  تقویت روابط موجود
 •  تعریف داستان فقدان
 •  یادگیری زندگی با یادآورها
 •  ایجاد ارتباط با خاطرات آن مرحوم

پذیرش و تعهد درمانی

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) درمانی به افراد کمک می کند تا احساسات منفی را بپذیرند. مشاوران با استفاده از این روش به بیماران کمک می کنند از احساسات و تجربیات خود فاصله بگیرند تا آن ها را بهتر بررسی و درک کنند. بیماران با تمرکز بر ارزش ها و اهداف خود برای آینده، می توانند این درک را به عمل تبدیل کرده و روی سوگ خود کار کنند. این رویکرد درمانی کمک می کند تا از وسواس فکری ترس از مرگ جلوگیری شود.

انجام تشریفات برای سوگ درمانی

تشریفات نوعی مشاوره سوگ است که شامل عناصر تشریفاتی مانند مراسم خداحافظی، نوشتن درباره‌اش یا گفتگو با فرد متوفی به عنوان راهی برای مقابله با فقدان است. این مراسم با به کارگیری اشیا یا اعمال نمادین، فرصتی برای افراد فراهم می کند تا در عین حفظ ارتباط با متوفی، احساسات دردناک خود را ابراز کنند.

پشتیبانی جلسات مشاوره برای سوگواری و مرگ

جلسات روان درمانی در ویکی روان توسط بهترین های روانشناسی انجام می‌شود. اگر نیاز به راهنمایی برای انتخاب مشاور دارید یا به هر دلیل می‌خواهید با تیم پشتیبانی در ارتباط باشید، می‌توانید از طریق پشتیبانی آنلاین و تلفنی با ما در ارتباط باشید.

سخن پایانی

مشاوره سوگ آنلاین یا تلفنی می‌تواند تاثیر بسزایی در روند درمانی شما ایجاد کند. یکی از نکاتی که به هنگام مشاوره روانشناسی باید در نظر داشت استفاده از کلماتی همانند مرگ یا مرده به رویارویی با واقعیت مراجعه‌کننده کمک می‌کند.

بهتر است مراجعه به مشاوران را هنگامی که این درد به‌ صورت مزمن در شما رخنه کرده است، جدی بگیرید و با میل و رغبت خود سعی در بهبود و بازگشت به زندگی خود داشته باشید. شما می‌توانید از مشاوره سوگ درمانی ویکی روان برای پشتیبانی و همراهی خود در این مسیر استفاده کنید.

متخصصان ماهر شما را از غرق شدن در چاله ناامیدی و افسردگی پس از فقدان عزیز دور کرده و به کنار آمدن با این مسئله به شما کمک شایانی می‌کنند. برای یافتن یک درمانگر باتجربه، می‌‌توانید از همین صفحه اقدام نمائید.

سوالات متداول

جلسات مشاوره درمان سوگ و از دست دادن عزیزان در ویکی روان به صورت آنلاین تلفنی و متنی قابل برگزاری هستند.

جلسات مشاوره تلفنی ویکی روان از طریق یک ارتباط تلفنی امن بین مشاور و مراجع برگزار می‌شود. هزینه مکالمات برای مراجع حساب نمی‌شود.

بعد از تجربه سوگ می‌توانید با مشاور روانشناس در ویکی روان جلسات مشاوره سوگ آنلاین یا تلفنی را شروع کنید. نیاز به گذشتن زمان مشخص برای شروع جلسات نیست.

مقالات مرتبط