مقالات روانشناسی افسردگی در ویکی روان

راه های درمان افسردگی کودکان (درمان خانگی افسردگی)

درمان افسردگی کودکان در خانه چگونه است؟

درمان افسردگی کودکان یکی از اولویت های هر والدینی است چون طبق آخرین تحقیقات بالینی به دست آمده از جلسات مشاوره روانشناسی و مقالات علمی ویکی روان یکی از انواع افسردگی که می‌تواند روی رشد و توسعه مغز اثرگذار باشد افسردگی کودکان است. اگر نمی‌دانید تعریف افسردگی در کودکان چیست باید بگوییم این بیماری می تواند تمام لحظات خوش دوران کودکی را خراب کند و روی یادگیری کودک تاثیر منفی بگذارد.

پس بهتر است والدین آگاه هر چه سریع تر با بهره گیری از جلسات مشاوره افسردگی کودک به درمان افسردگی فرزندشان بپردازند تا مراحل افسردگی پیشرفته‌ تر نشده اند. لازم به ذکر است که درمان افسردگی در کودکان با درمان افسردگی در بزرگسالان متفاوت است.

افسردگی در کودکان چیست؟

طبق تعریف افسردگی به طور کلی این بیماری نوعی اختلال خلقی است که باعث احساس غمگینی، تحریک پذیری یا ناامیدی در فرد می شود. این اختلال ممکن است بر خواب، اشتها یا روابط فرد با دیگران تأثیر بگذارد. افسردگی همچنین باعث می شود فرد دیگر به سرگرمی ها یا فعالیت هایی که قبلا لذت می برد، علاقه ای نداشته باشد. در موارد شدید، افسردگی اساسی می تواند منجر به افکار خودکشی شود که بسیار خطرناک است!

حالا شما تمامی این تعاریف را به زندگی یک کودک تعمیم دهید. توجه داشته باشید که اگر علائم افسردگی در کودکان دو هفته یا بیشتر طول بکشد، افسردگی قطعی تشخیص داده می شود. البته کودک باید توسط یک متخصص ارزیابی شود. موضوع به قدری مهم است که می توان در این راه از انواع مشاوره افسردگی بهره گرفت. نگران نباشید، اگرچه افسردگی یک بیماری جدی است، اما معمولا قابل درمان است.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
نیره آزادی نقش نیره آزادی نقش
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
سیما حداد سیما حداد
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
شیدا خوشه مهری شیدا خوشه مهری
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
مریم محبوبی مریم محبوبی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
سمیرا رضایی سمیرا رضایی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
زهرا محبوبی زهرا محبوبی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
سارا مددزاده سارا مددزاده
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
مهران گلزاری امجد مهران گلزاری امجد
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان

آیا افسردگی روی کودکان تأثیر می گذارد؟

علائم افسردگی کودکان
علائم افسردگی کودکان

افسردگی می تواند افراد در هر سنی از جمله کودکان را تحت تأثیر قرار دهد. اگرچه کودکان به طور طبیعی همراه با رشد نوسانات خلقی دارند، اما افسردگی کودکان بسیار متفاوت از انواع دیگر افسردگی است.

این اختلال می‌ تواند بر نحوه تعامل کودکان با دوستان و خانواده تاثیر بگذارد. ممکن است از مدرسه، ورزش، سرگرمی‌ ها و یا سایر فعالیت‌ های عادی دوران کودکی لذت نبرند

در کودکان، افسردگی و اضطراب اغلب دست به دست هم می‌ دهند تا مشکلات جدی تری ایجاد کنند. اضطراب یک بیماری است که باعث ایجاد احساس ترس، وحشت یا نگرانی در مورد وضعیت‌ های روزمره می‌ شود و یکی از انواع معمولش اختلال اضطراب جدایی در کودکان است که با مشاوره اضطراب و افسردگی برطرف می شود.

بررسی اهمیت رشد کودکان در خانواده نشان می دهد که گاهی اوقات بروز نشانه های افسردگی و اضطراب در کودکان باعث “مشکلات رشد” می شود. پس اگر نگران سلامت روان کودک خود هستید، حتما با یک متخصص یا روانشناس صحبت کنید و اگر نمی توانید حضوری به دفتر مشاور مراجعه کنید از مشاوره تلفنی افسردگی استفاده کنید.

در این زمینه برای افزایش اطلاعات تان در مورد افسردگی توصیه می کنیم حتما مقالات زیر را مطالعه کنید:

علائم افسردگی در کودکان چیست؟

تنوع نشانه های افسردگی و حساسیت گروه سنی که با آن مواجه هستیم ما را با این سوال مواجه می کند که افسردگی در سنین مختلف چگونه خودش را نشان می دهد؟ با توجه به دوره های سنی مختلف ما حتی افسردگی نوزادان هم داریم چه برسد به افسردگی کودکان. اولین قدم برای درمان افسردگی کودکان این است که با خصوصیات کودک سالم آشنا شویم و نشانه های این بیماری را بدانیم. والدین باید به دنبال علائم زیر در کودکان باشند:

بهتر است پس دیدن اولین علائم افسردگی کودکان تا اوضاع پیچیده تر نشده نسبت به درمان کودک اقدام کنید و او را نزد مشاور ببرید. اگر دوست دارید در این زمینه از کسی مشورت بگیرید و شرایط صحبت کردن برای شما فراهم نمی شود مشاوره متنی افسردگی می تواند به شما کمک کند.

بهترین راه های درمان افسردگی کودکان چیست؟

گزینه های درمان کودکان افسرده مانند بزرگسالان است منتها رویکرد درمانی متفاوتی برای کودکان اجرا می شود. مشاور کودک شما ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

 1. روان درمانی (مشاوره روانشناسی)
 2. دارو درمانی
 3. ترکیبی از این دو

برای اینکه تفاوت هر یک از این روش ها با هم را متوجه شوید خوب است بدانید روان درمانی چیست؟ زیرا مشاوران برای اینکه با مشکلات مشاوره کودکان روبرو نشوند معمولا برای درمان افسردگی کودکان در جلسات مشاوره کودک توجه بیشتری به این روش درمانی دارند.

آیا دارو برای افسردگی دوران کودکی موثر است؟

بله، تعداد زیادی از آزمایشات تحقیقاتی، اثربخشی داروهای ضد افسردگی در غلبه بر افسردگی دوران کودکی را ثابت کرده اند.

اما ترجیح ما درمان افسردگی کودکان بدون دارو است، مگر اینکه شدت افسردگی در کودک بسیار شدید باشد. اما در بیشتر موارد درمان افسردگی کودکان بدون دارو ممکن و یکی از اولین گزینه ها است

در یک مطالعه که توسط موسسه ملی بهداشت روان آمریکا انجام شده بود، رویکردهای مختلف برای درمان نوجوانان مبتلا به افسردگی متوسط تا شدید بررسی شد و مشخص شد که ۷۱٪ از نوجوانانی که تحت درمان ترکیبی با داروی ضد افسردگی Prozac و روان درمانی قرار دارند علائم شان کاهش یافته است. علاوه بر این بیش از ۶۰٪ از کودکانی که فقط پروزاک (Prozac) مصرف می‌ کردند، بهبود یافتند.

در هر صورت درمان افسردگی بدون دارو برای کودکان یکی از گزینه هایی است که توسط مشاور روانشناس کودک و نوجوان تشخیص داده می شود و در صورت نیاز به دارو درمانی، کودک به متخصص روانپزشک ارجاع داده می شود و انواع راه های دستیابی به سلامت ذهنی کودک بررسی می شود.

بهترین روش های درمان افسردگی در کودکان چیست؟

انواع مختلفی از درمان وجود دارد که برای درمان افسردگی مبتنی بر شواهد در نظر گرفته می شود، به این معنی که آن ها مورد بررسی قرار گرفته و از نظر بالینی اثبات شده اند. در ادامه جزئیات برخی شان ذکر شده است:

۱- رفتار درمان شناختی (CBT)

درمان شناختی رفتاری، درمان استاندارد برای کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی است. رفتار درمان شناختی یا CBT با آموزش مهارت به افراد برای مقابله با نشانه‌ هایی مانند افسردگی و افکار، عمل می‌ کند (مانند “هیچ‌ کس مرا دوست ندارد” یا “همه چیز مثل این خواهد بود”). در CBT کودک و درمانگر به طور فعال با اهداف تعیین‌ شده مقابله می‌ کنند، مانند گرفتن الگوهای فکری مفید و بهبود توانایی حل مساله. این رویکرد درمانی یک رویکرد درمانی خوب برای درمان افسردگی کودکان است چون ایجاد ذهنیت در حال رشد در کودکان راهی برای پیشرفت آن هاست.

نکته اصلی در این روش درمان بیماری افسردگی این است که افراد یاد می گیرند افکار، احساسات و رفتارهایشان به هم مرتبط هستند، بنابراین تغییر یکی از این ها می تواند هر سه را تغییر دهد. به عنوان مثال یک تکنیک به نام “فعال سازی رفتاری” افراد را به مشارکت در فعالیت ها ترغیب می کند و سپس تأثیری را که بر خلق و خوی آنها دارد را بررسی می کند.

به گفته متخصصین درمان افسردگی در پاسخ به این سوال که درمان شناختی رفتاری افسردگی چیست می گویند:

ما یک سلسله مراتب از فعالیت هایی را تنظیم می کنیم که شخص می تواند شروع به انجام آن کند. ایده این است که متحرک و فعال شوید، بنابراین شما نه تنها حرکت فیزیکی دارید، بلکه افکار مثبت بیشتری نسبت به موفقیت و تعامل با دیگران را تجربه می کنید.

فعالیت رفتاری به مقابله با انزوایی که افراد افسرده تجربه می کنند کمک کرده و می تواند روحیه افسرده آن ها را تقویت کند.

چنانچه به مشاوره رفتار درمانی شناختی علاقه مند هستید یا این روش را برای درمان افسردگی کودکان موثرتر می دانید مشاورین زیر به رفتار درمانی شناختی می پردازند:

 

۲- رفتار درمانی دیالکتیک (Dialectical behavior therapy (DBT))

مشاوره آنلاین درمان افسردگی
درمان افسردگی کودکان بدون دارو

برای افرادی که افسردگی شدیدتری دارند، رفتار درمانی دیالکتیکی می تواند مفید باشد. DBT نوعی CBT است برای افرادی که در مدیریت احساسات بسیار دردناک مشکل دارند و ممکن است دچار رفتارهای پرخطر خودزنی مانند بریدن اعضای بدن و افکار یا اقدام به خودکشی شود.

برای مدیریت احساسات شدید، افرادی که در DBT شرکت می کنند یاد می گیرند که ذهن آگاهی (حضور کامل در لحظه و تمرکز روی یک چیز را بدون قضاوت) تمرین کنند و مهارت های حل مسئله مانند تحمل پریشانی، مدیریت شرایط دشوار را به روشی سالم و تعامل با دوستان و خانواده یاد بگیرند.

DBT یک نوع درمان بسیار ساختار یافته است که شامل گروه‌ های درمان و مهارت‌ های فردی می شود. DBT برای کودکان و نوجوانان شامل جلسات با والدین و یادگیری مهارت‌ هاست و یکی از راه های خوب درمان افسردگی نوجوانان است.

چنانچه به مشاوره رفتار درمانی دیالکتیکی علاقه مند هستید یا این روش را برای درمان افسردگی کودکان موثرتر می دانید مشاورین زیر به رفتار درمانی دیالکتیکی می پردازند:

۳- روان‌ درمانی فردی (IPT – interpersonal psychotherapy)

روان درمان فردی یکی از جدیدترین درمان افسردگی کودکان است که توسط متخصص روانشناس انجام می شود. روابط اجتماعی گاهی اوقات می‌ تواند افسردگی را تحت‌ تاثیر قرار دهد و حتی افسردگی را حفظ کند. زمانی که فرد افسرده می‌ شود، روابط او نیز تغییر می کند.

در این روش درمانی کودکان مهارت هایی را برای برقراری ارتباط بهتر با احساسات و انتظارات خود فرا می گیرند، آنها مهارت حل مسئله را برای حل تعارضات یاد می گیرند و یاد می گیرند که چه زمانی روابط آنها می تواند بر روحیه آنها تأثیر بگذارد.

IPT برای نوجوانان مبتلا به افسردگی نیز کاربردی است تا نگرانی های مشترک روابط نوجوانان از جمله روابط عاشقانه و مشکلات برقراری ارتباط با والدین یا همسالان را برطرف کند. این روش درمانی بین فردی که IPT-A نامیده می شود، معمولا یک درمان ۱۲ تا ۱۶ هفته ای است و از والدین خواسته می شود در بعضی از جلسات شرکت کنند. (اگر دوست دارید بدانید روان درمانی بین فردی چیست مقاله آن در ویکی روان را حتما بخوانید.)

۴- شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی (Mindfulness-based cognitive therapy – MBCT)

شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی روش دیگری است که در بزرگسالان مبتلا به افسردگی موثر است در حالی که اثر بخشی این روش هنوز در نوجوانان و کودکان مشخص نشده است.

MBCT با ترکیب روش های شناختی رفتاری (CBT) با ذهن آگاهی عمل می کند. ذهن آگاهی به افراد می آموزد که در لحظه حضور داشته و افکار و احساسات خود را بدون قضاوت مشاهده کنند

این روش به افراد کمک می کند تا الگوهای فکری نامطلوبی را که می تواند یک دوره افسردگی را حفظ کند یا منجر به آن شود را قطع کند، مانند انتقاد از خود یا تثبیت چیزهای منفی به روش هایی که سازنده نیستند. MBCT در ابتدا برای کمک به افراد مبتلا به دوره های مکرر افسردگی در نظر گرفته شد، اما می تواند برای درمان اولین دوره افسردگی نیز استفاده شود.

چنانچه به شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی علاقه مند هستید یا این روش را برای درمان افسردگی کودکان موثرتر می دانید مشاورین زیر به شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی می پردازند:

افسردگی در دوران کودکی: علائم هشدار دهنده خودکشی؟

بررسی رابطه بین خودکشی و افسردگی نشان می دهد والدین باید نسبت به درمان افسردگی کودکان و دوری آنها از افکار خودکشی هوشیار باشند. علائم هشدار دهنده رفتار خودکشی در کودکان عبارتند از:

 • تمرکز بر روی موضوعات ناخوشایند و منفی
 • حوادث مکرر
 • بخشش مال و دارایی
 • افزایش رفتارهای بازیگری
 • افزایش گریه یا کاهش بیان عاطفی
 • افزایش رفتارهای مخاطره آمیز
 • تشدید علائم و نشانه های افسردگی (تغییر در غذا خوردن، خوابیدن یا فعالیت ها)
 • ایزوله سازی اجتماعی
 • سوء مصرف مواد
 • صحبت از مرگ و مردن
 • صحبت در مورد خودکشی یا احساس ناامیدی یا درماندگی

گاهی اوقات ممکن است کودک اصلا به نظر افسرده نیاید ولی افکار خودکشی داشته باشد. در این صورت این احتمال وجود دارد که او ویژگی های افسردگی پنهان را نشان دهد. پس در صورت دیدن اولین نشانه های حرکت فرد به سمت خودکشی بدون در نظر گرفتن اینکه او را شخص افسرده ای می دانید یا خیر برای کمک به او اقدام کنید. مهم نیست در چه موقعیت جغرافیایی به سر می برید. حتی اگر شما یا شخص افسرده چه کودک باشد چه بزرگسال در آنسوی این کره خاکی باشید می توانید از خدمات مشاوره افسردگی خارج از کشور بهره ببرید.

 آیا افسردگی در دوران کودکی بدون درمان از بین می رود؟

والدین زیادی در بخش مشاوره درمان افسردگی می پرسند که آیا افسردگی بچه ها خود به خود خوب می شود؟ افسردگی دوران کودکی دوره‌ های بالا و پایین دارد. در دوران کودکی ممکن است افسردگی خود به خود بهبود یابد اما علائمی از آن به همراه کودک باقی بماند.

با این حال، هنگامی که کودک دچار یک دوره افسردگی در دوران کودکی می شود، احتمال اینکه دوباره افسرده شود وجود دارد. افسردگی که در دوران کودکی درمان نشود، عواقب آن می تواند بسیار جدی و حتی کشنده باشد. (در این زمینه حتما در پی یافتن پاسخ این سوال که آیا افسردگی باعث مرگ می شود مقاله اش در ویکی روان را بخوانید.)

عدم اقدام صحیح و سریع برای درمان افسردگی در کودکان، این اختلال را بعد از مدتی به افسردگی نوجوانان و باز هم اگر درمان نشود به افسردگی جوانان تبدیل می کند که درمان هر کدام از قبلی سخت تر می باشد.

آیا درمان خانگی افسردگی کودکان ممکن است؟

اگر به دنبال راه های قطعی برای درمان سریع افسردگی هستید باید بدانید درمان افسردگی بچه ها می تواند طولانی و دشوار باشد. اما در هر صورت به منظور درمان کردن افسردگی کودکان، والدین می توانند با انجام موارد زیر به حمایت از کودکان کمک کنند:

 • تشویق برای ورزش روزانه (که لزوما شامل یک ورزش سازمان یافته نمی شود، پیاده روی خانوادگی نیز کافی است. خصوصا که درمان افسردگی با ورزش کاملا اثبات شده است.)
 • نظارت بر داروهایی که کودک مصرف می کند (این انتظار زیادی است که از کودک افسرده بخواهید داروی خود را مدیریت کند)
 • وقت گذاشتن برای صحبت. (مشاوره به کودک شما کمک می کند احساساتش را باز کرده و به صورت کلامی بیان کند. وظیفه شما این است که وقتی فرزندتان در خانه صحبت می کند، به او گوش دهید و بی قید و شرط از او پشتیبانی کنید.)
 • داشتن وعده های غذایی سالم (خوردن غذاهای ضدافسردگی یکی از راه های درمان افسردگی کودکان در خانه است.)
 • تشویق کودک به عادات خواب سالم (خودتان هم به راه های افزایش کیفیت خواب توجه داشته باشید.)
 • تقویت ارتباط فرزند با همسالانش (راهکارهای درمان کودک خجالتی به شما در این زمینه ایده های خوبی می دهد.)
 • شاداب و مثبت نگه داشتن فضای خانه
 • عدم اطلاع فرزند از مشکلات بزرگسالان
 • کمک به آرامش کودک و دور کردن او از فضای پر استرس (در این مسیر خوب است از راه های درمان استرس و اضطراب کودکان مطلع شوید.)

آنچه باید در مدرسه برای غلبه بر افسردگی بچه ها انجام شود…

درمان عدم تمرکز کودکان
درمان افسردگی بدون دارو برای کودکان

بررسی و شناخت اختلال نقص توجه و بیش فعالی کودکان نشان می دهد که افسردگی هم می تواند موجب تمرکز نداشتن در مدرسه و بروز مشکل در یادگیری شود. وقتی که فکر و تمرکز به دلیل افسردگی مختل شود، عملکرد خوب در مدرسه بسیار دشوار می‌ شود. مهم است برای کمک به کودک در این دوره دشوار، معلم کلاس و یک مشاور مدرسه یا متخصص روانشناس برای درمان کودک حضور فعال داشته باشد و برای این موضوع می توانید معلم فرزندتان را با مشاوره آنلاین افسردگی با مشاورش آشنا کنید تا توصیه های لازم را دریافت کند و شما هم درگیر هماهنگی های سخت برای بردن معلم کودک تان به دفتر مشاور نشوید.

مواردی وجود دارند که ممکن است در این زمان به نفع کودک شما باشند. در مورد این موارد با معلم کلاس صحبت کنید:

 • برای تکالیف طولانی و آزمون ها زمان بیشتری در نظر بگیرد.
 • تکالیف را به موارد قابل کنترل تقسیم کند (این امر مخصوصا برای کودکانی که “دستپاچه” به نظر می رسند بسیار مفید است)
 • به ایجاد برنامه های مطالعه یا مشق شب جذاب تر اقدام کند
 • به تهیه کپی از یادداشت های کلاس برای والدین اقدام کند (مفید برای کاهش تمرکز)
 • انجام آزمایشات در یک اتاق ساکت و بدون حواس پرتی را برای کودکان میسر کند

اگر کودک شما در طول روز به استراحت نیاز داشته باشد، تهیه یک برنامه مفید خواهد بود. بعنوان مثال می توان به چک کردن برنامه روزانه با مشاور مدرسه یا روانشناس در مراحل اولیه درمان و ملاقات هفتگی با کودک اشاره کرد. در این راستا مطالعه پرکاربردترین توصیه ها برای محافظت از کودک در ویکی روان به شما کمک می کند با همه این موارد که گفته شد، در مورد امنیت فرزندتان هم خیال تان را راحت کنید.

از کودک چه انتظاری باید داشته باشید؟

اول اینکه کودکان مانند نوجوانان و بزرگسالان نیستند. آن ها حتی با تجربه یک دوره افسردگی به سرعت در حال پیشرفت و تغییر هستند. به همین ترتیب علائم می توانند در طول درمان تشدید و کاهش یابند. خصوصا اگر کودک مبتلا به افسردگی شدید شده باشد ممکن است شما بیشتر متوجه این تشدید و کاهش شوید.

ممکن است افسردگی کودک به طور مقطعی برطرف شود، اما شما بعد از چند روز متوجه عود افسردگی خواهید شد. در روند درمان افسردگی کودکان زیاد از آن ها انتظار خاصی نداشته باشید، دنیای آنها بسیار زیاد با دنیا شما متفاوت است. به جایش عوامل تحریک کننده افسردگی در خانه تان را بشناسید و حتی الامکان آن ها را برطرف کنید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
حانیه خوش لهجه حانیه خوش لهجه
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
کیومرث مروت کیومرث مروت
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
رویا قشقائیان رویا قشقائیان
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مریم بنی عامریان مریم بنی عامریان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
نیلوفر نادعلی نیلوفر نادعلی
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان
آنیتا کشاورز کرمانی آنیتا کشاورز کرمانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
فاطمه ابراهیم فاطمه ابراهیم
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
فریناز خانی فریناز خانی
مشاور روانشناس
از 175,000 هزار تومان

درمان افسردگی در کودکان با ویکی روان

در پاسخ به این پرسش که سریع ترین درمان افسردگی چیست؟ می توان گفت که درمان کردن افسردگی در کودکان یک روند زمانبر است ولی اگر همه چیز خوب پیش برود کودک می تواند خیلی سریع درمان شود. لطفا به عنوان والد یا مربی در این مدت صبور و با برنامه باقی بمانید تا با موفقیت این بیماری مهلک درمان شود. ویکی روان به شما قول می دهد که درمان موفق افسردگی بچه ها یکی از بزرگ ترین سرمایه گذاری هایی است که می توانید برای فرزندتان انجام دهید، پس با برنامه پیش بروید که موفقیت نزدیک و نتیجه بسیار شیرین است.

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا