مشکلات مشاوره کودکان چیست

مشکلات مشاوره کودکان چیست؟ (۷ مورد)

شاید برایتان جالب باشد مشکلات مشاوره کودکان چیست و چه چالش هایی متوجه مشاورین و روانشناسان کودک و نوجوان است. در ادامه این مطلب ویکی روان درباره مشکلات مشاوره کودکان خواهیم پرداخت.

مشکلات مشاوره کودکان چیست؟

تقویت هوش هیجانی کودک

با سایت مشاوره روانشناسی و روانپزشکی ویکی روان همراه باشید.

به طور کلی مشاوران کودک به درمان مشکلات مختلفی می ‌پردازند. به عنوان مثال، آنها با کودکانی که دچار سانحه یا حوادث ناراحت‌ کننده ‌ای مانند

  • از دست دادن پدر و مادر
  • حیوان خانگی
  • خواهر و برادر
  • تغییر خانه
  • و غیره

شده ‌اند، کار می ‌کنند و همچنین آنها با کودکانی مواجه هستند که شاهد سو استفاده یا ارعاب بوده ‌اند. تمامی اینها می توانند موضوعات جلسه مشاوره کودک و نوجوان باشد.

اصولا مشاوران کودک هر موضوعی را که باعث پریشانی اجتماعی یا عاطفی کودکان و یا هرگونه مشکل روانی شده و بر زندگی کودک تأثیر می‌ گذارد را درمان می‌ کنند.

هدف روانشناس کودک، کمک به کودک شما برای شناسایی و کنار آمدن با هر مسئله یا موضوعی است که به روش درستی تجربه نمی‌ کنند

کودکان از چه موضوعاتی آسیب می بینند؟

برخی از رایج‌ ترین موضوعاتی که مشاوران کودک به درمان آن می ‌پردازند عبارتند از:

۷ چالش مهم در مشاوره با کودکان

مشاوره-آنلاین-درمان-خیانت

در ادامه بیشتر به مشکلات مشاوره کودکان می پردازیم و با چالش هایی آشنا می شویم که یک روانشناس کودک و نوجوان تجربه می کند!

۱– آگاهی از نحوه ارتباط داشتن با کودکان برای درمان

این نکته بدیهی به نظر می‌ رسد که کودکان بزرگسال نیستند اما اگر در زمینه مشاوره آموزش دیده ‌اید، به احتمال زیاد مانند بزرگسالان با آنها رفتار نخواهید کرد.

بچه ها در کل متفاوت هستند و باید متفاوت با آنها ارتباط برقرار کنند

ما همچنین با کودک ۳ ساله به گونه ‌ای متفاوت از کودک ۱۲ ساله صحبت می ‌کنیم، حرکت کرده و رفتار می ‌نماییم.

۲- بیش از حد تحت تأثیر انتظارات و دستورالعمل‌های بزرگسالان قرار بگیرید

والدین فرزندان خود را دوست دارند. اگر والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، پرستار، معلم و سایر افرادی که به مشاوره کودکان مراجعه می‌ کنند، به اندازه کافی متوجه پریشانی و درد فرزندان نباشند، نیاز به چیزهای متفاوتی را تشخیص می ‌دهند.

دانش آنها درباره کودک، ارائه مشکلات و سابقه و زمینه مربوطه، شنیدن صحبت‌ های آنها قبل از صحبت با کودک بسیار مهم است.

۳- ایجاد و حفظ حداقل دو رابطه

کودکان برای تعیین وقت قبلی به شما زنگ نمی زنند. اگر می خواهید با کودکان همکاری موفقیت آمیزی داشته باشید، به مهارت های همکاری، ایجاد روابط، برقراری ارتباط، حل تعارض و گزارش به والدین (و سایر بزرگسالان درگیر) و کودکان به طور همزمان نیاز دارید.

۴- توجیه هنر و بازی درمانی برای همکاران خود که با کودکان کار نمی کنند

روانشناسی کودک

“وقتی کودک فقط بازی می کند، چگونه می توان درمانی را انجام داد؟”

بیشتر متخصصان بهداشت روان بزرگسالان ممکن است از شواهد، مناسب بودن رشد و کاربرد هنر و بازی ‌درمانی بی ‌اطلاع باشند.

بر اساس یافته های روانشناسی کودکان، همه روشهای بازی به یک اندازه برای کودکان مختلف و مشکلات مختلف مناسب نیستند اما یک چیز مسلم است، روش های مشاوره روانشناسی بزرگسالان برای کودکان کارساز نیست.

۵- دانستن این نکته که چه مواد خلاقانه و اسباب بازی‌ هایی را باید در فضای مشاوره خود داشته باشید مهم است

این موضوع می تواند یکی از مهم ترین مشکلات مشاوره کودکان باشد.

همه رسانه ‌های هنری، بازی و خلاقیت برای همه کودکان و همه مسائل کارساز نیستند. انتخاب متفکرانه و حساس طیف وسیعی از اسباب بازی‌ ها و مواد متناسب با سن، جنس، فرهنگ، مسائل و علایق کودک مهم است.

۶- تصمیم ‌گیری در مورد اینکه از چه نوع بازی درمانی استفاده شود

دقیقاً مانند مشاوره بزرگسالان، طیف وسیعی از روشهای بازی وجود دارد که می ‌توانیم در مشاوره روانشناسی با کودکان از اشکال ساختار یافته CBT (رفتار درمان شناختی) و روان تربیتی تا اشکال Rogerian به رهبری کودک تا فرم‌ های روانکاوی استفاده کنیم.

انتخاب روش ها تحت تأثیر ترجیحات شخصی شما، آنچه شما در آن آموزش دیده ‌اید، آنچه سرپرست به شما می گوید انجام دهید و والدین انتظار دارند، قرار دارند.

۷- تعیین محدودیت های رفتار بدون محدود کردن کودک

شما می خواهید کودک را همانگونه که هست برای مشاوره بپذیرید. می خواهید به آنها بگویید که حالشان خوب است.

آیا این بدان معنی است که باید تحمل کنید که شن و ماسه‌ ها به سمت شما پرتاب شنود، اسباب بازی ها خرد شوند و رنگ روی زمین ریخته شود؟

چگونه می توانید ضمن برقراری رابطه مهربانانه با کودک، صریح، آرام و سازگار با تعیین محدودیت ها رفتار کنید؟

همانطور که می بینید مشکلات مشاوره کودکان کم نیستند مشاور روانشناس کودک به عنوان یک متخصص در جلسات مشاوره با چالش هایی روبروست که برای هر مراجع متفاوت است.

به همین خاطر ارائه خدمات مشاوره روانشناسی به بچه ها کاری دشوار و بسیار حساس است که می بایست با نهایت دقت انجام شود.

شما دوست گرامی می توانید در سایت ویکی روان از خدمات مشاوره روانشناسی آنلاین از سراسر دنیا بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزار جانبی استفاده نمائید و با مشاور دلخواهتان جلسه از راه دور برگزار کنید.

لیست مشاورها

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟ (معنی فوبی اجتماعی)

اضطراب اجتماعی یکی از اختلالات بسیار رایج در جامعه است و افراد بدون اینکه بدانند، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *