مقالات روانشناسی افسردگی در ویکی روان

تعریف افسردگی چیست؟ (۰ تا ۱۰۰ معنی افسردگی)

تعریف افسردگی از دیدگاه روانشناسان چیست؟

تعریف افسردگی از دیدگاه روانشناسان با معنی افسردگی در ذهن مردم متفاوت است. در واقع بر اساس یافته های رشته روانشناسی، اختلال افسردگی یک بیماری شایع و جدی است که بر احساس، نحوه تفکر و عملکرد شما تأثیر منفی می گذارد. یکی از موضوعات همیشگی در بخش مشاوره روان درمانی ویکی روان به مشاوره آنلاین درمان افسردگی مربوط است چون تعداد افراد افسرده زیاد است. در این مقاله سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان قصد بررسی دقیق تعریف علمی افسردگی در روانشناسی را داریم.

تعریف افسردگی چیست؟ (بررسی معنی افسردگی در روانشناسی)

با مطالب روانشناسی سایت ویکی روان همراه باشید.

قبل از هر چیز اشاره کنیم که معادل انگلیسی افسردگی depression (دپرشن) است. معنی depression هم حزن و اندوه بسیار زیاد است که برای مدت طولانی همراه فرد خواهد بود. هم معنی افسرده هم در لغت نامه دهخدا “پژمرده، غمگین و دلمرده” آورده شده است که کاملا معنی افسردگی را می رساند.

در روانشناسی، افسردگی به عنوان یک اختلال روانی طبقه ‌بندی می‌ شود که زمینه ساز دیگر بیماری ها خواهد بود.

اختلال افسردگی به عنوان یک اختلال روانی طبقه‌ بندی می‌ شود و ممکن است به عنوان احساس ناراحتی، از دست دادن و یا عصبانیت توصیف شود که با فعالیت ‌های روزمره فرد تداخل دارد. در رشته روانشناسی بالینی نشانه ‌های افسردگی باید حداقل 2 تا 3 هفته طول بکشند تا بیماری افسردگی توسط مشاور روانشناس در فرد افسرده تشخیص داده شود.

در حالی که همه ما گاهی احساس غم و اندوه می کنیم و کج‌ خلق هستیم، برخی از افراد این احساسات را به مدت طولانی (هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها) و بعضی اوقات بدون هیچ دلیلی و با شدت زیاد و یا نوسان بالا تجربه می کنند! یادتان باشد مطابق تعریف افسردگی در روانشناسی، افسردگی چیزی بیش از یک کج‌ خقی و ناراحتی است. بیماری هایی وجود دارند که علائمی شبیه اختلال افسردگی دارند، بنابراین باید توسط متخصص تشخیص داده شود تا درمان افسردگی در کمترین زمان صورت گیرد.

افسردگی روحی مدت زیادی طول می ‌کشد و بر زندگی روزمره فرد افسرده تاثیر منفی می‌ گذارد. از طرفی، افسردگی خفیف، به معنای روحیه ضعیف است. البته در زندگی عادی شما خللی ایجاد نمی ‌کند، اما انجام کارهای مختلف را سخت ‌تر می‌ کند.

از طرفی افسردگی حاد ممکن است ابعاد گوناگون زندگی را تهدید کند، زیرا باعث می ‌شود به خودکشی فکر کنید. آشنایی با تعریف افسردگی از دیدگاه روانشناسان بهترین راه برای پیشگیری و درمان آن است. مردم باید بدانند معنی افسردگی چیست تا در برابر افسرده شدن مقاوم باشند. اختلال افسردگی یک وضعیت جدی است که بر سلامت جسمی و روان تأثیر می گذارد پس نباید آن را نادیده بگیرید!

افراد افسردگی را به روش‌ های مختلف تجربه می ‌کنند، همچنین بر روابط و برخی بیماری ‌های مزمن دیگر تاثیر می ‌گذارد. به همین خاطر شناخت دقیق معنی افسردگی در روانشناسی اهمیت زیادی دارد.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
پریسا سبزواری پریسا سبزواری
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
فاطمه غواص معانی فاطمه غواص معانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
کورش مهدیون کورش مهدیون
مشاور روانشناس
از 150,000 هزار تومان
آرزو بختیاری آرزو بختیاری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
آناهیتا افخمی آناهیتا افخمی
مشاور روانشناس
از 210,000 هزار تومان
لیلا شکوری لیلا شکوری
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان
سید علیرضا مرتضوی سید علیرضا مرتضوی
دکترای روانشناسی
از 300,000 هزار تومان
شیدا خوشه مهری شیدا خوشه مهری
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان

روانشناسی افسردگی چیست؟

نتیجه افسردگی چیست؟

پیش از هر چیز این موضوع را بیان کنیم که روانشناس افسردگی به بررسی و مطالعه

 1. انواع افسردگی
 2. اینکه دلایل بروز افسردگی چیست
 3. روش های پیشگیری از افسردگی
 4. و راه های غلبه و درمان افسردگی

می پردازد که باید توسط مشاور افسردگی انجام شوند.

میزان ابتلا به افسردگی چقدر است؟

بر اساس گزارش سازمان ملی سلامت روان آمریکا، بیش از ۱۶ میلیون آمریکایی، در سال ۲۰۱۶ حداقل یکبار تجربه افسردگی داشته اند، که معادل ۶٫۷ درصد جمعیت بزرگسالان این کشور است. (منبع)

فارغ از اینکه مردم می دانند تعریف افسردگی چیست یا نه، افسردگی رایج ترین اختلال روحی روانی بین افراد ۱۸ تا ۲۵ سال، در تمام جهان است.

یادتان باشد افسردگی در هر زمان ممکن است ایجاد شود، اما معمولا، ابتدا در اواخر نوجوانی تا اواسط دهه دوم زندگی ظاهر می شود و اگر درمان نشود اثرات آن تا پایان عمر با فرد باقی خواهد ماند. آمار نشان می دهد، افسردگی زنان بسیار شایع تر از افسردگی در آقایان است.

برخی از مطالعات در مورد اینکه معنی افسردگی نشان می دهد یک سوم زنان یک دوره افسردگی شدید را در طول زندگی تجربه می کنند.

حقایقی درباره بیماری افسردگی که باید بدانید

افسردگی فصلی چیست

دانستن این حقایق باعث می شود دید بهتری نسبت به بیماری افسردگی پیدا کنید و از آن نترسید بلکه این قدرت را پیدا می کنید تا آن را به خوبی مدیریت نمائید. (به اشتراک گذاشتن این مطلب کمک زیادی به افزایش سطح اطلاعات اطرافیان و عزیزان شما خواهد کرد، حتما منتشر کنید)

 1. به نظر می رسد افسردگی در بین زنان بیشتر از مردان است. تقریبا دو برابر (منبع)
 2. نشانه‌ های افسرده شدن شامل، فقدان شادی و کاهش علاقه به چیزهایی هستند که برای رسیدن به شادی فرد مورد استفاده قرار می‌ گیرند
 3. رویدادهای زندگی مانند داغ‌ دیدگی، تغییرات روحی را ایجاد می ‌کنند که معمولا می‌تواند از ویژگی ‌های افسردگی متمایز باشد
 4. علل افسردگی کاملا مشخص نشده اند بلکه ترکیبی پیچیده از عوامل ژنتیکی، بیولوژیکی، محیطی و روانی هستند
 5. اکثر مردم افسردگی را با ناراحتی و غم اشتباه می گیرند
 6. افسردگی به مرور زمان ایجاد می شود، پس برای درمان آن باید وقت بزارید و منتظر درمان آنی نباشید
 7. از هر ۳۳ کودک یک نفر از افسردگی رنج می برد
 8. افسردگی درمان نشده رایج ترین علت خودکشی در میان مردم است
 9. بیشترین آمار خودکشی افراد افسرده در سنین بین ۱۵ تا ۲۴ سالگی می باشد
 10. یک چهارم از افراد مبتلا به سرطان از بیماری افسردگی هم رنج می برند
 11. یک سوم افرادی که از بیماری های قلبی، به خصوص حمله قلبی، رنج می برند مبتلا به افسردگی در درجه های گوناگون هستند
 12. نیمی از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون به افسردگی مزمن مبتلا هستند
 13. ۵۰ تا ۷۰ درصد افراد مبتلا به اختلالات خوراکی (خوردن) به افسردگی هم مبتلا هستند
 14. بیشتر خانم ها در طی عادت ماهانه خود احساس افسردگی دارند که بعد از مدتی نشانه های افسردگی در آنها کم می شود
 15. بهترین راه برای درمان قطعی بیماری افسردگی استفاده خدمات مشاوره درمان افسردگی است که به شکل آنلاین و حضوری انجام می گیرد.

این موارد تعریف افسردگی در روانشناسی را کامل تر می کنند و افراد می توانند بدون ترس سلامت خود را بازیابی کنند.

مشاورین روانشناس برای درمان افسردگی در ویکی روان:

مردم چطور افسرده می شوند؟

تعریف افسردگی چیست؟ (۰ تا ۱۰۰ معنی افسردگی)

خارج از اینکه تعریف افسردگی چیست این سوال همیشه مطرح بوده که ریشه افسردگی چیست و چرا ما افسرده می شویم؟ آیا کار اشتباهی انجام داده ام که به این اختلال دچار شده ام؟ اصلا افسردگی چیست و چگونه به وجود می آید؟

افراد به روش های مختلفی افسردگی را تجربه می کنند. این اتفاق ممکن است در کار روزانه شما اختلال ایجاد کند، در نتیجه باعث از دست رفتن وقت و بهره وری کمتر می شود. همچنین می تواند بر روابط و برخی بیماری های مزمن روانی تأثیر بگذارد.

این نکته مشخص است که در بیشتر موارد (اگر نگوییم تمام آنها) افسردگی به مرور زمان ایجاد می شود و رفته رفته فرد را در خود فرو می برد، اما ما فکر می کنیم افسرده شدن ما یک اتفاق ناگهانی مانند فشردن یک دکمه است!

در بیشتر مواقع افسردگی بر اثر یک روند اشتباه در افراد ایجاد می شود و نتیجه اتفاقات آنی نیست. هفته ها، ماه ها و گاهی سال ها طول می کشد تا فردی علائم و نشانه های افسردگی را بروز دهد و این خود نشان دهنده معنی افسردگی واقعی می باشد. اختلال خاموشی که گریبان گیر بسیاری در جامعه است.

ریشه افسردگی چیست؟

درمان افسردگی در ویکی روان

همانطور که قبلا در سایت روانشناسی ویکی روان درباره دلیل افسردگی گفتیم، هر فرد به دلیلی بیماری افسردگی را تجربه می کند. این بیماری فقط برای دیگران نیست، بلکه ما هم می توانید افسرده شویم، همانطور که می توانیم به سرما خوردی دچار شویم، بله افسردگی اتفاق عجیبی نیست دوست عزیز.

این یک اختلال عمومی است و بدون توجه به جنسیت و طبقه اجتماعی، برای همه می تواند رخ دهد. حتی شخصی که به نظر می رسد در شرایط نسبتاَ ایده آل زندگی می کند امکان تجربه آن را دارد. این همان چیزی است که در بیان معنی افسردگی به آن اشاره شد. اختلالی فراگیر که پیدایش آن دلایل زیادی دارد.

حتما بخوانید

عوامل مختلفی می توانند در افسردگی نقش داشته باشند. این عوامل تاثیرات متفاوتی از افراد گوناگون دارند. برای مثال:

 • پیشینه فرهنگی
 • ویژگی های شخصیتی
 • شرایط محیطی
 • سبک زندگی
 • عادت های غذایی
 • باورهای فکری

و عوامل بسیار دیگری بر احتمال افسرده شدن یا نشدن یک فرد تاثیر دارند که نمی توان آنها را نادیده گرفت

راه تشخیص افسردگی چیست؟

رفتار با مرد افسرده

زمانی که شما 5 مورد یا بیشتر از علائم افسردگی را برای حداقل ۲ تا ۳ هفته داشته باشید، روانشناسان تشخیص می دهند که دچار اختلال افسردگی شده‌ اید:

 • خلق و خوی افسرده در بیشتر اوقات روز، به خصوص صبح
 • تقریبا هر روز احساس خستگی می کنید یا کمبود انرژی دارید. این با تعریف افسردگی همسو است
 • تقریبا هر روز احساس بی ارزشی یا گناه می کنید
 • شما در هنگام تمرکز، یادآوری جزئیات و تصمیم گیری دچار مشکل هستید
 • تقریباَ هر روز نمی توانید بخوابید یا خیلی زیاد می خوابید
 • تقریبا هر روز از بسیاری از فعالیت ها لذت نمی برید و به آنها علاقه ای ندارید
 • شما اغلب به مرگ یا خودکشی فکر می کنید (نه فقط ترس از مرگ) (می توانید مقاله ارتباط افسردگی با خودکشی را در ویکی روان مطالعه کنید)
 • بیشتر مواقع احساس بی قراری یا کندی می کنید
 • وزنتان کاهش یا افزایش یافته است
 • مهم است درک کنیم که احساس کمبود، بخشی عادی از زندگی است. اتفاقات غم انگیز و ناراحت کننده برای همه اتفاق می افتد. اما، اگر مرتب احساس بدبختی یا ناامیدی می کنید، ممکن است با افسردگی مواجه شده باشید.
 • افسردگی یک بیماری جدی محسوب می شود و بدون درمان مناسب می تواند بدتر شود.

فرد افسرده نشانه های بالا را حداقل 2 هفته همراه خود دارد. به همین دلیل روانشناسی افسردگی بر تشخیص صحیح این اختلال تاکید دارد.

فرق غم و اندوه با افسردگی چیست؟

تعریف افسردگی چیست؟ (۰ تا ۱۰۰ معنی افسردگی)

قبلا در ویکی روان درباره فرق افسردگی و ناراحتی صحبت کردیم. اما مرگ یکی از عزیزان، از دست دادن شغل و یا پایان یک رابطه، تجربیات دشوار برای یک فرد است. طبیعی است که احساس غم و اندوه در واکنش به چنین شرایطی بروز کند. کسانی که چیزی از دست دادند، ممکن است خود را “افسرده” توصیف کنند.

اما غمگین بودن به معنای افسردگی نیست. این بزرگ ترین اشتباه مردم در معنی افسردگی است.

فرآیند ایجاد غصه برای هر فرد طبیعی و خاص است و برخی از آنها همان ویژگی‌های افسردگی را دارند و بسیار به آن شبیه هستند. هم اندوه و هم افسردگی ممکن است شامل ناراحتی شدید و کناره‌ گیری از فعالیت‌ های معمول باشد. اما ریشه آنها با تعریف افسردگی در روانشناسی متفاوت است.

این موضوع مانند فرق استرس و اضطراب که اکثرا آنها را اشتباه می گیرند!

رابطه بیماری های جسمانی و افسردگی چیست؟

درمان افسردگی در روانشناسی

با وجود اینکه افسردگی یک بیماری روحی روانی است، اما مانند دیگر بیماری های مشابه، بر جسم ما هم تاثیر بسیار زیادی دارد. بیماری ‌هایی که به دلیل بروز افسردگی بدتر می ‌شوند عبارتند از:

اینجا به معنای واقعی افسردگی پی میبریم. بیماری افسردگی زمینه ساز بسیاری بیماری های روان تنی است.

اتفاقات غم ‌انگیز و ناراحت ‌کننده برای همه اتفاق می ‌افتد. اما اگر معمولا احساس درماندگی می‌ کنید و یا ناامید هستید، ممکن است دچار افسردگی شده باشید.

افسردگی یک بیماری جدی تلقی می ‌شود که بدون درمان تخصصی بدتر خواهد شد!

آنهایی که به دنبال درمان هستند اغلب در عرض چند هفته شاهد بهبودی علائم هستند. اما به شرطی که روند درمان را تا انتها طی کنند. پیشنهاد می کنیم مطلب تاثیر افسردگی بر جسم انسان را در ویکی روان مطالعه کنید تا موضوع برایتان باز شود.

مهم ترین عوامل افسردگی چیست؟

حالا که با تعریف علمی افسردگی آشنای شدیم باید بدانید، روانشناسی افسردگی 4 اتفاق اصلی را عامل این بیماری می داند:

۱- عوامل بیوشیمی 

افسردگی قبل از پریود

تفاوت در برخی مواد شیمیایی مغز ممکن است به علائم افسردگی کمک کند. این ریشه افسردگی در افراد بسیاری دیده می شود و در مواردی خاص می بایست به مشاور روانپزشک مراجعه نمایند. اگر فرق روان شناس و روانپزشک را نمی دانید قبلا در سایت ویکی روان مفصل در این باره صحبت کردیم، حتما آن مطلب را مطالعه کنید.

۲- ژنتیک

افسردگی می تواند در خانواده ها ایجاد شود. برای مثال:

اگر یکی از دوقلو ها افسردگی داشته باشد، دیگری ۷۰ درصد شانس داشتن این بیماری را در زندگی دارد.

در بعضی افراد هورمون های شادی آور مانند اندروفین کمتر ترشح می شوند که همین امر باعث بروز افسردگی می شود. در ویکی روان مفصل درباره هورمون های موثر بر افسردگی صحبت کردیم حتما مطالعه کنید.

۳- شخصیت دیگر عامل پیدایش این بمیاری است

میزان ابتلا به افسردگی چقدر است

افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند، به راحتی تحت ‌تاثیر استرس قرار می‌ گیرند، یا عموما بدبین هستند. این افراد بیشتر دچار افسردگی می شوند. راه های زیادی برای بالا بردن میزان اعتماد به نفس در فرد وجود دارد که در ویکی روان به آن پرداخته ایم.

ویژگی افراد افسرده کمبود عزت نفس در آنهاست. در واقع دپرشن لایه های عمیق شخصیتی افراد را هدف قرار می دهد و به مرور زمان قدرت می گیرد.

۴- عوامل محیطی

این مورد می تواند یک ریشه افسردگی باشد که کمتر کسی به آن توجه می کند. قرار گرفتن مداوم در معرض عواملی مانند:

 • خشونت
 • غفلت
 • آزار و اذیت
 • و یا فقر

ممکن است برخی افراد را در معرض افسردگی قرار دهد. همانطور که می بینید عوامل افسردگی همه روزه در اطراف ما وجود دارند! این افسردگی به مرور زمان در افراد ایجاد می شود و اگر به موقع از مشاور روانشناس استفاده نکنند تاثیرات آن هر روز بیشتر هم می شود.

انواع افسردگی چیست؟

انواع افسردگی های بیار رایج به بیش از ۱۸ مورد می رسد. هر کدام از آنها ویژگی هایی دارند که در شرایط متفاوت رفتار خاصی از خود بروز می دهند. اما به طور کلی برای شناخت اینکه انواع افسردگی چیست آنها را به دو دسته

 1. افسردگی بالینی
 2. و افسردگی های دوره ای

تقسیم می کنند. آشنایی با این تنوع تعریف افسردگی را آسان تر می کند، اما اگر نشانه هایی از این بیماری دارید سریع تر برای درمان اقدام کنید.

راه خودیاری و مقابله با اختلال افسردگی چیست؟

حالا که می دانید تعریف افسردگی چیست پرسش اصلی این است که، چطور از افسردگی جلوگیری کنیم؟؟؟ راه های پیشگیری از افسردگی زیاد هستند در حالت کلی، افراد با انجام بعضی از کارها می توانند علائم افسردگی را کاهش دهند.

ورزش منظم برای بسیاری از مردم به ایجاد حس مثبت و بهبود روحیه کمک می‌ کند. کیفیت خواب به طور منظم، رعایت یک رژیم غذایی سالم و پرهیز از الکل نیز می ‌تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند. حتما از غذاهای ضد افسردگی استفاده کنید.

افسردگی معنی را از بین می برد چون افسردگی یک بیماری واقعی است، اما درمان دارد. پس خیلی نگران نباشید اما برای درمان کردن افسردگی اقدام کنید.

اکثر افراد مبتلا به افسردگی با تشخیص و درمان مناسب، بر آن غلبه می کنند. اگر علائم افسردگی را تجربه می کنید، اولین قدم مراجعه به مشاوره روانشناس است.

در مورد نگرانی های خود صحبت کنید و درخواست ارزیابی کامل کنید. این شروع برای رفع نیازهای سلامت روان است. در یک مطلب مفصل در سایت روانشناسی ویکی روان درباره راه های درمان افسردگی صحبت کردیم، حتما این مطلب را مطالعه کنید تا با روش های غلبه بر این اختلال آشنا شوید.

لطفا افسردگی را جدی بگیرید!

سلامت-روانی-آنلاین-و-تصویری

یک جمع بندی در مورد معنی افسردگی و عوامل مربوط به آن داشته باشیم:

 1. افسردگی نوعی اختلال خلقی است که با کج خلقی و احساس غم و از دست دادن علاقه مشخص می شود
 2. این یک مشکل پایدار است و یک مسئله گذرا نیست و به طور متوسط ۶ تا ۸ ماه به طول می انجامد
 3. تست تشخیص افسردگی با مشورت روانشناس یا روانپزشک آغاز می شود

حالا بعد از اینکه متوجه شدید افسردگی چیست و چه معنایی دارد، مهم است که به دنبال کمک از روانشناسی باشید که بتواند دلایل افسردگی در شما را پیدا کرده و تشخیص دقیقی داشته باشد و درمان ایمن و موثری را پیشنهاد دهد.

باقی ماندن این اختلال در شما تاثیرات مخرب بسیار زیادی به همراه خواهد داشت:

 1. می تواند کیفیت زندگی شما را کاهش دهد
 2. روابطتان را تحت تاثیر قرار دهد
 3. امید به زندگی را کم کند
 4. و در نهایت آینده ای مبهم در نظرتان به وجود آورد

پس آن را دست کم نگیرید و تنها به دلخوشی های کوتاه مدت و گذرا برای نادیده گرفتن افسرده بسنده نکنید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
طاهره کیائی طاهره کیائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
نیایش مسلمیان نیایش مسلمیان
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
پگاه عبادی پگاه عبادی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
ساناز موقر ساناز موقر
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
محمد حسین خانی محمد حسین خانی
مشاور روانشناس
از 62,500 هزار تومان
پروانه طاهری خراسانی پروانه طاهری خراسانی
مشاور روانشناس
از 62,500 هزار تومان
زهره قربانی زهره قربانی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
محمد جواد اسکندری محمد جواد اسکندری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

حالا که می دانیم روانشناسی افسردگی را چطور تعریف می کند باید از آن استفاده کنیم. شما دوست عزیز می توانید با مراجعه به بخش مشاوره رواشناسی سایت ویکی روان از خدمات مشاوره آنلاین به صورت صوتی و تصویری از خدمات درمان افسردگی و موضوعات استفاده کرده و از سراسر دنیا با مشاور مورد نظرتان جلسه مشاوره برگزار کنید. کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید:

مشاوره افسردگی در ویکی روان

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

‫4 دیدگاه ها

 1. واقعا خوب توضیح دادین ویکی روان خوشم اومد خا قوت مطالب خوبی داره سایتون پاینده باشید

 2. من مدتیه احساس می کنم افسرده شدم چون هیچ چیز مثبتی در هیچ چیزی نمیبینم و همیشه حال بده چکار کنم افسرده نباشم؟

  1. پیشنهاد می کنیم مقاله راه های درمان افسردگی و مطالعه کنید و در مرحله بعد به مشاور روانشناس راجعه کنید تا موضوع ریشه ای حل شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا