تصمیم نهایی برای طلاق

تصمیم برای طلاق؛ تصمیم به طلاق گرفتم چکار کنم؟

گرفتن تصمیم برای طلاق می تواند تبدیل به کابوسی تمام نشدنی شود چون پایان دادن به زندگی مشترک در هر صورت کار ساده ای نیست. در جلسات مشاوره قبل از طلاق و جدایی هم شرایط آمادگی برای طلاق توسط متخصص روانشناس مورد بررسی قرار می گیرد تا بهترین تصمیم گرفته شود. به هر حال در این مطلب ویکی روان به بررسی شرایط تصمیم قطعی طلاق از دید روانشناسی می پردازیم.

همه چیز درباره تصمیم برای طلاق

با وبلاگ روانشناسی عمومی ویکی روان همراه باشید.

اگر به طلاق و جدایی فکر می‌ کنید، احتمالا نشانه های طلاق گرفتن را در زندگی خود مشاهده کرده اید و با یکی از دشوارترین تصمیمات زندگی بزرگسالی خود روبرو خواهید شد. بسیاری از زوجین مدت زمان طولانی را صرف فکر کردن درباره ماندن یا طلاق می‌ کنند.

اگر تصمیم گیری در این مورد برایتان دشوار است، ادامه مطلب را مطالعه کنید تا تصمیم برای طلاق را بهتر و عاقلانه تر اتخاذ کنید.

چه بخش هایی از زندگی شما تحت تاثیر بلا تکلیفی قرار دارند؟

علائم و نشانه های طلاق

قبل از هر چیز باید به این اشاره کنیم که عدم تصمیم نهایی برای طلاق تا زمانی که در نهایت راضی به تصمیم برای طلاق می شوید چه بخش هایی از زندگی شخصی و مشترک شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

۱- سلامتی شما

اگر خواب خوبی ندارید یا ورزش نمی‌ کنید و غذاهای سالم نمی‌ خورید، سلامتی شما به خطر می‌ افتد.

۲- کار شما

شغل شما ممکن است به دلیل بدخلقی و عدم توجه به خطر بیافتد.، تنها به این دلیل که تمرکز کافی ندارید و حال روحیتان مناسب نیست.

۳- سایر روابط شما

فرزندان، دوستان و سایر اعضای خانواده ممکن است اندوه، ناامیدی، بی حوصلگی، ترس، عصبانیت و بلاتکلیفی شما را احساس کنند و آنها هم درگیر مشکلات و سختی های طلاق گرفتن شوند که این اصلا خوب نیست.

فکر کنید با کدام یک حال بهتری خواهید داشت، ازدواج یا طلاق؟

تصمیم برای طلاق

فرقی ندارد تصمیم به طلاق توافقی گرفته اید یا هر نوع طلاق دیگه، تصمیم برای طلاق به بررسی جنبه های مختلف زندگی مربوط می شود و باید قبل تصمیم جدی برای طلاق خوب تمام موارد را مورد بررسی قرار دهید تا شما هم مانند خیلی از زوجین دچار پشیمانی بعد طلاق گرفتن نشوید.

فقط شما پاسخ این سوال را می دانید که آیا بهتر است ازدواج کنید یا طلاق بگیرید (اگر مردد هستید و نمی دانید کدام یک بهتر است حتما از مشاوره روانشناسی پیش از طلاق استفاده کنید، حتما).

گاهی ازدواج ارزش ماندن دارد و گاهی اینگونه نیست

رویارویی با واقعیت‌ های طلاق و نه فقط خیال پردازی، مهم است.

هنگام اتخاذ این نوع تصمیمات تغییر دهنده زندگی، آنچه که از دست خواهید داد را در نظر بگیرید و روی آنچه ممکن است دریافت کنید حساب نکنید. اگر دلیل اصلی شما برای طلاق، عدم رضایت است، دوباره به عواملی که زندگی تان را تیره و تار کرده است فکر کنید شاید شما هم بی تقصیر نباشید!

هنگام اخذ تصمیم نهایی برای طلاق بهتر است این سوالات را از خود بپرسید:

 • آیا احساس می کنید دیگر نمی توانید کاری برای دوام رابطه خود انجام دهید؟
 • آیا نسبت به همسر خود بی تفاوت هستید؟
 • آیا به این دلیل تصمیم برای طلاق و جدایی گرفته اید که همسرتان با شما رفتار بدی دارد یا بی‌ تفاوتی نشان می‌ دهد؟
 • آیا بخشش، امید و صبر شما تمام شده است؟
 • آیا سابقه طولانی اعتیاد یا خیانت وجود داشته است؟
 • آیا صمیمیت شما نه فقط در رابطه جنسی، بلکه در صمیمیت عاطفی، محبت و شادی کم شده است؟

اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، ممکن است در نقطه پایان روابط زناشویی خود باشید. احساس بی‌ تفاوتی یا جدا شدن از نظر عاطفی، نشانه قوی پایان ازدواج شما است.

قبل از تصمیم نهایی برای طلاق چه کاری باید انجام دهید؟

حالا اوضاع فرق کرده است و راه های پیشگیری از طلاق جواب نداده و فرد به جدایی قطعی نزدیک تر شده است، اما پیش نیاز آمادگی برای طلاق چیست؟

 • سعی کنید استرس زندگی خود را کاهش دهید
 • برای نجات یا کنترل بیشتر زندگی خود، برنامه‌ ریزی کنید. شاید هرگز مجبور به استفاده از آن نشوید، اما به هر حال داشتن آن خوب است
 • محکم و آرام باشید تا از پس تمام مشکلات آتی برآیید
 • اگر سلامت جسمی یا عاطفی شما به جدا شدن از همسرتان بستگی دارد، باید آن را اولویت خود قرار دهید

ممکن است برای بررسی مشکلات ازدواج خود به مدتی تنهایی نیاز داشته باشید. حتی خلوت کردن با خود در تعطیلات آخر هفته، می‌ تواند در مرتب سازی مسائل و فکر کردن به تصمیم برای طلاق به شما کمک زیادی کند.

بسیاری از افراد، از این فرصت استفاده می کنند و در می‌ یابند چه کاری باید انجام دهند، چون یکی از مهم ترین دلایل طلاق در ایران همین عجلسه کردن زوجین برای جدایی و تصمیمات احساسی نادرست است

سوالاتی که باید پرسیده شود:

 • اصلا می دانید منظور از طلاق چیست و چرا تصمیم به جدایی گرفته اید؟
 • آیا هنوز نسبت به همسر خود احساسی دارید؟
 • آیا واقعا ازدواج کرده اید یا زندگی وصلت شما یک ازدواج سفید است؟
 • آیا شما واقعا آماده طلاق هستید یا فقط تهدید می‌ کنید؟ این ابرازی برای ترساندن همسرتان است؟
 • آیا این تصمیم برای طلاق مبتنی بر آگاهی از خود است یا یک تصمیم واکنش عاطفی است؟
 • هدف شما از طلاق چیست؟
 • علائم و نشانه های طلاق عاطفی با همسرتان را در زندگی می بینید؟
 • آیا درگیری داخلی خود برای طلاق حل کرده‌اید؟
 • آیا می‌ توانید پیامدهای ناخوشایند طلاق را تحمل کنید؟
 • آیا حاضرید زندگی خود را به روشی مسئولیت پذیر و بالغ کنترل کنید؟

چه موقع به دنبال کمک حرفه‌ای باشید؟‌

حل مشکلات طلاق گرفتن

اگر در فکر طلاق هستید، حتی اگر تنها باشید به یک مشاور حرفه ای طلاق مراجعه کنید که با زوجین کار می‌ کند، حتما کسی را انتخاب کنید که تجربه خوبی در کار با زوجین دارد.

گاهی اوقات یک متخصص روانشناس با عدم درک کافی از تعاملات رابطه‌ای باعث پایان دادن سریعتر به رابطه خواهد شد، پس در انتخاب خود دقت کنید

هر دوی شما می‌ توانید مشاوره تشخیصی را امتحان کنید، نوعی مشاوره که به زوجین کمک می‌ کند تا تصمیم بگیرند که آیا می خواهند رابطه خود را پایان دهند یا روی آن کار کنند.

اگر نمی دانید کی باید از مشاوره طلاق استفاده کنید اینجا کلیک کنید تا موضوع سفاف تر شود.

حرکت به جلو را فراموش نکنید

اگر تصمیم به طلاق گرفتید، باید با خود روراست باشید. به یاد داشته باشید اگر ازدواج شما به شکست منجر شود، به این معنی نیست که شکست خورده‌ اید. برخی از روابط ناسالم به موفقیت نمی‌ رسند و جدایی بهترین مسیر است.

قصد تبلیغ و ترویج طلاق گرفتن را نداریم اما خیلی از زوجین به دلیل ترس از طلاق، تن به زندگی مشترکی می دهند که هیچ لذت و فایده ای برای آنها ندارد.

همچنین قبل از تصمیم برای طلاق باید از تمام اشتباهاتی که منجر به جدایی می شود آگاه باشید تا ندانسته به سمت جدایی نروید.

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

آمادگی برای طلاق زمانبر است و باید با صبر و حوصله پیش بروید!

اگر به هر دلیل تصمیم جدی برای طلاق گرفته اید می توانید در بخش مشاوره طلاق آنلاین سایت ویکی روان با بهترین مشاورین کشور در مورد تصمیم برای طلاق خود صحبت کرده تا با اطمینان بیشتری قدم بردارید.

یک مشاور روانشناس خوب و با تجربه کمکتان می کند بهترین تصمیم را بگیرید تا در آینده از کرده خود پشیمان نشوید.

مشاوره روانشناسی قبل طلاق غیر حضوری

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

علائم پایین بودن عزت نفس

۱۶ مورد از علائم عزت نفس پایین (کمبود عزت نفس)

علائم عزت نفس پایین در بسیاری افراد دیده می شود اما بیشتر آنها زیر بار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *