تست روانشناسی

تست ارزیابی افسردگی

راهنمای مقیاس چند بعدی جدید ارزیابی افسردگی یا همان تست ارزیابی افسردگی (NMDS – New Multidimensional Depression Scale) از علمی ترین تست های سنجش میزان افسردگی در افراد میباشد که به تمام جنبه های زندگی فردی میپردازد و تحلیل های دقیقی بر اساس برآیند پاسخ ها ارائه میکند. این تست در دسته تست افسردگی بزرگسالان و نوجوانان به حساب میاید.

تست ارزیابی افسردگی چیست؟

در واقع تست ارزیابی افسردگی یک تست روانشناسی حاوی ۴۸ سوال برای سنجش دقیق میزان افسردگی میباشد که علائم این اختلال را در چهار حوزه هیجانی، شناختی، جسمی و بین فردی ارزیابی میکند.

وجه تمایز و برتری این تست افسردگی نسبت به ابزارهای خودسنجی دیگر، قابلیت آن در سنجش مشکلات بین فردی افراد مبتلا به افسردگی است که در تست های دیگر به شکلی گسترده مورد بی توجهی قرار گرفته است.

به طور کلی میتوان بیان کرد که اختلال افسردگی شایع ترین اختلال روانپزشکی است. این اختلال یک اختلال شدیدا عود کننده است و بیش از ۷۵ درصد از بیماران افسرده، بیش از یک دوره افسردگی را تجربه می کنند.

بر این اساس پیش بینی میشود که تا سال ۲۰۲۰ افسردگی به دومین عامل خطر مهم برای سلامت عمومی تبدیل میشود. تست افسردگی به ما کمک میکند تا میزان ابتلا به این اختلال را در خود بسنجیم.

تست ارزیابی افسردگی حاوی ۴۸ پرسش مربوط به احساسات شما در ۲ هفته گذشته میباشد که میبایست با دقت تمام به آنها پاسخ دهید. به یاد داشته باشید برای افزایش دقت و تحلیل بهتر، تنها یکبار میتوانید به پرسش ها پاسخ دهید و امکان بازگشت به پرسش های قبلی وجود ندارد. پس با دقت سوال را بخوانید و بعد پاسخ دهید.

0%

آیا خلق پایین داشته اید؟

غمگین بوده اید؟

روحیه پایین و کم داشته اید؟

احساس تیره بختی داشتید؟

خلق افسرده داشتید؟

احساس گناه میکردین؟

احساس میکردید بدبختی به سراغتان آمده؟

با دیگران ترش رویی میکردید؟

آیا زود رنج شده بودید؟

آیا بد خلقی میکردین؟

احساس شرم داشتید؟

آیا اضطراب داشتید؟

احساس ناامیدی میکردید؟

آیا دیگه علاقه ای به انجام کارها و فعالیت ها نداشتین؟

از انجام فعالیت های خود لذت نمیردید؟

احساس تیره و تار بودن آینده را داشتید؟

احساس بی ارزشی میکردین؟

ضعف در تمرکز داشتین؟

خود را سرزنش میکردین؟

احساس بی معنا بودن در زندگی میکردین؟

احساس شکست میکردین؟

افکار آزار دهنده در ذهن داشتین؟ آنها را مدام مرور میکردین؟

به فکر خودکشی افتاده بودین؟

ناتوانی در تصمیم گیری داشتین؟

احساس بی رمقی داشتین؟

در این مدت مشکلات خواب داشتین؟

تغییر در اشتها داشتین؟

میل جنسی شما کاهش داشت؟

احساس کند شدن داشتین؟

تغییر در وزن داشتین؟

گریه میکردین؟

احساس بی قراری داشتین؟

کم تحرک شده بودین؟

حساسیت بیشتر نسبت به درد داشتین؟

مشکلات گوارشی داشتین؟

کاهش فعالیت داشتین؟

گوشه گیر شده بودین؟

احساس پایین تر بودن از دیگران داشتین؟

احساس میکردین سربار دیگران هستین؟

از بودن با دیگران اجتناب میکردین؟

فکر میکردین لایق توجه دیگران نیستید؟

نسبت به انتقاد حساسیت بیش از حد داشتین؟

نسبت به دیگران احساس جذابیت کمتری داشتین؟

نسبت به دیگران حساس شده بودین؟

احساس مایوس شدن از جانب دیگران داشتین؟

احساس ناتوانی در دوست داشتن دیگران داشتین؟

پرخاشگری نسبت به دیگران داشتین؟

تست ارزیابی افسردگی
وضعیت بدون افسردگی
دوست عزیز خوشبختانه در وضعیت خوبی به سر میبرید و نشانه های اختلال افسردگی در شما مشاهده نمیشود. این نشان دهنده سبک صحیح فکری شماست و بابت این موضوع به شما تبریک میگوییم. بهتر است با خواندن مطالب و مقالات مربوط به افسردگی این وضعیت خود را حفظ و حتی به دیگران هم کمک کنید
علائم خفیف افسردگی
قرارگیری در این وضعیت به معنی ابتلای شما به اختلال افسردگی نمیباشد اما نشانه سلامت فکر و روان نیز نیست. در وضعیتی قرار دارید که میبایست با تدبیر بیشتر قدم بردارید و نشانه های خفیف افسردگی را از بین ببرید. در مواردی که انتخاب کردین میتوان علائم افسردگی خفیف را مشاهده کرد اما در هر صورت نمیتوان با قطعیت خبر از وجود افسردگی داد. بعد از گذشت دو هفته نیاز مجدد به انجام این تست دارید، اگر نتیجه مشابه بود میبایست برای رفع قطعی علائم افسردگی اقدام کنید. برای رهایی از این وضعیت بهتر است مطالب مربوط به افسردگی را بخوانید تا با آنها آشنایی بیشتری پیدا کنید، همچنین تغییر در سبک زندگی کمک بسیار زیادی به شما میکند. برای نمونه ورزش روزانه حتی به مدت 15 دقیقه، خواندن کتاب با موضوعات جدید، آشنایی با افراد جدید و کارهای مشابه تاثیر بسیار زیادی در تغییر وضعیتتان خواهد داشت. برای این کار بهتر است ابتدا خود به رفع افسردگی اقدام کنید (میتوانید با مطالعه مقالات درمان افسردگی شخصی در بخش افسردگی سایت ویکی روان اطلاعات خوبی درباره راه های مقابله با آن بیابید و آنها را در بازه زمانی دو هفته ای انجام دهید) در صورت عدم مشاهده پیشرفت و کسب نتایج مشابه از این تست میبایست حتما با مراجعه به مشاور روانشناس نسبت به درمان افسردگی خفیف خود اقدام نمائید. به یاد داشته باشید درمان افسردگی در این مرحله بسیار آسان بوده و بهترین راه برای جلوگیری از پیشرفت آن است.
علائم افسردگی قطعی مشاهده شده است
انتخاب های شما نشان دهنده وجود علائم قطعی افسردگی در شما هستند، افسردگی میتواند به دلایل مختلفی به وجود بیایند اما به هر حال در مرحله ای قرار دارید که میبایست حتما نسبت به درمان خود اقدام کنید و از پیشروی افسردگی جلوگیری کنید. راه های درمان شخصی افسردگی (که در بخش افسردگی سایت ویکی روان به آنها اشاره شده است) میتوانند کمک کننده باشند، بهتر است آنها را مطالعه و در زندگی روزمره خود اجرایی کنید. اما در هر صورت نیاز به مشاوره روانشناسی در شما دیده میشود. مراجعه به مشاور روانشناس راهی قطعی برای برطرف کردن این اختلال است به یاد داشته باشید درمان افسردگی میتواند تاثیر بسزایی در تغییر سبک و کیفیت زندگی شما داشته باشد پس آن را دست کم نگیرید. اما این موضوع نباید به نگرانی شما منجر شود، به یاد داشته باشید بیماری های روح و روان هم مانند بسیاری از بیماری های جسمانی قابل درمان هستند، پس همین امروز اقدام کنید
افسردگی شدید
دوست عزیز سلام، متاسفانه نشانه های افسردگی شدید در شما دیده شده است اما نگران نباشید هر مشکلی دارای راه حل میباشد. با توجه به انتخاب هایی که انجام دادید، افسردگی شما به مرور زمان ایجاد و تثبیت شده است و برای درمان قطعی آن باید صبور و البته کوشا باشید. مطالعه مقالات درمان افسردگی میتواند کمک کننده باشند اما در این مرحله حتما باید به مشاور روانشناس مراجعه کنید تا جریان درمانی شما سریع تر آغاز شود. به یاد داشته باشید در مرحله ای قرار دارید که اگر برای درمان افسردگی خود اقدام نکنید، اثرات مخرب آن به تمام جنبه های زندگی شما کشانده میشود و تاثیرات منفی زیادی بر کیفیت زندگی شما و حتی اطرافیان خواهد گذاشت. پس موضوع را جدی بگیرید و از طریق مشاور روانشناس اقدام نمائید. موفق و پیروز باشید

نتایج خود را به اشتراک بگذارید:

ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

 1. سلام.خیلی ممنون از برنامه ی ارزیابی وتست افسردگی خوبتون من خودم ارزیابی انجام دادم وعلائم قطعی افسردگی رو دارم ولی خوشحالم که باراهنمایی های خوب روانشناستون میتونم افسردگیمو درمان کنم ممنون

 2. با سلام خدمت عزیزان در وبسایت ویکی روان و عرض خسته نباشید، خدمتتان عرض کنم با مطالعه مطالبی که در سایت شما و دیگران داشتم احساس میکنم پسر ۲۲ ساله ام به افسردگی مبتلا باشد، البته قابل ذکر است در سالهای اخیر به تعدادی از روانشناسان و روانپزشکان در تبریز مراجعه کردیم ولی متاسفانه در خصوص رفع مشکلات او نتیجه ای نگرفتیم ، حال سوالم اینه : آیا صلاح هست ترغیبش کنم در این سایت تست ارزیابی افسردگی انجام بده، ممنون از راهنمایی تان

  1. سلام جناب کنعانی،
   این تست یکی از دقیق ترین تست های ارزیابی افسردگی است.
   اگر پسرتان در جریان بیماری خود هست مشکلی نداره فقط در هر صورت اجازه ندین تحلیل تست و ببیند.
   در مورد مشاوره روانشناسی هم خدمتتون بگم با توجه به سن فرزندتان به متخصص مراجعه کنید تا نتیجه بگیرید.
   اگر به مشاور خبره و با تجربه مراجعه و دستورالعمل ها را دقیق اجرا کنید حتما نتیجه خواهید گرفت.

 3. میشه جوابمو بدید؟ اگر یه نفر افسردگی شدید داشته باشه چی کار باید بکنه؟ بره پیش دکتر؟ خب دکترا که همشون چرت و پرت و مزخرف تحویل میدن؟ رفتم پیش دکتر میگه احساس غم داری؟ بهش میگم من پکیج کاملی از انواع افسردگیم، ازش که راه حل میخای چارتا قرص بیخود بهت میده و رهات میکنه فقط برا پوله و گر نه فایده نداره؟ امیدوارم حالمون خوب شه.

  1. سلام وقت خوش،
   ببینید برای درمان هر نوع بیماری از قبیل جسمانی و یا روحی و روانی باید ممارست داشته باشید تا به نتیجه برسید.
   در مورد هر چیزی در زندگی همینه نه فقط درمان افسردگی و بیماری ها.
   شاید یه پزشک تشخیص و تجویز خوبی نداشته باشه، مشکلی نیست قبل از مراجعه به مشاور بعدی بیشتر تحقیق کنید و به فرد مناسبی مراجعه کنید.
   به پیشنهاد ما اول به روانشناس مراجعه کنید، اگر کار با گفتار درمانی حل نشد، خود ایشان شما را به روانپزشک ارجاع می دهند.
   اما در بیشتر موارد کار با مشاوره روانشناسی حل میشه.
   بد نیست مقاله فرق روانشناس با روانپزشک چیست را هم در ویکی روان مطالعه کنید.
   در ضمن اگر خواستین، مشاورین روانشناس بسیار خوبی برای درمان افسردگی در بخش مشاوره آنلاین ویکی روان حضور دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا