رابطه افسردگی و فراموشی

رابطه افسردگی و فراموشی (تاثیر افسردگی بر حافظه)

تاثیر افسردگی بر حافظه یکی از ابهامات همیشگی ذهن ما است، افراد زیادی در بخش مشاوره درمان افسردگی ویکی روان سوالاتی در مورد رابطه افسردگی و فراموشی دارند و ابراز نگرانی می کنند. شما فکر می کنید افسردگی باعث بروز فراموشی می شود یا تنها تحریک کننده آن است؟ در ادامه به بررسی تاثیر افسردگی روی حافظه از دید علمی می پردازیم.

تاثیر افسردگی بر حافظه چیست؟

تاثیر افسردگی بر حافظه

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

قبلا در مطلبی مجزا در سایت ویکی روان به تاثیر افسردگی بر بدن انسان پرداختیم اما در این مطلب به بررسی تاثیر آن بر حافظه خواهیم پرداخت.

بیشتر ما گاه و بی گاه یا مکررا دچار از دست دادن حافظه خود در موقعیت های مختلف شده ایم، فراموشی می تواند موجب تحریک یا ناامیدی یا ترس از شروع آلزایمر گردد و فشار های روانی بسیاری بر فرد تحمیل کند

اگرچه در بررسی تاثیر افسردگی بر حافظه ، آلزایمر و دمانس می توانند موجب تحلیل حافظه و شروع فراموشی های بی بازگشت باشند اما علت های دیگری برای فراموشی می توان برشمرد که یکی از آن ها علل هیجانی (Emotional Causes) است.

تاثیر اضطراب بر حافظه برای همه ما روشن است

استرس حاد می تواند مشکل لحظه ای حافظه (momentary memory problem) را ایجاد کند، در حالی که مواجهه طولانی مدت با انواع استرس خطرات زوال عقل را افزایش می دهد.

از نظر فیزیولوژیکی در طول تجربه هیجانات بالا (high emotional) سطح قند خون دچار اختلالاتی می شود که برای حفظ تعادل غدد داخلی، کورتیزول ترشح می شود که موجب از بین رفتن سلول های حافظه (memory cells) می گردند.

در مورد رابطه افسردگی و فراموشی باید گفت که از جمله عوامل هیجانی موثر دیگر بر حافظه، افسردگی است.

فراموشی را با تمرکز اشتباه نگیریم!

هر نوع افسردگی می تواند ذهن را خسته کند و باعث بی علاقگی به محیط گردد که به موجب آن آگاهی، تمرکز و حافظه از آن رنج خواهد برد.

خلق پایین و حال روحی بد موجب عدم توجه مناسب شما به محیط و آنچه در حال وقوع است، می شود

بدین ترتیب وقتی توجه به واقعه ای که در حال وقوع است به مقدار کافی انجام نگیرد، یادآوری (recalling) آن نیز با مشکل مواجه خواهد شد و تصور می شود که فرد دچار فراموشی شده است.

در حالی که به موجب عدم توجه کافی، یادگیری یا کدگذاری (encoding) اطلاعات به درستی صورت نگرفته است و در حافظه ثبت نشده است و بازیابی با دشواری روبه رو می شود.

به طور کلی می توان افزود احساس غم و انده (Grief) تمرکز و توجه را از محرک های محیطی میگیرد و به محرک غم انگیز متوجه می کند و در نتیجه توجه کافی برای فرد فراهم نمی کند

به علاوه اختلال افسردگی می تواند اختلالات بسیاری در انواع خواب بیمار ایجاد کند.

مشکلات خواب موجب عدم یادآوری صحیح مطالب به خاطر سپرده و افزایش فراموشی می شود که می تواند کار حافظه را دشوارتر کند.

رابطه افسردگی و فراموشی حقیقت دارد یا نه؟

نشانه های زوال عقل

نظرات متفاوتی در مورد تاثیر افسردگی بر حافظه وجود دارد، در مجموع تصور می شود تغییر ناگهانی سطح هیجانات می تواند تغییراتی اساسی در میزان یادآوری و ناتوانی در فراخوانی اطلاعات موثر باشد.

بارزترین تغییرات خلقی اضطراب و افسردگی هستند که با حافظه و فراموشی در ارتباط اند و می توانند به ضعف حافظه منجر شوند.

افسردگی در سنین مختلف بیش از همه با حافظه کوتاه مدت در ارتباط است و آن را متاثر می کند و تاثیری بر انواع دیگر حافظه از جمله بلند مدت و یا حافظه حرکتی ندارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ کشف کرد که افراد مبتلا به افسردگی نمی توانند اشیاء روی صفحه را که مشابه به شیء قبلی است که می دیدند، شناسایی کنند، بدین ترتیب کاهش حافظه و فراموشی را می توان در نتیجه افسردگی دانست

در نهایت آیا افسردگی با فراموشی ارتباط دارد؟

هم چنین مطالعه ای در مورد رابطه افسردگی و فراموشی در ۲۰۱۵ همین نتایج را تایید کرد و نشان داد فراموشی در حافظه کوتاه مدت می تواند نشانه ای از افسردگی باشد.

در ارتباط با رابطه افسردگی و فراموشی به طور دقیق مشخص نیست فراموشی از پیامدهای افسردگی است و یا اینکه از نشانه های آنست اما چنانکه گفته شد فراموشی همراه با افسردگی در بسیاری موارد دیده شده است

البته باید توجه داشت هر فراموشی ای منوط به افسردگی نمی باشد و تنها همزمانی آن ها در تحقیقات نشان داده شده است بلکه باید دلیل افسرده شدن افراد را بررسی کرد.

چه چیز می تواند با فراموشی ارتباط داشته باشد؟

منظور از افسردگی در سنین مختلف چیست

برخی مواقع از دست دادن حافظه ها و فراموشی ها می تواند علل دیگری داشته باشد. پس همیشه نباید به رابطه افسردگی و فراموشی شک کرد.

از جمله کم خوابی، تغییرات دارویی و افزایش استرس و فشار روحی که با مراجعه به مشاور افسردگی خوب می توان در کاهش آن ها کوشید.

باید توجه داشت بسیاری از محرک های هیجانی که موجب فقدان حافظه می شوند را می توان توسط:

 • حمایت گردن از دیگران
 • استفاده از مشاوره روانشناسی تصویری یا حضوری
 • تغییرات سبک زندگی
 • و حتی آگاهی از محدودیت ها و فشارهایی که موجب افزایش استرس شده اند
 • از دست دادن حافظه در ارتباط با افزایش سن که بسیار معمول و قابل کنترل است
 • ابتلا به رایج ترین نوع دمانس، یعنی آلزایمر. آسیب های آلزایمر پیش رونده (progressive) و جبران ناپذیر (irreparable) است
 • آسیب های خارجی و ضربه های مغزی
 • فراموشی ناشی از مصرف داروها
 • الکل و سوء مصرف دارو و تداخل دارویی
 • آسیب به مغز و اعصاب از راه بیماری هایی چون پارکینسون و MS

نتیجه گیری در مورد تاثیر افسردگی روی حافظه

تاثیر افسردگی مزمن بر هر فرد متفاوت است و افراد تجربیات جدیدی از آن خواهند داشت، شاید عده ای از بیماران تاثیر افسردگی بر حافظه را به چشم در خود دیده باشند اما همه آنها درست فکر نمی کنند.

در هر صورت برای بررسی دقیق تاثیر افسردگی در حافظه در افراد، آنها می بایست توسط مشاور روانشناس افسردگی خوب مورد معاینه قرار بگیرند تا نظر اختصاصی این متخصص مشخص شود.

شما دوست عزیز و گرامی می توانید بمنظور استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی آنلاین به بخش مشاوره سایت ویکی روان مراجعه کنید و بعد از انتخاب مشاور مورد نظرتان به صورت صوتی و تصویری جلسه مشاوره برگزار نمائید.

برای مشاهده لیست متخصص درمان افسردگی و برگزار جلسه مشاوره تصویری روی دکمه زیر کلیک کنید:

درمان اینترنتی افسردگی در ویکی روان

منابع:

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره سید محمد سعید صحاف

من سید محمد سعید صحاف عضو تیم تحریریه سایت ویکی روان هستم و در حوزه های فلسفه غرب، فلسفه ذهن، علوم شناختی و نوروساینس مطالعات عمیقی داشته ام. اکنون مشغول به تحصیل سال آخر دوره کارشناسی روانشناسی در دانشگاه علامه طباطبایی هستم.

این و هم چک کنید

نشانه های مرد هوسباز

۲۰ نشانه مرد هوس‌ باز (نحوه برخورد با مرد هوسباز)

نشانه های مرد هوس‌ باز شاید در ذهنتان خیلی واضح باشند اما در حقیقت اینطور …

۲ دیدگاه ها

 1. از این مطالب بیشتر بزارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *