خانه / روانشناسی فردی / اعتماد به نفس / پرورش کودکان با اعتماد به نفس از نظر روانشناسی
پرورش کودکان با اعتماد به نفس از نظر روانشناسی

پرورش کودکان با اعتماد به نفس از نظر روانشناسی

در یک کلمه پرورش کودکان با اعتماد به نفس یعنی همه چیز ، اهمیت پرورش کودکان با اعتماد به نفس به گونه ایست که یکی از روانشناسان به نام پی کارد که از نویسندگان مهم کتب آموزشی روانشناسی میباشد میگوید کودکان فاقد اعتماد به نفس در برابر تجربه چالش های نو و جدید بی رمق است زیر که از شکست خوردن هراست دارد و با خود میگوید که نکند نتواند دیگران را امیدوار کند. به همین علت است که اعتماد به نفس از اهمیت ویژه ای برخوردار است که والدین باید بنا بر آموزش های از پیش تعیین شده به بهترین نحو ممکن آن را به فرزند خود بیاموزند.
با ویکی روان همراه شوید.

بیشتر اوقات دوست داشتن کودکان خیلی ساده و آسان است و در برخی مواقع مشکل.ابراز محبت به کودکی که پیوسته بی تربیت ، ناسازگار و بدخلق است، همچون بیشتر کودکانی که دوران بلوغ را سپری می‌کنند، سخت است.

جالب است بدانیم در این زمان او به محبت بیشتری نیاز دارد.

والدینی که هم در دوران سرکشی و ستیز کودکان و هم در دورانی که کودکان نوپا می‌باشند و از شیرینی خاصی برخوردارند به آنان توجه می‌کنند در واقع پایه عزت نفس کودک خود را می‌سازند.

وقتی را که با کودکتان می‌گذرانید یکی دیگر از مواردی است که برای تقویت عزت نفس  کودک مهم است. کودکان به زمان با کیفیت نیاز دارند.

آنان به شما نیاز دارند تا در حیاط مدرسه و بازی و حتی در برخی زمانهای معمولی در کنارشان باشید. این بدین معنا نیست که شما باید کاملاً در همه احوال مراقب کودکانتان باشید.

اغلب برای بیشتر کودکان فقط حضور والدین در خانواده کافی است.گاهی اوقات مشغله کاری در بیرون از خانه به قدری زیاد است که مجبوریم زمان خیلی کمی را با کودکانمان بگذرانیم هیچ چیز مشکلتر از این نیست که برای بودن با کودک زمان کافی پیدا کنیم، ولی باید بدانیم که این زمان برای رشد کودک اهمیت دارد.

پرورش کودکان با اعتماد به نفس از نظر روانشناسی

تقویت عزت نفس کودک با پذیرش

یکی دیگر از ارکان عزت نفس کودک  «پذیرش» است که انجام آن دشوار است. برای والدین طبیعی است که نسبت به کودکانشان امیدواری زیادی داشته باشند.

همه ما دوست داریم که کودکانمان دارای تحصیلات دانشگاهی بوده و یا بهترین شاگرد در کلاس درس باشند.ما از کودکانمان انتظارات زیادی داریم ولی آنان بیشتر انتظارات ما را برآورده نمی‌کنند. یکی از روشهای مهم تقویت عزت نفس کودک ، پذیرش کودکان در همه شرایط است.

هر کودکی دارای مشخصه منحصر به فرد خویش است و از نقاط ضعف و قوت برخوردار است. بطور یقین ما باید انتظار داشته باشیم که کودکانمان تا آنجا که می‌توانند تلاش کنند

در هر صورت چه آنان در کاری به راحتی موفق شوند یا به سختی در انجام آن موفق شوند، تشویق کارهایشان و تصدیق قوه خود ارزشی برای آنان بسیار ضروری است.

تقویت عزت نفس کودک

تا آنجایی که می‌توانید وقت زیادی را با کودکتان بگذرانید. اگر شما بیش از یک فرزند دارید سعی کنید طوری وقت خود را تقسیم کنید که به هر یک از فرزندانتان زمان کافی اختصاص یابد.

گرچه تنظیم زمان بندی بدین شکل مشکل است، ولی این مسئله برای رشد کودک ضروری است حتی اگر لازم باشد از فعالیتهای دیگر زندگی خود صرف نظر کنید.

همیشه سعی کنید در لحظه‌های مهم زندگی فرزندانتان حاضر باشید. حضور در بازیهای مدرسه‌ای ، مراسم اعطای جوایز و … لحظات مهمی هستند که طبیعتاً کودکان دوست دارند با شما سهیم شوند.

آموزش های روان شناختی تقویت عزت نفس کودک

به کودکان خود امیدوار باشید.به جای نصیحت کردن آنان برای انتخابهای بد ، انتخاب خود آنان را مورد تمجید قرار دهید.همه کودکان دچار اشتباه می‌شوند. به کودکان کمک کنید که از اشتباهات خود پلی برای موفقیت بسازند.

به احساسات کودکانتان احترام بگذارید. هرگز نسبت به تردیدها ، ترس‌ها ، عقاید و افکار آنان بی اهمیت نباشید.قوانین روشنی را تنظیم کنید و آنان را اجرا کنید.

سعی نکنید در اجرای آن از تنبیه‌های مختلف استفاده کنید.کودکان اشتباه خواهند کرد و هیچکس همیشه از تمام قوانین پیروی نخواهد کرد. محدودیتها را استوار ولی دوستانه اجرا کنید.

پیشرفت کودکانتان را ارج نهید. کودکانتان باید بدانند که شما از آنان انتظار تلاش فراوان دارید ولی ظرفیت‌های آنان را نیز می‌شناسید.

پیشرفتهای آنان را تمجید کنید و هرگز آنها را به خاطر اشتباهاتشان شرمسار نکنید. عقاید و ارزشهای خود را با کودکانتان در میان بگذارید. با آنان صحبت کنید و به صحبتهایشان گوش فرا دهید تا بدین وسیله به آنها اعتماد به نفس بدهید

برای پرورش کودکان با اعتماد به نفس در حالت پیروزی و یا شکست فرزندتان از او تشکر کنید

ماجراجویی برای کودک از هدف مهمتر است. بنابراین چه در بازی فوتبال گل زد چه موقعیت را از دست داد او را به خاطر تلاشی که کرده بستایید. آنها هرگز نباید به خاطر تلاش کردن احساس شرمساری کنند.
سخت تلاش کردن مداوم در بلند مدت از عملکرد خوب به صورت متناوب اعتماد بنفس بیشتری می سازد.

برای ساخت شایستگی او را تشویق کنید

فرزندتان را به تمرین کردن در هر چیزی که به آن علاقه دارد تشویق کنید اما این کار را بدون اینکه فشار زیادی وارد نمایید انجام دهید.
هارمونی شو، پدیده پیانو نوازی می گوید تمرین کردن را از وقتی ۳ سال داشته آغاز کرده است. تمرین و تلاش در واقع سرمایه گذاری روی بالا بردن اعتماد به نفس است.

اجازه دهید خودشان مشکلات را حل کنند

اگر کارهای سخت را خودتان به جای فرزندتان انجام دهید او دیگر هرگز این قابلیت را نخواهد داشت تا با اعتماد به نفس خودش مشکلاتش را حل کند.
کمک والدین از ایجاد اعتماد به نفس جلوگیری می کند. برخی مشکلات هست که کودک خود باید از پس حلشان بربیاید. به عبارت دیگر به جای اینکه او را مستقیم در مسیر ساده قرار دهید بگذارید کمی خود درگیر شود و حتی گاهی اشتباه کند .

پرورش کودکان با اعتماد به نفس از نظر روانشناسی

اجازه دهید در حد سن خود عمل کند

انتظار نداشته باشید کودکتان مانند یک فرد بالغ عمل کند. وقتی یک کودک حس کند تنها زمانی که عملکردش مانند والدین باشد کافی و مناسب است این استاندارد غیر واقع گرایانه باعث دلسرد شدنش برای تلاش می شود.
انتظار بالاتر از سن باعث پرورش کودکان با اعتماد به نفس نمی شود.

حس کنجکاویش را تشویق کنید

گاهی سوالات تمام نشدنی یک کودک می تواند خسته کننده باشد اما این چیزیست که باید در او تشویق شود.
پل هریس از دانشگاه هاروارد به گاردین گفت: سوال پرسیدن یک تمرین مفید برای پرورش کودکان است چون آنها متوجه شده اند چیزهایی وجود دارد که نمی دانند … دانستنی هایی وجود دارد که هرگز قبلا با آنها آشنا نشده بودند.
وقتی کودکان به مدرسه می روند آنهایی که قبلا سوال پرسیدن را تمرین کرده اند نسبت به همسالان خود موفق تر هستند چون از پدر و مادر آموخته اند که چگونه از دیگران اطلاعات بگیرنند. به عبارت دیگر این کودکان می دانند چگونه می شود سریعتر و بهتر آموخت.

به آنها چالش های جدید بدهید

به کودکتان نشان دهید که می تواند با رسیدن به اهداف کوچک به هدف های بزرگتر دست پیدا کند، مانند دوچرخه سواری بدون استفاده از چرخ های کمکی .
والدین می توانند با افزایش مسئولیت های کودک باعث پرورش کودکان با اعتماد به نفس شوند .

پرورش کودکان با اعتماد به نفس از نظر روانشناسی

هرگز عملکردشان را مورد انتقاد قرار ندهید

هیچ چیز مانند انتقاد از عملکرد و تلاش نمی تواند کودک را دلسرد کند. ارائه یک بازخورد مفید و پیشنهاد دادن مشکلی ندارد اما هرگز به او نگویید که کار بدی انجام می دهد. اگر فرزندتان به خاطر اینکه شما در حالت عصبانیت هستید یا ناامید می شوید از شکست می ترسد دیگر هرگز چیز جدیدی را امتحان نخواهد کرد.
بدتر از همه چیز، انتقاد والدین باعث می شود کودک ارزشش نزد خود کم شود و انگیزه اش از بین برود

با مشکلات مانند آجرهایی برای ساخت یادگیری برخورد کنید

درس گرفتن از اشتباهات اعتماد بنفس می سازد. اما این اتفاق تنها زمانی رخ می دهد که شما به عنوان والدین با مشکلات به عنوان فرصتی برای رشد و آموختن برخورد کنید. در حمایت از او زیاده روی نکنید. اجازه دهید گاهی خرابکاری کند و سپس به او بیاموزید دفعه بعد چگونه می تواند همین کار را بهتر انجام دهد .
پیکارد می گوید والدین باید از خرابکاری های کودک به عنوان فرصتی برای آموزش نترسیدن از تلاش استفاده کنند .

برای پرورش کودکان با اعتماد به نفس راه را برای تجربه های جدید باز کنید

پیکاد می گوید: شما به عنوان والدین مسئولید کودک را در معرض تجربیات جدید قرار دهید تا او بتواند با دنیایی بزرگتر آشنا شود و از این راه اعتماد بنفسش افزایش بیابد.
قرار دادن کودک در معرض چیزهای جدید به او می آموزد چیزهای جدید هرچقدر هم ترسناک و متفاوت باشند می تواند بدستشان بیاور

نحوه انجام دادن چیزهایی که بلدید را به او بگویید

شما قهرمان کودکتان هستید حداقل تا وقتی به دوره نوجوانی برسد چنین است. از این قدرت استفاده کنید تا چیزهایی که بلدید را به او آموزش دهید. اینکه چگونه فکر کند، عمل و صحبت کند. یک مدل مناسب تنظیم کنید و خودتان نیز در مقابلش خوب رفتار کنید .
وقتی کودک موفقیت شما را می بینید اعتماد به نفس او نسبت به اینکه خودش نیز می تواند چنین کاری را تکرار کند افزایش می یابد .

وقتی نگرانشان هستید در این مورد چیزی نگویید

در روند پرورش کودکان با اعتماد به نفس نگرانی والدین ممکن است توسط کودک به عنوان نبود اعتماد به نفس تفسیر شود. ابراز اعتماد والدین نسبت به کودک باعث افزایش حس اعتماد به نفس در کودک می شود. اگر هم چنین کاری نمی کنید حداقل دائم نگرانی خود را بروز ندهید.
در مقابله با سختی ها ستایششان کنید.
پرورش کودکان با اعتماد به نفس از نظر روانشناسی
زندگی منصفانه نیست و سختی های خودش را دارد و هر کودکی در یک نقطه از زندگی خود باید با این حقیقت روبرو شود. وقتی فرزند با مشکلی روبرو می شود، والدین باید اشاره کنند که چگونه پایداری در برابر این مشکل می تواند انعطاف پذیری او را افزایش دهد. به فرزند خود یادآور شوید تمام مسیر های منتهی به موفقیت سرشار است از دست انداز و مانع .

پیشنهاد کمک و حمایت بدهید ولی نه خیلی بیش از حد

اگر خیلی زود و بیش از حد به کودک کمک کنید قابلیت او برای کمک به خودش را کاهش می دهید. نحوه کمک کردنتان را طوری برنامه ریزی کنید که به این قابلیت فرزندتان ضربه نخورد یعنی با وجود کمک شما همچنان نیاز به تلاش وجود داشته باشد.

تحسین شجاعتشان برای امتحان چیزهای جدید

چه شرکت در یک مسابقه باشد یا امتحان ترن هوایی در پارک برای اولین بار، باید فرزندتان را به خاطر اینکه کار جدیدی را امتحان می کند تحسین کنید. می توانید از جملاتی شبیه این استفاده کنید: خیلی شجاعی که این کار را می کنی .
راحت طلبی از چسبیدن به کارهای روزمره و معمولی می آید، اگر می خواهید فرزندی شجاع داشته باشید پس تشویقش کنید که جرات امتحان چیزهای جدید را داشته باشد

هیجان یادگیری را با او جشن بگیرید

کودکان برای واکنش نشان دادن به امور مختلف به پدر و مادر خود نگاه می کنند. پس اگر برای شنا یادگرفتنش یا یادگیری زبانی جدید از خود هیجان نشان دهید، آنها نیز درباره یادگیری چنین حسی خواهند داشت .
یادگیری کاری دشوار است و زمانی که بدست می آید در فرد اعتماد به نفسی برای ادامه یادگیری ایجاد می کند بنابراین پرورش و رشد کودکان در خانواده با ابراز شادی وجشن گرفتن این حس را در کودک خود تقویت کنید .

با جذبه باشید اما نه خیلی سخت گیر

وقتی والدین خیلی محکم و سخت گیر باشند پرورش کودکان با اعتماد به نفس با مشکل رو به رو میشود. وقتی کودک دائما اسیر دستور گرفتن باشد دیگر قادر نخواهد بود کار برجسته ای انجام دهد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

جلوگیری از طلاق

جلوگیری از طلاق با ۶ قدم ساده (پیشگیری از طلاق)

راه های جلوگیری از طلاق بسیار متنوع و گسترده هستند و اگر آنها را بدانید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *