تربیت فرزند

تعریف تربیت فرزند از نظر روانشناسی چیست؟

اینکه تعریف تربیت فرزند چیست به عوامل زیادی بستگی دارد. اما در هر صورت تربیت کردن کودک مهم ترین وظیفه ای است که والدین در قبلا بچه های خود دارند. یکی از ساده ترین منابع برای تربیت فرزند، جلسات مشاوره آنلاین کودک و نوجوان هستند که می توانید از هر جای دنیا برگزار کنید. اما پیش از آن والدین باید بدانند تربیت فرزند از نظر روانشناسی چیست و چه تاثیری بر آینده فرزندشان خواهد داشت؟ به همین خاطر در این مطلب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان قصد داریم تربیت فرزند به زبان ساده را تعریف کنیم.

منظور از تربیت فرزند چیست؟

با بخش مقاله های روانشناسی در ویکی روان همراه باشید.

تربیت فرزند از نظر روانشناسی به معنای درک چگونگی تربیت فرزندان است. این روند شامل تشخیص اینکه آیا شما باید والد لیبرال در یک خانواده دموکراتیک هستید، محافظه کار، آسان گیر، مقتدر، تنبیه کننده، یا غیر تنبیه کننده فرزندتان باشید می شود. همه اینها کمک زیادی به آینده فرزند شما می کند.

به همین خاطر از اصول تربیت فرزند این است که والدین ابتدا خود را بشناسند و بدانند در چه مسیری قرار دارند

اگر والدینی هستید که به دنبال بهترین تکنیک‌ ها و شیوه‌ های تربیت فرزند هستید، این مطلب مناسب شماست.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
سید محمد ستارزاده سید محمد ستارزاده
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
مهرانگیز متقی مهرانگیز متقی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
صبا مهرپور صبا مهرپور
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
میترا حبیبی میترا حبیبی
مشاور روانشناس
از 125,000 هزار تومان
لیلا فراهانی لیلا فراهانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
پروانه طاهری خراسانی پروانه طاهری خراسانی
مشاور روانشناس
از 62,500 هزار تومان
پردیس میرمعینی پردیس میرمعینی
دکتری روانشناسی
از 65,000 هزار تومان
لیلا امینیان لیلا امینیان
دکترای روانشناسی
از 62,500 هزار تومان

تعریف تربیت کودک در روانشناسی

قبل از پرداختن به این موضوع، باید بدانیم که دانش اولیه در مورد تربیت کودک چیست و تربیت فرزند یعنی چه؟

خوب، به زبان ساده، این فرآیندی است که والدین در مورد تمرکز و تربیت فرزندان خود تصمیم می گیرند

تربیت فرزند تا حد زیادی به سبک والدین نسبت داده می شود. نحوه ارتباط و برخورد شما با فرزندانتان نقش مهمی در نتایج نهایی به دست آمده ایفا می کند. هیچ مرحله مهمی مانند دوران کودکی در زندگی انسان وجود ندارد.

مرحله کودکی یک انسان شامل یادگیری، رشد و تکامل است. این که آیا قبل از غذا خوردن دست های خود را بشویید یا قبل از خواب دعا کنید، مرحله کودکی همه اینها را تعیین می کند. بنابراین، تأکید می‌کنیم که روش تربیت شما به عنوان والدین خیلی مهم است.

اصلی ترین ویژگی های کودک سالم زمانی خود را نشان می دهد که والدین بدانند منظور از تربیت کردن فرزند چیست و برای آن اقدام عملی انجام دهند.

انواع تربیت فرزند چیست؟

حالا که تا حدود متوجه شدیم منظور از تربیت کودک چیست باید به انواع تربیت فرزند در روانشناسی هم اشاره کنیم تا ببینید دنیای ارتباط با کودکتان چقدر وسیع است. البته حضور یک مشاور کودک خوب در کنار والدین ضروری است.

انواع سبک های فرزند پروری

به گفته محققان روانشناسی، شیوه های فرزند پروری متعددی وجود دارد که 5 سبک اصلی را شامل می شود. سبک‌ های فرزند پروری در این‌ که والدین از نظر عاطفی غفلت می‌ کنند یا پاسخگو هستند و قوانین کمی که والدین ایجاد می‌ کنند، با یکدیگر متفاوت هستند.

در ادامه توضیحی در مورد انواع تربیت فرزند یا همان سبک‌ های مختلف فرزند پروری ذکر کرده ایم.

1- فرزندپروری آسان گیر

همانطور که از نام آن پیداست، والدین خوش اخلاق با فرزندان خود درگیر هستند. آنها تلاش های زیادی برای هدایت رفتارهای فرزندان خود انجام می دهند.

با این حال، آنها معمولا از درگیری اجتناب می کنند، اما به بچه ها اجازه می دهند بیشتر تصمیمات را خودشان بگیرند. علاوه بر این، آنها به نیازهای فرزندان خود پاسخ می دهند.

2- فرزندپروری مستبدانه یکی از رایج ترین انواع تربیت کودک در جهان

والدین مستبد بسیار سخت گیر، انعطاف ناپذیر و سرسخت هستند. چنین والدینی سعی می کنند تمام جنبه های زندگی فرزندشان را کنترل کنند.

معمولا در این نوع تربیت فرزند، والدین به تاثیر تشویق بر کودکان اعتقاد ندارند و سعی می کنند همه چیز را از دیدگاه خودشان انجام دهند! نتایج به دست آمده از جلسات مشاوره روانشناسی بچه ها نشان می دهد این نوع از انواع تربیت فرزندان یکی از دلایل عدم توانایی دوست یابی بچه ها است که در آینده خود را نشان می دهد.

3- فرزندپروری مقتدرانه

والدین مقتدر، محکم، مهربان و دوست داشتنی هستند. آنها قوانینی را وضع می کنند و از فرزندانشان انتظار دارند که از این قوانین پیروی کنند. این والدین نه بیش از حد سختگیر هستند و نه زیاده روی می کنند و تعادل زیادی بین این دو ایجاد می کنند.

والدین مقتدر بین انتظارات بسیار بالا و انتظارات بسیار کم تعادل برقرار می کنند

برخلاف والدین مستبد، این والدین به فرزندان خود اجازه می دهند تا در محدوده سنی خود تصمیم بگیرند. همچنین، آنها فرزندان خود را تشویق می کنند تا با رشد، مسئولیت های بیشتری را با آنها بر عهده بگیرند.

والدین مقتدر به شدت پاسخ می دهند، از بایدها و نبایدهای تربیت فرزند آگاه هستند و نیازهای فرزندان خود را تامین می کنند، اما مراقب هستند که تسلیم همه نیازهای آنها نشوند. آن‌ ها قوانین و دستورالعمل‌ هایی را وضع کرده و دلایل مرتبط پشت این قوانین را به فرزندانشان توضیح می‌ دهند.

این نوع والدین استاد قانون گذاری برای کودک در خانه هستند و می توانند به روش های اصولی بچه ها را هدایت کنند.

تفاوت بین سبک های فرزندپروری مقتدرانه و مستبدانه در ارتباط، گرما و سبک های انضباط نهفته است. در حالی که والدین مستبد زورگو هستند، والدین مقتدر منطقی هستند. علاوه بر این، والدین مقتدر عشق و صمیمیت را منتقل می کنند، چیزی که والدین مستبد فاقد آن هستند.

4- والدین سهل گیر یکی از رایج ترین انواع تربیت فرزند است!

این سبک والدین از نقش والدین در تربیت فرزند اطلاع دارند و می دانند چطور با بچه ها ارتباط برقرار کنند.

والدین سهل گیر بیش از حد مراقب هستند و عشق و صمیمیت زیادی با فرزندان خود دارند، بدون اینکه محدودیتی تعیین کنند. آنها زیاده خواه هستند و نمی خواهند اراده خود را به فرزندانشان تحمیل کنند

معمولا هیچ قانونی وجود ندارد و قطعا هیچ عواقبی پس از آن وجود ندارد.

این والدین ممکن است فرزندان خود را از پیامدهای منطقی یا طبیعی دور کنند تا آنها را از ناراحتی، احساسات جریحه دار یا آسیب نجات دهند. این نوع تربیت فزند منتقدین زیادی دارد و در جلسات مشاوره تربیت فرزند مورد بررسی قرار می گیرد.

این والدین معمولا مهربان هستند، اما وقتی کودک سرکشی کند، ممکن است ناامید شوند. با وجود ناامیدی، آنها از ترس آسیب رساندن جسمی یا روحی به فرزندان خود هیچ اقدامی انجام نمی دهند.

کودکانی که توسط والدین سهل‌گیر بزرگ می‌ شوند، خودمحور و فاقد خودکنترلی هستند. آنها معمولا تکانشی و ناامید هستند و سعی می کنند مطابق انتظارات جامعه عمل کنند. آن‌ ها ممکن است به سختی با بزرگسالی وفق پیدا کنند چون برای مطابقت خواسته‌ های خود با انتظارات دیگران تجربه‌‌ ای ندارند.

5- والدین بدون دخالت

منظور از تربیت فرزند چیست

نام این سبک فرزندپروری، گویای همه چیز در مورد این والدین است. آنها قوانینی را برای کودکان وضع نمی کنند و معمولا پاسخ بسیار کمی به نیازهای کودکان نشان می دهند.

اصولا بچه ها کار خودشان را می‌ کنند. فرزندان چنین والدینی با مشکلات زیادی در زندگی بزرگ می شوند. آنها معمولا از نظر عاطفی کمبود دارند، هیچ کنترلی بر خود ندارند و عملکرد تحصیلی آنها ضعیف تر از حد میانگین است

روش‌ های فرزندپروری زیادی وجود دارد، اما انتخاب آن دشوار است. متغیرهای زیادی وجود دارد و باید این نکته را در نظر بگیریم که چگونه انتخاب های ما بر فرزندانمان تأثیر می گذارد.

اکنون می دانیم منظور از تربیت فرزند چیست و با انواع تربیت فرزند را می شناسید، بررسی کنید که کدام یک مناسب شماست. خوب، این تصمیمی است که شما باید بگیرید. ما نمی‌توانیم در این تصمیم به شما کمک کنیم، اما برخی از بهترین تکنیک‌های تربیت کودک را به شما ارائه دادیم.

شیوه های تربیت کودک به میزان زیادی به رشد کلی کودک شما کمک می کند. این تمرین ها تضمینی برای موفقیت فرشته کوچک شما در آینده است. در اینجا برخی از اقداماتی که باید دنبال کنید ذکر شده است.

ارکان تربیت کودک چیست؟

ارکان تربیت فرزند پایه هایی است که والدین باید فرزندان خود را طبق آن تربیت کنند. آنها به کودکان کمک می کنند تا به بزرگسالانی مسئولیت پذیر تبدیل شوند و می توانند به راحتی در جامعه ادغام شوند و خود را با تغییر وفق دهند.

برای نمونه تربیت کردن فرزند طلاق با دیگر بچه ها بسیار متفاوت است. در ادامه به مهم ترین اصول تربیت فرزند که قبلا در ویکی روان به آنها اشاره کردیم می پردازیم.

1- راهنمایی

راهنمایی صحیح به کودکان کمک می کند تا احساسات خود را کنترل کنند، تصمیمات خوبی بگیرند و با همسالان خود به خوبی تعامل کنند.

2- نظم و انضباط

وجود یا عدم وجود نظم و انضباط بر رفتار کودکان تأثیر می گذارد، به همین خاطر در جلسات مشاوره آنلاین کودک و نوجوان مشاورین تاکید بسیاری بر آموزش نظم به کودکان می کنند. برای رفتار خوب، کودکان نیاز به نظم و انضباط واضح و مداوم دارند که شامل تنبیه با انگیزه عشق است.

والدین باید با انواع تنبیه تنبیه کودک آشنا باشند تا به این وسیله بتوانند فرزندان بهتری تربیت کنند.

3- آشنایی با معنویت از ارکان تربین کودک است

آموزش ارزش های اخلاقی و معنویت به کودکان بسیار مهم است.

یادگیری تفاوت بین خوب و بد در اوایل کودکی اثرات طولانی مدتی حتی در بزرگسالی خواهد داشت. کودکان برای درک بهتر ایمان باید به فعالیت های مذهبی اعتقادی بپردازند

والدین باید الگوهای خوبی باشند و همیشه در کنار فرزندان خود در امور معنوی شرکت کنند. این باعث بهبود تقویت مثبت و تقویت منفی در بچه ها می شود.

4- آموزش و پرورش

پرورش استعدادهای کودکان و راهنمایی آنها در مسیرهای تحصیلی مهم است. علاوه بر این، روشی حساب شده برای افزایش مسئولیت پذیری در کودکان است که به مرور انجام می شود!

والدینی که از نزدیک با فرزندان خود ارتباط برقرار می کنند، دانش بهتری از مهارت ها، علایق و رفتارهای ناپسند فرزندانشان خواهند داشت. والدین باید به فرزندان خود کمک کنند تا مهارت های خود را تقویت کنند

کودکان نباید مجبور شوند که مهارت یا حرفه ای را صرفا بر اساس ترجیحات والدین یاد بگیرند.

درگیر زندگی فرزندتان شوید

والدین زیادی در بخش مشاوره روانشناسی کودک در ویکی روان سوال می کنند که بهترین روش تربیت فرزند چیست؟ یا تعریف تربیت فرزندان شامل چه چیزهایی می شود؟

یکی از موثرترین و کارآمدترین نکات تربیت کودک این است که درگیر زندگی فرزندتان شوید. این راز و اساس موفقیت در تربیت فرزند است، نه چیز دیگری. با این حال، باید توجه داشته باشید که آسان نیست و به فداکاری و کار سخت زیادی نیاز دارد.

درگیر شدن در زندگی فرزندتان به این معنی است که همیشه اولویت های بچه ها را در اولویت قرار دهید

این بدان معناست که باید چیزهای زیادی برای فرزند خود فدا کنید. در بیشتر مواقع مجبور می شوید برنامه خود را تغییر دهید. شما باید از نظر جسمی و عاطفی در کنار فرزندتان باشید.

اشتباه نکنید، منظور ما این نیست که تکالیف کودک را تصحیح یا انجام دهید. این یک نه بزرگ است، زیرا وظیفه معلمان است. در عوض، یک نیاز روزانه است که نیازهای بچه ها را تامین کنید و ببینید که آنها در مدرسه چگونه عمل می کنند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
سعیده حسنی سعیده حسنی
مشاور روانشناس
از 300,000 هزار تومان
سمیرا رضایی سمیرا رضایی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سحر بهروزیان سحر بهروزیان
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
بهاره بوربور بهاره بوربور
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
رویا قشقائیان رویا قشقائیان
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
فاطمه شکری فاطمه شکری
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
محمد اسماعیل زاده محمد اسماعیل زاده
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
فرح ناز حیاة غیبی حقیقی فرح ناز حیاة غیبی حقیقی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

بارها گفته ایم که تربیت کردن بچه موفق یک هنر است. هنری که والدین باید در آن استاد شوند تا بهترین نتیجه را بگیرند.

حالا که با تعریف تربیت فرزند از نظر روانشناسی آشنا شدید، پیشنهاد می کنیم از حضور یک مشاور روانشناس کودک در کنار خود بهره ببرید تا بعضا با سلیقه و باورهای اشتباه آینده فرزندان خود را به خطر نیندازید.

شما دوست عزیز می توانید از سراسر دنیا در جلسات مشاوره غیرحضوری کودک و نوجوان در ویکی روان شرکت کرده و با بهترین مشاورین کشور به صورت صوتی یا تصویری جلسه مشاوره برگزار نمائید:

مشاوره روانشناسی کودک آنلاین

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا