تربیت فرزند

15 نقش مادر در تربیت فرزند دختر

مهم ترین وظیفه مادر در قبلا دخترش چیست؟

نقش مادر در تربیت فرزند دختر فراتر از چیزی است که فکر می کنید. البته پدر هم نقش بسیاری دارد، اما به دلیل هم جنس بودن نقش مادر در تربیت فرزندان دختر بسیار مهم و تاثیرگذار است. در جلسات مشاوره تربیت فرزند هم تاکید زیادی بر تاثیر مادر بر تربیت دخترها می شود تا بتوانند با استفاده از یافته های روانشناسی آینده بهتری برای فرزندان خود رقم بزنند. در ادامه این مطلب سایت مشاوره تلفنی روانشناسی ویکی روان به بررسی کامل تاثیر و نقش مادران بر تربیت فرزند دختر می پردازیم.

نقش مادر در تربیت فرزند دختر چیست؟

با مقاله های روانپزشکی و روانشناسی در سایت ویکی روان همراه باشید.

بارها در ویکی روان درباره نقش پدر در تربیت فرزند صحبت کردیم، اما مادر چه وظیفه ای دارد؟ طبق نظر متخصص مشاوره کودکان نقش مادر در تربیت فرزند انکار پذیر نبوده بلکه در بعضی بازه های زمانی از پدر نیز تاثیرگذارتر است.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 125,000 هزار تومان
مهرانگیز متقی مهرانگیز متقی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
بهاره بوربور بهاره بوربور
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
رضوان شمس رضوان شمس
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
صبا مهرپور صبا مهرپور
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
داود لکی داود لکی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
شیدا خوشه مهری شیدا خوشه مهری
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
صديقه فنائی صديقه فنائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان

بررسی بایدها و نبایدها و نقش مادر در تربیت دختر

در مقاله بایدها و نبایدهای تربیت فرزند توضیحات جامعی درباره کارهایی که باید با اصول انجام شوند دادیم. اما می خواهیم در ادامه به کارهایی که مادران در تربیت دخترشان میبایست انجام دهند بپردازیم.

1- او را همانطور که هست بپذیرید

معمولا اینگونه که ما فرض می کنیم که دخترمان شبیه ما خواهد بود و علایق و احساسات خود را با ما در میان خواهد گذاشت، همیشه هم اینطور نیست. اشکالی ندارد که دخترتان را با چیزهایی که دوست دارید آشنا کنید، اما به او اجازه دهید ترجیحات خود را بازگو کرده و وقتی انجام داد، آن را بپذیرید.

وقتی او بزرگ تر می شود، برای رشد استقلال خود طبیعی است که بخواهد از ذائقه شما فاصله بگیرد تا ویژگی های زن قوی و مستقل را داشته باشد. اگر به نظر می رسد علایق او در جهت مخالف ارزش های خانوادگی شماست، وحشت نکنید. آغوش امنی باشید که او بتواند سوالاتش را با شما در میان بگذارد. اگر با خشونت رفتار کنید، احتمالا بدون شما به کاوش خواهد پرداخت.

2- اعتماد به نفس دخترتان را در اولویت قرار دهید

دختران ما از همان ابتدا شروع به خودسازی می کنند تا خودشان را برآورد کنند. به عنوان مادر، ما در قلب و ذهن آن ها بسیار تاثیرگذار هستیم و محدود به دوره جوانی آنها نمی شود. از دوران کودکی تا بزرگسالی تاثیر زیادی روی آنها داریم. بد نیست نگاهی به مقاله راه های افزایش اعتماد به نفس در زنان در سایت ویکی روان بیندازیم.

رفتار، لحن و کلمات ما، آنها را شکل می دهند. حتی قبل از اینکه دخترم به دنیا بیاید، من کاملا مهمترین مسئولیت خود یعنی تأثیر بر عزت نفس او درک می کردم. همیشه انتخاب کلمات محبت آمیزی که به دخترم نشان دهند چقدر دوستش دارم را در اولویت قرار داده ام چون می دانم دلیل کمبود اعتماد به نفس خانم ها چیست و چطور باید از آن پیشگیری کرد.

به دخترتان تاکید کنید که او را به خاطر کسی که هست دوستش دارید، نه به خاطر کارهایی که انجام می دهد یا دستاوردهایش. این نقش مادر در تربیت فرزند دختر در واقع شخصیت آینده او را می سازد.

3- شخصیت او را بسازید

ویژگی های خاص غیر جنسیتی مهربانی، همدردی و صداقت را در دخترتان تقویت کنید. این ویژگی ها در تمام جنبه های زندگی به او کمک می کنند. همیشه مهم ترین نقش والدین در تربیت فرزندان این است که به آنها کمک کنند خود واقعی شان را پیدا کنند.

4- نقش مادر در تربیت فرزند دختر : قدرت او را افزایش دهید

نتایج به دست آمده از جلسات مشاوره کودک و نوجوان نشان می دهد این قانون در مورد قدرت جسمی، قدرت عاطفی و قدرت ذهنی او صدق می کند. به دختر خود بیاموزید که انعطاف پذیری نتیجه تلاش سخت برای عبور از چالش های زندگی است. به او بیاموزید که همه زنان در نقطه ای از زندگی خود احساس ضعف می کنند. وقتی در این دوران مبارزه کنیم، قدرت افزایش می یابد.

5- روی نکات مثبت دخترتان تمرکز کنید

مشاوره آنلاین کودک و نوجوان در ویکی روان

در مقاله تعریف تربیت کودک در سایت روانشناسی ویکی روان گفتیم، باید روی نکات و توانایی های او تکیه کنید تا تبدیل به باورش شود. با این روش می تواند در آینده بر ضعف های خود غلبه کرده و به انسان بهتری تبدیل شود. دقیقا نقش مادر در تربیت فرزند دختر همین مورد است.

مطمئناً، تمرکز بر «رفتار بد» آسان است. چون ما اینگونه آموزش دیده ایم و شرطی شده ایم، درست است؟ وقتی به دور از انتظار رفتار می کند او را تحت فشار قرار می دهید. وقتی فرزندتان جواب می‌ دهد، ناراحت می‌ شود یا نافرمانی می‌ کند، خسته‌ کننده می شود.

سعی کنید با تشخیص رفتار خوب دخترتان، رفتار خوبش را تشویق کنید. هنگامی که می بینید دخترتان کاری را متفکرانه انجام می دهد، او را تشویق کنید.

وقتی خالصانه و صادقانه در کاری تلاش می کند، از او تعریف کنید. وقتی به یک رفتار خاص پاداش می دهید، بیشتر آن رفتار را تکرار می کند.

6- به عنوان یک مادر قدرتش را نشان دهید

اگر می خواهید او قوی باشد، به او نشان دهید که چگونه این کار را انجام می دهد. شاید این مهم ترین نقش مادر در تربیت فرزند دختر باشد!

  • آیا روی پشتکارش تاکید دارید یا ترحم به خود؟
  • آیا تسلیم می شود یا اعتراف می کند که به کمک نیاز دارد؟

دخترتان با تماشای شما یاد می گیرد که چگونه مشکلاتش را حل کند، پس هر کاری که می توانید انجام دهید تا مادری باشید که ارزش تقلید کردن را دارد. البته در مقاله رفتار درست مادر با فرزند هم توضیحات جامعی درباره نقش مادر در تربیت فرزندان دختر دادیم.

7- زمان با کیفیتی را با هم بگذرانید

بیش از هر چیز دیگری، دختران می خواهند با مادران خود وقت بگذرانند و با آنها ارتباط برقرار کنند. اما مشکل، گذراندن زمان با کیفیت با یکدیگر است. اما نکته مهم، باید کاری کنیم که این اتفاق بیفتد.

هرگز دلخراش ترین خاطره از دخترم در سه سالگی را فراموش نمی کنم. او سعی می کرد با من تعامل کرده و بازی کند. اما من سعی می کردم آشپزخانه را تمیز کنم و لباس بشوییم. بعد از تلاش های مکررش برای بازی با من، عصبانیت من کم کم آشکار می شد.

8- با او خوش بگذرانید

علم روانشناسی کودکان می گوید نقش مادر در تربیت فرزند دختر همین اتفاقات به ظاهر ساده است.

جست و جوی کمال را با جست و جوی سرگرمی جایگزین کنید. مطمئنا، ما می خواهیم دخترانمان به توانایی های بالقوه خود برسند، اما اجازه دهید خاطراتشان با ما پر از خنده و خوشحالی باشد. اگر آنقدر به دخترتان فشار بیاورید که وقت با هم بودنتان همیشه برای استفاده بهینه از هر فرصتی باشد، ممکن است شادی هایی را که فقط با معاشرت و تفریح به دست می آید از دست بدهید.

9- با او غذا بخورید

دخترانی که با خانواده غذا می خورند کمتر در معرض اختلالات غذا خوردن هستند. بنابراین با دخترتان غذا بخورید و هنگامی که این کار را انجام می دهید، به گونه ای غذا بخورید که مثال خوبی برای دریافت تغذیه کامل و نه رژیم گرفتن و کاهش وزن باشد. دختران ما از نظر ژنتیکی مستعد هستند، مانند همه مردم، به تیپ بدنی خاصی تمایل دارند، حتما نباید به ایده آل فرهنگی شما برای رسیدن به تناسب اندام تمایل داشته باشد.

پس نقش مادر در تربیت دختر می گوید کنارش باشید تا از بودن شما چیزهای زیادی یاد بگیرد. خودتان هم می توانید در مورد نقش مادر در تربیت فرزند دختر خلاقیت به خرج دهید تا شرایط اختصاصی تر شود.

10- تا جایی که می توانید در کنار دخترتان باشید

اگر مجبورید بین انجام دادن کارهایتان یا گذراندن وقت با دخترتان یکی را انتخاب کنید، کارها را رها کنید. وقتی می‌ خواهد صحبت کند، کنارش بنشینید و صحبت کنید. اگر او کوچک است و می خواهد با شما بازی کند، کارتان متوقف کنید و با او بازی کنید. هنگامی که با او هستید، تلفن خود را از دید خارج کنید.

11- رسانه های اجتماعی را محدود کنید

پیروی از این قانون به دختر شما کمک زیادی خواهد کرد. هر چه دخترتان زمان بیشتری را در شبکه های اجتماعی بگذراند، اعتماد به نفس او کاهش می یابد. این از اصول تربیت فرزند در روانشناسی است! در واقع یک نقش مادر در تربیت فرزند دختر آگاهی او از خطرات استفاده بیش از حد و حساب نشده از شبکه های اجتماعی می باشد.

اگر حساب‌ های اینستاگرام یا اسنپ‌ چت او را داشته باشد، مرتب در حساب‌ های اینستاگرام یا اسنپ‌ چت او جستجو کنید تا ببینید چه می کند. با دخترتان توافق کنید که برای محافظت از او در برابر تأثیرات مضر رسانه‌ های اجتماعی هر کاری لازم است انجام دهید. یعنی در مورد اینکه چه کسی را دنبال ‌کند، چه مقدار زمانی را صرف رسانه‌ های اجتماعی کند و چه رسانه‌ های اجتماعی مجاز است، حرف آخر را شما بزنید.

12- موهایش را فراموش کنید

معمولا می خواهیم دخترانمان را بازتابی از خودمان ببینیم، بنابراین وقتی او را با موهایی در چشمانش می‌ بینیم یا لباسی به تن دارد که ممکن است جالب نباشد، واکنش اولیه ما ممکن است انتقادی باشد که می خواهیم در ظاهر کمکش کنیم. مانند این جملات: «بذار کمکت کنم موهاتو درست کنی ، می‌ خواهی به جای آن لباس جدیدت را بپوشی؟»

هر چه بیشتر روی ظاهر دخترمان تمرکز کنیم، او بیشتر تحریک خواهد شد. به او اجازه دهید به تنهایی تصمیم بگیرد. وظیفه ما این است که به او بگوییم از بیرون و درون زیباست.

13- به او ایمان داشته باشید

این نقش مادر در تربیت دختر مهمتر از تمام قوانین است. به او ایمان داشته باشید. در نهایت، او باید انتخاب کند که آن را بپذیرد یا نه و در غیر این صورت آسیب پذیر و بی پناه می شود.

14- از متخصص کودک و نوجوان کمک بگیرید

سعی کنید آزمون و خطا را کنار بزارید.

نسل های زیادی به خاطر عدم آگاهی والدین و اسرار به آزمون و خطا کردن نابود شده اند. شما اینکار را نکنید. کمک گرفتن از مشاور روانشناس کودک و نوجوان بهترین کاری است که مادر می تواند برای دخترش انجام دهد.

هر جایی که در مورد ارتباط با فرزندتان نیاز به راهنمایی داشتید می توانید با مشورت روانشناس کودک بهترین تصمیم را بگیرید.

15- مهم ترین نقش مادر در تربیت فرزند دختر : مادر خوبی باشید

کمتر مادری به این مورد توجه می کند، آنها فکر می کنند فقط باید برای فرزندشان کاری انجام دهند در صورتی که یک نقش مادر در تربیت فرزند دختر این است که روی خود به عنوان والدی نمونه کار کند تا تبدیل به انسان بهتری شود.

با تبدیل شدن به نسخه بهتر می توانید برای دخترتان بهتر مادری کنید و آینده او به عنوان دختری قوی و خود ساخته را تا حدودی تضمین نمائید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
رویا قشقائیان رویا قشقائیان
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
فریناز خانی فریناز خانی
مشاور روانشناس
از 175,000 هزار تومان
لیلا شکوری لیلا شکوری
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان
لیلا فراهانی لیلا فراهانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
سعیده حامد سعیده حامد
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
سیما حداد سیما حداد
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
کیومرث مروت کیومرث مروت
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
سید علیرضا مرتضوی سید علیرضا مرتضوی
دکترای روانشناسی
از 300,000 هزار تومان

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

ملاحظه کردید چقدر نقش مادر در تربیت فرزند دختر مهم و تاثیرگذار است.

پیشنهاد می کنیم در صورت نیاز به مشورت با متخصص کودک و نوجوان با مراجعه به بخش مشاوره روانشناسی تلفنی و آنلاین سایت ویکی روان به بهترین مشاورین کشور از جای جای دنیا جلسه مشاوره برگزار نمائید. برای مشاهده لیست مشاورین روی دکمه زیر کلیک کنید:

رواشناس کودکان آنلاین

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا