خانه / افسردگی / افسردگی کودکی چیست؟
افسردگی کودکی

افسردگی کودکی چیست؟

از نظر روانشناسی بالینی، هر مقدار افسردگی می تواند به قدر کافی برای اختلال در عملکرد فرد، شدید باشد. این مسئله می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در آمریکا بیش از ۱۶ درصد کودکان را تحت تاثیر قرار داده است، و به نظر می رسد که این بیماری در کودکان و نوجوانان این کشور و دیگر ایالت ها در حال افزایش باشد. سایر آمار هایی که در مورد افسردگی وجود دارد شامل زمینه ی ابتلا به این بیماری می باشند که حدودا ۲ درصد در اوایل نوجوانی و حدودا ۵ الی ۸ درصد هم در نوجوانی و هم در کودکان کوچک تر ارزیابی شده است. این مسئله باعث اختلال در سلامتی (شیوع بیماری) و حتی مرگ (مرگ و میر ) فرد نیز می شود. هر ساله حدودا ۳۰۰۰ نوجوان و جوان آمریکایی بر اثر خود کشی جان خود را از دست می دهند، که این آمار، خودکشی را به سومین عامل مرگ و میر افراد ۱۰ الی ۲۴ ساله تبدیل کرده است. در ادامه قصد بررسی موضوع افسردگی کودکی را داریم.

با ویکی روان همراه باشید.

انواع افسردگی کودکی کدامند؟

کودکان معمولا به بخش های مختلف افسردگی کودکی از متعادل تا شدید مبتلا می شوند که با اختلالات افسردگی مزمن، افسردگی متعادل تا خفیف dysthymia همراه می باشد. همچنین ممکن است افسردگی بر اثر برخی از دیگر بیماری ها مانند اختلال دو قطبی، جنون (مثلا علائم وهم و خیال)، در نتیجه برخی شرایط پزشکی مانند کم کاری تیروئید، عوارض جانبی برخی انواع دارو ها مانند داروهای سرماخوردگی، سوء استفاده از برخی دارو ها مانند cocainewithdrawal نیز اتفاق بیوفتد.

علل و فاکتور های خطرناک افسردگی کودکی چه چیز هایی می باشند؟

افسردگی کودکی یک علت خاص ندارد. در عوض، افرادی که به این بیماری مبتلا هستند دارای عوامل بیولوژیکی، روانشناختی و محیطی بسیاری هستند که این بیماری را تشدید می کنند. از نظر بیولوژیکی، افسردگی با کمبود سطح نورون های سروتونین در مغز– بخش کوچکی از مغز و افزایش دهنده ی فعالیت های دیگر نواحی مغز – ایجاد می شود. بطور کلی دختران بیشتر از پسران استعداد ابتلا به علائم افسردگی کودکی را دارند. اما به نظر می رسد که این مسئله به دلیل تفاوت های بیولوژیکی جنسیتی، و تفاوت در چگونگی تشویق دختران به تفسیر تجارب خود و واکنش به آن ها می باشد.

ژنتیک تا حد زیادی در این قضیه دخیل باشد و نوجوانانی که پدر و مادر افسرده ای دارند، ۴ برابر بیش تر از دیگر نوجوانان استعداد افسرده شدن را نیز دارا می باشند

همچنین اثبات شده است، کودکانی که تشویش یا افسردگی دارند دارای دیگر فاکتور های بیولوژیکی مانند کمبود وزن در زمان تولد، مشکلات مربوط به خواب، مادر کوچک تر از ۱۸ سال در زمان تولد نیز هستند.

افسردگی کودک چیست؟

عوامل روانشناختی افسردگی کودکی نیز شامل کمبود اعتماد به نفس، تصور منفی از فیزیک خود و خودخواهی بیش از اندازه می باشند و اغلب هنگام رویارویی با شرایط منفی و مشکل ساز احساس تنهایی و بی یاوری می کنند. کودکانی که به اختلالات رفتاری، اختلالات بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) ، تشویش بالینی و یا مشکلات یادگیری و شناختی و دیگر مشکلات اجتماعی مبتلا هستند، نیز بیشتر مستعد افسردگی و پیشرفت این بیماری می باشند.

افسردگی کودکی می تواند در نتیجه ی استرس و فشار زندگی مانند ضربه ی روحی و تحت سوء استفاده ی زبانی، فیزیکی و جنسی قرار گرفتن، مرگ یکی از عزیزان، مشکلات مربوط به محل تحصیل، زور گویی و خودخواهی زیاد و قرار گرفتن تحت تاثیر و فشار شریک احساسی خود نیز ایجاد شود. همچنین جوانانی که در حال تلاش برای انطباق با فرهنگ کشورشان هستند نیز بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار دارند. بعلاوه بررسی های مختلفی نیز در این زمینه انجام شده است که کودکانی که دچار چاقی مفرط هستند ، در معرض افزایش خطر افسردگی قرار دارند یا خیر.

از جمله دیگر عوامل و فاکتور های مهم افسردگی کودکی می توان به فقر و مشکلات اقتصادی، قرار گرفتن در معرض خشونت، تنهایی اجتماعی، مشاجره ی پدر و مادر ها، طلاق و دیگر مشکلات خانوادگی نیز اشاره کرد. همچنین کودکانی که دچار محدودیت های فیزیکی، ضعف عملکرد محیط تحصیل و یا از دست دادن یک رابطه ی احساسی هستند نیز بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند.

با کمک گرفتن از مشاوره کودک میتوان گامی بلند در راستای بهبود شرایط کودکمان و درمان افسردگی کودک برداریم. همچنین میتوانید از وب سایت ویکی روان مشاوره روانشناسی رایگان دریافت نمائید.

افسردگی کودکی چیست؟
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

افزایش میل جنسی زن

افزایش میل جنسی زن با آسان ترین روش ها

خیلی از آقایان از کم بودن میل جنسی خانم ها شکایت دارند در صورتی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *