روانشناسی

احساس تنهایی چیست؟ (12 راه درمان حس تنهایی)

تعریف احساس تنهایی در روانشناسی چیست؟

احساس تنهایی حس خوبی نیست و می تواند تاثیرات زیادی بر روح و روان ما داشته باشد. البته تحمل احساس تنهایی برای افراد مختلف متفاوت است با این حال احساس تنهایی در روانشناسی مورد تائید نیست و در جلسات مشاوره روانشناسی آنلاین و تلفنی درمان می شود. بعضی ها از تنها بودن لذت می برند، اما احساس تنهایی کردن موضوعی متفاوت است. درمان حس تنهایی به یک نیاز اساسی در هر جامعه تبدیل شده است و روانشناسی پیشنهادات زیادی برای غلبه بر احساس تنهایی ارائه داده است که در ادامه این مطلب سایت ویکی روان به آنها می پردازیم.

تعریف احساس تنهایی چیست؟

با مقالات روانشناسی در سایت ویکی روان همراه باشید.

احساس تنهایی در روانشناسی معانی واحدی دارد که اول از همه باید به آن پرداخته شود. تعریف احساس تنهایی موضوعی شخصی است و نمی شود آن را به تمام افراد تعمیم داد. چیزی که برای فردی احساس تنهایی در جمع یا زندگی شخصی تعریف می شود برای دیگران لحظه های آرام بخش و مفرح است.

از دید روان شناسی انسان های درون گرا معمولا با احساس تنهایی کمتر مشکل پیدا می کنند.

از طرفی تحمل تنها بودن برای عده ای دیگر ممکن نیست و مدام در فکر تغییر شرایط خود هستند. اما احساس ناامیدی، بی کسی و بی هدفی بخشی از تعریف احساس تنهایی هستند. افراد تنها احساس می کنند همه با آنها غریبه هستند و زندگی و وجود آنها برای دیگران بی اهمیت است.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
نسرین دشتبانیان نسرین دشتبانیان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
پروانه صفایی مقدم پروانه صفایی مقدم
دكتراى روانشناسى
از 175,000 هزار تومان
فاطمه ابراهیم فاطمه ابراهیم
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
نیایش مسلمیان نیایش مسلمیان
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
شیلا توکلی شیلا توکلی
مشاور روانشناس
از 160,000 هزار تومان
مهرانگیز متقی مهرانگیز متقی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
راضیه هاشمیان راضیه هاشمیان
دکترای روانشناسی
از 200,000 هزار تومان
رویا قشقائیان رویا قشقائیان
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان

تعریف احساس تنهایی در روانشناسی چیست؟

دیدگاه ما معمولا با دیدگاه مشاورین روانشناس درباره احساس تنهایی متفاوت است. تنهایی از نظر روانشناسی به درون ما مربوط می شود نه محیطی که در آن قرار داریم یا نوع سبک زندگی که انتخاب کرده ایم. در واقع در بیشتر مواقع احساس تنهایی منجر به مشکلاتی مانند انزوای اجتماعی نخواهد شد و افراد با وجود مراودات بسیار باز از درون تنها بودن را احساس می کنند.

همانطور که قبلا در ویکی روان گفتیم، وجود افسردگی در زنان متاهل این نظریه را تکمیل می کند که احساس تنهایی به وضعیت بیرونی زندگی ما ارتباط ندارد، بلکه ریشه در باورها و افکار درونی ما دارد.

بی بینید که تعریف احساس تنهایی با تنها بودن متفاوت است. تعریف تنهایی در روانشناسی هم روی همین موضوع تاکید دارد که افراد می توانند در جمع احساس تنها بودن داشته باشند! و نتیجه احساس تنهایی اختلالات روانی است. شاید فردی با وجود داشتن خانواده، دوست و همکاران باز هم احساس تنهایی و یا حتی احساس بی ارزش بودن که در ویکی روان مفصل درباره آن صحبت کردیم را داشته باشد.

چگونه می توانیم با احساس تنهایی مقابله کنیم؟ راه رهایی از حس تنهایی چیست؟

افسردگی تابستانی چیست

سوالات زیادی در بخش مشاوره روانشناسی ویکی روان دریافت می کنیم که:

  • چگونه از تنهایی در بیاییم؟
  • ریشه احساس تنهایی چیست و چطور آن را درمان کنیم؟

روش های که در ادامه برای رهایی از احساس تنهایی بیان خواهیم کرد راه حل هایی هستند که در نهایت حس سرزندگی را مجدد در شما ایجاد می کنند. اگر بتوانید برای مدت حداقل یک ماه این مراحل را دنبال کنید، حتی با وجود تنها بودن باز احساس تنهایی نخواهید کرد. در واقع غلبه بر تنهایی دارای تکنیک های زیادی است که می توانند توسط هر فردی عملی شوند.

اما از دید روانشناسی راه رهایی از احساس تنهایی کاملا به خودمان بستگی دارد، اگر طبق دستورالعمل پیش بریم، درمان تنهایی ممکن است چون طبق تعریف احساس تنهایی در روانشناسی خودمان باعث این احساسات ناخواسته هستیم.

۱- برای غلبه بر تنهایی نباید خودتان را حبس کنید

رابطه بین خودکشی و افسردگی

خیلی مواقع تنها بودن ما نتیجه بی حالی یا به قولی تنبلی است. نمی خواهیم با کسی باشیم چون حوصله دیدار افراد جدید و حتی دوستان قدیمی را نداریم. دوست نداریم مراوده داشته باشیم چون نمی خواهیم تغییر وضعیت بدهیم و از لاک خود بیرون بیاییم.

حتما بخوانید

خودتان را محدود نکنید، این خیلی بده که ما خود خواسته شرایط را سخت می کنیم. نتیجه این نوع رفتار احساس تنهایی شدید خواهد بود. پس برای غلبه بر احساس تنهایی باید خودتان را جمع قرار دهید هر چند این کار سختتان باشد اما آن را تمرین کنید.

۲- برای مقابله با احساس تنهایی باید خود را مشغول نگه دارید

کسب-و-کار-خانگی-برای-خانم-ها

بیکار بودن بدترین اتفاق ممکن برای کسی است که احساس تنهایی دارد.

برای درمان تنهایی خودتان را مشغول نگه دارید، باید همیشه در حال انجام کاری باشید. خودتان را به دست تقدیر نسپارید، شروع به انجام کاری کنید!

فرقی نمی کنه نوجوان هستید یا فردی بازنشسته، در هر صورت ذات بشر با بیکاری و کاهلی سازگار نیست و باید در حال انجام کاری باشید. می توانید از تکنیک های مدیریت زمان که در سایت ویکی روان گفته شده است هم استفاده کنید.

می توانید برای تمام روز و هفته خود برنامه ریزی کنید تا بدانید قرار است چه کارهایی انجام دهید. همین که بدانید کاری منتظر شماست و باید به بهترین شکل آن را انجام دهید، به فردی با هدف تبدیل می شوید. راه هایی برای هدف گذاری وجود دارد که باید از آن مطلع باشید.

با دنبال کردن این روش احساس تنهایی به سراغ شما نخواهد آمد و قدمی بزرگ در جهت درمان تنهایی برداشته اید. نتایج به دست آمده از جلسات مشاوره روان درمانی در ویکی روان نشان می دهد یکی از دلایل بروز انزوای اجتماعی در افراد بازنشسته بی کاری و بی هدفی است که منجر به احساس تنهایی شدید خواهد شد. در صورتی بازنشستگی به معنی بی مصرف بودن نیست، شما می توانید کاری برای انجام دادن داشته باشید.

۳- با خودتان مهربان باشید

فرد شاد

این تکنیک ریشه در میزان عزت نفس شما دارد و در مطلب راه های کم کردن استرس و نگرانی هم در ویکی روان درباره آن صحبت شد.

یک انسان موفق در تمام جنبه ها، خوب می داند که باید با خودش مهربان باشد. اولین رابطه ای که باید بر روی آن شدیدا کار کنید، رابطه با خودتان است

مطالعات نشان داده دلیل غم و ناراحتی ما در افکارمان نهفته است، چطور با خودتان صحبت می کنید؟ مقابله با احساسات منفی اولین قدم برای مقابله با احساس تنهایی و منزوی بودن است. اگر درباره خودتان افکار منفی به کار ببرید، اصلا نمی توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید. چون کلید ارتباطات سازنده و رو به رشد در میزان عزت نفس شما نهفته است.

پیشنهاد می کنیم مقاله راه های کنترل افکار منفی در ذهن را در ویکی روان مطالعه کنید و خوب بخوانید.

۴- برای رهایی از تنهایی اصلا دست از یادگیری برندارید

آرامش در درس خواندن

افراد زیادی شکایت می کنند که احساس تنهایی میکنم و نمی تونم از این حال خارج بشم! اما هیچ در زندگی هیچ کاری نمی کنند و در یک وضعیت باقی ماندند! به طور پیوسته مطالعه کردن و یاد گرفتن مطالب جدید شما را به انسانی متفاوت تبدیل می کند. باید برای مطالعه کردن و یا گوش دادن به فایل های صوتی آموزشی یا تماشای ویدئوهای آموزشی برنامه داشته باشید.

آموختن مطالب جدید حس طراوت را در شما زنده نگه می دارد و بهترین روش برای رهایی از احساس تنهایی است.

یاد گرفتن مطالب جدید همچنین راهی مناسب برای مقابله با احساس تنهایی و منزوی بودن است و در درمان حس تنهایی بسیار کاربرد دارد

چرا که با آموزش در واقع شما با فرد و موضوع جدیدی در ارتباط هستید و همین حس برای شما بسیار مفید است. برای شروع می توانید از موضوعات مورد علاقه تان استفاده کنید. بعد از مدتی جسارت به خرج دهید و به سراغ مطالب جدید بروید!

۵- برای رفع تنهایی باید ارتباط برقرار کنید

احساس تنهایی چیست؟ (12 راه درمان حس تنهایی)

حالا که می دانیم احساس تنهایی چیست و چطور به وجود می آید پس بیایید کارهای جدید انجام دهیم.

فرقی نمی کنه فرد مورد نظر از اعضای خانواده باشد یا یک دوست قدیمی، فرقی نمی کنه بخواهید با فرد جدیدی ارتباط برقراری کنید یا همکارتان. به هر حال باید پا پیش بزارید و مکالمه را شروع کنید. این روشی مناسب برای مقابله با احساس تنهایی شماست.

منظور این نیست که باید حتما شخصی را وارد زندگی کنید، بلکه باید برنامه ای برای مراوده با دیگران هم داشته باشید

هر چقدر این مراودات حقیقی تر باشند بهتر است و غلبه بر تنهایی سریع تر ممکن می شود. یعنی سعی نکنید ارتباطات مجازی مانند چت کردن را جایگزین دیدن افراد کنید.

دیدن حضوری راهی فوق العاده برای مبارزه با احساس تنهایی می باشد چون تنها نیت دیدن کافی نیست با این روش شما باید مقدماتی را ایجاد کنید که همان موارد در مسیر غلبه بر احساس تنهایی موثر می باشد. روانشناسی افسردگی ناشی از تنهایی را یکی از دلایل احساس تنها بودن می داند.

اگر بدانید دوست واقعی کیست و چه مشخصاتی دارد کمتر دچار روابط ناخوشایند می شوید. ریشه احساس تنهایی در مواردی تمایل ما به دوری از دیگران است.

۶- به مکان های عمومی بروید و تجربیات جدید را کشف کنید

رفتار هیجانی

افراد زیادی در ویکی روان می پرسند که چگونه از تنهایی نجات پیدا کنیم؟ چکار کنیم احساس تنهایی نداشته باشیم؟ اما این افراد حتی راضی نمی شوند به مکان های عمومی بروند! حتی حضور در اماکن عمومی مانند مراکز خرید، کتابخانه ها، شهر بازی، فرودگاه ها، مراکز آموزشی، سینما روش مناسبی برای غلبه بر احساس تنهایی است.

دیدن مردم حس طراوت در شما ایجاد می کند، پس اجتماع گریز نباشید و برای خودتان وقت بزارید.

  • سعی کنید پای پیاده به پارک ها بروید و از هوای تازه لذت ببرید
  • می توانید برای رهایی از احساس تنهایی در باشگاه های ورزشی ثبت نام کنید و فعالیت جدیدی را شروع کنید
  • به کتاب خانه بروید و کتاب های جدید را ببینید، بزارید افکار جدید به ذهنتان خطور کند
  • حتی تنهایی تئاتر و سینما بروید، یکنواختی بس است

پس از مدتی خودتان تکنیک های زیادی برای درمان حس تنهایی ایجاد می کنید که اتفاقا بسیار مفید هم هستند.

۷- برای درمان تنهایی باید شخصیت خود را بشناسید

مرد ۴۰ ساله

ما باید بدانیم چه فردی هستیم. باید بدانیم چه خصوصیاتی داریم و بر چه اساسی باید قدم برداریم. خیلی از اتفاقات ناخوشایند و یا حالات روحی نامناسبی که برایمان رخ می دهد در نتیجه برداشت های غلطی است که از خودمان داریم.

به همین خاطر بزرگ ترین سرمایه گذاری شما، شناخت حقیقی خودتان است.

باید بدانید چه استعدادهایی دارید، چه علایقی دارید و باید در چه زمینه ای بیشتر وقت بزارید. اما راه های زیادی برای شناخت شخصیتتان وجود دارد. یکی از این راه ها خواندن کتاب های خودشناسی است که اتفاقا مطالب فوق العاده ای را آموزش می دهند.

یک راه دیگر استفاده از تست شخصیت شناسی آنلاین به روش روانکاوی کوانتومی می باشد. این تست توسط پروفسور حسین باهر طراحی شده و به تمام جنبه های شخصیتی شما می پردازد و با تحلیلی اختصاصی اطلاعات زیادی درباره شما ارائه می دهد.

استفاده از نتایج این تست می تواند راهکار مفیدی برای غلبه بر احساس تنهایی شما باشد.

۸- مواد مخدر و الکل ممنوع؟!

این مورد زیاد نیاز به توضیح ندارد چون تعریف احساس تنهایی در روانشناسی می تواند با عوامل خارجی تشدید شود. مواد مخدر اعتیاد آور است و اعتیاد یکی از عوامل بروز احساس تنهایی می باشد. هر چقدر هم کم الکل و مواد اعتیاد آور مصرف کنید اما باز تاثیرگذار هستند.

حس وابستگی به مواد مخدر به مرور زمان شما را به فردی جامعه گریز و تنها تبدیل می کند که مشکلات روحی روانی زیادی هم دارد.

مصرف الکل هم می تواند مسیر غلبه بر احساس تنهایی را طولانی تر کند، پس به سمتش نروید! برای درک بهتر پیشنهاد می کنیم مقاله اعتیاد چیست را در ویکی روان مطالعه کنید.

۹- برای مقابله با احساس تنهایی باید فعالیت بدنی داشته باشید

ورزش کردن زن

فعالیت های بدنی مانند ورزش های روزانه تاثیر فوق العاده ای در ایجاد حس طراوت شما دارد.

ورزش کردن باعث ترشح هورمون های مختلف در بدنتان می شود و این هورمون ها با احساس تنهایی شما مبارزه خواهند کرد. برای ورزش کردن برنامه داشته باشید. تنبلی نکنید، انقدر ادامه دهید تا به سبک زندگی شما تبدیل شود. برای درمان تنهایی، هفته ای ۴ تا ۵ روز ورزش نسبتا سنگین که بتواند عرقتان را در بیاورد بسیار خوب است.

از دید روانشناسی مزایای ورزش کردن بسیار زیاد می باشد و ایجاد احساس طراوت و سرزندگی می کند. روانشناسی تنهایی تاکید زیادی بر تحرک بدنی منظم دارد تا بتوانید احساسات خوب را تجربه کنید. درمان افسردگی با ورزش کردن یکی از روش های رهایی از احساس تنهایی است چون رابطه تنگاتنگی بین افسردگی مزمن و احساس تنها بودن وجود دارد.

در ضمن ورزش کردن یکی از راه های غلبه بر احساس افسردگی است که قبلا در ویکی روان در مورد آن صحبت شده است می تواند ایده های شخصی برای کم کردن احساس تنهایی به شما بدهد.

۱۰- درخواست کمک هیچ عیبی ندارد، خجالت نکشید!

مشاوره آنلاین و غیر حضوری با روانشناس

اگر بتوانید موارد ذکر شده در بالا را خوب انجام دهید، مقابله با احساس تنهایی و انزوا کار سختی نیست. فقط یادتان باشد با استمرار داشته باشید.

باید همیشه این کارها را انجام دهید تا استاد غلبه بر احساس تنهایی شوید. اما در مواردی حس تنهایی به افسردگی منجر می شود و بهتر است برای درمان قطعی آن از متخصص مربوطه کمک بگیرید.

استفاده از مشاوره روانشناسی راهی مناسب برای ارتباط با متخصص روانشناس و رفع مشکلات روحی روان است. می توانید از متخصصین روانشناس برای رهایی از احساس تنهایی کمک بگیرید. مشاور روانشناس شرایط شما را به صورت اختصاصی بررسی کرده و بهترین پیشنهاد برای اینکه چگونه از تنهایی در بیاییم ارائه می دهد.

مشاورین پیشنهادی برای برگزاری جلسه مشاوره جهت کم کردن احساس تنهایی :

11- کنترل ذهن را تمرین کنید

بارها گفتیم احساس تنهایی در روانشناسی در بیشتر موارد به خاطر نوع افکاری است که در ذهن داریم. در واقع وقتی نمی توانیم ذهنمان را کنترل کنیم نمی توانیم احساسات خود را مدیریت کنیم و قربانی آنها می شویم.

از روش های کنترل ذهن برای مدیریت احساسات و کم کردن احساس تنهایی استفاده کنید. این روش خیلی آسان نیست، اما نتایج باور نکردنی به همراه دارد! به مرور می توانید رهایی از احساس تنهایی با این روش را انجام داده و نتیجه بگیرید.

12- با خودتان مهربان تر باشید

تنهایی از نظر روانشناسی حاصل گفتگوها درونی و دیدگاهی است که از خودمان داریم! باور این موضوع کمی عجیب است، اما ریشه احساس تنهایی در باورها ما نهفته است.

  1. ببینید چه نظراتی درباره خودتان دارید؟
  2. چطور خودتان را قضاوت می کنید؟
  3. رفتارتان نشات گرفته از سرکوب است یا مشوق خودتان هستید؟

اصلاح گفتگوی درونی ذهنی راه مهربان بودن با خودمان و رهایی از احساس تنهایی است. در واقع تعریف تنهایی در روانشناسی احساسات ناخوشایند درباره خودمان است که با اصلاح می توانند درمان شوند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
ساناز موقر ساناز موقر
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
علی اشرف نورمحمدی علی اشرف نورمحمدی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
مریم بنی عامریان مریم بنی عامریان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
سمیرا رضایی سمیرا رضایی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مژگان افضلی مژگان افضلی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
رضوان شمس رضوان شمس
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
بهاره محسنی بهاره محسنی
مشاور روانشناس
از 175,000 هزار تومان
زهره قربانی زهره قربانی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان

پیشنهاد ویکی روان برای رهایی از احساس تنهایی چیست؟

حالا می دانیم چگونه از تنهایی در بیاییم چون در این مطلب روش های زیادی برای درمان احساس تنهایی پیشنهاد دادیم. این روش ها بدون شک کمک می کنند تا نتیجه گرفته و احساس تنهایی را درمان کنید. اگر این احساسات ادامه دار بود، حتما موضوع را با مشاور روانشناس در میان بزارید تا با شیوه ای اصولی موضوع احساس تنهایی ریشه یابی شده و درمان صورت گیرد.

شما دوست گرامی می توانید از بخش مشاوره روانشناسی اینترنتی سایت ویکی روان برای برقراری ارتباط با مشاورین روانشناسی به صورت صوتی و تصویری استفاده نمائید. بعد از انتخاب مشاور دلخواه در صفحه ایشان وقت مشاوره رزرو نمائید یا برای خرید تلفنی با شماره تلفن 02191099110 تماس بگیرید.

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا