اهمیت گفتگوی درون چیست ؟

گفتگوی درونی ذهنی چیست و چرا اهمیت دارد؟

گفتگوی درونی ذهنی یا self talk حس ما نسبت به خودمان را ایجاد می کند و سوخت عزت نفس و اعتماد به نفسمان است. برای بسیاری از افراد، صحبت کردن با خود امر عجیبی به نظر می رسد. قبلا در ویکی روان گفتیم که بسیاری از دانشمندان علم روانشناسی به این نتیجه رسیده اند که تمامی انسان ها بسیاری از ساعات روز را در انجام گفتگوی درون با خودشان سپری می کنند.

اگرچه محور این گفتگوها متفاوت است اما مساله مهم آنست که تمامی احساسات و رفتارهای ما محصول این خود گویی ها هستند. حتی در لحظه ای که تصمیم می گیریم کوچکترین حرکت بدنی مانند بالا بردن دستمان را انجام دهیم، قبل از آن با خودمان درباره این تصمیم وارد گفتگوی درون شده ایم.

در ادامه این مطلب سایت ویکی روان به بررسی موضوع اهمیت گفتگوی درون میپردازیم.

پیشنهاد می کنیم مطلب تعریف عزت نفس چیست را در ویکی روان مطالعه کنید تا به درک اهمیت گفتگوی درون به شما کمک کند.

منظور از گفتگوی درونی ذهنی چیست؟

گفتگوی-درونی-ذهنی-چیست

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

گفتگوی درونی ذهنی کاری است که ما بر اساس طبیعت خود، برای ساعت ها در طی روز انجام می دهیم.

در واقع به صحبت های درونی که در ذهنمان انجام می دهیم گفتگوی ذهنی درونی گفته می شود.

انواع گقتگوی ذهنی درونی چیست؟

خب، این گفتگوهای ذهنی به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. گفتگوی ذهنی مثبت
  2. گفتگوی ذهنی منفی

امروزه رشته روانشناسی به ما کمک کرده است که به اهمیت گفتگوی درونی ذهنی مثبت برای افزایش میزان اعتماد به نفس و کاهش احساسات منفی پی ببریم.

در واقع افرادی که در ایجاد گفتگوی ذهنی مثبت تبحر دارند افرادی هستند که دارای حس عزت نفس بالا، خلاقیت زیاد و نهایت کارایی را دارند.

خبر خوب این است که راه های زیادی برای ایجاد گفتگوی ذهنی مثبت وجود دارد که می توانید یاد بگیرید و هر روز از آنها استفاده کنید.

آشنایی با اهمیت گفتگوی درون

اهمیت گفتگوی درونی مثبت چیست

این گفتگوها عمدتا برای ما احساسات مختلفی را بوجود می آورند و احساسات ما را بر می انگیزانند.

اهمیت گفتگوی درون تا اندازه ای است که روانشناسان امروزه آنرا مهمترین ابزار برای کنترل سیستم فکری احساسی و رفتاری انسان می دانند

آلبرت الیس که یکی از بزرگترین روانشناسان شناختی می باشد درباره اهمیت گفتگوی درون معتقد است که رفتارها و احساسات ما تماما تحت مدیریت گفتگوی درون ماست.

در روش درمانی دکتر الیس (REBT) مشاور روانشناس سعی می کند از محتوای گفتگوی درون مراجع خود با خبر شود و تفکرات غیر منطقی که در این گفتگوها وجود دارد را اصلاح کند.

مثالی از گفتگوی درونی ذهنی

گفتگوی درونی ذهنی بسیار حمایتگر و انرژی بخش است.

به مثال زیر دقت کنید.

  • من امروز یک سخنرانی دارم چون حرف های مهم زیادی برای گفتن دارم که برای دیگران مفید خواهد بود. (این نمونه ای از گفتگوی درونی مثبت خودآگاه است)
  • من امروز سخنرانی را انجام نمی دهم چون اگر اشتباهی انجام دهم همه به من می خندند و مرا مسخره می کنند (نمونه گفتگوی درونی ذهنی منفی که باعث کم شدن عزت نفس می شود)

می بینید که حتی خواندن جمله دوم چقدر بار منفی به همراه داشت.

خیلی از ما ندانسته از این جملات بسیار استفاده می کنیم و مدام در حال تخریب شخصیت خود هستیم.

راه اصلاح گفتگوی درونی ذهنی چیست؟

گفتگوی ذهنی مثبت و منفی

خب حالا که به اهمیت گفتگوی درونی ذهنی پی بردیم باید راهی برای اصلاح آن پیدا کنیم.

بهتر است بدانیم اولین قدم در راه اصلاح گفتگوی درون ما کشف محتوا و گفتگوهای رایج آن است

برای رسیدن به این هدف می توانیم:

  1. به مدت ۲۰ دقیقه جلوی آینه بایستیم و گفتگوی درون مان را با صدای بلند ضبط کنیم
  2. پس از آن به شنیدن صدای خود و پیاده سازی گفتگوهای انجام شده بر روی کاغذ بپردازیم
  3. اگر در ۲۰ دقیقه اول صداقت داشته باشیم و خودمان را دچار خود سانسوری نکرده باشیم کلید کشف مشکلات زندگیمان را پیدا خواهیم کرد

پیشنهاد می شود برای سرعت بخشیدن به روند کشف اسرار خود، تحلیل گفتگوی درونی نوشته شده را به همراه یک مشاور روانشناس انجام دهید

به یاد داشته باشیم هیچ چیز در زندگی ما به اندازه گفتگوی درون مان قدرت ندارد.

پس آن را تحت کنترل، برای موفقیت در آن تلاش کنید و به اهمیت گفتگوی درون پی ببرید خود بگیرید.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

فراموشی عشق اول در مردان

فراموشی عشق اول در مردان ممکن است؟

فراموشی عشق اول در مردان یکی از نگرانی های ذهنی خانم ها است. شاید آنها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *