خانه / افسردگی / افسردگی پس از زایمانی

افسردگی پس از زایمانی

در دورهٔ پس از زایمان ممکن است احساسات متعارض بیدار شوند. دورهٔ طولانی بارداری به انتها می رسد و با خود نوعی احساس تسکین به ارمغان می آورد. اگر نوزاد خواسته شده و سالم باشد، خانواده سر خوشی و شادمانی شدیدی احساس میکند. ولی از سوی دیگر، معمولا ظرف سه روز اول پس از زایمان مادر ممکن است به درجات متفاوتی از”غمزدگی زایمانی” یا افسردگی پس از زایمانی دچار شود، که ویژگی های آن عبارتند از احساس غم، دوره های گریه، خلق افسرده، بی خوابی، تحریک پذیری، و خستگی که معمولا کمتر از دو هفته طول می کشد.

با ویکی روان همراه باشید.

افسردگی پس از زایمانی در ۵ تا ۲۵ درصد مادران دیده می شود.اغلب، حمایت خانواده بهترین درمان این حالت است. در صورتیکه افسردگی پس از زایمانی با فقدان علاقه به شیر خوار، افکار خودکشی یا خشونت گرایی، توهمات، یا رفتارهای نامانوس همراه باشد، نابهنجار به شمار می آید. در این موارد معمولا درمان لازم می شود. احتمال بروز افسردگی پس از زایمانی شدید در زنانی که قبل از بارداری به بیماری روانی مبتلا بوده اند، بیشتر است. همچنین احتمال افسردگی پس از زایمان  در زنانی که اعتماد به نفس پایینی دارند بالاست.  

علل متعددی سبب شکوفایی افسردگی پس زایمانی می شوند. ممکن است مادر در دوره ای که مضطربانه در انتظار تولد طفل خود بوده تحت فشار روانی شدیدی قرار گرفته و با فروکش کردن آن پس از تولد طفل، احساس فرسودگی و افسردگی بر او مسلط شده است. زایمان، خود نیز فشار جسمی قابل توجهى بر بدن زن وارد می کند، که جبران آن به یک دوره استراحت و تجدید قوا نیاز دارد. کاهش سریع سطح استروژن و پروژسترون بعد از وضع حمل نیز ممکن است تأثیری افسرده کننده و آشفته ساز بر مادر داشته باشد. گزارشات دیگر حاکی از ان است که کاهش فعالیت تیروئید پس از وضع حمل با افسردگی پس از زایمانی مرتبط است.

افسردگی پس از زایمانی

برخی اوقات بعد از زایمان احتمال بروز عفونت، خونریزی، درد، احتباس ادرار و اتساع بیش از حد مثانه، و یبوست در مادر همیشه وجود دارد  اقدامات طبی برای رفع مشکلات فوق، مستلزم بستری شدن در بیمارستان است. که این به نوبه خود انرژی زیادی از بدن زن میگیرد و باعث تغییر در خلق و افسردگی در او می شود.  عواملی از نظیر حمایت اجتماعی کم، ارتباط زناشویی ضعیف، حاملگی ناخواسته، سن پایین و مشکلات اقتصادی در افسردگی پس از زایمان دخیل هستند.  

پس از بازگشت به خانه، مادر ممکن است برای انجام بی عیب و نقص کارهای مربوط به مراقبت از شیرخوار، خود را تحت فشار احساس کند. مادری جوان میگفت، هرگز تصور نمی کردم که یک بچهٔ کوچک ، این همه کارغیر اضافی لازم داشته باشد، از خستگی از پا افتاده ام. اگر شیرخوار گرفتار قولنج و بهانه جو باشد،حتی صبورترین و با تجربه ترین مادران نیز تنیده و فرسوده می شود. اگرزن کمک چندانی از شریک زندگی خود دریایفت نکد یا اگر شیرخوار یا فرزندان دیگر در منزل فشار زیادی به او وارد کنند، ممکن است بر اثر فقدان خواب کافی یا فشار شدید جسمی و عاطفی از پا بیبفتد. از سوی دیگر بسیاری از زنان بعد از زایمان خیلی زود به کار بیرون از منزل بر می گردند. بدون شک مادر به کمک و تفاهم نیاز دارد . شریک زندگی با ملاحظه برای شرکت کامل در این فرایند، آنچه در توان اوست انجام می دهد و حد اکثر مسئولیت را در مراقبت از همسرش تقبل می کند.

او در مسؤلیت مراقبت از شیرخوار سهیم می شود و مسؤلیت کامل یا پیشتری را در زمینه  مراقبت از فرزندان دیگر و ادارهٔ  امور منزل حداقل در طی چند ماه اول تولد طفل تازه می پذیرد. احتمال پذیرفتن این مسؤلیت ها از سوی پدر در مواردی که از همان آغاز بارداری، در برنامه ریزی پیش زایمانی و تمامی تجارب تولد طفل سهیم شده، بیشتر است. مارسیگلیو توصیه می کند که لازم است آگاهی و مسؤلیت مردان در فرایند تولید مثل افزایش یابد. میزان افسردگی در زنان متعلق به خانواده های ناتنی (خانواده هایی که زن یا شوهر، و یا هر دوی آنها از ازدواج قبلی خود فرزندانی دارند) به طور چشمگیر بالاتر است. این افزایش میزان افسردگی ناشی از چند عامل است. در خانواده های ناتنی ، زنان اغلب چندین رابطهٔ شکست خورده را پشت سر نهاده اند.این زنان  معمولاً از تجربه حمایت اجتماعی نابسنده تری برخوردارند و بعضی از آنها مشکلات مالی را تجربه می کنند.

فاطمه صبوری پور

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

روان سالمندان را جدی بگیرید

روان سالمندان را جدی بگیرید!

مطالعات جدید تاکید دارد که عوامل و فاکتورهای روانی چون اضطراب و افسردگی بیش از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *