خانه / فردی / اضطراب / اضطراب چیست ؟
اضطراب چیست ؟

اضطراب چیست ؟

اضطراب اصطلاحی عمومی است که در اثر وجود اختلالاتی در بدن به وجود می آید و باعث عصبانیت، ترس، و نگرانی می شود. اینکه بدانیم اضطراب چیست به نوع برخورد ما با این پدیده کمک بسیار میکند.

در ادامه به بررسی سوال اضطراب چیست میپردازیم، با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

تعریف اضطراب چیست ؟

این گونه اختلالات بر نحوه احساس و رفتار ما تاثیر فراوانی ایجاد می کنند و می توانند منجر به علائم فیزیکی شوند. اضطراب از نوع خفیف می تواند تا حدودی مبهم و متغیر به نظر برسد. در حالی که اضطراب شدید به گونه ای است که می شود به طور جدی بر زندگی روزمره تاثیر گذار باشد.

اختلال اضطراب در ایالات متحده آمریکا حدود ۴۰ میلیون نفر را مبتلا کرده است. این نوع اختلال شایع ترین گونه بیماری روحی روانی در کشور شناخته می شود. ولی با این حال تنها ۹/۳۶ درصد از افراد مبتلا به این بیماری توانسته اند تحت درمان قرار بگیرند.

انجمن روانشناسان آمریکا (APA) اضطراب را هیجاناتی که با احساس تنش حاصل از افکار نگران و تغییرات جسمانی مانند فشار خون بالا در فرد مبتلا ایجاد می شود، تعریف کرده اند. دانستن این نکته حائز اهمیت است که بین احساس طبیعی اضطراب و نیز اختلال در اضطراب تفاوت هایی وجود دارد که از نظر پزشکی به توجه و رسیدگی فراوانی نیاز دارد.

اضطراب چیست ؟

در صورتی که فرد با موانع نگران کننده مواجه شود، در این حالت احساس اضطراب نه تنها امری طبیعی است بلکه برای بقاء زندگی ضروری به نظر می رسد.

تماشا کنید: علل به وجود آمدن اضطراب

از زمان آغاز بشریت، انسان ها با نزدیک شدن به شکارچیان و احتمال خطرات ناگهانی، غالبا زنگ هشداری در بدن ایجاد می شد که به منظور دفاع از خود اقدامات حیاتی انجام می دادند. این زنگ خطر ها به شکل چشمگیری با افزایش ضربان قلب، عرق کردن و حساس شدن نسبت به محیط اطراف، بروز پیدا می کند.

در پاسخ به سوال اضطراب چیست باید گفت ترشح غده آدرنالین در پاسخ به خطر احتمالی، باعث بروز چنین واکنش هایی می شود. افزایش ترشح آدرنالین به عنوان واکنش جنگ و گریز شناخته شده است. بدین ترتیب که انسان را در مقابل مواجه شدن با خطرات فیزیکی آماده می کند. مثلا فرار می کند تا بتواند از هر گونه تهدیدی در امان بماند.

ریشه اضطراب چیست

در مورد انسان های امروزی فرار کردن از شر حیوانات بزرگ و خطرات جدی حاصل از آن ها، نگرانی کمتری وجود دارد. در حال حاضر انسان  برای بدست آوردن پول، زندگی، سلامتی و دیگر مسائل حیاتی خود را گریبان گیر اضطراب کرده است که برای حل آن ها دیگر نیازی به واکنش جنگ و گریز نیست و باید با اندیشیدن و قوه ادراک به رفع آن مشکلات بپردازد.

چنین احساس نگرانی قبل از به وقوع پیوستن یک اتفاق مهم در زندگی یا در طول یک وضعیت بحرانی، طبیعی است. واکنش اصلی جنگ و گریز همچنان برای زنده ماندن ضروری می باشد به عنوان مثال، در مورد برخورد با یک ماشین هنگام عبور از یک خیابان، فرد دچار اضطراب می شود. بدین صورت که به منظور فرار از خطر به طور غریزی به این دو روش فکر می کند.

مفهوم اضطراب چیست ؟

اگر احساس می کنیم در مورد وظیفه ای که به ما محول شده باید آن کار را سر وقت انجام دهیم، ناخودآگاه اندکی مضطرب می شویم که در نهایت چنین اضطرابی می تواند افکار ما را تحریک کند. با این حال احساس اضطراب بیش از حد در مورد هر چیزی که پیش می آید می تواند ناخوشایند باشد.

چه چیزی می تواند باعث بیماری اضطراب شود؟

اختلالات اضطراب نمی توانند ناشی از یک علت باشند بلکه ترکیبی از عوامل گوناگون نظیر سابقه خانوادگی، سلامت جسمی فرد، ویژگی های شخصیتی و تجربیات زندگی پر تنش، می باشند. در واقع همه این ها می توانند عوامل تاثیر گذار در ایجاد اضطراب باشند. اختلالات اضطراب به طور حتم می توانند در طول زمان پیشرفت پیدا کنند و معمولا توسط الگوهای غیر مفیدی تقویت می شوند.

چه کسی دچار اختلال اضطرابی می شود؟

اختلال اضطرابی شایع ترین نوع اضطراب هیجانی به شمار می آید و می تواند هر کسی را در هر سنی تحت تاثیر خود قرار دهد. گزارشات انجمن روانشناسی آمریکا حاکی از آن دارد که احتمال قریب به یقین زنان نسبت به مردان بیشتر دچار اختلال اضطرابی می شوند.

حتما بخوانید: آشنایی با اختلال اضطراب منتشر 

درصورتی که مبتلا به اختلال اضطراب هستید ممکن است که افسرده شوید. برخی از افرادی که دچار این بیماری هستند، از داروهای مخدر استفاده می کنند تا احساس بهتری داشته باشند. البته ممکن است که این آرامش ناشی از مصرف دارو موقتی باشد و در نهایت می تواند شرایط بدتری را فراهم کند. قبل از این که مشکل اضطراب را برطرف کنید، شاید لازم باشد که ابتدا به درمان مخدر بپردازید.

اضطراب چگونه احساسی است؟

برای اینکه بدانیم اضطراب چیست باید در نظر داشته باشید این اختلال در افراد مختلف به شکل های متفاوتی رخ می دهد. ممکن است احساس کنید در وسط یک ساختمان که در حال فروریختن هستید و چیزی جز یک چتر در دست ندارید. یا ممکن است احساس کنید که درون یک چرخ فلکی قرار دارید که با سرعت ۶۵ مایل در ساعت در حرکت است و نمی توانید آن را نگه دارید.

همچنین ممکن است که بسیار دلواپس و عصبی باشید و یا قلبتان به تپش بیفتد. شاید کابوس، وحشت و یا افکار ناراحت کننده ای و یا خاطراتی در خواب به سراغتان بیاید که نمی توانید هیچگونه تسلطی بر روی آن ها داشته باشید. ممکن است احساسی از ترس و دل شوره وجودتان را فرا گیرد. یا به طور کلی از یک محل و اتفاق خاصی بیم و هراس داشته باشید.

علائم اضطراب عمومی کدامند؟

  • افزایش ضربان قلب
  • تنفس سریع و پی در پی
  • بی قراری
  • مشکل تمرکز
  • اختلال خواب

نقطه نظر فردی در مورد اختلال اضطراب چیست ؟

بیماری اختلال اضطرابی می توانند با دارو، روان درمانی و یا ترکیبی از هر دو درمان شود. برخی از افراد اضطراب خفیفی دارند و یا ترس از چیزی دارند که می توانند به آسانی از آن رها شوند. ولی این گونه افراد تصمیم می گیرند با چنین شرایطی زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند و به دنبال درمان نباشند.

دانستن این نکته خالی از اهمیت نیست که اختلال اضطراب نوعی بیماری محسوب می شود که در موارد شدید می تواند درمان شود.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

رابطه بین خودکشی و افسردگی

بررسی رابطه بین خودکشی و افسردگی

یک رابطه بین خودکشی و افسردگی وجود دارد که به راحتی قابل درک است. این بدان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *