خانه / خانواده / تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی (معنی خانواده)
تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی
تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی

تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی (معنی خانواده)

تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی می تواند خیلی از ابهامات ذهنی ما را حل نماید. چون بسیاری از مردم نمی دانند تعریف خانواده چیست و چرا وجود خانواده اهمیت دارد؟ به همین خاطر در ایجاد معنی خانواده دچار مشکلاتی می شوند. “خانواده” کلمه ای واحد با معانی بسیار متفاوت است. افراد روش های مختلفی برای تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی دارند و همین تفاوت و تنوع باعث ایجاد انواع خانواده می شود که هر کدام هویت مخصوص به خود را دارد!

در ادامه این مطلب سایت ویکی روان بیشتر به موضوع انواع خانواده از دید روانشناسی می پردازیم.

تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی چیست؟

مدیریت خانواده

با مطالب روانشناسی سایت ویکی روان همراه باشید.

خانواده ها از نظر اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و بسیاری جوانب دیگر با هم تفاوت دارند. به همین دلیل راه های مدیریت کردن خانواده در آنها نیز متفاوت است.

اما آن چه همه خانواده ها به صورت مشترک دارند این است که، به گونه ای روشن می کنند که افرادی که آن ها را خانواده می نامند، به نوعی برای آن ها دارای اهمیت هستند.

در واقع اعضای هر خانواده مهم ترین بخش های آن هستند و تعریف خانواده بدون وجود آنها شکل نمی گیرد.

روانشناسی خانواده

خانواده وابسته

بر اساس تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی :

خانواده یک گروه اجتماعی بنیادی در جامعه می باشد که عموما شامل یک یا دو والد و فرزندان آن ها است

در حالی که این تعریف نقطه شروع خوبی است، چندین ساختار خانوادگی مدرن وجود دارند که از این تعریف مستثنی هستند. مانند زوج های بدون فرزند یا انواع دیگر در واحد خانواده.

مهم ترین تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی این است:

خانواده یعنی، دو یا چند نفر که اهداف و ارزش های خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند، به هم تعهدات بلند مدت دارند و معمولا در یک محل زندگی می کنند

این تعریف روانشناسی خانواده اکثریت وسیعی از واحدهای خانواده مدرن را دربر می گیرد.

در واقع از دید تعریف روانشناسی خانواده، یکی از مهم ترین ویژگی های خانواده های موفق و پیشرو این است که اعضای آن با وجود اختلاف نظر بین اعضا، باز هم در مسیری رو به رشد و متعالی قدم بر می دارند و مدام سعی در ایجاد نقاط مشترک بیشتر دارند.

چه کسی خانواده را می سازد؟

انواع خانواده

همانطور که قبلا در سایت ویکی روان گفتیم، اعضا مهم ترین بخش های یک خانواده هستند. خانواده سنتی شامل پدر، مادر، و فرزندان است.

این خانواده در تلویزیون به عنوان خانواده استاندارد نشان داده می شود

با این حال، قرن بیست و یک تنوعی از واحدهای خانوادگی را نشان می دهد، که برخی از آن ها بسیار متفاوت از استانداردهای مرسوم هستند.

امروزه، بسیاری از کودکان در خانه هایی با یک والد، توسط پدر بزرگ ها یا مادر بزرگ ها یا توسط والدین همجنس خود پرورش داده می شوند.

بر مبنای تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی، برخی خانواده ها تصمیم می گیرند که بچه دار نشوند یا به دلیل برخی موانع پزشکی یا عاطفی نمی توانند بچه دار شوند.

این ایده که والدین و کودکان یک خانواده را تشکیل می دهند یک تعریف اصلی است. با این حال، به منظور تایید دقیق دیگر ساختارهای خانوادگی، تعریف گسترده تری لازم است.

علاوه بر تعریف روانشناسی خانواده بسیاری از افراد گروهی از دوستان خود را به عنوان خانواده در نظر می گیرند. یا حیوانات خانگی – از ماهی قرمز گرفته تا اسب – را خانواده خود تلقی می کنند.

پس معنی واقعی خانواده بسیار عمیق تر از چیزی که ما بیان می کنیم نیز می تواند باشد!

اگر به هر دلیل مشکلاتی در خانواده شما ایجاد شده است و نیاز به کمک یک متخصص برای رفع قطعی آن دارید، می توانید از خدمات مشاوره روانشناسی خانواده در سایت ویکی روان به صورت آنلاین از سراسر جهان استفاده نمائید و با مشاور خانواده آنلاین مورد نظرتان، تصویری و صوتی صحبت نمائید.

دوستان به عنوان خانواده

جذاب‌تر

بسیاری از افراد دوستان خود به اندازه اعضای خانواده، نزدیک می دانند و یا حتی نزدیک تر تلقی می کنند.

افرادی که اعضای خانواده نزدیک خود را از دست داده اند ممکن است واحد خانواده ای از دوستان خود را با علایق و اهداف مشابه انتخاب کنند تا جایگزین فقدان ساختار خانوادگی آن ها شود.

بر اساس تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی، این نوع واحد خانواده، درحالی که غیر سنتی است، اگر نزدیک تر از یک ساختار سنتی نباشد، اما می تواند به همان اندازه نزدیک باشد.

دوستان توسط فرد انتخاب می شوند، این یعنی آنها می توانند اعضای خانواده (یا خانواده دوم) خود را انتخاب کنند، هر چند که این انتخاب الزاما درست نیست.

گاهی این دوستان ممکن است برای آن فرد مهم تر و خاص تر از افرادی باشند که با آن ها به دنیا آمده است یا به قولی هم خون هستند.

علاوه بر این، برخی از افرادی که خانواده حمایتگر دارند هم شبکه وسیعی از دوستان دارند که آن ها را به عنوان خانواده دوم، یا علاوه بر بستگان خونی و قانونی خود در نظر می گیرند.

معنی خانواده در روانشناسی و دنیای امروز

تا اینجا به این موضوع پرداختیم که معنی خانواده به افرادی اشاره دارد که هم خون هستند و زیر چتر پدر و مادر و در آینده مستقلا زندگی می کنند.

در معنی خانواده امروزی، اعضا می توانند بعد از مدتی از هم جدا شوند اما کماکان عضو یک خانواده واحد باشند. این چزیز است که در گذشته نه چندان دور پذیرفته شده نبود!

اما تعریف خانواده امروزی کمی با چیزی که قبلا شنیده ایم هم متفاوت است.

هر کسی که با او احساس صمیمیت و وابستگی معقول دارید و از بودن با او لذت می برید، به شرطی که از رابطه شما برای مدت طولانی گذشته است، یکی از اعضای خانواده شماست

شاید این تعریف کمی عجیب به نظر برسد اما، تعریف خانواده نیز به مرور زمان در حال تغییر پیدا کردن است.

مدیرت خانواده خوب و برتر، قطعا یکی از سخت ترین کارهایی است که باید یک فرد انجام دهد.برای اینکه بتوانیم عشق به خانواده داشته باشیم، مستلزم این هستیم که یکسری آموزش هایی را زیر نظر مشاور خانواده به صورت آنلاین یا حضوری ببینیم که در سایت ویکی روان این امکان را برای شما دوستان تدارک دیده ایم.

منبع : تیم تحریریه ویکی روان + psychologytoday

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

چگونه یک روانشناس خوب پیدا کنیم

چطور یک روانشناس خوب انتخاب کنیم؟ (۱۰ راهکار)

انتخاب روانشناس خوب می تواند به موضوعی حتی مهم تر از موضوع جلسه مشاوره روانشناسی …

۲ دیدگاه ها

  1. سلام .چند تا کتاب مناسب و جدید در زمینه روانشناسی خانواده میخوام بهم معرفیش کنین.ممنونم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *