خانه / خانواده / تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی
تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی
تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی

تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی

خانواده” کلمه ای واحد با معانی بسیار متفاوت است. افراد روش های مختلفی برای تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی دارند و این که چه بخشی از یک خانواده برای آن ها معنی دار است. در ادامه بیشتر به موضوع انواع خانواده از دید روانشناسی میپردازیم.

تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی چیست؟

با مطالب روانشناسی سایت ویکی روان همراه باشید.

خانواده ها از نظر اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، و بسیاری جوانب دیگر با هم تفاوت دارند، اما آن چه همه خانواده ها به صورت مشترک دارند این است که به گونه ای روشن می کنند که افرادی که آن ها را خانواده می نامند، به نوعی برای آن ها دارای اهمیت هستند.

روانشناسی خانوده

برا اساس تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی یک گروه اجتماعی بنیادی در جامعه عموما شامل یک یا دو والد و فرزندان آن ها است. در حالی که این تعریف نقطه شروع خوبی است، چندین ساختار خانوادگی مدرن وجود دارند که از این تعریف مستثنی هستند، مانند زوج های بدون فرزند یا انواع دیگر در واحد خانواده.

مهم ترین تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی این است

دو یا چند نفر که اهداف و ارزش های خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند، به هم تعهدات بلند مدت دارند و معمولا در یک محل زندگی می کنند

این تعریف اکثریت وسیعی از واحدهای خانواده مدرن را دربر می گیرد؛ برای اهداف این مقاله، تعریف دوم مورد استفاده قرار می گیرد.

چه کسی خانواده را می سازد؟

خانواده سنتی شامل پدر، مادر، و فرزندان است. این خانواده در تلوزیون به عنوان خانواده استاندارد نشان داده می شود. با این حال، قرن بیست و یک تنوعی از واحدهای خانوادگی را نشان می دهد، که برخی از آن ها بسیار متفاوت از استاندارد هستند.

امروزه، بسیاری از کودکان در خانه هایی با یک والد، توسط پدر بزرگ ها یا مادر بزرگ ها یا توسط والدین همجنس خود پرورش داده می شوند.

بر مبنای تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی برخی خانواده ها تصمیم می گیرند که بچه دار نشوند، یا به دلیل برخی موانع پزشکی یا عاطفی نمی توانند بچه دار شوند.

این ایده که والدین و کودکان یک خانواده را تشکیل می دهند یک تعریف اصلی است؛ با این حال، به منظور تایید دقیق دیگر ساختارهای خانوادگی، تعریف گسترده تری لازم است.

علاوه بر تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی بسیاری از افراد گروهی از دوستان خود را به عنوان خانواده درنظر می گیرند، یا حیوانات خانگی – از ماهی قرمز گرفته تا اسب – را خانواده خود تلقی می کنند.

دوستان به عنوان خانواده

بسیاری از افراد دوستان خود به اندازه اعضای خانواده، نزدیک می دانند و یا حتی نزدیک تر تلقی می کنند.

افرادی که اعضای خانواده نزدیک خود را از دست داده اند ممکن است واحد خانواده ای از دوستان خود را با علایق و اهداف مشابه انتخاب کنند تا جایگزین فقدان ساختار خانوادگی آن ها شود.

بر اساس تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی این نوع واحد خانواده، درحالی که غیر سنتی است، اگر نزدیک تر از یک ساختار سنتی نباشد، اما می تواند به همان اندازه نزدیک باشد.

دوستان توسط فرد اتخاب می شوند؛ گاهی این دوستان ممکن است برای آن فرد مهم تر و خاص تر از افرادی باشند که با آن ها به دنیا آمده است.

علاوه بر این، برخی از افرادی که خانواده حمایتگر دارند هم شبکه وسیعی از دوستان دارند که آن ها را به عنوان خانواده دوم، یا علاوه بر بستگان خونی و قانونی خود درنظر می گیرند.

منبع : تیم تحریریه ویکی روان + psychologytoday

تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی
5 (100%) 2 vote[s]
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی

تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی

“خانواده” کلمه ای واحد با معانی بسیار متفاوت است. افراد روش های مختلفی برای تعریف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *