راه های همسرداری

بررسی راه های همسرداری خوب و تکنیک های همسرداری که باید بدانید

بسیاری گمان میکنند بعد از آغاز زندگی مشترک تفاهم بین زن و شوهر خود به خود ایجاد میشود و آنها بعد از مدتی به همدیگه عادت میکنند. در صورتی که برای داشتن زندگی مشترک سالم، با آرامش و لذت بخش هر کدام از طرفین میبایست در آشنایی با راه های همسرداری کوشا باشند و روز به روز بر تجربیات خود بیافزایند تا شریک زندگی و خودشان بتوانند از زندگی لذت برده و تعاملات بهتری را تجربه کنند.

بررسی راه های همسرداری موفق

در ادامه به برسی راه های همسرداری خوب و موفق برای زندگی بهتر از دیدگاه متفاوت زن و مرد میپردازیم و سپس راه های صحیح تجربه همسرداری را بیان میکنیم.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

در حقیقت زن و شوهر میبایست با شناخت توانمندی‌ها ، تفاوت‌ها و حساسیت‌ های یکدیگر ، بتوانند به نیازهای جسمی، عاطفی، روانی و جنسی طرف مقابل پاسخ دهند، بطوری که هر دو احساس رضایت خاطر نموده به آرامش نسبی دست یابند. این تعریف ساده ای از راه های همسرداری میباشد.

بررسی تکنیک های همسرداری موفق

در دنبال کردن راه های همسرداری به یاد داشته باشید عشق ورزیدن در زنان با مرداها متفاوت است پس آنچه خود انجام میدهید با چیزی که دریافت میکنید احتمالا متفاوت خواهد بود.

داشتن زندگی بهتر

داشتن زندگی بهتر | حتما شما هم با زوج هایی برخورد کرده اید که به نسبت سایر زوج ها خوشبخت تر به نظر می آیند و می توانند به خوبی با انواع مشکلات و پیچیدگی‌ها در زندگی زناشویی برخورد کنند و خوشبختی خود و خانواده را حفظ کنند.

این افراد از تکنیک هایی استفاده می کنند که تضمین کننده ی آرامش آن ها در زندگی است.

در این مطلب قصد داریم شما را با سیاست‌ها و راهکارهایی که زوج‌های موفق در زندگی انجام می‌دهند آشنا نماییم.

برای موفقیت در همسرداری همیشه مهربان و با گذشت هستند

مهربانی کلید حل اختلافات است، هنگامی که در اثر مشکلات مختلف دچار افسردگی ، اندوه، خشم، ناراحتی، عصبانیت، پرخاشگری، کینه، سرافکندگی و دلشکستگی می شوید نباید این موارد بر نحوه رفتار با همسرتان اثر گذارد، حتی اگر به عکس او دچار چنین حالاتی بود شما باید نقش یک همدم مهربان را برای او داشته باشید.

مهربانی در کلام، گفتار، رفتار و حتی نوع نگاه همگی می‌تواند باعث آرامش همسر، احساس اعتماد و امنیت و تعدیل رفتار او شود و قطعا از راه های دستیابی به آرامش و موارد دیگر گفته شده میباشد ، حتی سرسخت‌ترین مشکلات را می‌توان با آرامش، گفتگوی محبت آمیز، نگاه مهربان و گذشت و ایثار پشت سرگذاشت و جریان زندگی را زنده و پایدار نگه داشت.

برای برای داشتن زندگی بهتر به سلامت روحی و جسمی خود اهمیت می‌دهند

یک زوج موفق به سلامت خود و همسرشان اهمیت می‌دهند، مواردی چون ابتلا به انواع بیماری‌ها، چاقی و افزایش وزن، ریزش موی سر، نازایی، حوادث و تروما، اختلالات خلقی، افسردگی و حتی بروز بیماری‌های روانی همگی می‌تواند به شدت بر روابط زن و شوهر اثر منفی گذاشته و باعث جدایی و اختلاف بین آنها شود.

اهمیت دادن به سلامت، تغذیه مناسب و مفید، استراحت به میزان کافی، پرهیز از استعمال دخانیات، ورزش منظم، انجام آزمایشات دوره‌ای، مراقبت از همسر هنگام بیماری و در دوران نقاهت و ایجاد روحیه شاد در خانواده همگی می‌تواند باعث ارتقای سطح سلامت زوجین و فرزندان و دوام زندگی مشترک و خوشبختی زوجین شود.

برای داشتن زندگی بهتر زمان خود را برای کار، خانه ، همسر و فرزندان تنظیم می‌کنند

در راه های همسرداری خوب اهمیت دادن به کار در عصر حاضر بسیار ضروری و مهم است اما به همان اندازه مراقبت از خانواده و رسیدگی به آنها نیز اهمیت دارد. زوج های موفق افرادی هستند که بین کار، رسیدگی به امور خانه و خانواده نوعی توازن و هماهنگی ایجاد می‌کنند.

برای این کار داشتن برنامه ریزی دقیق و حساب شده ضروری است، بویژه آقایان در این زمینه باید بیشتر تلاش کنند تا بتوانند هم به همسر در انجام کارهای خانه ، خرید و تعمیرات کمک کنند و هم زمان کافی برای رسیدگی به کودکان و نظارت بر تربیت، درس و فعالیت‌های آنها داشته باشند.

مردهایی که بیشتر به همسرشان در امور خانه کمک می کنند و زمان معینی را با فرزندان سپری می‌کنند در محیط کاری نیز از موفقیت بیشتری به نسبت مردان مجرد و یا افراد متاهل کم توجه به خانواده برخوردار هستند.

برای برای داشتن زندگی بهتر آنها به دقت بر امور اقتصادی خانواده نظارت و برنامه ریزی دارند

برخی از زوجین هنگامی که در امور اقتصادی دست به کارهای پر ریسک میزنند و به دلایل مختلف شکست می‌خورند به دلیل استرسی که بر خانواده وارد کرده‌اند در این کانون هم دچار شکست و نا امیدی می‌شوند.

ریسک کردن برای درآمد زایی و بالا بردن سطح توان اقتصادی خانواده چنانچه حساب شده نباشد می‌تواند زمینه ساز اختلاف و دعوا در خانواده و حتی طلاق و جدایی شود.

برای داشتن یک زندگی خانوادگی پایدار باید به دقت بر مخارج اقتصادی خود نظارت داشته باشید، برنامه ریزی برای مخارج خانواده، خرید مایحتاج، ملزومات مورد نیاز، تحصیل فرزندان، هزینه‌های درمانی و خدماتی همگی باید از قبل تنظیم شده باشد باشد.

اگر فردی ولخرج هستید و به محض دریافت حقوق خود آن را طی مدت زمان کوتاهی به بهانه‌های مختلف خرج می‌کنید در زندگی خانوادگی با مشکل مواجه می‌شوید، برای رفع این مشکل با همسرتان صحبت کنید و از انواع راه حل‌ها از جمله پس‌انداز بانکی یا به امانت سپردن موجودی برای مدیریت هزینه‌های خود استفاده کنید.

با رعایت این راهکارها می‌توانید زندگی شاد و آرامی را در کنار اعضای خانواده خود سپری کنید و در صورت بروز مشکل با همفکری ، مماشات و مراجعه به افراد متخصص از آنها با موفقیت عبور کرده کانون خانواده خود را همیشه پرنور و گرم نگه دارید.

حتما بخوانید

تفاوت های زنان و مردان در زندگی زناشویی

 • در همسرداری میزان اعتماد به نفس زنان با احساس اطمینان آنان از «دوست داشته شدن» رابطه مستقیمی دارد، در حالی که مردان، زمانی از اعتماد به نفس کافی برخوردارند که بتوانند درخواست‌های همسران خود را برآورده کنند.
 • زنان دوست دارند برای حل شدن یک موضوع درباره آن صحبت کنند، در حالی که مردان این عمل زنان را پرحرفی تلقی می‌کنند.
 • در امر همسرداری زنان دوست دارند که شوهرانشان محبت خود را ابراز کنند و به آنان بگویند که چقدر دوستشان دارند، اما مردان فکر می‌کنند که همسرانشان باید بدانند که «من فقط او را دوست دارم، نیازی به گفتن نیست.»
 • وقتی مردان از زنان خود حمایت می‌کنند، آنان را در حل مشکلاتشان توانمندتر می‌سازند، و به زندگی امیدوارتر و علاقه‌مندتر می‌کنند.
 • بسیار جالب است که در راه های همسرداری زنان فرمان بردن را دوست دارند، ولی معتقدند این فرمان بردن باید عاشقانه باشد، در این صورت حاضر به هر گونه ایثار و فدارکاری خواهند بود.
 • هنگامی که مردان دیر می‌کنند، زنان با سؤال‌های چرا دیر کردی؟ ، کجا بودی؟ و … در حقیقت دلواپسی و نگرانی توأم با عشق و علاقه را به همسر خود ابراز می‌کنند. اما شوهران فکر می‌کنند که همسرانشان می‌خواهند آنها را زیر سوال ببرند و افرادی بی‌مسئولیت و غیرمطمئن جلوه دهند.
 • وقتی شوهران فکر می‌کنند که برای زندگی و همسرشان مفید هستند، احساس ارزشمندی و توانمندی می‌نمایند ولی زنان زمانی این احساس را دارند که فکر کنند برای همسرانشان عزیز هستند. این یکی از تفاوت های آشکار در همسرداری و برداشت از زندگی زناشویی میباشد.
 • مردان پس از گوش کردن به صحبت‌های همسر خود بلافاصله می‌خواهند مشکل را حل کنند، بنابراین به راهنمایی آنان می‌پردازند. در صورتی که شاید زنان فقط می‌خواستند احساساتشان را بیان کنند.
 • زنان میزان ارزشمندی و علاقه شوهرانشان را به خود با میزان برآورده شدن خواسته‌هایشان محک می‌زنند.
 • در راه های همسرداری مردان یا باید سعی کنند خواسته‌های منطقی آنان را برآورده کنند و یا آنان را با دلایل صحیح متقاعد سازند.

راه های همسرداری در یک زندگی موفق

 • به خانواده همسرمان نیز به اندازه خانواده خود احترام بگذاریم.
 • با خانواده همسر خود همانگونه رفتار کنیم که با خانواده خود رفتار می‌نماییم.
 • به هیچ‌یک از خانواده‌ها اجازه دخالت در زندگی خود را ندهیم. در صورتی که خانواده‌ها قصد راهنمایی داشته باشند، فقط از تجربه‌های آنان استفاده کنیم و تصمیم نهایی را با مشورت همسر خود اتخاذ نماییم.
 • آقایان میبایست نسبت به تصورات اشتباه مردها در مورد خانم ها در روابط زناشویی دقت کنند.
 • در صورت بروز اختلاف، از در میان گذاشتن موضوع یا نزدیکترین خویشاوندان نیز پرهیز کنیم، زیرا اینکار موجب گسترش دامنه اختلاف می‌شود.
 • راه های همسرداری موفق میگوید که در حضور خویشان به همسر خود بیشتر توجه کنیم و او را در گفتگوها شرکت دهیم.
 • در صورت بروز مشکل از سوی خانواده زن یا مرد، عضو همان خانواده باید مشکل را حل کند، زیرا هر یک از همسران به خوبی خانواده خود را می‌شناسند و بهتر می‌توانند چاره جویی نمایند.
 • از چشم هم چشمی و حسادت بپرهیزیم.
 • به آداب و رسوم خانواده همسرمان احترام بگذاریم، چنانچه برخی از آنها را صحیح نمی‌دانیم، هرگز آنان را به خاطر پایبندی به آداب و رسوم خود استهزا نکنیم.
 • لازم است گاهی همسران به تنهایی به دیدار خانواده خود بروند (اینکار موجب ارضای محبت مادر و فرزندی می‌شود).
 • این واقعیت را بپذیریم که علاوه بر همسر، پدر و مادر حق مسلمی بر گردن ما دارند، بنابراین در صورت ضرورت، هر یک از همسران باید بخوبی از خانواده خود حمایت کنند.
 • خانم ها به اشتباهات رایج خانم ها در روابط زناشویی دقت کنند.

همسرداری

آشنایی با مهارت ها و راه های همسرداری موفق

شاد باشیم: همسرداری موفق میگوید که شاد بودن همیشه ارزشمند است، پس سعی کنیم خود را خوشحال و سرحال نشان دهیم تا خستگی را از تن شریک زندگی خود دور کنیم.
صبور باشیم: یکی از راه های همسرداری این است که اگر رفتار همسرمان را خوشایند نمی‌دانیم، بهتر است با حوصله و تأمل و در شرایط مناسب او را از چگونگی رفتارش آگاه کنیم. نسبت به رفتار با همسرتان در مواقع تنش اگاه باشید.
منطقی رفتار کنیم: مسائل را منطقی و درست بررسی کنیم و بجای منافع شخصی، مصالح زندگی مشترک را در نظر بگیریم و بی‌طرفانه قضاوت کنیم.
کم توقع باشیم: از همسرمان آن قدر انتظار داشته باشیم که بتواند به انتظارات پاسخ بدهد.
مثبت نگر باشیم: با بیاد آوردن لحظات شیرین زندگی بدبینی را از خود دور کنیم، به رفتارهای خوب همسرمان بیشتر بیندیشیم و جنبه‌های خوب زندگی را فراموش نکنیم. همسرداری نیاز به دقت و توجه ویژه دارد.
خوش بین باشیم: داشتن نگاه خوش‌بینانه به زندگی و اطرافیان باعث ایجاد آرامش و بذل محبت و عاطفه می‌شود.
یکدل باشیم: درک متقابل موجب ایجاد تفاهم می‌شود و یکدلی در زندگی زناشویی و همسرداری میشود.
شنونده خوبی باشیم: یکی از مهم ترین کارهایی که در همسرداری باید انجام شود گوش دادن به حرفهای طرف مقابل است. هنگامی که همسرمان با ما صحبت می‌کند، حتی الامکان به چشمان او نگاه کنیم و یا با اشاره و سرتکان دادن نشان دهیم که به حرف‌های او توجه داریم.
مشوق همسر خود باشیم: برای رفتارها و صحبت‌های همسرمان ارزش قائل شویم و با یادآوری موقعیت‌های موفق گذشته او را تشویق کنیم تا آینده بهتری داشته باشد.
به پیشرفت یکدیگر اهمیت دهیم: آنقدر صمیمی باشیم که پیشرفت و ترقی همسرمان یکی از آرزوهای ما باشد، در حقیقت اولین کسی که از این پیشرفت سود می‌برد ما هستیم.
خوش قول باشیم: برای حرف‌ها و قول‌های خود ارزش قائل شویم و خود را در مقابل آنها مسؤول بدانیم، خوش قولی نشانه احترام به خود و همسر است.
به شخصیت همسرمان احترام بگذاریم: راه های همسرداری یعنی اهمیت دادن به همسرتان. حرمت یکدیگر را نزد خانواده و دوستان حفظ کنیم.
ارتباط کلامی و عاطفی خود را حفظ کنیم: سعی کنیم با همسر خود درباره مسایل مختلف گفتگو کنیم. صحبت کردن بهترین راه آگاهی از افکار و احساسات همسر می‌باشد.
با یکدیگر مهربان باشیم: همسرمان را جزئی از وجود خود بدانیم، خوبی‌هایش را بازگو کنیم، برایش خوبی خواهیم و در راه کمک به همسرمان تمام تلاش خود را بکار ببریم با مهربانی می‌توانیم مالک قلب‌های یکدیگر باشیم و رابطه گرم و صمیمی برقرار کنیم.
محبت‌پذیر و قهر گریز باشیم: منش توأم با مهربانی و دوری از قهر و کینه صفت همسران فداکار است. تلاش کنیم که آیینه زندگیمان شفاف و بدون غبار کدورت باشد.
راستگو باشیم:  مطمئن باشید همسرداری موفق بدون راستگویی امکان پذیر نمیباشد. صداقت و راستی از بهترین سرمایه‌های زندگی مشترک است. هرگز نباید به دروغ و نیرنگ متوسل شویم حتی اگر حقیقت به نفع ما نباشد. فراموش نکنیم که دروغ پایه‌های زندگی را سست می‌کند.

همسرداری خوب

محیط خانواده را با صفا کنیم: فضای عاطفی خانواده باید چنان مطلوب و دوست داشتنی باشد که همسرمان در آن احساس رضایت خاطر کند و از امنیت روانی برخوردار باشد.
به ارزشهای دینی، اخلاقی و خانوادگی پایبند باشیم: ارزش‌ها از ارکان و ستون‌های اصلی خانواده محسوب می‌شوند و مقید بودن به ارزش‌ها موجب دوام و استحکام خانواده می‌شود و اصالت آن را حفظ می‌کند.
به نیازهای همسر توجه کنیم: رفتار دلنشین و توام با متانت موجب می‌شود، خواسته‌های خود را به راحتی بیان کند.
بهداشت روانی همسر را تأمین کنیم: در سایه سلامت جسمی و روانی می‌توانیم به هدف‌های خود برسیم، بنابراین باید به رفتار او توجه نماییم و از افسردگی و خمودیش جلوگیری کنیم.
با یکدیگر مشورت کنیم: هر یک از همسران باید حق داشته باشند نظر و پیشنهاد خود را بیان کنند. با مشورت کردن، راه رسیدن به زندگی سالم کوتاه‌تر می‌شود.
قدرشناس باشیم: از همسرمان به خاطر انجام وظایف ، مسؤولیت‌ها و همکاری‌هایش قدردانی کنیم. برای ابراز سپاسگزاری و تشکر به کلمه‌های خاصی نیازمند نیستیم! در امر همسرداری باید قدرشناسی را به صورت واضح انجام دهید تا همسر شما آن را درک کند.
برنامه‌ریزی کنیم: در حقیقت برنامه‌ریزی به زندگی خانوادگی نظم و سامان می‌بخشد.
الگوی خوبی باشیم: در آشنایی با راه های همسرداری طوری رفتار کنیم که الگوی رفتاری مناسبی برای همسر و فرزندان خود باشیم.
خود را به جای همسرمان بگذاریم: دنیا را از دریچه نگاه او ببینیم و از خود بپرسیم «اگر من جای او بودم چه می‌کردم ؟»
میانه رو متعادل باشیم: امام علی علیه‌السلام فرموده‌اند «خیر الامور اوسطها». پس اگر در تمام امور زندگی اعتدال را رعایت کنیم، کمتر دچار مشکل می‌شویم.
با جملات زیبا از همسر خود دلجویی کنیم: یک جمله شورانگیز می‌تواند طوفانی از خشم و غضب و نفرت را خاموش کند و بنای زندگی را از خطرات گوناگون دور سازد. به خصوص در مورد خانم ها. خانم ها دوستت دارند بشنوند.
روابط زناشویی را بسیار مهم بدانیم: عدم توجه به این روابط موجب ایجاد مشکلات مختلف خانوادگی ، روحی و روانی برای هر یک از طرفین می‌شود و زندگی را با خطرهای جدی روبرو می‌کند.
همسر خود را راضی کنیم: باید طوری رضایت همسرمان را جلب نماییم که مطمئن باشیم هیچوقت ما را ترک نمی‌کند و یا در هیچ مشکلی ما را تنها نمی‌گذارد.
برای سخن و پیشنهاد همسرمان احترام قائل شویم و خود را عقل کل ندانیم: باور داشته باشیم که همیشه همه چیز را همگان دانند.
فرمان ندهیم: نباید خانه را به پادگان تبدیل کنیم. متوجه باشیم که خانه کانون عشق و محبت است، نه محل یکه تازی و خشونت.
تعصبات غلط و افکار مزاحم را از خود دور کنیم: افکار مزاحم مانند خوره ، سلامت روانی انسان را از میان می برند. بهتر است به جای اعمال تعصبات دست و پا گیر ، انرژی خود را صرف توجه به همسر و خانواده نماییم.
 از ازدواج خود اظهار پشیمانی نکنیم: زندگی و روابط خود را با دیگران مقایسه نکنیم و از یاد نبریم که زندگی هر کسی مطابق سلیقه و عقل و درایت او اداره می‌شود.
روی نقاط ضعف همسر خود انگشت نگذاریم: هر فردی ممکن است در موارد مختلف دچار ضعف باشد، آشکار کردن و بزرگ جلوه دادن این نقاط ضعف موجب ایجاد کدورت می‌شود. هرگز نباید از نقطه ضعف‌ها به عنوان اسلحه‌ای برای سکوت یا شکست دادن همسر استفاده کنیم.
مقابله به مثل نکنیم: از رفتارهای تلافی جویانه بپرهیزیم و سعی کنیم به جای مقابله به مثل، رفتار مناسب را به او یادآوری نماییم.

به حاطر داشته باشید هر چقدر در راه های همسرداری دقت بیشتری به خرج دهید زندگی زناشویی و مشترک شما از کیفیت بیشتری برخوردار خواهد بود. پس برای همسر و زندگی خودتان وقت بگذارید.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

وسواس احساس گناه

وسواس احساس گناه چیست و چه علائمی دارد؟

شاید عبارت وسواس احساس گناه تا به حال به گوشتان نخورده باشد اما یکی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *