روانشناسی راه رسیدن به آرامش

روانشناسی راه رسیدن به آرامش

آمارهای مختلفی نشان می‌دهند که بیش از۸۰ درصد افراد بزرگسال روزانه تنش، نگرانی و اضطراب و استرس زیادی را تجربه می‌کنند بی‌آنکه کاری برای کاهش استرس انجام بدهند.‏ آخرین باری که زمانی را صرف بررسی راه رسیدن به آرامش کرده‌اید کی بوده است؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

روانشناسی راه رسیدن به آرامش

 اگر همین دیروز برنامه‌ای برای آرامش خود داشته‌اید پس امروز با وجود همه تنش‌هایی که وجود دارد باید بتوانید نگرانی‌ها و دشواری‌ها را با اندکی راحتی از سر بگذرانید.

اما اگر مدت‌هاست که فقط درگیر کار هستید، بیش از ده ساعت در روز کار کرده‌اید و دائما مشغول امور روزمره‌تان بوده‌اید به احتمال زیاد احساس فشار، نگرانی و خستگی زیادی می‌کنید.

استرس توصیف و شرح حال بسیاری از آدم‌هاست. آمارهای مختلفی نشان می‌دهند که بیش از۸۰ درصد افراد بزرگسال روزانه تنش، نگرانی و استرس زیادی را تجربه می‌کنند بی‌آنکه کاری برای کاهش استرس انجام بدهند.‏

استرس از درون تخریب می‌کند و اگر جدی گرفته نشود می‌تواند سلامت جسمی و روانی را نیز به خطر بیندارد.

شما بارها درمورد راهکارهای کاهش استرس و دستیابی به راه رسیدن به آرامش چیزهایی خوانده‌اید و یا شنیده‌اید. در تمام این راهکارها به شما توصیه می‌شود وقتی را صرف رسیدن به آرامش کنید و برای خودتان ارزش قائل باشید.

راه رسیدن به آرامش

این کار با وجود روش‌های ساده‌ای که دارد برای بسیاری افراد هنوز هم دشوار است.

دلیل دشواری آن نیز هم مشخص است؛ اینکه نمی‌توانید خود را به آرامش برسانید به این دلیل است که به اندازه کار، فرزندان‌ و خانواده، دوستان و پول برای خودتان ارزش قائل نیستید.

اما توجه به خودهنوز هم بهترین راه برای رسیدن به آرامش و دور کردن نگرانی است. برای اینکه بتوانید استرس را کاهش بدهید و وقتی برای خود صرف کنید باید زمانی را به این کار اختصاص بدهید و برایش اولویت قائل باشید.

از استرس غافل نشوید و از همین امروز برای کاهش استرس تلاش کنید.

چه زمانی برای به آرامش درونی رسیدن مناسب است؟

به طور کلی هر زمانی را می‌توان به این کار اختصاص داد. با این‌ حال توصیه من در راه رسیدن به آرامش این است که بعد از ظهر و هنگام غروب، زمانی که اندکی از شلوغی‌های روزانه کم شده است را برای تمرین‌های رسیدن به آرامش اختصاص بدهید.

زمانی که درگیر کار و فعالیت‌های روزانه نیستید، اطرافتان خالی است و فرصتی برای نشستن یا خوابیدن دارید و یا می‌توانید تنها باشید بهترین موقعیت برای انجام تمرین‌های آرامش بخش است.‏

با این حال اگر هیچ زمان و فرصتی برای خلوت و تنهایی خود ندارید در طول روز این فرصت را به شکل‌های مختلف برای خود فراهم کنید.

پنجره‌ای را باز کنید و کمی هوای تازه را نفس بکشید. یا پرده‌ها را کنار بزنید و اجازه بدهید نور به درون اتاقتان بتابد.

به موسیقی دلخواهتان در ماشین، محیط کار یا در خانه گوش بدهید و سعی کنید با وجود حضور اطرافیان اندکی ذهن‌تان را ازمحیط اطراف دور کنید و به چیزهای خوب فکر کنید.‏

در راه رسیدن به آرامش نگرانی‌ها را بشویید

روانشناسی راه رسیدن به آرامش

دراز کشیدن و نشستن برای استراحت و دور کردن تنش‌های روزمره ایده مناسبی است اما برای اینکه بتوانید از آنچه انجام می‌دهید لذت ببرید بهتر است کارهای بیشتری انجام بدهید.

یک دوش ترتیبی ابتدا با آب گرم و سپس با آب ولرم و بعد با آب خنک برای کاهش استرس بسیار اثر گذار است

اگر امکانش را دارید در وان حمام دراز بکشید و از روغن‌ها و صابون‌های مخصوص وان برای خوشبو کردن فضا و ایجاد احساس خوشایند استفاده کنید.

در مطالعه راه رسیدن به آرامش ثابت شده است که برای رفع استرس‌های شدید باید یاد بگیرید فکر کردن به مساله نگران کننده را برای مدتی متوقف کنید.

آب این قابلیت را دارد که با ایجاد احساس آرامش در ماهیچه‌ها و پوست بدن فکر کردن را برای مدتی متوقف کند.

استفاده از دوش ترتیبی در ایجاد احساس خوب بسیار موثر است

آب گرم باعث می‌شود جریان خون و اکسیژن رسانی افزایش پیدا کند و پس از آن آب سرد باعث احساس طراوت و شادابی بیشتر می‌شود و خستگی‌ها را از بین می‌برد.‏

از استرس غافل نشوید و از همین امروز برای کاهش استرس تلاش کنید‎.

بدن را بیشتر به آرامش برسانید تا به آرامش ذهنی برسید

بعد از یک دوش یا حمام خوب تمایل بیشتری برای تجربه آرامش بیشتر خواهید داشت.

برخی از افراد ترجیح می‌دهند برای حفظ این وضعیت اندکی بخوابند.

اما به جز خوابیدن شما می‌توانید با کمی ماساژ بدن یک گام مثبت دیگر برای خود بردارید.

در جریان و راه رسیدن به آرامش خیلی خوب خواهد بود اگر بتوانید برنامه‌ای برای ماساژ تدارک ببینید به ویژه اگر آدم پر استرسی هستید و سبک زندگی‌تان نگرانی و فشار زیادی به شما تحمیل می‌کند.

در این صورت بهتر است هزینه‌های دوره‌ای ماساژ را بپردازید و به خودتان برای کاهش نگرانی‌ها کمک کنید.‏ علاوه بر این ایجاد بوی خوش در محیط برای کاهش استرس بسیار مفید است

روشن کردن شمع‌های خوشبویی که برای مدیتیشن و ماساژ استفاده می‌شوند، استفاده از عود و یا حرارت دادن کمی دارچین و یا هل برای کاهش استرس و کنترل فکرهای ناخوشایندی که باعث نگرانی‌تان می‌شوند ایده‌های مناسبی هستند.

می‌توانید همیشه در محیط کار یا خانه از گل‌های خوشبو استفاده کنید. این راهکارها همگی به سادگی قابل انجام هستند.

اما متاسفانه فردی که دچار استرس است تاثیر این موارد را نادیده می‌گیرد.

در حالی که رفع نگرانی‌ها و تنش‌های روزمره در بسیاری از موارد با چند حرکت ساده انجام می‌شود.‏

خلاقیت راهی برای کاهش نگرانی و رسیدن به آرامش واقعی است

راه رسیدن به آرامش

افرادی که نشانه های استرس و نگرانی زیادی دارند معمولا از انجام و ادامه علاقمندی‌های خود فاصله می‌گیرند.

ممکن است بخاطر فشار زیادی که متحمل می‌شوید انگیزه، انرژی و توان کافی برای پیگیری علاقمندی‌های خود احساس نکنید و یا گمان کنید این کارها یا سرگرمی‌ها تاثیری در بهبود وضعیت‌تان ندارند.

در راه رسیدن به آرامش این برداشت تا زمانی درست است که هدف شما از انجام علاقمندی‌هایتان رفع نگرانی باشد. داشتن سرگرمی راهی برای لذت بردن از زندگی است.

زمانی که به کارهای مورد علاقه‌تان می‌پردازید باید آن را صرفا برای لذت بردن انجام بدهید نه راهی برای فرار از مشکلات و نگرانی‌ها

انجام کاری که از آن لذت می‌برید به این دلیل که کاری لذت بخش است باعث آرامش، تخلیه روانی، احساس خوشایند به خود و در نهایت رفع نگرانی‌هایتان خواهد شد. به چه کاری علاقمند هستید؟

حتی اگر خود را بسیار پرمشغله و درگیر می‌دانید و یا فکر می‌کنید انرژی ندارید زمانی را صرف پرداختن به علاقمندی‌هایتان کنید و هرگز آن را به بهانه‌های دیگر متوقف نکنید.‏

یک غذای خوشمزه

اگر می‌خواهید کاملا به آرامش برسید و از تنش و فشارها دور شوید یک غذای کامل و خوشمزه بخورید.

پختن غذاهای تازه تجربه نشده، کمی پردردسر اما خلاقانه امکانی است برای متوقف کردن فکرهای ناخوشایند و نگران کننده. پختن غذا یک فعالیت هیجان انگیز و دقیق است.

برای تهیه یک غذای سالم و با کیفیت ذهن شما درگیر خواهد شد، مجبور می‌شوید به کاری که می‌کنید دقت کنید.

تکامل یک غذا از آماده‌ سازی تا پخت مساله‌ای هیجان انگیز، رضایت بخش و شادی‌ آفرین است.

اگر هر روز این امکان برایتان فراهم نیست که آشپزی کنید اما در هفته چندین بار این کار را انجام بدهید و نتیجه آن را در کاهش استرس مشاهده کنید.‏

گاهی رهایی از منابع استرس دشوار است و نیاز به زمان دارد

اگر کسی از اطرافیانتان بیمار باشد، مشکلات مالی داشته باشید، مسئولیت مهم و سختی به عهده‌تان باشد و یا مشکلات پیچیده‌ دیگری داشته باشید بدون شک دچار استرس و نگرانی خواهید شد.

اگر در پی راه رسیدن به آرامش هستید از نگرانی‌های روزمره اجتناب ناپذیرند، گاهی برای رفع دلایل استرس مجبور هستید مدت‌ها صبر کنید اما برای کاهش استرس می‌توانید از این روش‌های ساده و امکان پذیر استفاده کنید و یک روز سخت را به یک روز خوب یا بهتر تبدیل کنید.‏

خانه را به هم ریخته نکنید

بسیاری از افراد تنها به این خاطر آرامش در زندگی را تجربه نمی‌کنند که خانه بهم ریخته‌ای دارند. وقتی محیط زندگی بهم ریخته باشد، فکر انسان هم بهم ریخته و مغشوش می‌شود و مسلما فکر بهم ریخته هم باعث آشفتگی روحی فرد می‌شود. فقط کافیست یک روز تعطیل را به مرتب کردن خانه خود بپردازید بلافاصله و به وضوح شاهد تغییر سطح آرامش در اعضا خانواده خواهید بود.

سرگرم بودن چیز خوبی است

گاهی وقتی در خانه هستیم به شدت احساس خستگی و دلمردگی می‌کنیم ولی اگر یک سرگرمی برای خود داشته باشید خیلی راحت‌تر به آرمش درونی می‌رسید و احساس رضایت بیشتری از بودن در خانه خواهیم داشت.

یک موسیقی پخش کنید تا آرامش در زندگی نمود پیدا کند

گوش دادن به یک موسیقی ملایم و آرام‌بخش می‌تواند به راحتی خستگی و استرس روزانه را از بدن شما خارج کند و از گذراندن وقت خود در خانه لذت ببرید. برای این کار هر نوع موسیقی که دوست دارید بگذارید و تا زمانی که باعث آسایش روحی شما ‌شود به این کار ادامه دهید.

آرامش در زندگی

کارتان را به خانه نیاورید

اگر خانه شما محل کار شما باشد دیگر چطور می‌توانید در آن به آرامش دست یابید؟

تا مجبور نشده‌اید کارتان را به خانه نیاورید. منظور از آوردن کار به خانه، هم کار فیزیکی و هم کار فکری است.

صحبت کردن بیش از اندازه درباره مسائل و مشکلات اداره هم به خودی خود باعث خستگی روحی می‌شود.

اگر در خانه کار می‌کنید و به اصطلاح دورکاری می‌کنید، سعی کنید همیشه در یک مکان خاص به کار بپردازید.

هرگز دراتاق خواب کار نکنید زیرا در آن صورت افکار مربوط به کار و شغل‌تان در خصوصی‌ترین لحظات شما را رها نخواهند کرد.

بخوانید: کسب آرامش در محیط کار

برای کسب آرامش در زندگی زمانی را برای کاهش فشار کاری در نظر بگیرید

آیا به محض رسیدن به منزل بلافاصله شروع به انجام کارهای خانه می‌کنید؟

این موضوع به ویژه در مورد خانم‌های شاغل صدق می‌کند. آنها به محض برگشتن به خانه و گاه بدون تعویض لباس بیرون به آشپزخانه می‌روند تا کارها را سروسامان دهند.

این کار را نکنید اگر به سلامت روحی خود اهمیت می‌دهید دست کم ده الی ۱۵ دقیقه در یک مکان آرام استراحت و تمدد اعصاب کنید و سپس به سراغ کارهای خانه بروید.

با این کار فاصله بین کار اداره و منزل را حفظ کرده و بین آنها تفکیک ایجاد کرده‌اید.

چند دقیقه روی تخت دراز بکشید یا یک دوش کوتاه مدت بگیرید. همین مدت کوتاه می‌تواند دوباره شما را شاداب و پرانرژی کند.

به فکر باشید تا آرامش در زندگی را پیدا کنید

به فکر اعضای خانواده و مشکلات روزانه آنها باشید.

فراموش نکنید که اطرافیان شما انسان هستند و نیاز دارند به خاطر کارهایی که انجام می‌دهند از آنها تشکر و به آنها اهمیت داده شود.

انرژی مثبت بدهید

بله یک راه رسیدن به آرامش این است که وقتی یکی از اعضای خانواده کاری برای بهبود وضعیت خانه و خانواده می‌کند و سعی دارد محیط آرامی در خانه ایجاد کند، حتما از او تشکر کنید و از کار او قدردانی کنید.

این روش باعث می‌شود که در آینده بیشتر در مورد خانه و خانواده شما مهربان باشد و از شما انرژی مثبت زیادی دریافت کند.

برای رسیدن به آرامش در زندگی اصلا جنگ و دعوا نکنید

شما می‌توانید برای هر موضوع کوچکی دعوا راه بیندازید ولی آیا واقعا زندگی ارزش آن را دارد؟

سعی کنید تنها در مورد مهم‌ترین مسائل بحث راه بیندازید و البته آن بحث را نیز به جنگ و دعوا نکشید.

برای کسب آرامش در زندگی میبایست از حاشیه های غیر ضروری دوری کنید

همه بارها را به دوش نکشید

اگر یک موضوع یا یک کار، چندان هم ضروری به نظر نمی‌رسد آن را کنار بگذارید و کارهای خود را زیاد نکنید.

اگر این روش را در پیش بگیرید بعد از مدتی متوجه خواهید شد که زندگی چقدر آسان‌تر از قبل است.

خونسرد باشید تا آرامش را تجربه کنید

وقتی در خانه عصبانی می‌شوید به خود فرصت آرام شدن بدهید.

با این کار راحت‌تر می‌توانید حرف دل‌تان را بزنید و به آرامش در زندگی برسید.

گاهی حتی خودتان به این نتیجه می‌رسید که موضوع آنقدرها هم مهم نبوده است.

شما دوست عزیز میتوانید در بخش مشاوره روانشناسی آنلاین سایت ویکی روان از خدمات مشاوره اینترنتی از هر جای دنیا استفاده نمائید.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *