روابط زناشویی

تعریف عمل روابط زناشویی چیست؟(معنی رابطه زناشویی)

زندگی زناشویی چیست و چه چیزهایی نیست؟

منظور از رابطه زناشویی چیست؟ درباره ارتباط زناشویی همیشه صحبت زیاد است، چون اغلب نمی دانند معنی زناشویی چیست و کجا کاربرد دارد؟ این سوال که منظور از روابط زناشویی چیست یا اینکه زندگی زناشویی یعنی چه در بخش مشاوره آنلاین روانشناسی روابط عاطفی در ویکی روان زیاد پرسیده می شود. بیشتر مردم تعریف رابطه زناشویی را با برقراری رابطه جنسی اشتباه می گیرند! این دو مقوله به کل با هم متفاوت هستند، چرا که عمل جنسی تنها بخشی در زندگی زناشویی زوجین است نه تمام آن. تعریف زندگی مشترک به معنای تعامل سازنده و رو به رشد بین خانم و آقا است که در ادامه این مطلب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان بیشتر به مفهوم زندگی مشترک می پردازیم.

منظور از رابطه زناشویی چیست و مفهوم زندگی مشترک چیست؟

با مطالب زناشویی در بخش مقاله های روانشناسی در سایت ویکی روان همراه باشید.

زناشویی چیست
زناشویی چیست

شاید این سوال هم در ذهن شما باشد که منظور از روابط زناشویی چیست و رابطه زناشویی مناسب و حساب شده چه تاثیری بر زندگی فردی و اجتماعی افراد دارد؟

از نظر روانشناسی پاسخ به سوال رابطه زناشویی چیست خیلی دشوار نیست:

روابط زناشویی به مجموعه اتفاقاتی که میان زوجین در طی زندگی مشترک می افتد گفته می شود، از کوچک ترین اتفاقات تا تصمیمات اساسی زندگی. به همین دلیل زندگی زناشویی با ارتباط جنسی متفاوت است!

مرد و زنی را تصور کنید بعد از پیوند ازدواج، زندگی مشترک را زیر سقف مشترک شروع می کنند. تمام اتفاقاتی که آنها با هم تجربه می کنند رابطه زناشویی نامیده می شود.

این اتفاقات می تواند شامل:

 • برقراری روابط جنسی
 • فرزند داری و تربیت فرزند
 • تلاش برای ایجاد صلح در خانه
 • تلاش برای بهبود روابط
 • افزایش رفاه و آسایش اعضای خانواده
 • استفاده از تکنیک های همسرداری برای زندگی با کیفیت تر
 • پیشرفت در انجام وظایف خانوادگی
 • پیشرفت معنوی
 • آگاهی از اصول زندگی مشترک
 • تلاش برای داشتن عشق در زندگی
 • حفظ امنیت خانواده
 • آینده بینی و تلاش برای ارتقای سطح فعلی اعضای خانواده
 • تلاش برای بهبود شخصیت همدیگر
 • بهبود شخصیت فردی خود
 • ایجاد احساسات مثبت در همسر
 • وفاداری به عهد ازدواج مهم ترین اصل که در تعریف زندگی مشترک آمده است
 • و بسیاری دیگر از موارد مشابه

باشد.

پس منظور از روابط زناشویی یا همان زندگی زناشویی صرفا رابطه جنسی نیست، بلکه به تعاملات زن و مرد در طی زندگی مشترک روابط زناشویی گفته می شود.

متاسفانه این موضوعی است که افراد بسیار زیادی در معنی زناشویی اشتباه می گیرند و در جلسات مشاوره ازدواج و زوج درمانی هم به آن پرداخته می شود.

رابطه زناشویی کارهای مشترکی است که زن و مرد در زندگی مشترک برای اهداف مشترک انجام می دهند. این بهترین پاسخ به سوال معنی رابطه زناشویی چیست می باشد.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
فرشته همدانی فرشته همدانی
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
مریم بنی عامریان مریم بنی عامریان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
مهرانگیز متقی مهرانگیز متقی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
سمیه بهاروند سمیه بهاروند
مشاور روانشناس
از 175,000 هزار تومان
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 125,000 هزار تومان
زهره قربانی زهره قربانی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
زهرا محبوبی زهرا محبوبی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
اسما مشمول اسما مشمول
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان

معنی کلمه زناشویی چیست؟

خب، اولین قدم برای اینکه بفهمیم عمل زناشویی چیست این است که به معنی کلمه زناشویی بپردازیم.

زناشویی به معنی:

 • ازدواج کردن
 • انجام عمل نکاح
 • شروع زندگی مشترک بر اساس قوانین و عرف
 • و وصلت کردن

است. با این تعریف باید بدانید زناشویی یعنی چه و چه چیزهایی نیست؟

معنی کلمه زناشویی برای آقایان و خانم ها یکی است، یعنی چیزی نیست که تنها برای مردها کاربرد داشته باشد بلکه خانم ها هم نقشی بسیار پر رنگ در ایجاد ارتباط زناشویی قوی در خانواده دارند.

همانطور که از معنی کلمه زناشویی پیداست، در فرهنگ ما ایرانیان ایجاد ارتباط زناشویی سرآغاز ساخت یک خانواده مستقل می باشد.

همانطور که در ادامه بیان می شود، معنی ارتباط زناشویی یا همان تعریف زندگی مشترک، به مجموعه تعاملات زن و مرد بعد از ازدواج گفته می شود و این ارتباطی به وظیفه مرد در ازدواج یا کارهایی که زن باید انجام دهد ندارد.

روابط زناشویی شامل چیست؟

اما برگردیم به پرسش همیشگی. زندگی زناشویی مثل چیست و چه چیزهایی را در برمی گیرید؟ هانطور که قبلا گفتیم، روابط زناشویی شامل تمام تعاملات زن و مرد در زندگی مشترک می باشد. این تعاملات می تواند شامل:

 • تصمیم برای سفر رفتن
 • نحوه وقت گذراندن با هم
 • تعیین محل زندگی
 • شیوه ارتباط با دیگران
 • بچه دار شدن
 • رابطه جنسی

و هزاران موضوع دیگر است که در طی زندگی مشترک پیش می آید و نیاز به مشورت و تصمیم گیری مشترک دارد.

در واقع در جواب روابط زناشویی شامل چیست باید بگوییم، تمام همفکری ها، تصمیمات و کارهایی که زن و مرد بعد از ازدواج انجام می دهند را ارتباط زناشویی می گویند.

باز هم تکرار می کنیم، تعریف رابطه زناشویی به معنی نزدیکی جنسی نیست

مشاوران ویکی روان در موضوع ازدواج و روابط زناشویی:

زندگی زناشویی به چه معناست؟ زندگی زناشویی یعنی چه؟

یک ازدواج موفق و پایدار و رضایت بخش می تواند منبع حمایت احساسی و عاطفی خوبی را فراهم کند و باعث بهبود و رفاه اقتصادی، سلامت ذهنی و سلامت روانی و دوری از نشانه های بیماری افسردگی شود.

برخی از فواید ازدواج کردن می توانند در بهبود سلامت رفتاری بین دیگر زوج ها، مراقبت و نظارت از سوی همسر و برگزیدن سالم ترین، شادترین و بهتری همسر، خود را نشان دهند.

با این که ذات دقیق فرآیند های این نتایج مثبت خیلی قابل درک نمی باشند، اما می توان گفت که ازدواج فواید بسیار زیادی دارد.

تجربه ازدواج در سن بالاتر در زنان و مردان با یکدیگر متفاوت می باشد

در واقع، بزرگ تر بودن مردان نسبت به زنان در زوج ها نشان می دهد که زنان بیشتر دوست دارند با مردی ازدواج کنند که از خودشان بزرگ تر باشد.

همچنین میزان ازدواج مجدد پس از طلاق یا بیوه شدن و همچنین طول عمر، در زنان و مردان متفاوت است.

با این که در سال ۱۳۷۶ گزارش شده است که حدودا ۷۷ درصد مردان بین سنین ۶۵ تا ۷۴ با همسران خود زندگی می کنند، مشخص شده است که:  تنها ۵۳ درصد از زنان در این سن، چنین شرایطی دارند.

علاوه بر تفاوت های جنسیتی در ازدواج، پژوهش ها نشان داده اند که تفاوت بسیار واضحی نیز در انواع روابط زناشویی (ارتباط زناشویی) وجود دارد.

برای مثال برخی تحقیقات گزارش کرده اند که:

مردان مسن تر، بیشتر تمایل دارند همسرشان را محرم خود بدانند و کس دیگری را نمی توانند محرم و همراز خود بنامند؛ در حالی که زنان این گونه نیستند.

برای شناخت دقیق از اینکه ارتباط زناشویی چیست باید به نگاه زن و مرد به این مقوله دقت زیادی شود. مردها نگاهی متفاوت از زن ها دارند که اصلا عجیب نیست!

بد نیست مطلب وظایف مردان در زندگی مشترک را در سایت ویکی روان مطالعه کنید.

تغییر نگاه به تعریف زندگی مشترک و مفهوم زندگی مشترک (معنی زناشویی چیست)

روابط زناشویی چیست

قبلا در ویکی روان به این مطلب پرداختیم که منظور از کیفیت و ارزش در روابط زناشویی چیست؟ اما حالا می دانید زندگی زناشویی به چه معناست و چه تعبیری از آن باید داشت. اما پیش از آن نگاهی به مقاله تعریف ازدواج چیست در ویکی روان بیندازید تا منظور روانشناسی از معنی ازدواج را متوجه شوید.

کیفیت زناشویی مهم ترین جنبه روابط زناشویی است و می تواند ارتباط و پایداری زندگی را تقویت کند

بر اساس گزارشات، معیارهای کیفیت زناشویی اغلب سطح شادی و رضایت از ازدواج هستند.

دانشمندان علوم اجتماعی، معمولا عقیده دارند که کیفیت زناشویی یک الگوی U مانند را دنبال می کند که در ابتدای زندگی کم و در نیمه آن زیاد می شود

این الگو که مفهوم زندگی مشترک را می رساند در حقیقت نتیجه کاهش سازگاری زوج ها در طول زندگی و یا با وجود تغییراتی در ارتباط با فرزندان و دیگر نقش های اجتماعی، در نظر گرفته میشد.

با این حال، شواهد نشان می دهند که این چنین الگویی هایی مقطعی هستند و در طول زندگی تغییر می کنند.

علیرغم این کمبود کیفیت زندگی زناشویی تا نیمه عمر و کاهش رضایت زناشویی در طول نیمه دوم دهه ۲ زندگی، اکثر مردم گزارش کرده اند که روابط شان حتی تا ادامه زندگی نیز بسیار بسیار شاد و رضایت بخش بوده است.

البته ممکن است بسیاری از زوج ها در اوایل زندگی خود به دلیل نارضایتی و ناخرسندی طلاق گرفته باشند. بررسی هایی که بر روی زندگی های زناشویی طولانی مدت به منظور پاسخ به سوال رابطه زناشویی چیست انجام شده اند نشان می دهند که:

تعهد به همسر و نهاد ازدواج باعث شده است که فرد همسر خود را بهترین دوست خود بداند و اهداف زندگی مشتری شان و حس همزیستی، این ازدواج را پایدار تر کرده است

با این که بررسی ها بیشتر بر روی محتوای تعاملات بین زوج های جوان انجام شده اند تا زوج های سن بالاتر، اما شواهدی نیز وجود دارند که نشان می دهند:

تعاملات زوج های سن بالاتر، کم تر عاطفی هستند، اما از زوج های میان سال احساسی ترند

پیشنهاد می کنیم برای شناخت بیشتر شخصیت خود و همسرتان حتما پرسش نامه شخصیت شناسی آنلاین دکتر حسین باهر، مشاور ارشد مجموعه روانشناسی ویکی روان را انجام دهید.

عوامل موثر بر تعریف روابط زناشویی در سال های بعد زندگی چیست؟

تعریف عمل روابط زناشویی چیست؟(معنی رابطه زناشویی)
معنی زناشویی چیست

حالا در بیان تعریف روابط زناشویی باید گفت عوامل متعددی در بهبود کیفیت روابط زناشویی در آینده اثر دارند.  مثلا مردان در سال های بعدی زندگی شان بیشتر از زنان می توانند به خرسندی از زندگی شان اعتراف کنند.

این واقعیت را نشان می دهد که ارزیابی کیفیت زناشویی می تواند بسته به نوع همسر، متفاوت باشد. همچنین برخی بررسی ها نشان می دهند که:

کیفیت زناشویی در افراد تحصیل کرده و مذهبی به مراتب بهتر است و مسلما در کسانی که همسرشان را آزار می دهند کم تر می باشد

همچنین بر روی زوج های بازنشسته نیز بررسی هایی در مورد نظر مردم درباره اینکه منظور از روابط زناشویی چیست صورت گرفته است.

پیشنهاد می کنیم مطلب تعریف عشق افلاطونی چیست را در سایت روانشناسی ویکی روان مطالعه کنید، شاید این نوع عشق ارتباطی با معنی کلمه زناشویی نداشته باشد اما ایده های جالبی به شما می دهد.

دید افراد در سنین مختلف در مورد تعریف زندگی زناشویی چیست؟

خب این سوال هم مطرح است که دید افراد نسبت به رابطه زناشویی چیست و برای آنها زندگی زناشویی به چه معناست

گرایشات آمارگیری مانند افزایش تعداد زنان شاغل و طول عمر طولانی تر نشان می دهند که بازنشستگی برای زوج ها یک اتفاق خاص است.

این بدین معنی ست که در رابطه زناشویی مناسب هم زنان و هم مردان سعی می کنند یکدیگر را با شرایط بازنشستگی هماهنگ کنند. بازنشستگی می تواند مشاجره ها و محدودیت های زوج ها را کاهش، زمانی که می توانند با یکدیگر بگذرانند را افزایش، و تقسیم کار های خانه را افزایش دهد.

علیرغم این تغییر اساسی که در زندگی زوج ها اتفاق می افتد، بررسی های زیاد در مورد تعریف زندگی مشترک در این سنین نشان می دهند که:

بازنشستگی نمی تواند تاثیری در بهبود رضایت و شادی زوج ها در واپسین سال های زندگی داشته باشد.

در واقع، بررسی ها می گویند که زوج های بازنشسته ای که از زندگی شان احساس رضایت و خرسندی دارند، پیش از بازنشستگی نیز چنین حسی را داشته اند.

در پایان، بهبود کیفیت زناشویی باعث تغییر در سلامت زوج ها می شود

بررسی های زیادی که بر روی مراقبت از روابط زناشویی انجام شده است، بر روی افرادی تمرکز دارند که از همسران خود که مبتلا به زوال عقلی هستند، مراقبت می کنند.

پیشنهاد ویژه ویکی روان به شما : لیست جملاتی که زنان را دیوانه می کند چیست

آشنایی با مفهوم زندگی مشترک و رابطه زناشویی مناسب

مفهوم زندگی مشترک

اما تحقیق درباره اینکه تعریف روابط زناشویی چیست بر روی دیگر مشکلات ذهنی و فیزیکی نیز تمرکز داشته است.

روی هم رفته، این بررسی ها نشان می دهند که زوج هایی که زندگی زناشویی شان طولانی تر بوده است، می توانند بیشتر از زندگی شان احساس رضایت و خرسندی داشته باشند

با این حال برای درک بهتر چگونگی تاثیر نژاد، قوم و جامعه و وضعیت اقتصادی بر روی کیفیت زناشویی، باید بررسی های بیشتری در مورد زندگی زناشویی انجام شود.

همچنین نمونه ها و تجزیه تحلیل های طولانی مدت بیشتری باید انجام شود تا ارزیابی شود که چگونه روابط زناشویی در طول زندگی و یا با وجود اتفاقاتی مانند:

 1. بازنشستگی
 2. و یا بیماری و عدم سلامتی زوجین

تغییر پیدا می کند.

ارتباط زناشویی و روابط زناشویی در اسلام 

سبک زندگی اسلامی ایرانی

خب در این مطلب سایت ویکی روان عمدتا به این موضوع پرداختیم که رابطه زناشویی چیست و افراد چه دیدگاه نسبت به آن دارند؟ اما روابط زناشویی در اسلام چیست؟

روابط زناشویی در اسلام تعریف جدایی نسبت به تعریف روابط زناشویی در حالاتی که در بالا گفتیم ندارد.

معنای روابط زناشویی در اسلام به تشکیل خانواده یک زن و مرد مسلمان به منظور تامین نیازهای روحی، جسمی و جنسی گفته می شود

تعریف روابط زناشویی در اسلام در نهایت به رشد و نمو دو طرف منجر می شود و آنها تمام زمینه های رشد یکدیگر را فراهم می کنند. این همان چیزی است که در فرهنگ عموم مردم ایران دیده می شود. یعنی زن و مرد دست در دست هم برای ایجاد محیطی عالی در خانه تلاش می کنند.

اصول دین در مورد روابط زناشویی در اسلام بر پایه احترام و شاخص کردن ارزش های والای زن و مرد بنا شده است و آنها باید جایگاه حقیق زن و مرد را در زندگی مشترک بدانند.

اسلام به دوستی و مودت بین زن و مرد در زندگی مشترک تاکید دارد و بنای یک خانواده موفق را احترام و عشق میان زن و مرد می داند.

پیشنهاد می کنیم مطلب وظایف زن در رابطه زناشویی و حتما در سایت روانشناسی ویکی روان مطالعه کنید.

رابطه زناشویی چه چیزی نیست؟

شاید نتیجه گیری در مورد تعریف روابط زناشویی با بیان اینکه ارتباط زناشویی چه چیزی نیست آسان تر باشد.

به طور خلاصه در بیان معنی زندگی زناشویی باید گفت که صرفا موارد زیر نیست:

 • فقط رابطه جنسی و سکس نیست
 • فقط به معنی عشق بازی نیست

در واقع تمام توجه ما در جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان این است که بدانید منظور از رابطه زناشویی در ویکی روان مجموعه تعاملات زن و مردی است که با هم ازدواج کرده اند و برای زندگی مشترک انجام می دهند. در واقع اصل مهم زناشویی ایجاد ارتباط سازنده با همسر به منظور تجربه ازدواجی بهتر است.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
مهدیه پاکدامن مهدیه پاکدامن
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
کیومرث مروت کیومرث مروت
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مریم جاویدی مریم جاویدی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
سید محمد ستارزاده سید محمد ستارزاده
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
پریسا سبزواری پریسا سبزواری
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
نسرین دشتبانیان نسرین دشتبانیان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
معصومه چوبین معصومه چوبین
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان

نتیجه گیری در مورد تعریف زندگی مشترک و اینکه معنی زناشویی چیست؟

مشاوره-تصویری-ازدواج-در-سایت

خب در بالا مفصل در این باره صحبت کردیم که ارتباط زناشویی یعنی چه و مفهوم زندگی مشترک چیست؟

نظرات درباره اینکه زندگی زناشویی به چه معناست بسیار زیاد است.

اما یادتان باشد مفهوم زندگی مشترک به شناخت رابطه سازنده و با وجود انواع گوناگون عشق میان زن و مرد بعد از تصمیم گیری برای یک زندگی مشترک شروع می شود که به آن روابط زناشویی می گوییم

تعریف زندگی مشترک و مفهوم روابط زناشویی همه آن چیزی است که زوجین در زندگی انجام می دهند تا از هر نظر سادتر، سالم تر و عاشق تر باشند و این مهم حاصل نمی شود مگر با تلاش هر دوی آنها.

به اشتباه بیشتر مردم در پاسخ به این سوال که رابطه زناشویی چیست می گویند رابطه زناشویی یعنی رابطه جنسی برقرار کردن.

در صورتی که گفتیم رابطه زناشویی یعنی تلاش زن و مرد برای ساختن زندگی رو به پیشرفت از همه جهت.

زندگی زناشویی یعنی کارهای مشترکی که برای بهبود روابط و تبدیل شدن به فردی بهتر، انجام می دهیم.

در بخش نظرات دیدگاهتان در مورد پرسش رابطه زناشویی چیست را با دیگران به اشتراک بزارید

دوست عزیز،

اگر به هر دلیلی از شرایط موجود در زندگی مشترکتان راضی نیست و نیاز به تغییر را احساس می کنید می توانید برای بهبود شرایط زندگی زناشویی خود از خدمات مشاوره آنلاین روانشناسی در سایت ویکی روان استفاده کنید.

برای این منظور به بخش مشاوره روانشناسی بروید و مشاور مورد نظر خود را انتخاب و وقت جلسه ای را رزرو و تهیه کنید.

مشاوره ازدواج آنلاین در ویکی روان

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

‫22 دیدگاه ها

 1. لذت بردم از این مقاله
  اما همانطور که گفتین بیشتر مردم عبارت روابط زناشویی و با رابطه جنسی اشتباه میگیرن
  شاید بهتر باشه به جاش از عبارت زندگی مشترک یا زندگی زناشویی استفاده کنی ویکی روان تا فرهنگ سازی بشه

  9
  1
  1. دقیقا درست می فرمائید من خودم اصلا می خواستم درباره روابط جنسی اطلاعات کسب کنم که با این مقاله تعریف روابط زناشویی در ویکی روان برخورد کردم و برام خیلی جالب بود. از این دست عبارات که اشتباه گرفته میشن کم نداریم در زبان فارسی البته در اصل درست هستند منتها مردم اشتباه تعبیر می کنند
   به هر حال ممنون ویکی روان مطلب جالبی بودوموفق باشی

 2. رابطه زناشویی یا زندگی زناشویی رابطه جنسی نیست. این مهمترین مفهوم این مقاله بود
  باریکلا ویکی روان که موضوعات ریشه ای و هدف میگیری و میزنی تو خال
  مردم توی این موضوعات ریشه دارن همش که پوزیشن های سکس نباید تو سایتا باشه

  4
  1
  1. آقا چرا مردم و میپیچونی؟؟ رابطه زناشویی یعنی زندگی مشترک زن و مرد (دو جنس مخالف) رابطه جنسی یعنی برقراری نزدیکی (سکس) به همین راحتی بدون درد و خونریزی میشه توضیح داد خلاص

   8
   1
   1. بله دقیقا همینه تعریف رابطه زناشویی میشه زندگی مشترک که شامل موارد زیر هست: داشتن هدف مشترک، زندگی کردن در مکانی مشترک، تلاش برای بهبود و پیشرفت زندگی، داشتن رابطه جنسی و خیلی چیزهای دیگه خلاصه یعنی این دو نفر در یک کشتی هستند و فقط برای پیشرفت و پیشبرد اهداف مشترک تلاش می کنند

 3. حالا به هر دلیلی که هست الان جوان های ایرانی از ازدواج و شکیل زندگی وحشت دارند. اما امیدوارم پشیمان نشوند چون زندگی مشترک یکی از بهترین اتفاقات زندگی برای هر شخص است. زندگی رنگ و بویی تازه می گیرد و هدف ها پر رنگ تر میشن.
  امیدوارم شرایط ما آنقدری خوب بشه که کسی با حسرت ازدواج مجرد نماند.
  روابط زناشویی داشتن در سن افرادی مثل من خود را بهتر نشان می دهد. قدر خودتان را بدانید و میشه شاد باشید عزیزان

  4
  1
  1. همانطور که فرمودین جوان های ما ازدواج را دوست دارند و حتما تلاش زیادی هم برای تشکیل خانواده انجام می دن. ممنون از پیغام محبت آمیزتان جناب وفایی عزیز

  2. بله به گفتن آسونه قربان اما سخته. بله جوانان دوست دارند ازدوج کنند، بچه ار بشن و خانواده داشته باشند اما ترس داره خیلی زیاد هم ترس داره زندگی مشترک تشکیل دادن الان شده یک قمار بسیار بزرگ برای امسال من و هم سن و سالای من.

  3. بیشتر جوون های ما از ناچاری مجرد موندن نه از روی انتخاب
   اما مجبورن بگن نه بابا ازدواج و روابط زناشویی چیه دیگه کی حوصله داره؟؟؟
   جوون های نازنین ما روشون نمی شه بگن شرایط سخته، مدیریت زندگی سخته

 4. اصل اول در زندگی مشترک گذشت هست. گذشت و درست عمل کردن چیزی هست که می تواند هر زندگی را نجات دهد و تجربیه خوبی برای زن و شوهر درست کنه اما کیه که بتونه گذشت کنه وقتی که می دونه حق با اونه.
  زندگی زناشویی خیلی فوت و فن داره اما ما هیچ وقت تحت آموزش های صحیح قرار نگرفتیم و هر چی بلدیم از پدر و مادرمون هست که اونم معلوم نیست درست باشه یا غلط

  1
  2
 5. نوع ازدواج ها فرق کرده الان دو نفر یه خونه میگیرم و با هم هستن و هر وقت هم خواستن جدا میشن این خیلی خوبه به همین خاطر تعریف روابط زناشویی و زندگی مشترک تغییر کرده
  این برای ایران هم نیست تو همه دنیا دید مردم تغییر کرده کلا

  1. همه چیز همینه نه فقط این سبک ازدواج
   همه چیز نصفه وارد فرهنگ ما میشه البته خودمون اینطوری می خوایم نه اینکه چیز دیگه ای باشه
   ما می خوایم از همه چیز سو استفاده کنیم
   مثلا تو این ازدواج که شما گفتیم معمولا افراد به فکر سو استفاده هستند چه دختر چه پسر
   اما به زودج عاقل که اینطوری با هم رابطه دارند دنبال بک ارتباط سراسر سود اما بدون وابستگی کاغذ بازی و اینطور چیزها هستند

 6. بهش میگن ازدواج سفید یا ازدواج مدرن بالاخره اونم یک نوع روابط زناشویی هست و از نظر من مشکلی نداره چون مردم خودشون انتخاب میکند چطور زندگی کنن نه کس دیگه ای

 7. پدر بزرگ مادر بزرگ من برای ۶۰ سال با هم زندگی کردن و بعد از دست دادن پدر بزرگم، مادر بزرگ به یک سال هم نکشید که عمرشون و از دست دادن.
  عشق یعنی این، رابطه زناشویی یعنی این. یک عمر زندگی با عشق و آرامش و دلبستگی بسیار زیاد و در نهایت هم طاقت دوری هم و نداشتن

  1. خدا رحمتشون کنه
   یادتون باشه دوستان عشق ر خونتون و نمیزنه
   عشق باید ایجاد بشه نه اینکه شانسی بیاد دم در خونه ما
   تو زندگی مشترک باید برای رسیدن به عشق تلاش کرد تا بهترین لحظات و ر کنار هم داشته باشید
   این اشتباهه که باید طرف مقابل قدم اول و بزاره تا ما هم قدم های بعد و بزاریم

 8. خدا رحمتشون کنه ما هم إز أین عزیزات دور خانواده داشتیم که متاسفانه إز دست دادیم

 9. یدتان ویکی روان در مورد روابط زناشویی در اسلام خیلی برام جالب بود. در کل دین اسلام خیلی مورد انتقاد قرار می گیه به خصوص توسط مسلمان ها اما در کل اسلام هدفی به غیر از ساطندگی و بالندگی افراد ندارد
  روابط زناشویی در دین اسلام یعنی ایجاد زیر ساخت محکم و قوی برای رشد و بالندگی تمام افراد آن خانواده که بتوانند به انسانی کامل تر تبدیل بشوند

 10. ازدواج سفید کلا یک معقوله دیگه هست که البته معنی رابطه زناشویی هم در اون صدق می کنه
  یعنی بعد ازدواج سفید دختر و پسر وارد رابطه زناشویی میشن اما چون معنی ازدواج سفید هم مشخص نیست و کاملا توافقی هست احتمال داره افراد روابط زناشویی و زندگی مشترک متفاوتی از هم داشته باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا