ازدواج

با چه کسانی نباید ازدواج کرد؟ (افراد نامناسب ازدواج)

ازدواج با فرد نامناسب می تواند زندگی فردی و اجتماعی شما را نابود کند چون ازدواج یکی از بزرگترین تصمیمات زندگی هر فرد است که اگر با دقت انجام نشود مشکل زا می شود. تعدادی از مراجعین سایت ویکی روان می پرسند با چه کسانی نباید ازدواج کرد یا ازدواج با چه افرادی اشتباه است؟ به همین خاطر یکی از بحث های همیشگی در بخش مشاوره روانشناسی قبل ازدواج به موضوع شناخت افراد نامناسب برای ازدواج مربوط می شود. اگر شما هم قصد آشنایی با ویژگی های افراد نامناسب ازدواج را دارید تا انتها همراه ما باشید.

با چه کسانی نباید ازدواج کرد؟

با بخش مقالات علمی سایت ویکی روان همراه باشید.

اینکه با با چه کسانی نباید ازدواج کرد به عوامل زیادی بستگی دارد، شاید ببینید خانم یا آقایی همسرش ویژگی هایی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم را دارد و سال هاست زندگی مشترک خوبی در کنار هم دارند، اما این تمام داستان نیست!

ویژگی های فردی متفاوت هستند و هر کس خواسته های مشخصی از زندگی دارد. از طرفی نباید ظاهر زندگی مردم را معیاری برای انتخاب خود قرار دهید!

در ادامه به مهم ترین ویژگی های افراد نامناسب برای ازدواج می پردازیم که حتما قبل ازدواج باید به آنها دقت کنید:

۱- معتاد بودن اولین خصوصیت افراد نامناسب ازدواج است

افراد نامناسب برای ازدواج

اعتیاد در مورد هر فعالیت مضر در مورد غذا، سکس، مواد مخدر، الکل، پورنو، قمار یا بازی‌ های ویدیویی است که زندگی و رفاه ما را بر هم می زند. اعتیاد آهسته زندگی فرد درگیر را تحت تأثیر قرار داده و جایی برای کسی یا چیز دیگری باقی نمی گذارد.

اعتیاد واقعی چیزی نیست که به راحتی تصمیم بگیرید از آن دور شوید، زیرا ریشه های آن همیشه عمیق است.

قبلا در ویکی روان درباره انواع اعتیاد صحبت کردیم که برای آشنایی بیشتر می توانید مطالعه کنید.

۲- افراد فریب دهنده برای ازدواج مناسب نیستند

به عنوان مثال خانمی با فردی آشنا می‌ شود که درباره موارد کوچک مدام دروغ می گوید مانند، ساعات کاری خود و مقدار پولی که در جیب دارد را بی دلیل مخفی می کند یا دروغ می گوید!

حتی ممکن است در مورد محل زندگی یا دوستانی که با آنها معاشرت می کند نیز دروغ بگوید. زندگی با این افراد بسیار سخت است چون همیشه چیزی برای شگفت زده کردن شما دارند، پس اگر می پرسید ازدواج با چه افرادی اشتباه است، حتما افراد پنهان کار را در لیست داشته باشید.

۳- افراد سو استفاده کننده

سواستفاده کردن اشکال و فرم های مختلفی دارد. ممکن است به صورت سو استفاده عاطفی و روانی، اجبار برای سو استفاده جنسی یا سو استفاده معنوی و تحریف کلام خدا وجود داشته باشد. در اینگونه رابطه ها یک شخص از قدرت یا موقعیت خود برای کنترل و صدمه فرد دیگر استفاده می کند.

این افراد همیشه خواسته های خودشان را به شما ترجیح می دهند و تا زمانی که برایشان سودی داشته باشید با شما ادامه می دهند، در غیر اینصورت یا تغییر رفتار داده یا ترکتان می کنند!

۴- افرادی که در دسترس نیستند!  🙂

یکی از بزرگ‌ ترین الگوهایی که در روابط ناسالم و یا سمی وجود دارد این ویژگی خاص است، زیرا به اندازه بقیه واضح نیست و تشخیص آن دشوار است.

فردی که از نظری عاطفی در دسترس نیست کسی است که در رابطه مشارکتی نداشته، در ارتباط نیست یا درگیر رابطه نمی شود

معمولا این فرد توسط چیزهای دیگر منحرف می شود، چیزی (یا کسی) توجه او را از رابطه دور می کند. این افراد برای ازدواج مناسب نیستند چون نمی توانید روی آنها حساب باز کنید و همیشه بهانه ای برای نبودن دارند!

۵- با چه کسانی ازدواج نکنیم : با خود شیفته ها 

زن مناسب ازدواج

در سالم‌ ترین ازدواج، دو نفر به یکدیگر عشق می‌ ورزند و به یکدیگر خدمت می‌ کنند.

اما خودشیفته شخصی است که چنان غرق خود است که توانایی تمرکز روی شخص دیگری را ندارد

تصور ذهنی اینگونه افراد اینست که “همه چیز در مورد من است و من باید در اولویت باشم“. آنها به جای اینکه شریک زندگی خود را در نظر بگیرند، فقط بر اساس آنچه برای آنها بهتر است انتخاب، تصمیم گیری و برنامه ریزی می کنند.

با شناخت ویژگی های افراد خودشیفته الان به احتمال زیاد می دانید با چه افرادی نباید ازدواج کرد و چرا استفاده از خدمات مشاوره پیش از ازدواج برای شناخت دقیق تر افراد نامناسب برای ازدواج استفاده کرد؟

۶- آدم بی منطق به هیچ وجه برای ازدواج مناسب نیستند

شما دو نفر چیزهای مشترک زیادی دارید که غیر قابل‌ انکار است، اما او غیر ممکن است که برنامه خود را به خاطر شما تغییر دهد و واقعا متعهد نیست، در ضمن نمی توانید از منطق و استدلال برای قانع کردن او استفاده کنید چون تاثیری نخواهد داشت.

خلاصه مرغ این دوستان یک پا داره و همیشه حرف خودشان را به کرسی می نشانند!

۷- ازدواج با فرد عجول مناسب نیست

این افراد در همه چیز عجله دارند حتی در آشنایی و صمیمی شدن با شما! مثلا، در جلسه سوم دیدارتان او کلید آپارتمانش را به شما داده ریزترین اطلاعات شخصی خانوادگی اش را به شما گفته است حتی اصرار دارد کارت بانکی او را داشته باشید 🙂

در این صورت حسی به شما می گوید که باید عقب بکشید و واقعا هم اینطور هست! افراد عجول بدون شک در دسته افراد نامناسب ازدواج قرار دارند.

۸- افراد منتقد

این دسته افراد همیشه چیزی برای نقد کردن و به قول خودمان “کش دادن موضوع” دارند!

همیشه نظر شما درباره آنچه واقعاً اتفاق افتاده، مانند پرونده قتل سریاله مورد نقد قرار می گیرد و از شما جواب قانع کننده می خواهند. در بهترین حالت هم قضاوت او بی وقفه ادامه دارد و در طولانی مدت هیچکس دوست ندارد با یک فرد منتقد رابطه داشته باشد.

۹- اشخاص وابسته برای ازدواج مناسب نیستند

از برنامه های آخر هفته گرفته تا زندگی با هم، هر چیزی که پیشنهاد دهید خوب است و حرفی روی حرفتان زده نمی شود. در هیچ زمانی شما را تنها نمی گذارد، در ازدواج های موفق افراد همسری می خواهند که مایل به مصالحه باشد، نه کسی که در حاشیه نشسته و به شما اجازه می دهد در هر تصمیمی پیش قدم شوید.

شاد فکر کنید خیلی هم بد نیست همسرتان روی حرف شما حرف نزند (به خصوص آقایان اینطور فکر می کنند) اما بعد مدتی زندگیتان به یک زندگی کسالت بار و یک طرفه تبدیل می شود که هیچ جای پیشرفتی در آن نیست.

۱۰- مرتب شغلش را تغییر می دهد

انتخاب دختر مناسب ازدواج

شخصی که می خواهد شغلش را تغییر دهد یا دنبال تغییر شغلش برای پیشرفت کردن است را از دست ندهید، اما اگر می بینید دائماً بیکار است، هر چند ماه یک بار اخراج می شود یا شغل خود را تغییر می دهد، ممکن است نشان دهنده مشکل بزرگتری باشد که از آن بی خبر هستید.

۱۱- بیش از حد واکنش نشان می دهد

مشاجرات و اختلاف نظرها قطعاً در هر رابطه سالمی اتفاق می افتد (اگر به رابطه اهمیت ندهید، گاهی اوقات با شریک زندگی خود دعوا نمی کنید). شما نیاز به کسی دارید که این درگیری ها را خاتمه دهد نه کسی که با کوچکترین اشاره ای با او به اختلاف نظر برسد.

در واقع یکی از افراد نامناسب ازدواج، افراد تهاجمی و واکنش گرا هستند که برای هر چیزی داستان درست می کنند!

۱۲- بیش از حد مستقل

ضروری است که هر دو نفر زندگی خارج از رابطه نیز داشته باشید، اما اگر با کسی هستید که حالش به تنهایی خیلی خوب است، نشان می دهد که در زندگی به شما نیازی ندارد، این را نشانه خروج خود از رابطه در نظر بگیرید.

حقیقت این است که کمی وابستگی در یک رابطه چیز بدی نیست

همه انسانها خواهان ارتباط و رابطه هستند، این یک نیاز ذاتی برای افراد است. فرد بیش از حد مستقل ممکن است بگوید که خواهان ایجاد یک رابطه است اما زندگی آنها را برای دو نفر جایی ندارد.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 62,000 هزار تومان
مشاهده
پروانه صفایی مقدم پروانه صفایی مقدم
دكتراى روانشناسى
از 140,000 هزار تومان
مشاهده
فاطمه ابراهیم فاطمه ابراهیم
مشاور روانشناس
از 45,000 هزار تومان
مشاهده
فریناز خانی فریناز خانی
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
مشاهده
مارال حقیقی کرمانشاهی مارال حقیقی کرمانشاهی
دکتری روانشناسی
از 120,000 هزار تومان
مشاهده
میترا حبیبی میترا حبیبی
مشاور روانشناس
از 115,000 هزار تومان
مشاهده
سمیه بهاروند سمیه بهاروند
مشاور روانشناس
از 115,000 هزار تومان
مشاهده
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده

ازدواج با چه افرادی حرام است؟

شاید فکر کنید این موضوع خیلی به مسائل مذهبی و دینی مربوط نمی شود اما اینطور نیست.

اسلام و دیگر ادیان هم توصیه های جدی برای ازدواج کردن و انتخاب فرد مناسب ازدواج دارند به همین دلیل اینکه ازدواج با چه افرادی حرام است یکی از موضوعات داغ دینی برای افراد واجد شرایط تشکیل خانواده است.

علاوه بر مسائل بیان شده در بالا، این افراد نباید از محارم بوده و حتما باید دو طرف مسلمان باشند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
جواد صادق الحسینی جواد صادق الحسینی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
آناهیتا افخمی آناهیتا افخمی
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
پوریا رضائی پوریا رضائی
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
محمد حسین خانی محمد حسین خانی
دکتری روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
اسما مشمول اسما مشمول
دکتری روانشناسی
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
لیلا اسماعیل زاده لیلا اسماعیل زاده
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
نسرين دشتبانيان نسرين دشتبانيان
مشاور روانشناس
از 40,000 هزار تومان
مشاهده
بهاره بوربور بهاره بوربور
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

حالا که متوجه شدید با چه کسانی ازدواج نکنیم، خوب حواستان را جمع کنید چون ازدواج با فرد نامناسب عواقب خوبی به همراه ندارد، بارها موارد بالا را بخوانید و اگر نشانه ای از آنها در طرف مقابلتان مشاهده کردید با احتیاط قدم بردارید.

حتما پیش از قطعی کردن وصلتتان از یک مشاور روانشناس قبل ازواج، برای تحلیل شرایط شما و فرد مورد نظر کمک بگیرید. مشاور روانشناس کمکتان می کند با دیدی بازتر به صورت تخصصی شرایط را بررسی و تصمیم نهایی را اتخاذ کنید.

شما دوست عزیز می توانید هر زمان از خدمات مشاوره غیر حضوری و تصویری سایت ویکی روان برای شناخت بهتر فرد مورد نظر برای ازدواج کمک بگیرید:

صحبت با روانشناس قبل ازدواج

ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا