خانه / افسردگی / بررسی روشهای درمان افسردگی
روشهای درمان افسردگی

بررسی روشهای درمان افسردگی

افسردگی باعث بروز حس بی انگیزگی در انسان میشود. با استفاده از مشاوره روانشناسی، مصرف داروهای روانپزشکی و انجام کارهای ساده میتوانید با یکی از روشهای درمان افسردگی به مقابله با آن بپردازید.

در ادامه قصد بررسی روشهای درمان افسردگی و پیش گیری از آن را داریم. با ویکی روان همراه باشید.

با تغییر در شیوه رفتار، افزایش فعالیت های بدنی، سبک زندگی و نوع دیدتون میتوانید با استفاده از روشهای درمان افسردگی به سلامتی کامل برسید. دقت داشته باشید ممارست و انجام دقیق مراحل زیر میتواند به کاهش حس منفی موجود در شما کمک شایان کند. تنها لازم است با دیدی باز و انجام تمامی مراحل به درمان افسردگی بپردازید.

یکی از روشهای درمان افسردگی با ایجاد رویه در زندگی

اگر افسرده هستید و حس خوبی ندارید باید یک رویه درست و حساب شده در زندگی روزمره ایجاد کنید. رویه به معنی انجام با برنامه کارها میباشد. با استفاده از برنامه ریزی روزمره نه تنها میدانید باید چه کاری انجام دهید بلکه برای انجام آنها انگیزه هم خواهید داشت. کارهایی که از انجامشان لذت میبرید را به عنوان بخش های اصلی رویه روزمره خود در نظر بگیرید.

هدف تعیین کنید

وقتی احساس افسردگی میکنید به نظر میرسد هیچ کاری را نمیتوانید تمام کنید و حس بدی نسبت به خودتان داشته باشید. پس یکی از روشهای درمان افسردگی تعیین هدف است.

اهدافی که بر اساس زندگی روزمره و اهداف بلند مدت شما تعریف شده باشند میتوانند انرژی بسیاری را بهتون تزریق کنند. بعد از مدتی سعی کنید برای درمان افسردگی اهداف دیگری هم به لیستتون اضافه کنید.

ورزش یکی از روشهای درمان افسردگی

انجام حرکات بدنی باعث ترشح هورمون آندروفین در بدن میشود، برنامه بلند مدت ورزشی کمک بسیاری به ترشح آندروفین و درمان افسردگی میکند. کار اصلی هورمون آندروفین ایجاد شادی و افزایش  روحیه میباشد که یکی از روشهای درمان افسردگی است.

روشهای درمان افسردگی

انجام روزمره ورزش حس مثبت اندیشی در مغز انسان به وجود می آورد و یکی از روشهای درمان افسردگی میباشد. اما برای درمان افسردگی چقدر باید ورزش کنیم؟ نیاز نیست مثل دونده ماراتون بدوید و عرق کنید. تنها برنامه روزانه راه رفتن تند برای درمان افسردگی بسیار مفید میباشد.

تغذیه سالم

هیچ رژیم درمانی خاصی برای افسردگی وجود ندارد. تنها کافیست مراقب تغذیه خود باشید، معمولا افسردگی باعث افزایش اشتهای افراد میشود، البته منظور از افزایش اشتها میل به خوردن فست فودها و تنقلات ناسالم میباشد. غذاهایی که همه ما از مفید نبودن آنها آگاه هستیم. تحقیقات نشان میدهد موارد غذایی حاوی امگا ۳ (مثل ماهی تن و سالمون)  و اسید فولیک (اسفناج و آوکادو) از روشهای درمان افسردگی میباشند.

خواب کافی

یکی از علائم افسردگی خواب کم و سطحی است، افراد افسرده بسته به سطح افسردگی نمیتوانند خواب عمیق داشته باشند و از این موضوع رنج میبرند. اما چکار میتوان کرد؟ با تغییر در سبک زندگی خود شروع کنید. در بازه زمانی مشخص شب به تخت بروید و صبح ها زمان دقیقی از خواب بلند شوید. در طی روز چرت نزنید، عوامل حواس پرت کن از قبیل رایانه، تلویزیون و مهمتر از همه گوشی تلفن را از اتاق خواب دور کنید. میتوان با انجام موارد بالا به افزایش کیفیت خواب و درمان افسردگی کمک کرد.

مسئولیت پذیر باشید

یکی دیگر از علائم افسردگی عدم قبول مسئولیت در خانه و محیط کار میباشد، البته این مسئولیت پذیر نبودن به تمامی مراحل زندگی کشیده میشود. شرکت در تعاملات اجتماعی و خانوادگی و قبول مسئولیت از روشهای درمان افسردگی میباشند. حس تاثیر گذاری یکی از توصیه های علم روانشناسی برای غلبه بر افسردگی میباشد.

روشهای درمان افسردگی مفید

نیازی نیست به کارهای اجباری که برای شما مسئولیت سنگین به بار می آورند مشغول باشید، حتی فعالیت های داوطلبانه و خیرخواهانه از قبیل شرکت در مراکز خیریه، کمک به معلولین ذهنی، مراکز تربیتی کودکان و نوجوانان، مراکز محافظت از محیط زیست و حیوانات میتوانند حس مفید بودن را بیشتر در شما زنده کنند.

مبارزه با افکار منفی

در یکی دیگر از روشهای درمان افسردگی باید شیوه تفکر  نوع نگاه به مسائل گوناگون را تغییر دهیم. به قول معروف نیمه پر لیوان را ببنید. این کار یک شبه اتفاق نمی افتند اما میتوان با تمرکز به پایان مثبت اتفاقات با افکار منفی که دشمن اصلی روح و روان است مبارزه کرد.

دفعه بعد که احساس افسردگی داشتید از افکار منطقی و سازنده برای مقابله با افسردگی استفاده کنید. شاید فکر کنید هیچ کس شما را دوست ندارد، اما برای این ادعا شواهد منطقی هم دارید؟؟ شاید فکر کنید بی خاصیت ترین فرد زمین هستید، اما واقعا درسته؟؟ همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین روشهای درمان افسردگی از طریق مبارزه با افکار منفی نیاز به تمرین بسیار دارد ولی پیش از آنکه این افکار کنترل شما را به دست بگیرند دست به کار شوید.

مصرف مکمل های غذایی با مشورت دکتر

قبلا هم گفتیم بعضی از مواد غذایی حاوی امگا سه و اسید فولیک میباشند که از معمول ترین روشهای درمان افسردگی هستند. اما شرایط افسردگی متفاوت درمان های متفاوتی هم نیاز دارد و نمیتوان سرخود به مصرف مکمل های غذایی مبادرت ورزید. حتما پیش از مصرف هر مکملی با دکتر متخصص مشورت کنید.

کارهای جدید انجام دهید

وقتی دچار افسردگی هستیم در یک برزخ از شک و تردید نسبت به هر چیزی قرار داریم. برای استفاده بهینه از روشهای درمان افسردگی باید دست به انجام کارهای جدید بزنیم. به موزه بروید، به پارک بروید و کتاب هایی که قبلا خوانده اید را دوباره مطالعه کنید، کلاس زبان بروید و چیزهای جدید یاد بگیرید. با انجام کارهای جدید و ایجاد تنوع فعل و انفعالات مثبت شیمیایی در مغزمان رخ میدهد.

روش های درمان افسردگی

تجربه کارهای جدید سطح ترشح دوپامین در مغز را که مسئول لذت و یادگیری میباشد را افزایش خواهد داد.

تفریح کنید

طبق یکی از مرسوم ترین روشهای درمان افسردگی حتما باید تفریح کنید. اگر هیچ میلی به تفریح نداشته باشیم چطور؟ هیچ راهی نیست باید تمام تلاش خود را بکنید و خودتون را در موقعیت اجباری قرار بدین تا مجبور باشید تفریحات جدید ا تجربه کنید.

کارهایی که قبلا از انجامش لذت میبردید را دوباره امتحان کنید. به سینما و تئاتر بروید، با دوستانتون قرار شام و یا پیاده روی بزارید. ایجاد تنوع خود یکی از روشهای درمان افسردگی میباشد.

با توجه به سبک زندگی امروز ما، افسردگی در کمین میباشد. اگر به خودتان اهمیت ندهید و برای روزمرتان برنامه نداشته باشید دیر یا زود دچار افسردگی میشوید.

همچنین میتوانید از وب سایت روانشناسی ویکی روان مشاوره روانشناسی رایگان بگیرید.

بررسی روشهای درمان افسردگی
امتیازدهی
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

کیفیت روابط زناشویی

با پسری که از من کوچک تر است ازدواج کنم یا نه؟

اختلاف سنی میان زوجین یکی از موضوعاتیست که همیشه مطرح است و باید به خوبی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *