علائم استرس نوزادان

۱۲ مورد از علائم استرس نوزادان که باید بدانید

علائم استرس نوزادان در رفتار آنها خود را نشان می دهد، اما به دلیل عدم ارتباط کلامی با پدر و مادر، تشخیص علائم استرس در نوزادان سخت است و والدین در جلسات مشاوره کودک در ویکی روان، به راهنمایی والدین می پردازند تا راحت تر استرس نوزادشان را تشخیص دهند. اگر شما هم نمی دانید چطور باید استرس نوزاد را تشخیص دهیم، تا انتها این مطلب را مطالعه نمائید.

علائم استرس نوزادان چیست؟

با بخش مقالات روانشناسی تربیتی در سایت ویکی روان همراه باشید.

به نظر شما از کجا باید متوجه استرس نوزاد شویم؟ آیا راه خاصی برای تشخیص استرس نوزادان وجود دارد؟ اصلا مهم ترین علائم استرس در نوزادان چیست؟

همانطور که در مقاله استرس نوزاد چیست گفتیم، اضطراب و نگرانی نوزاد در رفتارش بروز پیدا می کند، اما تشخیص همین شیوه رفتاری متفاوت برای عده ای از والدین دشوار و غیر قابل تشخیص است چون آنها با نشانه های استرس در بزرگسالان متفاوت است.

تشخیص زمانی که نوزاد دچار استرس و اضطراب می شود آسان نیست. گرچه نوزادان نمی توانند آنچه برایشان پیش می آید را به زبان بیاورند، اما تغییرات رفتار آنها، نشان دهنده بروز مشکلی است.

علم روانشناسی کودکان نشانه های زیادی را برای تشخیص این اختلال ذکر کرده است، اما شما از علائم و نشانه های زیر شما متوجه استرس در نوزادتان می شوید:

۱- زیاد گریه کردن

احتمالا اولین و رایج ترین واکنش نوزادی که دچار استرس شده، گریه کردن است.

نشانه ای برای مادر که گمان می کند نوزادش در شرایط عادی است و یا احتیاج به چیزی ندارد. نوزاد در هنگام استرس، بیش از حد معمول گریه می کند. اگر فرزند شما بدون کنترل گریه می کند، سعی کنید منشاء استرس ایجاد شده را پیدا کنید.

در این مواقع والدین فکر می کنند نوزادشان گشته است یانیاز به تعویض پوشک دارد، هر چند این موارد هم می توانند باعث بروز انواع استرس شوند اما دلیل اصلی آن باید ریشه یابی شود.

۲- تغییر در عادات خواب

اگر با تعریف استرس آشنا باشید میدانید که، استرس و نگرانی در عادات خواب کودک تداخل ایجاد می کند که بیدار ماندن بیش از حد معمول و گریه کردن از علامتهای آن است. اگر دلبندتان دیگر مثل قبل خواب آرام ندارد، باید دنبال عوامل استرس زا در محیط باشید.

۳- عدم تماس چشمی

نوزادان در هنگام استرس تماس چشمی برقرار نمی کنند.

اگر قبلا نگاه کودک شما طبیعی بود ولی اکنون به چشمان شما نگاه نمی کند، ممکن است استرس داشته باشد. در برخی موارد، برقرار نکردن تماس چشمی ممکن است نشان دهنده ابتلا به اختلالات اوتیسم یا اختلال بینایی باشد.

بهتر در مواجه با این شرایط با مشاور نوزاد و کودک مشورت کرده و شرایط را توضیح دهید.

۴- تغییر در عادات غذایی از نشانه های اضطراب در نوزادان است

استرس باعث تداخل در عادات غذایی نوزاد نیز می شود. در مواجه با استرس و اضطراب، در برخی کودکان پرخوری و در برخی دیگر کمبود اشتها مشاهده می شود.

همچنین استرس باعث ایجاد شکم درد در نوزادان و بروز علائم سو هاضمه شود

گاهی اوقات نوزادانی که دچار ترس و استرس هستند، غذا نمی خورند. وقتی نوزاد شما شیر نخورد، بیماری یا یبوست او نیز دور از انتظار نیست. در مراحل بعدی شیرخوارگی، به ویژه وقتیکه خوردن غذاهای جامد را شروع می کنند، گاهی ازخوردن غذاهای جدید خودداری کرده زیرا می خواهند هنوز از شیر مادر تغذیه کنند.

۵- گنگ و بی احساس بودن

نوزادان وقتی دچار استرس مزمن شوند، گاهی گنگ و ساکت به نظر می رسند و در چهره شان احساسی مشخص نیست.

به دلیل رابطه احساسی عمیق، در این مواقع والدین بهتر از هر کس دیگری می توانند وجود علائم استرس نوزادان را تشخیص دهند.

۶- غریبی کردن از نشانه های استرس در نوزاد است

مطالعه ای که توسط تیمی از روانشناسان آلمانی انجام شده نشان می دهد، وقتیکه نوزاد کلافه می شود و گریه می کند، به والدین خود علامت می دهد او را از آغوش غریبه ای که با او بازی می کند پس بگیرند.

بر مبنای این مطالعه در هنگام بروز استرس، نوزادان به سختی با شرایط جدید وفق پیدا می کنند. در کل بهتر است نوزادتان کمتر در آغوش افراد غریبه قرار بگیرد.

۷- خیلی می خندد

همیشه گریه کردن از علائم استرس در نوزادان نیست، در خیلی مواقع وقتی آنها با استرس و ترس شدید مواجه می شوند به شدت می خندند. مثلا وقتی آنها را زیاد قلقلک می دهید یا بالا می اندازید، استرس و ترس زیاد باعث خنده شدید شده و والدین به اشتباه فکر می کنند نوازدشان در حال لذت بردن است.

دیگر علائم استرس نوزادان عبارتند از:

شناخت این موارد هم کمک می کند تا حالت های نوزاد مضطرب خود را بهتر بشناسید:

 1. نوزاد شما به پشت خود قوس می دهد
 2. نوزاد شما به شدت دست و پا می زند
 3. نوزادتان اخم می کند و نق می زند
 4. نوزاد شما انگشتهای دست و پای خود را از هم باز می کند
 5. نوزادتان از خستگی به جایی خیره می شود

علامت های نشان دهنده احساس راحتی در فرزند شما 

علائم استرس نوزاد چیست؟

در مورد نشانه های استرس و اضطراب در نوزادان صحبت کردیم، اما از کجا بفهمیم فرزندمان در وضعیت خوبی است؟

 • نوزاد شما در حالت خمیدگی باشد. بدن، دست ها و پاهایش مانند وقتی که در رحم بوده اند، به صورت خمیده قرار می گیرد
 • نوزاد شما حالتی به بدن خود می دهند که انگار خود را جمع کرده است. فضاهای تنگ باعث احساس امنیت و اطمینان در نوزادان می شود
 • فرزند شما دست های خود را نزدیک صورت و دهان خود می گیرد
 • حتی ممکن است کودک شما یکی از انگشتان خود را بمکد که برایش بسیار آرامش بخش است
 • نوزادتان پاهایش را کنار هم قرار می دهد
 • کودک شما از پاهای خود مواظبت می کند

پیشنهاد ویکی روان 

اینکه به عنوان پدر و مادر سریع متوجع شوید چرا نوزادتان دچار استرس شده است بسیار مهم می باشد، نوزادان نمی توانند صحبت کنند، پس از علائم و نشانه های رفتاری نیازهای خود را بیان می کنند.

اگر به دفعات زیاد، نشانه های و علائم استرس نوزادان را به کرات مشاهده کردید، موضوع را با مشاور روانشناس نوزاد و کودک در جریان گذاشته تا مشکل به صورت ریشه ای و قطعی درمان شود. مشاور روانشناس با علت سنجی این مشکل در فرزندتان راهکارهایی ارائه می دهد تا بتوانید آن را به سرعت درمان کنید.

شما دوست گرامی می توانید در بخش مشاوره آنلاین کودک و نوجوان سایت ویکی روان، با مشاور دلخواهتان برای رفع نشانه های استرس در نوزاد خود جلسه مشاوره تصویری برگزار کنید. برای مشاهده لیست مشاورین روی دکمه زیر کلیک کنید:

لیست مشاورین روانشناس کودک در ویکی روان

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

برای درمان افسردگی فصلی چه باید کرد

۱۰ راه درمان افسردگی فصلی در روانشناسی

درمان افسردگی فصلی راه های زیادی دارد چون تنوع بیماری افسردگی فصلی زیادی است و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *