تفاوت روانشناس و روانکاو

روانشناس و روانکاو چه فرق هایی با هم دارند؟

شاید هر کسی نداند فرق روانشناس و روانکاو چیست اما هر کدام از آنها وایف خاصی به عهده دارند. در این مقاله سایت روان شناسی ویکی روان به این سال می پردازیم که روانشناس و روانکاو چه فرق هایی با هم دارند و از خدمات کدام یک باید استفاده کنیم؟

روانشناس و روانکاو چه فرق هایی با هم دارند؟

فرق-روانشناس-و-روانکاو

با سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

پیش از این، روان‌ درمانی یا مشاوره، برای اختلال روانی در نظر گرفته می ‌شد و کسانی که برای درمان مراجعه می ‌کردند، بیمار روانی محسوب می شدند.

بنابراین، برای جلوگیری از انگ ‌های مرتبط با مشاوره، افراد مشکلات خود را پنهان می کردند.

اما اکنون این مفهوم تکامل یافته است، در صورتی که مشکلی در آرامش روانی آنها ایجاد شود، مشاوره درمانی را انتخاب می ‌کنند، خوشبخاته دید مردم به خدمات مشاوره روانشناسی بهت شده و همین باعث بالا رفتن سطح کیفی زندگی آنها می شود.

اما آیا شما روش درمانی درستی را انتخاب می ‌کنید؟ ما معمولا تفاوت بین روانشناس، روان‌ پزشک و یک روانکاو را نمی‌ دانیم!

در نتیجه، نمی توانیم تصمیم بگیریم که برای مشکلات روانی خود با چه کسی مشورت کنیم. به همین جهت، ما تمرکز خود را بر توضیح تفاوت روانشناس و روانکاو گذاشته ‌ایم.

پیش از ادامه مطلب، پیشنهاد می کنیم مقاله تعریف مشاوره روانشناسی چیست را در ویکی روان بخوانید.

روانشناسی چیست؟

قبلا هم در ویکی روان درباره تعریف علمی روانشناسی و کاربرد آن صحبت کردیم.

روانشناسی مطالعه نحوه تفکر، نحوه عملکرد، واکنش و تعامل افراد است و به تمام جوانب رفتار و افکار، احساسات و انگیزه نهفته در رفتار فرد می ‌پردازد

در رشته روانشناسی، الویت اول بر کارکرد طبیعی ذهن است و حوزه‌ هایی مانند یادگیری، به یاد آوردن و رشد روانی طبیعی کودکان بررسی شده ‌است.

روانشناسی یکی از رشته‌ های دانشگاهی با رشد سریع بوده و به طور فزاینده ‌ای در مدارس و کالج ها در دسترس است.

روانشناسان معمولا دارای شرایط لازم پزشکی نیستند و تعداد کمی از کسانی که در رشته های روانشناسی تحصیل می کنند با بیماران کار می‌ کنند.

روانشناسان در زمینه های مختلفی از جمله سلامت روان و روانشناسی آموزشی و حرفه‌ ای تخصص دارند. روانشناسان در زمینه سلامت روان در روانشناسی بالینی، مشاوره ای، پزشکی قانونی یا سلامت تخصص دارند.

پیشنهاد ویکی روان به شما: روانپزشک کیست و چه وظایفی دارد؟

روانشناس کیست؟

کار-روانکاو-چیست؟

یک روانشناس عمدتا با مسائل عاطفی سر و کار دارد.

به طور کلی آنها باید مدرک دکترای خود را در رشته روانشناسی بالینی یا روانشناسی مشاوره بگیرند تا بتوانند خدمات مشاوره روان شناسی آنلاین یا حضوری ارائه دهند.

برای نمونه، فردی که عزت نفس پایین دارد، به یک روانشناس مراجعه می‌ کند زیرا او نیاز به از بین بردن احساسات سرکوب شده خود دارد و هیچ گونه اختلال جسمی ندارد.

یک روانشناس هرگز مانند متخصص روانپزشک نمی تواند دارویی را برای درمان تجویز کند.

تمام تمرکز متخصص روانشناس بر گفتار درمانی بنا شده است و در جلسات مشاوره غیر حضوری یا حضوری سعی می کند از دل گفته های مراجع، پی به مشکلات او ببرد.

روانکاو کیست؟

قبلا در مورد تعریف روانکاوی و کاربرد آن صحبت کردیم که پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید.

روانکاو از نظریه های روانشناس نامی زیگموند فروید برای درمان پیروی می کند که شامل

  • خاطرات کودکی در ضمیر ناخودآگاه
  • رویاها
  • جنسیت کودکانه
  • میل جنسی
  • سرکوب
  • و انتقال

است.

روانکاو بیشتر شبیه روانشناسی است که با مشکلات عاطفی سر و کار دارد، اما آنها نمی توانند دارو تجویز کنند و روش مشاوره آنها کمی متفاوت از روش روانشناس است!

آنها برای یافتن راه حل مشکل فعلی، روی خاطرات ناخودآگاه بیمار تمرکز می کنند و روانکاوها به جای هفته ای یک بار، باید سه تا چهار بار در هفته بیماران خود را ملاقات کنند.

تفاوت روانشناس و روانکاو در عمل چیست؟

روانکاوی-اینترنتی

رویکرد عملی در حقیقت به یک شکل است.

هر دو روانشناسان بالینی و روانکاوها با بیماران ملاقات می‌ کنند، از آن ‌ها سوال می‌ کنند، به پاسخ‌های آن ‌ها گوش می ‌دهند و راه ‌هایی برای کمک ارائه می ‌دهند تا احساس بهتری داشته باشند.

بارزترین تفاوت روانشناس و روانکاو معمولا انواع سوالات متخصصان و راه ‌حل ‌هایی است که ارائه می ‌کنند

روانشناسان طبق این فرض عمل می ‌کنند که با توجه به ابزارها و استراتژی‌ های مناسب، افراد می توانند یاد بگیرند که در مورد خودشان و زندگی‌ شان متفاوت فکر کنند.

در نتیجه، آنها می ‌توانند با غلبه بر ترس، افسردگی و اضطراب، علائم بیماری روانی یا اختلال استرس پس از حادثه را کنترل کنند و فقط از زندگی لذت ببرند. این مهم ترین فرق روانشناس و روانکاو می باشد.

برخی از روانشناسان گذشته بیماران را جستجو می کنند تا ریشه اصلی مشکلات آنها را جستجو کنند، اما به طور کلی بیشتر آنها از یک رویکرد آینده نگر برای حل مسئله استفاده می کنند که معمولاً به عنوان درمان شناختی رفتاری (CBT) شناخته می شود.

ایده حاکم این است که افکار ما بسیار بیشتر از احساساتمان در شرایط نقش دارند، بنابراین تغییر ذهنیت می تواند ما را خوشحالتر کند و به این ترتیب کمتر در معرض افسردگی و اضطراب قرار می‌ گیریم.

روانکاوان بر این باورند که بیماران (و مسائل آنها) بسیار پیچیده هستند.

درک (نه از بین بردن) احساسات زمینه ‌ای افسردگی و اضطراب، روش بهتری برای کمک به افراد در دستیابی به سلامت روان و سلامتی است.

روانکاوان طبق این فرضیه عمل می ‌کنند که ذهن خودآگاه تنها یک قطعه کوچکی از هویت ما است و ذهن ناخودآگاه (که از تجربیات و روابط اولیه ما شکل‌گرفته)، به مسائل ما و گاهی اوقات به مقاومت برای رفع مشکلات کمک می‌ کند.

آیا هدف روان‌ شناسی و روان‌کاوی نیز یکی است؟

حالا که به فرق روانشناس و روانکاو پرداختیم باید به هدف آنها هم اشاره کنیم.

بله، متخصصان در هر دو زمینه می خواهند به مراجعه کنندگان کمک کنند تا بهبود یابند. اما وقتی به نحوه کار و تعامل روانشناسان و روانکاوان می نگریم، متوجه خواهیم شد که اهداف آن‌ ها اغلب بسیار متفاوت است

روانشناسان بالینی می خواهند طرز تفکر بیماران درباره زندگی و درباره خود را شکل دهند. برای این منظور، آنها موارد زیر را آموزش می دهند:

  • استراتژی های مقابله‌ ای برای استفاده در موقعیت‌ های بد
  • روش های تغییر شکل یا آرام کردن افکار منفی یا غیر منطقی
  • نکاتی برای ارتباط معنادارتر با دیگران
  • سایر استراتژی های عملی که می توانند بلافاصله استفاده شوند

از سوی دیگر، روانکاوان می‌ خواهند به بیماران کمک کنند تا دریابند که چگونه با خودشان ارتباط برقرار ‌کنند و دلیل آن را بدانند، بنابراین بهتر است افکار، احساسات و تمایلات خود را درک کنند تا از پریشانی روانی رهایی یابند.

چه باورهای اشتباهی در مورد روانشناسان و روانکاوها وجود دارد؟

مشاوره آنلاین در ویکی روان

باورهای رایج و اشتباه درباره روانکاوی وجود دارند که عبارتند از:

۱- روانکاوی فقط در مورد روابط جنسی است

این باور به لطف نظریه روانی – جنسی شخصیت فروید ممکن است رایج ترین و پایدارترین افسانه در مورد روانکاوی باشد.

او قطعا مجذوب نقش تمایلات جنسی در تجربه انسانی و رفتار انسانی شده بود. روانکاوی مدرن بیشتر به تجربه انسانی کل نگر علاقمند است.

۲- روانکاوی، یعنی دراز کشیدن روی کاناپه مقابل روانکاو

بسیاری از روانکاوان، اما نه همه، هنوز بیمارانی که دور از چشم هستند را دعوت می کنند تا روی کاناپه لم دهند.

این ممکن است به این دلیل باشد که افراد در حالت خوابیده به راحتی احساساتشان را بیان می کنند و وقتی چشم در چشم با یک درمانگر می نشینند کمتر احساساتشان را به اشتراک می‌ گذارند.

با این حال، شایان ذکر است که فروید از کاناپه استفاده نکرد زیرا ارزش بالینی داشت. او این ایده را ارائه داد اما تحمل این را نداشت که در تمام طول روز به آن خیره شود.

۳- بیماران پنج روز در هفته باید روانکاو را ببینند

وقتی شخصیت وودی آلن در فیلم Sleeper از حالت انیمیشن معلق بعد از ۲۰۰ سال بیدار می شود، او عنوان می کند که: “من ۲۰۰ سال است که مشاور خود را ندیده ‌ام. اگر تمام این مدت نزد او می ‌رفتم، احتمالاً تاکنون درمان شده بودم.”

روانکاو در واقع بیشتر درگیر بیمار می ‌شود و بیشتر از درمان شناختی درمانی زمان می‌برد زیرا روانکاوان در تلاشند تا به بیماران کمک کنند خودشان را درک کنند

مانند همه رویکردهای درمانی، تعداد دفعات قرار ملاقات به نیاز بیمار بستگی دارد و خاتمه درمان بخشی از این فرآیند است. اما معمولا تعداد جلسات روانکاوری طولانی تر از جلسه مشاوره با روانشناس می باشد.

۴- روانکاوان نسبت به گذشته وسواس دارند

روانکاوان در واقع نسبت به ناخودآگاه وسواس دارند.

افرادی که با روانکاوان کار می کنند اغلب به عنوان بخشی از جلسه گفتار درمانی، اما در درجه اول به عنوان راهی برای درک حال خود، در مورد گذشته خود صحبت می کنند.

آیا روانکاوی موثرتر از روانشناسی است؟

تحقیقات فعلی پاسخ قطعی به این سوال ندارد، اما نتایج بسیاری از مطالعات نشان می دهند که هیچ یک از آنها بهتر یا بدتر از دیگری نیست.

در حالی که برخی تحقیقات نشان می دهند درمان های روان پویایی یا روانکاوی حتی ممکن است برای درمان افسردگی، بهبود سلامت روان مادران و کاهش اضطراب از درمان رفتاری شناختی موثرتر باشند.

شما می توانید تحقیقات دیگری را پیدا کنید که نشان می دهند نوع درمانی که افراد دریافت می کنند از اهمیت کمتری برخوردار است زیرا تمام درمان های مشروع برای بیماری هایی مانند افسردگی به یک اندازه موثر هستند.

من به روانشناس نیاز دارم یا روانکاو؟

پیشنهاد می کنیم ابتدا به روانشناس مراجعه کنید تا در صورت صلاح دید متخصص روانشناس به روانکاو مراجعه کنید.

اما بیشتر مشکلات مردم در زمینه سلامت روان، با جلسات مشاوره روان شناس حل می شود. اما در مواردی نیاز است از خدمات روانکاوی آنلاین یا حضوری هم استفاده شود که باید برای مدتی در آنها شرکت کنید.

اگر نیاز به شرکت در جلسات مشاوره روانشناسی یا روانکاوی غیرحضوری دارید، می توانید با مراجعه به بخش مشاوره آنلاین ویکی روان از خدمات مشاوره اینترنتی از سراسر دنیا استفاده نمائید.

https://www.wikiravan.com/consultation/

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

افسردگی بالینی چیست؟ (علائم و درمان افسردگی بالینی)

افسردگی بالینی (افسردگی بالینی به انگلیسی = Clinical depression) یکی از انواع بیماری افسردگی است …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *