روانشناسی

فرق روانکاو و روانشناس چیست؟ (فرق مشاوره و روانکاوی)

شاید هر کسی نداند فرق روانشناس و روانکاو چیست اما هر کدام از آنها وظایف خاصی به عهده دارند. همین عدم آشنایی با فرق مشاوره و روانکاوی باعث می شود مردم ندانند به کدام متخصص باید مراجعه کنند! به همین دلیل شناخت تفاوت روانکاوی و روان درمانی یکی از ضروریات قبل از مراجعه به متخصص است. در این مقاله سایت روان شناسی ویکی روان به این سال می پردازیم که روانشناس و روانکاو چه فرق هایی با هم دارند و از خدمات کدام یک باید استفاده کنیم؟

روانشناس و روانکاو چه فرق هایی با هم دارند؟

 

با سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

پیش از این، روان‌ درمانی یا مشاوره، برای اختلال روانی در نظر گرفته می ‌شد و کسانی که برای درمان مراجعه می ‌کردند، بیمار روانی محسوب می شدند!

بنابراین، برای جلوگیری از انگ ‌های مرتبط با مشاوره، افراد مشکلات خود را پنهان می کردند و سعی می کردند فارق از نتیجه نهایی، به متخصص مراجعه نکنند که این خود مشکلات بیشتری به همراه داشت.

اما اکنون این مفهوم تکامل یافته است، در صورتی که مشکلی در آرامش روانی آنها ایجاد شود، مشاوره درمانی را انتخاب می ‌کنند، خوشبخاته دید مردم به خدمات مشاوره روانشناسی بهت شده و همین باعث بالا رفتن سطح کیفی زندگی آنها می شود.

اما آیا شما روش درمانی درستی را انتخاب می ‌کنید؟ ما معمولا تفاوت بین روانشناس، روان‌ پزشک و یک روانکاو را نمی‌ دانیم!

در نتیجه، نمی توانیم تصمیم بگیریم که برای مشکلات روانی خود با چه کسی مشورت کنیم. به همین جهت، ما تمرکز خود را بر توضیح تفاوت روانشناس و روانکاو گذاشته ‌ایم.

پیش از ادامه مطلب، پیشنهاد می کنیم مقاله تعریف مشاوره روانشناسی چیست را در ویکی روان بخوانید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
مینا فرهادی مینا فرهادی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
مشاهده
بهشته طهماسبی زاده بهشته طهماسبی زاده
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده
پریا نوربخش پریا نوربخش
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
مشاهده
میترا حبیبی میترا حبیبی
مشاور روانشناس
از 125,000 هزار تومان
مشاهده
فرشته همدانی فرشته همدانی
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
مشاهده
سعید بابایی سعید بابایی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
مشاهده
لاله دستوری لاله دستوری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
مشاهده

بررسی اجمالی تفاوت روانشناسی و روانکاوی (فرق روانکاو و روانشناس چیست؟)

مشاوره و روانکاوی اغلب مترادف در نظر گرفته می شوند، اگرچه تفاوت هایی بین آنها وجود دارد!

درست است که موضوع مشاوره روانشناسی و روانکاوی می تواند با هم تداخل داشته باشند. با این حال، بین مشاوره و روانکاوی تفاوت وجود دارد.

مشاوره به فرآیندی اطلاق می‌ شود که در آن مشاور و فردی که به او مراجعه کرده، برای یافتن راه‌حل مشکل در تلاش هستند. بیشتر یک راهنمایی است تا مشاوره. روانکاوی نیز فرآیندی است که در آن درمانگر و درمانجو برای یافتن راه حل مشکل در تلاش هستند.

اما برخلاف مشاوره که تمرکز بر مشکلات فردی خواهد بود، روان درمانگر بیشتر به درک و یافتن راه حل برای مسائل مزمن و اختلالات مختلف می پردازد. در ادامه این مقاله تفاوت های بین فرق روانکاو و روانشناس را بررسی می کنیم.

روانشناسی چیست؟

قبلا هم در ویکی روان درباره تعریف علمی روانشناسی و کاربرد آن صحبت کردیم، اما برای شناخت فرق روانکاو و روانشناس باید بیشتر با روانشناسی آشنا شویم.

روانشناسی مطالعه نحوه تفکر، نحوه عملکرد، واکنش و تعامل افراد است و به تمام جوانب رفتار و افکار، احساسات و انگیزه نهفته در رفتار فرد می ‌پردازد

در رشته روانشناسی، الویت اول بر کارکرد طبیعی ذهن است و حوزه‌ هایی مانند یادگیری، به یاد آوردن و رشد روانی طبیعی کودکان بررسی شده ‌است.

روانشناسی یکی از رشته‌ های دانشگاهی با رشد سریع بوده و به طور فزاینده ‌ای در مدارس و کالج ها در دسترس است. روانشناسان معمولا دارای شرایط لازم پزشکی نیستند و تعداد کمی از کسانی که در رشته های روانشناسی تحصیل می کنند با بیماران کار می‌ کنند

روانشناسان در زمینه های مختلفی از جمله سلامت روان و روانشناسی آموزشی و حرفه‌ ای تخصص دارند. روانشناسان در زمینه سلامت روان در روانشناسی بالینی، مشاوره ای، پزشکی قانونی یا سلامت تخصص دارند.

همین شناخت کلی درباره فرق روانشناس و روانکاو می تواند کمک کند با این تخصص ها بیشتر آشنا شویم.

پیشنهاد ویکی روان به شما: روانپزشک کیست و چه وظایفی دارد؟

روانشناس کیست؟

کار-روانکاو-چیست؟

یک روانشناس عمدتا با مسائل عاطفی سر و کار دارد.

به طور کلی آنها باید مدرک دکترای خود را در رشته روانشناسی بالینی یا روانشناسی مشاوره بگیرند تا بتوانند خدمات مشاوره روان شناسی آنلاین یا حضوری ارائه دهند.

برای نمونه، فردی که عزت نفس پایین دارد، به یک روانشناس مراجعه می‌ کند. زیرا او نیاز به از بین بردن احساسات سرکوب شده خود دارد و هیچ گونه اختلال جسمی ندارد

یک روانشناس هرگز مانند متخصص روانپزشک نمی تواند دارویی را برای درمان تجویز کند.

تمام تمرکز متخصص روانشناس بر گفتار درمانی بنا شده است و در جلسات مشاوره غیر حضوری یا حضوری سعی می کند از دل گفته های مراجع، پی به مشکلات او ببرد.

روانکاوی چیست؟

همانطور که بارها در سایت ویکی روان اشاره کردیم، روانکاوی به یک فرآیند درمانی اشاره دارد که به فرد مراجعه کننده اجازه می دهد رفتار ناسازگار را اصلاح کند.

با این حال، بر خلاف مشاوره روانشناسی که نسبتا مختصر است، روانکاوی درمان طولانی تری است. تمرکز اصلی بر روانکاوی فراتر از مسائل روزمره فرد بوده و مربوط به مشکلات روحی و جسمی مزمن است

یک مشاور نمی تواند روان درمانی انجام دهد. همچنین، یک روان‌ درمانگر به مهارت‌ های بیشتری نسبت به یک مشاور نیاز دارد، زیرا نیاز به بررسی عمیق موضوعاتی مانند ناخودآگاه دارد. این نشان می دهد که نمی توان از اصطلاحات مشاوره و روانکاوی به جای یکدیگر استفاده کرد.

با این حال تمامی مردم قبل از مراجعه به متخصص باید علم کافی نسبت به تفاوت روانکاوی و روانشناسی داشته و بدانند برای حل مشکل خود به کدام متخصص باید مراجعه نمایند.

روانکاو کیست؟

قبلا در مورد تعریف روانکاوی و کاربرد آن صحبت کردیم که پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید. روانکاو از نظریه های روانشناس نامی زیگموند فروید برای درمان پیروی می کند که شامل:

 • خاطرات کودکی در ضمیر ناخودآگاه
 • رویاها
 • جنسیت کودکانه
 • میل جنسی
 • سرکوب
 • و انتقال

است.

روانکاو بیشتر شبیه روانشناسی است که با مشکلات عاطفی سر و کار دارد، اما آنها نمی توانند دارو تجویز کنند و روش مشاوره آنها کمی متفاوت از روش روانشناس ها است! در واقع شاید مهم ترین فرق روانکاو و روانشناس همین شیوه برگزار ی جلسات مشاوره و رویکرد آنها به روش های درمانی باشد.

مشاور روانکاو برای یافتن راه حل مشکل فعلی، روی خاطرات ناخودآگاه بیمار تمرکز می کند و روانکاوها به جای هفته ای یک بار، باید سه تا چهار بار در هفته بیماران خود را ملاقات کنند.

تفاوت روانشناس و روانکاو در عمل چیست؟

روانکاوی-اینترنتی

رویکرد عملی درباره فرق روانکاو و روانشناس در حقیقت به یک شکل است:

هر دو روانشناسان بالینی و روانکاوها با بیماران ملاقات می‌ کنند، از آن ‌ها سوال می‌ کنند، به پاسخ‌ های آن ‌ها گوش می ‌دهند و راه ‌هایی برای کمک ارائه می ‌دهند تا احساس بهتری داشته باشند.

بارزترین تفاوت روانشناس و روانکاو معمولا انواع سوالات متخصصان و راه ‌حل ‌هایی است که ارائه می ‌کنند

روانشناسان طبق این فرض عمل می ‌کنند که با توجه به ابزارها و استراتژی‌ های مناسب، افراد می توانند یاد بگیرند که در مورد خودشان و زندگی‌ شان متفاوت فکر کنند.

در نتیجه، آنها می ‌توانند با غلبه بر ترس، افسردگی و اضطراب، علائم بیماری روانی یا اختلال استرس پس از حادثه را کنترل کنند و فقط از زندگی لذت ببرند. این مهم ترین فرق روانشناس و روانکاو می باشد.

برخی از روانشناسان گذشته بیماران را جستجو می کنند تا ریشه اصلی مشکلات آنها را جستجو کنند. اما به طور کلی بیشتر آنها از یک رویکرد آینده نگر برای حل مسئله استفاده می کنند که معمولاً به عنوان درمان شناختی رفتاری (CBT) شناخته می شود.

ایده حاکم این است که افکار ما بسیار بیشتر از احساساتمان در شرایط نقش دارند، بنابراین تغییر ذهنیت می تواند ما را خوشحالتر کند و به این ترتیب کمتر در معرض افسردگی و اضطراب قرار می‌ گیریم.

روانکاوان بر این باورند که بیماران (و مسائل آنها) بسیار پیچیده هستند.

درک (نه از بین بردن) احساسات زمینه ‌ای افسردگی و اضطراب، روش بهتری برای کمک به افراد در دستیابی به سلامت روان و سلامتی است.

روانکاوان طبق این فرضیه عمل می ‌کنند که ذهن خودآگاه تنها یک قطعه کوچکی از هویت ما است و ذهن ناخودآگاه (که از تجربیات و روابط اولیه ما شکل‌ گرفته)، به مسائل ما و گاهی اوقات به مقاومت برای رفع مشکلات کمک می‌ کند.

تفاوت بین مشاوره روانشناسی و روانکاوی چیست؟

 • تعریف مشاوره (مشاوره) و روان درمانی: مشاوره به فرآیندی اطلاق می شود که در آن مشاور با هدف یافتن راه حل هایی برای مشکلی که مراجعه کننده با آن مواجه است، او را راهنمایی می کند و بیشتر مربوط به زندگی روزمره است.
 • روانکاوی یک فرآیند درمانی است که در آن درمانگر و مراجعه کننده برای یافتن راه حل های مشکل مزمن در تلاش هستند که ممکن است عاطفی یا فیزیکی باشد.

1- تمرکز بر چیست؟

 • مشاوره بر مسائل روزمره فرد متمرکز است.
 • روان درمانی فراتر از مسائل روزمره فرد به مشکلات روحی و جسمی مزمن می رود.

2- مدت زمان دیگر تفاوت روانشناسی و روانکاوی است

 • مدت زمان مشاوره می تواند کوتاه باشد
 • در روان درمانی، مدت زمان بسیار بیشتر است.

3- مهارت های متخصصین دیگر فرق روانشناس و روانکاو است

 • یک روان درمانگر در مقایسه با یک مشاور مهارت های بیشتری دارد.
 • یک روان درمانگر می تواند مشاوره انجام دهد، اما یک مشاور نمی تواند روان درمانی انجام دهد.

4- مشاوره و روان درمانی

 • مشاوره را می توان در روان درمانی قرار داد اما روان درمانی را نمی توان در مشاوره گنجاند. این بنیادی ترین فرق روانکاو و روانشناس است.

آیا هدف روان‌ شناسی و روان‌ کاوی نیز یکی است؟

حالا که به فرق روانشناس و روانکاو پرداختیم باید به هدف آنها هم اشاره کنیم.

بله، متخصصان در هر دو زمینه می خواهند به مراجعه کنندگان کمک کنند تا بهبود یابند. اما وقتی به نحوه کار و تعامل روانشناسان و روانکاوان می نگریم، متوجه خواهیم شد که اهداف آن‌ ها اغلب بسیار متفاوت است

روانشناسان بالینی می خواهند طرز تفکر بیماران درباره زندگی و درباره خود را شکل دهند. برای این منظور، آنها موارد زیر را آموزش می دهند:

 • استراتژی های مقابله‌ ای برای استفاده در موقعیت‌ های بد
 • روش های تغییر شکل یا آرام کردن افکار منفی یا غیر منطقی
 • نکاتی برای ارتباط معنادارتر با دیگران
 • سایر استراتژی های عملی که می توانند بلافاصله استفاده شوند

از سوی دیگر، روانکاوان می‌ خواهند به بیماران کمک کنند تا دریابند که چگونه با خودشان ارتباط برقرار ‌کنند و دلیل آن را بدانند. بنابراین بهتر است افکار، احساسات و تمایلات خود را درک کنند تا از پریشانی روانی رهایی یابند.

چه باورهای اشتباهی در مورد روانشناسان و روانکاوها وجود دارد؟

فرق-روانشناس-و-روانکاو

باورهای رایج و اشتباه درباره روانکاوی وجود دارند که عبارتند از:

۱- روانکاوی فقط در مورد روابط جنسی است

این باور به لطف نظریه روانی – جنسی شخصیت فروید ممکن است رایج ترین و پایدارترین افسانه در مورد روانکاوی باشد.

او قطعا مجذوب نقش تمایلات جنسی در تجربه انسانی و رفتار انسانی شده بود. روانکاوی مدرن بیشتر به تجربه انسانی کل نگر علاقمند است.

۲- روانکاوی، یعنی دراز کشیدن روی کاناپه مقابل روانکاو

بسیاری از روانکاوان، اما نه همه، هنوز بیمارانی که دور از چشم هستند را دعوت می کنند تا روی کاناپه لم دهند.

این ممکن است به این دلیل باشد که افراد در حالت خوابیده به راحتی احساساتشان را بیان می کنند و وقتی چشم در چشم با یک درمانگر می نشینند کمتر احساساتشان را به اشتراک می‌ گذارند.

با این حال، شایان ذکر است که فروید از کاناپه استفاده نکرد زیرا ارزش بالینی داشت. او این ایده را ارائه داد اما تحمل این را نداشت که در تمام طول روز به آن خیره شود.

۳- بیماران پنج روز در هفته باید روانکاو را ببینند

وقتی شخصیت وودی آلن در فیلم Sleeper از حالت انیمیشن معلق بعد از ۲۰۰ سال بیدار می شود، او عنوان می کند که: “من ۲۰۰ سال است که مشاور خود را ندیده ‌ام. اگر تمام این مدت نزد او می ‌رفتم، احتمالاً تاکنون درمان شده بودم.”

روانکاو در واقع بیشتر درگیر بیمار می ‌شود و بیشتر از درمان شناختی درمانی زمان می‌برد زیرا روانکاوان در تلاشند تا به بیماران کمک کنند خودشان را درک کنند

مانند همه رویکردهای درمانی، تعداد دفعات قرار ملاقات به نیاز بیمار بستگی دارد و خاتمه درمان بخشی از این فرآیند است. اما معمولا تعداد جلسات روانکاوری طولانی تر از جلسه مشاوره با روانشناس می باشد.

۴- روانکاوان نسبت به گذشته وسواس دارند

روانکاوان در واقع نسبت به ناخودآگاه وسواس دارند.

افرادی که با روانکاوان کار می کنند اغلب به عنوان بخشی از جلسه گفتار درمانی، اما در درجه اول به عنوان راهی برای درک حال خود، در مورد گذشته خود صحبت می کنند.

آیا روانکاوی موثرتر از روانشناسی است؟

تحقیقات فعلی پاسخ قطعی به این سوال ندارد، اما نتایج بسیاری از مطالعات نشان می دهند که هیچ یک از آنها بهتر یا بدتر از دیگری نیست.

در حالی که برخی تحقیقات نشان می دهند درمان های روان پویایی یا روانکاوی حتی ممکن است برای درمان افسردگی، بهبود سلامت روان مادران و کاهش اضطراب از درمان رفتاری شناختی موثرتر باشند.

شما می توانید تحقیقات دیگری را پیدا کنید که نشان می دهند نوع درمانی که افراد دریافت می کنند از اهمیت کمتری برخوردار است زیرا تمام درمان های مشروع برای بیماری هایی مانند افسردگی به یک اندازه موثر هستند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
سید محمد ستارزاده سید محمد ستارزاده
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
مشاهده
جواد صادق الحسینی جواد صادق الحسینی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
مریم سادات موسی کاظمی مریم سادات موسی کاظمی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
پری سیما رستمی پری سیما رستمی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
طاهره کیائی طاهره کیائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده
شیدا خوشه مهری شیدا خوشه مهری
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
مشاهده
علیرضا سروش علیرضا سروش
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
مشاهده
فریبا روایی فریبا روایی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده

من به روانشناس نیاز دارم یا روانکاو؟

پیشنهاد می کنیم ابتدا به روانشناس مراجعه کنید تا در صورت صلاح دید متخصص روانشناس به روانکاو مراجعه کنید.

اما بیشتر مشکلات مردم در زمینه سلامت روان، با جلسات مشاوره روانشناس آنلاین یا حضوری حل می شود. اما در مواردی نیاز است از خدمات روانکاوی آنلاین یا حضوری هم استفاده شود که باید برای مدتی در آنها شرکت کنید.

اگر نیاز به شرکت در جلسات مشاوره روانشناسی یا روانکاوی غیرحضوری دارید، می توانید با مراجعه به بخش مشاوره آنلاین ویکی روان از خدمات مشاوره اینترنتی از سراسر دنیا استفاده نمائید.

https://www.wikiravan.com/

تصویر ویکی روان

ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا