رویکردهای درمانی در روانشناسی

گشتالت درمانی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره رویکرد گشتالت درمانی در روانشناسی

گشتالت درمانی (گشتالت درمانی به انگلیسی = Gestalt therapy) روشی مرسوم در مشاوره روانشناسی است که به مراجعه کنندگان کمک می کند روی زمان حال تمرکز کنند تا درک کنند که در این لحظه واقعا چه اتفاقی در زندگی آن ها می افتد و چگونه باعث می شود همان لحظه را احساس کنند، نه آنچه ممکن است براساس تجربه گذشته اتفاق بیفتد. در کنار درمان فرد محور و وجودی، یکی از اشکال اولیه درمان انسان گرایانه است. در این مطلب سایت ویکی روان درباره رویکرد درمانی به نام گشتالت درمانی توضیح خواهیم داد.

گشتالت درمانی چیست؟

با مطالب مرتبط با روانشناسی در ویکی روان همراه باشید.

واژه «گشتالت» از واژه ای آلمانی به معنای «کل» یا «کنار هم قرار گرفتن» گرفته شده است. گشتالت درمانی در دهه های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ توسط فریتز پرلز (Fritz Perls)، روان پزشک و روانکاو و همسرش ، لورا پرلز (Laura Perls)، روان درمانگر، به عنوان جایگزینی برای روان کاوی سنتی و کلامی، توسعه یافت.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
کتایون داودی کتایون داودی
مشاور روانشناس
از 77,500 هزار تومان
حانیه خوش لهجه حانیه خوش لهجه
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
سارا مددزاده سارا مددزاده
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
نسرین دشتبانیان نسرین دشتبانیان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
رضوان شمس رضوان شمس
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
فرشته علی هاشمی فرشته علی هاشمی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مریم بنی عامریان مریم بنی عامریان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان

تعریف گشتالت درمانی از انسان چیست؟

فرض اساسی آن ها این است که افراد به عنوان یک مجموعه کامل متشکل از بدن، ذهن و احساسات به بهترین شکل تصور می شوند و زمانی که با دید خودشان به می نگریم، بهتر درک می شوند.

فلسفه گشتالت این تصور را رد می کند که یک ویژگی خاص، قسمت یا در واقع یک تشخیص می تواند یک فرد را تعریف کند. در عوض، خود کلی آنها باید کشف شده و با آن مواجه شود.

همان طور که افراد با بخش های دیگر خود مواجه می شوند و آگاهی پیدا می کنند، می توانند مسئولیت بیشتری در قبال خود بر عهده بگیرند و امیدوار باشند که درک بیشتری از کاری که می توانند برای خود و دیگران انجام دهند، به دست آورند.

مراجعه کنندگان برای گشتالت درمانی به جای صحبت کردن ساده، اغلب تشویق می شوند تا در تجربیات ذهنی و فیزیکی شرکت کنند که می تواند شامل

  • ایفای نقش
  • اجرای مجدد
  • یا تمرین های هنری مانند طراحی و نقاشی

باشد. به این ترتیب، آنها می توانند یاد بگیرند که بیشتر از افکار و اعمال خود آگاه شوند، بدانند که چگونه الگوها و رفتارهای افکار منفی ممکن است جلوی خودآگاهی آن ها را بگیرد و آن ها را ناراحت کند، و اینکه چگونه می توانند تغییر کنند.

چه زمانی از گشتالت درمانی استفاده می شود؟

گشتالت درمانی می تواند مانند درمان بین فردی به مراجعه کنندگان در مورد مسائلی مانند کاهش اضطراب، درمان افسردگی، بالا بردن عزت نفس، مشکلات ارتباطی و حتی برخی نگرانی های جسمی مانند میگرن، کولیت اولسراتیو و اسپاسم کمر کمک کند.

افرادی که علاقمند به کار بر روی خودآگاهی خود هستند اما ممکن است نقشی را که در ناراحت کردن خود ایفا می کنند درک نکنند، می توانند کاندیدای خوبی برای گشتالت درمانی باشند. تکنیک های گشتالت گاهی در ترکیب با رقص، هنر، نمایش، کار با بدن و سایر روش های درمانی استفاده می شود. پیشنهاد می کنیم مقاله تعریف خودشناسی چیست را در ویکی روان مطالعه کنید.

چه انتظاری از جلسات گشتالت درمانی داشته باشیم؟

مشاور روانشناس متخصص در گشتالت درمانی بر آنچه در لحظه اتفاق می افتد و یافتن راه حل در زمان حال تمرکز می کند.

به عنوان مثال، درمانگر ممکن است به جای بحث در مورد این که چرا در گذشته چنین اتفاقی برای شما افتاده است، شما را تشویق کند که آن لحظه را دوباره تکرار کنید و در مورد احساس آن در حال حاضر بحث کنید به عبارت دیگر، در واقع تجربه آن احساسات به جای صحبت کردن در مورد آن هاست.

چه سوالاتی در گشتالت درمانی پرسیده می شوند؟

کاربرد گشتالت درمانی چیست؟

درمانگر ممکن است چنین سوالاتی بپرسد: «در این لحظه چه اتفاقی می افته؟» یا «حالا چه حسی به شما دست می ده؟»

یک درمانگر ممکن است شما را تشویق کند که کارهای رویایی، فانتزی، نقش بازی، حرکت درمانی و تکنیک های دیگر را امتحان کنید تا به زندگی در محیط درمانی کمک کنید.

وقتی یک مراجعه کننده نسبت به خود و احساساتش آگاهی بیشتری پیدا می کند، می تواند از کنار سرزنش ها عبور کند و مسئولیت بیشتری در قبال خود بر عهده بگیرد، عواقب رفتارش را بپذیرد و در عین احترام به نیازهای دیگران، نیازهای خود را نیز برطرف کند.

نقش درمانگر در گشتالت درمانی چیست؟

به عنوان یک درمانگر انسان گرا، او تلاش می کند تا همدل و بدون قضاوت باقی بماند و در دسترس مراجعین باشد، بدون اینکه حالتی از برتری از خود بروز دهد.

در حالی که درمانگر ممکن است تفسیرهای خود را بر تجربیات مراجعین تحمیل نکند، آن ها با دقت به سخنان آن ها گوش می دهند، زبان بدن آن ها را به دقت مشاهده می کنند و جلسات را براساس آنچه می شنوند و می بینند هدایت می کنند.

به عنوان مثال، درمانگر احتمالا مراجعین را تشویق می کند تا در جملات از «من» استفاده کنند که بر اعمال و احساسات خودشان تمرکز دارند، مانند: «من احساس خشم می کنم وقتی منو نادیده می گیره» به جای «نادیده گرفتن او منو دیوانه می کنه.».

این راهی برای حرکت به سمت پذیرش مسئولیت شخصی است و اگر یک مراجعه کننده به گذشته خود فکر کند، یا اضطراب خود را در مورد آینده ثابت کند، درمانگر ممکن است از او بخواهد که به حال برگردد و احساسات خود را در لحظه کشف کند.

گشتالت درمانی چگونه عمل می کند؟

گشتالت درمانی بر این اصل استوار است که برای کاهش احساسات منفی حل نشده مانند خشم، درد، اضطراب و رنجش، آن احساسات را نمی توان فقط مورد بحث قرار داد، بلکه باید به طور فعال در زمان حال ابراز شود. در غیر این صورت علائم روانی و جسمی ممکن است ایجاد شود.

پرلز معتقد بود که این وظیفه ما نیست که انتظارات دیگران را برآورده کنیم و نباید انتظار داشته باشیم که دیگران به خواسته های ما عمل کنند. در ایجاد خودآگاهی، هدف گشتالت درمانی دقیقا مانند هدف خودشناسی کمک به مراجعه کنندگان برای درک بهتر خود و چگونگی تاثیر انتخاب های آن ها بر سلامت روان و روابطشان است.

با این خودشناسی، مراجعین می توانند چگونگی ارتباط عاطفی و فیزیکی خود را درک کنند و اعتماد به نفس خود را برای داشتن یک زندگی کامل بدون عقب نگه داشتن خود و مواجهه موثرتر با مشکلات در هنگام بروز، افزایش دهند.

محدودیت های گشتالت درمانی چیست؟

برخی از افراد ممکن است تلاش کنند تا خود را با فقدان ساختار رسمی معمول در جلسات درمان وفق دهند. همچنین ممکن است مراجعین تاکید بر زمان حال را مفید ندانند اگر به شدت احساس کنند که باید مسائل گذشته خود را کشف و حل کنند.

برخی دیگر هم شاید با مشاهدات یک درمانگر از زبان بدن و احساسات خود راحت نباشند، البته برخی ممکن است نتوانند به تکنیک هایی که غیر طبیعی به نظر می رسند، مانند تمرین صندلی خالی متعهد شوند.

اگر یک متخصص متقاعد شود که مشتری نمی تواند با گشتالت درمانی پیشرفت بیشتری داشته باشد، ممکن است توصیه کند که فرد ارجاع به یک درمانگر با آموزش یا تخصص متفاوت را بپذیرد.

چه نوع تمریناتی می توانید در گشتالت درمانی انجام دهید؟

مشاوره جنسی آنلاین و تصویری در ویکی روان

گشتالت درمانی دستورالعمل مشخصی برای جلسات ندارد؛ هدف درمانگران این است که خلاق باشند و رویکردهایی را بیابند که مناسب هر مراجعه کننده باشد. اما برخی از تمرینات نسبتا رایج هستند که عبارتند از:

1- صندلی خالی

در این تمرین، مشتری روی یک صندلی خالی می نشیند و پارتنر، خویشاوند، رئیس، یا فرد دیگر – یا در برخی موارد، بخشی از خودش را نشان می دهد و با تشویق درمانگر، یک دیالوگ با او برقرار می کند. (گاهی اوقات مشتری به عقب و جلو می رود و نقش های هر دو طرف را بازی می کند.)

هدف، پرداختن به «کار ناتمام»است تا تعارضات یا برخوردهای گذشته را در درون خود حل کنیم و احساسات مطرح شده را به زمان حال بیاوریم و در لحظه روی آن ها کار کنیم. افراد ممکن است متوجه شوند که از طریق این تمرین می توانند به احساسات و ادراکات به گونه ای دسترسی پیدا کنند که تنها با صحبت کردن در مورد یک شخص، اپیزود یا نگرانی اینگونه نباشد.

2- هیجان

یک درمانگر حرکات و واکنش های فیزیکی مراجعه کننده را حین صحبت کردن از نزدیک مشاهده خواهد کرد، برای مثال خم شدن، اخم کردن، یا بالا و پایین پریدن پای او.

در تمرینی که به عنوان اغراق شناخته می شود، آن ها ممکن است از مشتری بخواهند که یک حرکت مشخص را تکرار و اغراق کند تا احساسات مرتبط با آن را در لحظه کشف کرده و کمک کند تا درک عمومی بیشتری از ارتباط بین احساسات و بدن خود به دست آورند.

از طریق این تمرین ها و دیگر تکنیک های بیانی، افراد ممکن است بتوانند با احساساتی که آن ها را نادیده می گیرند یا انکار می کنند، ارتباط برقرار کرده و آن بخش از خود را به کل خود متصل کنند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
نیره آزادی نقش نیره آزادی نقش
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
شیما وفا شیما وفا
دكتراى روانشناسى
از 100,000 هزار تومان
صبا مهرپور صبا مهرپور
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
آناهیتا افخمی آناهیتا افخمی
مشاور روانشناس
از 210,000 هزار تومان
سعید بابایی سعید بابایی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
مهدیه پاکدامن مهدیه پاکدامن
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
آرزو بختیاری آرزو بختیاری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
محمد امین چالاک محمد امین چالاک
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان

جمع بندی ویکی روان از گشتالت درمانی

رویکردهای درمانی متنوع مانند شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی یا درمان هیجان مدار وجود دارند که چالش های خاصی از زندگی ما را هدف قرار می دهند.  گشتالت درمانی رویکردی کاربردی برای درمانی اختلالات فردی و مرتبط با روابط است که توسط تعداد کمی از مشاوران روانشناس انجام می شود.

اگر نیاز دارید از گشتالت درمانی برای رفع چالش های روانی خود استفاده کنید می توانید با مراجعه به صفحه مشاوران روانشناس ویکی روان بگزینه مورد نظرتان را انتخاب و از سراسر ایران و جهان مشاوره روانشناسی آنلاین و تلفنی برگزار کنید.

تنوع موضوعات مشاوره روانشناسی در ویکی روان باعث شده تمام چالش های روانی به راحتی درمانی شوند.

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا