روانشناسی

مهم ترین تفاوت روانشناس و مشاور چیست؟

اینکه تفاوت روانشناس و مشاور چیست یکی از بزرگ ترین سوالات مراجعین در بخش مشاوره روانشناسی آنلاین و وبلاگ سایت ویکی روان می باشد. بیشتر مردم نمی دانند فرق مشاور با روانشناس چیست و برای رفع مشکلات خود به کدام باید مراجعه کنند؟ در این مطلب قصد داریم تمام و کمال به بررسی این تفاوت ها بپردازیم.

تفاوت روانشناس با مشاور چیست؟

با مطالب روانشناسی سایت ویکی روان همراه باشید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
گیلدا عیسی پور گیلدا عیسی پور
دکتری روانشناسی
از 62,000 هزار تومان
مشاهده
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 62,000 هزار تومان
مشاهده
مهرنوش اخلاقی مهرنوش اخلاقی
دکتری روانشناسی
از 125,000 هزار تومان
مشاهده
آرزو محمدی آرزو محمدی
مشاور تغذیه
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
علی اشرف نورمحمدی علی اشرف نورمحمدی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
هدیه یعقوبیان هدیه یعقوبیان
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
منصوره بهرامی منصوره بهرامی
دكتراى روانشناسى
از 300,000 هزار تومان
مشاهده
مارال حقیقی کرمانشاهی مارال حقیقی کرمانشاهی
دکتری روانشناسی
از 120,000 هزار تومان
مشاهده

مشاور کیست؟

همانطور که قبلا در ویکی روان درباره تفاوت های روانشناس و متخصص روانپزشک توضیح دادیم، شناخت تفاوت روانشناس و مشاور هم به شما کمک می کند با دیدی بازتر از خدمات روانشناسی و انواع روان درمانی استفاده کنید.

مشاورین در محیط‌ های آکادمیک و دانشگاهی با افراد همکاری می‌ کنند تا مهارت‌ ها و دانش لازم برای موفقیت در ارائه خدمات مشاوره و شغل شان را کسب کنند.

وظایف و مسئولیت‌ ها مشاور چیست؟

تعریف مشاوره روانشناسی چیست؟

اگرچه وظایف خاص یک مشاور با توجه به حوزه ای انتخابی فرد ممکن است متفاوت باشد، در زیر برخی از مسئولیت هایی که در بین انواع مشاوران مشترک هستند ذکر شده است.

  • کار با افراد، زوج ها، خانواده ها یا گروه ها به منظور حل مشکلات روانی و تنش های پیش آمده
  • کمک به مراجعه کنندگان در توسعه رفتارها و مهارت‌ هایی که به آنها کمک خواهد کرد تا با اعتیاد، معلولیت یا مشکلات ارتباطی کنار بیایند
  • همکاری با سایر متخصصان بهداشتی برای توسعه برنامه درمانی ضروری
  • نظارت بر پیشرفت مراجعه کنندگان و ارجاع آنها به منابع دیگر

تخصص‌ های شغلی و حقوق دریافتی

کسانی که در زمینه مشاوره کار می کنند ممکن است در یک زمینه خاص تمرکز داشته باشند. این تخصص اغلب در طول تحصیل آغاز می شود و در روند آموزش توسعه پیدا می کند.

مقطع کارشناسی‌ ارشد مشاوره بر حوزه‌ های خاصی مانند بهداشت روان بالینی یا مشاوره مدرسه تمرکز دارد. در ادامه برخی از مسیرهای شغلی که ممکن است برای دانشجویان مشاوره در دسترس باشند، ذکر شده‌ است:

۱- مشاور اعتیاد

این مشاوران با افرادی کار می کنند که با سو مصرف مواد یا اختلالات رفتاری مانند اعتیاد به الکل، مصرف مواد مخدر یا قمار دست و پنجه نرم می کنند.

در برخی موارد، مشاوران اعتیاد میزبان جلسات مشاوره گروهی هستند و سایر مشاوران اعتیاد با افراد خاصی کار می کنند که به دستور دادگاه تحت درمان قرار گرفته اند، این دیگر تفاوت روانشناس و مشاور چیست می باشد.

۲- مشاور بهداشت روانی

مشاوران بهداشت روان به مراجه‌ کنندگان خود کمک می کنند تا از شرایط مختلف مانند استرس، اضطراب، افسردگی، یا افکار آسیب به خود یا خودکشی رهایی یابند.

۳- مشاور مدرسه و شغلی

مشاوران مدرسه و شغلی به دانش آموزان و بزرگسالان شاغل کمک می کنند تا مهارت های لازم برای موفقیت تحصیلی و شغلی را کسب کنند.

در محیط مدرسه، این مشاوران که به آنها مشاور کودک و نوجوان هم گفته می شود برای تعیین توانایی ها و علایق دانش آموزان، کمک به آنها در جهت یابی زندگی و کمک به آنها در برنامه ریزی تحصیلات متوسطه و مشاغل بالقوه، با دانش آموزان کار می کنند.

۴- مشاور توانبخشی

مشاوره روانشناسی جنسی در ویکی روان

مشاوران در این زمینه به افراد مبتلا به ناتوانی‌ های جسمانی، ذهنی، رشدی و عاطفی کمک می کنند تا نحوه مدیریت تاثیر شرایط بر توانایی کار یا زندگی مستقل را یاد بگیرند. آنها با گروه‌ های جوانان، خانه‌ های مراقبت از سالمندان و مراکز باز پروری اجتماعی کار می‌کنند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
محمد رضا سعید فیروزه محمد رضا سعید فیروزه
دکترای روانشناسی
از 125,000 هزار تومان
مشاهده
فریناز خانی فریناز خانی
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
مشاهده
سحر بهروزیان سحر بهروزیان
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
راضیه هاشمیان راضیه هاشمیان
دکترای روانشناسی
از 125,000 هزار تومان
مشاهده
فاطمه شکری فاطمه شکری
مشاور روانشناس
از 50,000 هزار تومان
مشاهده
نسرين دشتبانيان نسرين دشتبانيان
مشاور روانشناس
از 40,000 هزار تومان
مشاهده
میترا حبیبی میترا حبیبی
مشاور روانشناس
از 115,000 هزار تومان
مشاهده
بهشته طهماسبی زاده بهشته طهماسبی زاده
دکتری روانشناسی
از 54,000 هزار تومان
مشاهده

روانشناس کیست؟

قبلا در ویکی روان درباره اینکه روانشناس کیست و چه کارهایی انجام می دهد توضیح داده ایم اما برای شناخت بهتر تفاوت روانشناس و مشاور لازم است به آن اشاره کنیم.

روان شناسان مانند مشاوران، رفتار انسانی را بررسی کرده و با افراد کار می‌ کنند تا عملکرد خود را بهبود بخشند. با این حال، برنامه آموزشی آنها تفاوت‌ هایی دارد

اغلب، برنامه‌ های آنها تاکید بیشتری بر ارزیابی، تحقیق و مدل پزشکی دارند. برنامه‌ های آنها اغلب دراز مدت است و روان شناسان دارای مجوز، حداقل مدرک دکتری دارند و این اصلی ترین تفاوت روانشناس و مشاور است.

وظایف و مسئولیت روانشناس چیست؟

اصلی ترین تفاوت روانشناس و مشاور در وظایف و مسئولیت های خاص هر یک نهفته است. اگرچه برخی از مشاوران نیز این وظایف را انجام می دهند، اما معمولا وظایف روانشناسان شامل موارد زیر می‌ شود:

  • مشاهده، مصاحبه و نظرسنجی از افراد و انجام مطالعات علمی
  • شناسایی طیف وسیعی از اختلالات و مسائل از جمله اختلالات روانشناختی، عاطفی و رفتاری یا مسائل سازمانی
  • جستجوی الگوهایی که هم به روانشناس و هم به بیمار کمک کند تا رفتار خاصی را بهتر درک یا پیش بینی کند
  • انجام و اشتراک تحقیقات و گزارش ها

موفقیت شغلی و استعدادهای بالقوه روانشناس

کسانی که مدرک کارشناسی ارشد کسب کرده اند، یا دکتری روانشناسی دارند ممکن است به محض ورود به بازار کار در هر زمینه ای تخصص داشته باشد. در زیر برخی از انواع رایج روانشناسان برای درک بهتر تفاوت روانشناس و مشاور ذکر شده است:

۱- روانشناس بالینی

همانطور که از نام رشته روانشناسی بالینی پیداست، این روانشناسان برای ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات رفتاری، عاطفی یا روانی در یک محیط بالینی کار می کنند. آنها به بیماران کمک می کنند تا با مسائل شخصی یا بیماری مزمن کنار بیایند و ممکن است از طیف وسیعی از استراتژی ها و تکنیک های مختلف برای کمک به مشتریان خود استفاده کنند.

۲- روانشناس رشد

روانشناس-چیست؟

روانشناسان رشد بر مطالعه چگونگی رشد انسان در طول زندگی تمرکز دارد. این رشد شامل رشد جسمی، عاطفی، شناختی، فکری و ادراکی و همچنین تغییرات شخصیت است.

روانشناسان رشد در دانشگاه، مراکز بهداشتی و درمانی و مدارس فعالیت می کنند.

۳- روانشناس صنعتی سازمانی

روانشناسان در این زمینه مسائل مربوط به زندگی کاری، از جمله بهره‌ وری، روحیه، سبک های مدیریت و اخلاق کار را بررسی می کنند. آنها برای بهبود کیفیت زندگی کاری و حل مشکلات در محل کار با رهبران و مدیران همکاری می کنند.

۴- روانشناس توانبخشی

مشابه مشاور توانبخشی، روانشناسان توانبخشی با افراد دارای معلولیت جسمی یا رشدی همکاری می کنند تا به این افراد در مدیریت شرایط خود کمک کنند.

اینها مهم ترین تفاوت روانشناس و مشاور است که شما به عنوان یک مراجع باید از آن اطلاع داشته باشید.

با توجه به توضیحات بالا در مورد تفاوت رشته روانشناسی و مشاوره می توانید در بخش مشاوره آنلاین سایت ویکی روان با مشاور دلخواهتان جلسه مشاوره اینترنتی به شکل صوتی و تصویری از سراسر دنیا برگزار نمائید:

مشاوره روانشناسی غیر حضوری در ویکی روان

ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا