خانه / خانواده / ازدواج / گاموفوبیا یا ترس از ازدواج چیست؟ چطور آن را درمان کنیم؟
گاموفوبیا

گاموفوبیا یا ترس از ازدواج چیست؟ چطور آن را درمان کنیم؟

GAMOPHOBIA گاموفوبیا اصطلاحی است که برای توصیف ترس‌های غیر عادی از تعهد و ازدواج به کار می‌رود. از این اصطلاح با عنوان ترس از ازدواج هم یاد میشود. دلایلی که می‌توان برای گاموفوبیا برشمرد عبارتند از:

ترس از ازدواج یا گاموفوبیا چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

ابهام در تصویر آینده یکی از دلایل گاموفوبیا است

فرد نمی‌داند در ازدواج با چه چیزی مواجه خواهد شد. خانواده جدید، روابط جدید همه و همه برای کسی که برای خودش خلوتی داشته، مثلا سال‌ها تنها زندگی کرده، درونگراست یا شخصیت اجتنابی دارد، کابوس است.

برای چنین فردی معمولا ازدواج پیشنهاد نمی‌شود، مگر آنکه با فردی درست به اندازه خودش درونگرا یا اجتنابی ازدواج کند تا در زندگی مشترک، در عین داشتن فضای دو نفره، به فضای فردی و تنهایی‌های یکدیگر هم احترام بگذارند.

در غیر اینصورت ازدواج یک فرد اجتنابی با فردی عملگرا و فردی درونگرا با یک برونگرا، به شکست منتهی می‌شود.

ترس از توقف

کسی که در مجردی خود در نیمه راه پیشرفت است و برنامه‌های زیادی برای آینده‌اش دارد، می‌ترسد با هر تغییری، از جمله ازدواج، از اهداف خود باز بماند.

واقعیت این است که ازدواج به شما ارزش‌ها و اعتبارهای جدید می‌دهد و برخی اعتبارهای پیشین را از شما می‌گیرد. بنابراین، با ازدواج دچار ورشکستگی عاطفی، شخصیتی یا معنوی نمی‌شوید بلکه ارزش‌ها و داشته‌های‌تان تغییر می‌کند.

گاموفوبیا

ترس از صمیمیت عامل پیدایش گاموفوبیا است

این ترس بیشتر در پسران دیده می‌شود که از نظر روانی نزدیکی به زنان در بخش‌هایی از زندگی‌شان یک آرزو است و اگر از حد بگذرد، یک کابوس می‌شود!

یک پسر از کودکی در پروسه استقلال روانی خود باید از سد مادر بگذرد، ورود به دنیای مردانه مستلزم این است که از مادر فاصله بگیریم تا پدر و عموها ما را بپذیرند.

در این صورت پسر ۹ ساله خوشش نمی‌آید مادر دم مدرسه دنبالش بیاید یا جلوی همسن و سالانش او را در آغوش بگیرد. بنابراین این نوع صمیمیت‌ها را دفع می‌کند.

پروسه استقلال از مادر کم کم در جوانی یک مرد مبدل به استقلال از زنان می‌شود و آنها در ناخودآگاه خود از همه زنان خود را بی‌ نیاز می‌بینند.

این همان نکته مبهم است در شخصیت‌ شناسی مردان که زنان را گیج می‌کند. شما وقتی در صمیمیت با یک مرد متوجه شدید جلو نمی‌ آید یا عقب نشینی می‌کند، مثلا تلفن جواب نمی‌دهد یا جایی می‌رود و به نامزدش اطلاعی نمی‌دهد.

این‌ها نشان می‌دهد که مرد، از حد صمیمیت خودش عبور کرده و فرصت می‌خواهد تا در خلوت و دوری از شما، خودش را بازیابی کند.

ترس از تکرار تجربیات یکی دیگر از دلایل گاموفوبیا

کسانی که تجربه ناموفق عاطفی دارند یا در اطرافیان‌شان شکست‌های عاطفی، طلاق، خیانت و کشمکش‌هایی را در زندگی مشترک دیده‌اند.

آنهایی که از آمار بالای جدایی در جامعه نگرانند و می‌ترسند مشابه همین اتفاق برای خودشان بیفتد، معمولا دچار ترس از ازدواج یا همان گاموفوبیا می‌شوند.

واقعیت این است که همه ما به یک اندازه در معرض شکست عاطفی هستیم مگر آنکه انتخابی دقیق و درست داشته باشیم و برای ازدواج، به جای هیجانات با منطق پیش برویم.

مشاوره بگیریم، تحقیق کنیم و بالاتر از همه توکل داشته باشیم. تجربیات تلخی که دیگران داشته‌اند می‌توانند منشا تجربه برای ما باشند نه این‌که عاملی بازدارنده برای حرکت به حساب بیایند.

درباره پروانه صفایی مقدم

متخصص روانشناسی بالینی عضو سازمان نظام روانشناسی عضو سازمان علوم شناختی سخنران برتر سمینارها 02177610857_09122849487

این و هم چک کنید

منظور از آزادی در خانواده چیست؟

آزادی در خانواده چیست؟ (۵ نوع آزادی در خانواده)

آزادی در خانواده چیزی است که معمولا نادیده گرفته می شود اما همانطور که در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *