مطالب آموزنده درباره ازدواج در ویکی روان

تعریف ازدواج چیست؟ (معنی ازدواج)

تعریف ازدواج در روانشناسی

تعریف ازدواج کمک می کند تا دید بهتری نسبت به زندگی مشترک پیدا کنیم. اما آیا می دانید معنی ازدواج چیست و چرا یکی از مهم ترین قدم هایی است که در زندگی بر میداریم؟؟؟ به طور کلی، ازدواج را مرحله ای برای تشکیل خانواده می دانیم و به عنوان یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر شخص از آن یاد می شود. شاید افراد زیادی باشند که هرگز ازدواج نکنند اما به هر حال اینکه مفهوم ازدواج چیست و چه تعریفی باید برای آن در نظر گرفت، ذهن بسیاری را مشغول خود کرده است. قصد داریم در این مقاله سایت مشاوره روانشناسی آنلاین ویکی روان به بررسی تعریف ازدواج از دید علم روانشناسی بپردازیم و آن را مورد مطالعه قرار دهیم. هر چند در جلسات مشاوره ازدواج توضیحات کامل درباره تعریف ازدواج در روانشناسی داده می شود.

تعریف ازدواج چیست؟ ازدواج به چه معناست؟

جذب کلامی مردها

با مطالب روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

سوالات زیادی در بخش مشاوره آنلاین روانشناسی ویکی روان دریافت می کنیم که نشان می دهد هنوز معنی ازدواج برای عده ای مشخص نیست. مثلا:

  1. ازدواج یعنی چی؟
  2. ازدواج به چه معناست؟
  3. چطور ازدواج کنیم؟

قصد داریم در ادامه به تعریف ازدواج در روانشناسی بپردازیم و موضوعاتی مانند بهترین اختلاف سنی در ازدواج و مسائل مشابه در مطالب دیگر مورد بررسی قرار می گیرند.

اگر بدانید ازدواج یعنی چه می توانید با دید بازتر انتخاب مناسب داشته و بهتر تصمیم گیری کنید.

معادل ازدواج به انگلیسی = marriage که به معنی اتحاد عمیق دو نفر است!

ازدواج اتحاد یک زن و یک مرد است که به صورت دائمی و انحصاری نسبت به یکدیگر متعهدند و به طور طبیعی (ذاتی) با به دنیا آوردن و پرورش کودکان توسط هر دوی آن ها همراه است.

در بیان دقیق تر معنی ازدواج باید گفت:

همسران اتحاد خود را از طریق اعمال مرتبط با زناشویی که به وجود آورنده بخش رفتاری فرایند تولید مثل است کامل و تجدید می کنند و به این ترتیب ازدواج آن ها را به عنوان واحد تولید مثل متحد می سازد.

انواع ازدواج به خودی خود ارزشمند است، اما جهت گیری ذاتی آن در زمینه به دنیا آوردن و پرورش کودکان، به ساختار متمایز آن، از جمله هنجارهای تک همسری و وفاداری کمک می کند.

این پیوند با رفاه کودکان همچنین به توضیح این که چرا ازدواج برای منافع مشترک دارای اهمیت است و چرا دولت باید آن را شناسایی کند و تحت نظارت خود قرار دهد، کمک می کند.

معنی ازدواج اتحاد دو نفر است که به عشق و مراقبت از یکدیگر و تقسیم مسئولیت ها و مزایای زندگی متعهد هستند.

پیشنهاد می کنیم مطلب منظور از روابط زناشویی چیست را هم برای درک بهتر مفهوم ازدواج، در ویکی روان مطالعه کنید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
سمیه بهاروند سمیه بهاروند
مشاور روانشناس
از 280,000 هزار تومان
صدیقه صفایی صدیقه صفایی
دکتری روانشناسی
از 60,000 هزار تومان
فرشته همدانی فرشته همدانی
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
فریناز خانی فریناز خانی
مشاور روانشناس
از 175,000 هزار تومان
فاطمه شکری فاطمه شکری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
سعیده حامد سعیده حامد
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
شیلا توکلی شیلا توکلی
مشاور روانشناس
از 160,000 هزار تومان
فاطمه غواص معانی فاطمه غواص معانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان

تعریف ازدواج از دیدگاه روانشناسی چیست؟

ازدواج چیست
ازدواج چیست

شناخت تعریف ازدواج در روانشناسی می تواند دید کامل تری به شما ارائه کند. چون چیزی که ما از تعریف ازدواج در ذهن داریم بعضا با ازدواج موفق فرق دارد.

ازدواج یا همان وصل زن و مرد، اساسا یک اتحاد قلبی و روحی عمیق است، که به هر شکل با صمیمیت جنسی تقویت می شود و باید از نظر هر دو طرف مقبول افتد.

از اصول زندگی مشترک این است که برای تکمیل شدن معنی ازدواج، دولت باید ازدواج را به رسمیت بشناسد و تحت نظارت خود قرار دهد، چرا که امتیازات خاصی به افرادی که ازدواج کرده اند عطا می کند.

یک زوج ازدواج کرده می توانند یکدیگر را همسر خطاب کنند و همسر، به عنوان واژه ای شرعی و قانونی برای روابط زناشویی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع ازدواج چیست؟

الان میدانیم مفهوم ازدواج چیست اما در بیان اینکه انواع ازدواج چیست و کدام نوع محبوب تر است باید گفت به هر شکل، انواع گوناگون ازدواج عملا در همه جوامع یافت می شود. در هر جامعی، انواع ازدواج بنا به فرهنگ و آداب آن منطقه، ویژگی های خاصی به همراه داشته است که آن را از دیگران متمایز می کند.

اما کم و بیش معنی ازدواج در بیشتر آنها یکی می باشد اما تفاوت هایی در شکل گیری و مدیریت آن وجود دارد.

در منابع بسیار قدیمی، از ازدواج به عنوان یک سنت پابرجا یاد شده است. علی رغم تلاش های انسان شناسان برای شناسایی منشا آن (و آزمون بی بندوباری انسان های اولیه) شواهدی در مورد مفهوم ازدواج در گذشته وجود ندارد.

پیش تر در ویکی روان به بیان مهم ترین انواع ازدواج در جهان پرداختیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

ازدواج به عنوان یک پیوند مجاز اجتماعی در یک رابطه جنسی مهم باقی می ماند. ازدواج گاهی در بعضی جوامع، به عنوان رابطه ای طراحی شده برای به دنیا آوردن کودکان و اجتماعی کردن موفقیت آمیز آن ها نیز درک می شود.

از لحاظ تاریخی، بسیاری از جوامع شکل هایی از چند همسری را مجاز می دانسته اند در حالی که در دیگر جوامع اصلا مورد پسند نیست.

اروپا، ایالات متحده و کانادا و بعضی از کشورهای شرقی، در بیشتر موارد خود را به عنوان فرهنگ تک همسری تعریف می کنند. این امر تاحدودی ناشی از فرهنگ امروزی و قدرت گرفتن خانم ها در جامعه و خانواده است. با این حال توجه به این مسئله حائز اهمیت است که در گذشته نه چندان دور، قانون رومی فحشا، صیغه شدن و دسترسی جنسی به بردگان را مجاز می دانست.

مفهوم ازدواج در گذر تاریخ

جملات سکسی برای مردها

در بیان بیشتر اینکه از دیدگاه تاریخی معنی ازدواج چیست میتوان گفت: از اواخر قرن بیستم، ایده های بسیاری در مورد ماهیت و هدف ازدواج و خانواده به چالش کشیده شده است.

برخی افراد هم استدلال می کنند که ازدواج می تواند یک داستان قانونی غیرضروری باشد. این موضوع از یک تغییر کلی در ایده ها و شیوه های خانواده غربی پیروی می کند.

از زمان جنگ جهانی دوم، غرب شاهد افزایش چشم گیر طلاق (۶% تا بیش از ۴۰% ازدواج های اول)، رشد زندگی بدون ازدواج، به دنیا آوردن کودکان بدون ازدواج (۵% تا بیش از ۳۳% تولدها)، و افزایش زنان (۸ تا بیش از ۴۰%) بوده است.

برای آشنایی بیشتر، پیشنهاد می کنیم مطلب معنی ازدواج سفید چیست را در ویکی روان مطالعه کنید.

هدف از ازدواج چیست؟

دلایل منطقی برای ازدواج وجود دارد اما معمولا موضوعی شخصی است.

دو نفر در یک ازدواج معمولا به دنبال شناخت اجتماعی برای روابطشان هستند و بسیاری از جوامع نیازمند تصویب رسمی یک سازمان مذهبی یا مدنی هستند که به آن سند ازدواج می گوییم!

به هر حال ازدواج کردن، برای بیشتر افراد ازدواج مسیری برای رسیدن به دستاوردهای بیشتر در زندگی می باشد، دستاوردهایی که در زندگی مجردی نمی توانند آنها را کسب کنند.

بسیاری ازدواج کردن را وسیله ای برای ادامه نسل و خاندان خود می دانند و برای عده ای دیگر، ازدواج کردن زندان اسارت است، زندانی که راه گریزی از آن نمی یابند!

چطور ازدواج موفق داشته باشم؟

مزایای-ازدواج-در-سنین-پایین

قبل از اقدام به ازدواج می بایست به خوبی خود را بشناسید و بدانید از چه ویژگی هایی برخوردار می باشید و چه شرایطی می تواند شما را به ازدواج موفق سوق دهد. (برای این کار می توانید از تست شخصیت شناسی آنلاین پروفسور حسین باهر استفاده کنید و در جلسات مشاوره پیش از ازدواج آنلاین یا تلفنی شرکت نمایید، این مهم ترین راز ازدواج های پایدار است.)

خیلی از طلاق ها بر اثر عدم آگاهی از ویژگی های فردی اتفاق میافتد.

شاید شما فردی نیستید که آمادگی ازدواج کردن باشد و باید تحت آموزش های بسیار دیگری قرار بگیرید و یا تعریف اشتباهی از ازدواج در ذهن دارید، اما به هر حال می توانید تمامی این پیش زمینه های ذهنی را اصلاح و زندگی مشترک موفقی را تجربه کنید.

برای داشتن یک ازدواج پایدار و موفق، بسیار از زوجین از خدمات مشاوره قبل از ازدواج با مشاور روانشناس استفاده می کنند. تعداد این جلسات معمولا کمتر از ۵ جلسه می باشد اما تاثیرگذاری آن بر انتخاب درست شما بسیار زیاد خواهد بود.

با توجه به تعریف ازدواج، راهی برای حفظ ازدواج های در خطر وجود دارد؟

حالا متوجه شدیم تعریف ازدواج چیست و چند نوع دارد و می دانیم در گذر زمان چه تغییراتی داشته است، اما راهی برای نجات پیوند ازدواج از دست مشکلات زناشویی وجود دارد؟

اگر به هر دلیل با همسرتان مشکلاتی دارید و نمی توانید آن را حل کنید، بهتر است از یک مشاور روانشناس آنلاین یا حضوری استفاده نمائید.

برای مثال می توانید به مراجعه به بخش مشاوره بعد از ازدواج آنلاین ویکی روان، با بهترین مشاورین کشور، صوتی و تصویری جلسه آنلاین برگزار نمائید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
مهندس محمد خانی مهندس محمد خانی
مهندس آی تی
از 150,000 هزار تومان
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
محمود مردانی محمود مردانی
مشاور تغذیه
از 300,000 هزار تومان
محمد امین چالاک محمد امین چالاک
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سحر مدیری سحر مدیری
مشاور روانشناس
از 100,000 هزار تومان
زهره قربانی زهره قربانی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
پریوش شیخ الاسلامی پریوش شیخ الاسلامی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
صديقه فنائی صديقه فنائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان

جمع بندی ویکی روان از تعریف ازدواج در روانشناسی

یادتان باشد، اینکه بدانید ازدواج به چه معناست تمام موضوع نیست، باید برای حفظ آن نیز تلاش کنید. البته این مفهوم ازدواج در ذهنتان است که رویکرد نهایی نسبت به آن را رقم می زند.

در صورت نیاز می توانید از بخش مشاوره روانشناسی آنلاین برای ارتباط با مشاورین و استفاده از خدمات مشاوره آنلاین سایت ویکی روان استفاده نمائید.مشاوره با روانشناس آنلاین

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا