ازدواج

تعریف ازدواج چیست و چند نوع دارد؟ (معنی ازدواج)

تعریف ازدواج کمک می کند تا دید بهتری نسبت به زندگی مشترک پیدا کنیم. اما آیا می دانید معنی ازدواج چیست و چرا یکی از مهم ترین قدم هایی است که در زندگی بر میداریم؟؟؟ به طور کلی، ازدواج را مرحله ای برای تشکیل خانواده می دانیم و به عنوان یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر شخص از آن یاد می شود. شاید افراد زیادی باشند که هرگز ازدواج نکنند اما به هر حال اینکه مفهوم ازدواج چیست و چه تعریفی باید برای آن در نظر گرفت، ذهن بسیاری را مشغول خود کرده است. قصد داریم در این مقاله سایت مشاوره آنلاین ویکی روان به بررسی تعریف ازدواج از دید علم روانشناسی بپردازیم و آن را مورد مطالعه قرار دهیم.

تعریف ازدواج چیست؟ ازدواج به چه معناست؟

جذب کلامی مردها

با مطالب روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

معادل ازدواج به انگلیسی = marriage که به معنی اتحاد عمیق دو نفر است!

ازدواج اتحاد یک زن و یک مرد است که به صورت دائمی و انحصاری نسبت به یکدیگر متعهدند و به طور طبیعی (ذاتی) با به دنیا آوردن و پرورش کودکان توسط هر دوی آن ها همراه است.

در بیان دقیق تر معنی ازدواج باید گفت:

همسران اتحاد خود را از طریق اعمال مرتبط با زناشویی که به وجود آورنده بخش رفتاری فرایند تولید مثل است کامل و تجدید می کنند و به این ترتیب ازدواج آن ها را به عنوان واحد تولید مثل متحد می سازد.

ازدواج به خودی خود ارزشمند است، اما جهت گیری ذاتی آن در زمینه به دنیا آوردن و پرورش کودکان، به ساختار متمایز آن، از جمله هنجارهای تک همسری و وفاداری کمک می کند.

این پیوند با رفاه کودکان همچنین به توضیح این که چرا ازدواج برای منافع مشترک دارای اهمیت است و چرا دولت باید آن را شناسایی کند و تحت نظارت خود قرار دهد، کمک می کند

معنی ازدواج اتحاد دو نفر است که به عشق و مراقبت از یکدیگر و تقسیم مسئولیت ها و مزایای زندگی متعهد هستند.

پیشنهاد می کنیم مطلب منظور از روابط زناشویی چیست را هم برای درک بهتر مفهوم ازدواج، در ویکی روان مطالعه کنید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
سمیرا رضایی سمیرا رضایی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
زهره قربانی زهره قربانی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
محمد جواد اسکندری محمد جواد اسکندری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
زهرا جعفری زهرا جعفری
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
مشاهده
فاطمه روحی فاطمه روحی
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
مژگان افضلی مژگان افضلی
دکتری روانشناسی
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
کیومرث مروت کیومرث مروت
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده

تعریف ازدواج از دیدگاه روانشناسی چیست؟

ازدواج چیست
ازدواج چیست

شناخت تعریف ازدواج از دیدگاه روانشناسی می تواند دید کامل تری به شما ارائه کند.

ازدواج یا همان وصل زن و مرد، اساسا یک اتحاد قلبی و روحی عمیق است، که به هر شکل با صمیمیت جنسی تقویت می شود، و باید از نظر هر دو طرف مقبول افتد.

برای تکمیل شدن معنی ازدواج، دولت باید ازدواج را به رسمیت بشناسد و تحت نظارت خود قرار دهد، چرا که امتیازات خاصی به افرادی که ازدواج کرده اند عطا می کند.

یک زوج ازدواج کرده می توانند یکدیگر را همسر خطاب کنند و همسر، به عنوان واژه ای شرعی و قانونی برای روابط زناشویی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع ازدواج چیست؟

الان میدانیم مفهوم ازدواج چیست اما در بیان اینکه انواع ازدواج چیست و کدام نوع محبوب تر است باید گفت به هر شکل، انواع گوناگون ازدواج عملا در همه جوامع یافت می شود. در هر جامعی، انواع ازدواج بنا به فرهنگ و آداب آن منطقه، ویژگی های خاصی به همراه داشته است که آن را از دیگران متمایز می کند.

اما کم و بیش معنی ازدواج در بیشتر آنها یکی می باشد اما تفاوت هایی در شکل گیری و مدیریت آن وجود دارد.

در منابع بسیار قدیمی، از ازدواج به عنوان یک سنت پابرجا یاد شده است. علی رغم تلاش های انسان شناسان برای شناسایی منشا آن (و آزمون بی بندوباری انسان های اولیه) شواهدی در مورد مفهوم ازدواج در گذشته وجود ندارد.

پیش تر در ویکی روان به بیان مهم ترین انواع ازدواج در جهان پرداختیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

ازدواج به عنوان یک پیوند مجاز اجتماعی در یک رابطه جنسی مهم باقی می ماند. ازدواج گاهی در بعضی جوامع، به عنوان رابطه ای طراحی شده برای به دنیا آوردن کودکان و اجتماعی کردن موفقیت آمیز آن ها نیز درک می شود.

از لحاظ تاریخی، بسیاری از جوامع شکل هایی از چند همسری را مجاز می دانسته اند در حالی که در دیگر جوامع اصلا مورد پسند نیست.

اروپا، ایالات متحده و کانادا و بعضی از کشورهای شرقی، در بیشتر موارد خود را به عنوان فرهنگ تک همسری تعریف می کنند. این امر تاحدودی ناشی از فرهنگ امروزی و قدرت گرفتن خانم ها در جامعه و خانواده است. با این حال توجه به این مسئله حائز اهمیت است که در گذشته نه چندان دور، قانون رومی فحشا، صیغه شدن و دسترسی جنسی به بردگان را مجاز می دانست.

مفهوم ازدواج در گذر تاریخ

جملات سکسی برای مردها

در بیان بیشتر اینکه از دیدگاه تاریخی معنی ازدواج چیست میتوان گفت: از اواخر قرن بیستم، ایده های بسیاری در مورد ماهیت و هدف ازدواج و خانواده به چالش کشیده شده است.

برخی افراد هم استدلال می کنند که ازدواج می تواند یک داستان قانونی غیرضروری باشد. این موضوع از یک تغییر کلی در ایده ها و شیوه های خانواده غربی پیروی می کند.

از زمان جنگ جهانی دوم، غرب شاهد افزایش چشم گیر طلاق (۶% تا بیش از ۴۰% ازدواج های اول)، رشد زندگی بدون ازدواج، به دنیا آوردن کودکان بدون ازدواج (۵% تا بیش از ۳۳% تولدها)، و افزایش زنا (۸ تا بیش از ۴۰%) بوده است.

برای آشنایی بیشتر، پیشنهاد می کنیم مطلب معنی ازدواج سفید چیست را در ویکی روان مطالعه کنید.

هدف از ازدواج چیست؟

دو نفر در یک ازدواج معمولا به دنبال شناخت اجتماعی برای روابطشان هستند و بسیاری از جوامع نیازمند تصویب رسمی یک سازمان مذهبی یا مدنی هستند که به آن سند ازدواج می گوییم!

به هر حال ازدواج کردن، برای بیشتر افراد ازدواج مسیری برای رسیدن به دستاوردهای بیشتر در زندگی می باشد، دستاوردهایی که در زندگی مجردی نمی توانند آنها را کسب کنند

بسیاری ازدواج کردن را وسیله ای برای ادامه نسل و خاندان خود می دانند و برای عده ای دیگر، ازدواج کردن زندان اسارت است، زندانی که راه گریزی از آن نمی یابند!

چطور ازدواج موفق داشته باشم؟

مزایای-ازدواج-در-سنین-پایین

قبل از اقدام به ازدواج می بایست به خوبی خود را بشناسید و بدانید از چه ویژگی هایی برخوردار می باشید و چه شرایطی می تواند شما را به ازدواج موفق سوق دهد. (برای این کار می توانید از تست شخصیت شناسی آنلاین پروفسور حسین باهر استفاده کنید)

خیلی از طلاق ها بر اثر عدم آگاهی از ویژگی های فردی اتفاق میافتد.

شاید شما فردی نیستید که آمادگی ازدواج کردن باشد و باید تحت آموزش های بسیار دیگری قرار بگیرید و یا تعریف اشتباهی از ازدواج در ذهن دارید، اما به هر حال می توانید تمامی این پیش زمینه های ذهنی را اصلاح و زندگی مشترک موفقی را تجربه کنید.

برای داشتن یک ازدواج پایدار و موفق، بسیار از زوجین از خدمات مشاوره قبل از ازدواج با مشاور روانشناس استفاده می کنند. تعداد این جلسات معمولا کمتر از ۵ جلسه می باشد اما تاثیرگذاری آن بر انتخاب درست شما بسیار زیاد خواهد بود.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
شیما شهرکی شیما شهرکی
دکتری روانشناسی
از 125,000 هزار تومان
مشاهده
محمد حسین خانی محمد حسین خانی
مشاور روانشناس
از 62,500 هزار تومان
مشاهده
طاهره کیائی طاهره کیائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مشاهده
لیلا اسماعیل زاده لیلا اسماعیل زاده
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
مشاهده
نسرين دشتبانيان نسرين دشتبانيان
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
مشاهده
پریا نوربخش پریا نوربخش
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
مشاهده
پردیس میرمعینی پردیس میرمعینی
دکتری روانشناسی
از 65,000 هزار تومان
مشاهده
جمیله احمدپور جمیله احمدپور
دکترای روانشناسی
از 250,000 هزار تومان
مشاهده

با توجه به تعریف ازدواج، راهی برای حفظ ازدواج های در خطر وجود دارد؟

حالا متوجه شدیم تعریف ازدواج چیست و چند نوع دارد و می دانیم در گذر زمان چه تغییراتی داشته است، اما راهی برای نجات پیوند ازدواج از دست مشکلات زناشویی وجود دارد؟

اگر به هر دلیل با همسرتان مشکلاتی دارید و نمی توانید آن را حل کنید، بهتر است از یک مشاور روانشناس آنلاین یا حضوری استفاده نمائید.

برای مثال می توانید به مراجعه به بخش مشاوره بعد از ازدواج آنلاین ویکی روان، با بهترین مشاورین کشور، صوتی و تصویری جلسه آنلاین برگزار نمائید.

یادتان باشد، اینکه بدانید ازدواج به چه معناست تمام موضوع نیست، باید برای حفظ آن نیز تلاش کنید. البته این مفهوم ازدواج در ذهنتان است که رویکرد نهایی نسبت به آن را رقم می زند.

در صورت نیاز می توانید از بخش مشاوره روانشناسی آنلاین برای ارتباط با مشاورین و استفاده از خدمات مشاوره آنلاین سایت ویکی روان استفاده نمائید.مشاوره با روانشناس آنلاین

تصویر ویکی روان

ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا