خانه / روانشناسی / بررسی موضوع روانشناسی طلاق
روانشناسی طلاق

بررسی موضوع روانشناسی طلاق

طلاق علاوه بر این که فرآیندی قانونی به شمار می آید، مسائل روان شناسی هم به دنبال خواهد داشت. روند قانونی طلاق، دارای اهمیت است. ولی فرآیند روانشناسی طلاق و نحوه جدایی دو طرف تا حدود زیادی وضعیت و ماهیت طلاق را تعیین می کند. در ادامه به بررسی موضوع روانشناسی طلاق میپردازیم.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

آشنایی با روانشناسی طلاق

طلاقی که به صورت ناخوشایند شروع می شود، فرجام بدی به همراه خواهد داشت. اگر به خوبی شروع شود، می تواند به صورت دوستانه به پایان رسد. عمده دلیل آن به عدم شناخت عاطفی زن و مرد در شروع ازدواج بر می گردد. یعنی معمولا زمانی که یکی از دو طرف، از زندگی خود ناراضی است، مسئله طلاق بیان می شود.

مهمترین مسئله روانشناسی طلاق توافق زن و مرد و نحوه طلاق گرفتن می باشد. در تعداد کمی از طلاق ها، طرفین تصمیم می گیرند تا بلافاصله طلاق بگیرند. معمولا اگر پس از گذشت چندین جلسه از واکنش های دو طرف نسبت به هم، یکی از آن ها از زندگی خود ناراضی بود، تصمیماتی برای پایان دادن به زندگی می گیرد. البته چنین تصمیمی به سادگی امکان پذیر نیست و یا نمی تواند از روی هوی و هوس انجام شود.

ما دریافته ایم که چنین مشکلی، عادی است و آغاز کننده طلاق، سال ها درگیر این مسئله بوده است. زن یا مرد، زمان های زیادی را برای تاسف خوردن و از دست دادن رویاهای زندگی مشترک خود گذرانده اند. زمان هایی را داشته اند تا به جایگزین کردن زندگی جدید فکر کنند و شروع کرده اند تا از طریق تغییر در عواطف و احساسات خود و با روش های مختلفی به ازدواج قبلی خاتمه دهند. همچنین زن  ممکن است افراد جدیدی را پیدا کند که علاقه همسری به آن ها نداشته باشد یا برعکس ممکن است در جامعه، اعتبار بیشتری پیدا کند و به طور کلی شروع به زندگی جدیدی کند.

روانشناسی طلاق چکار انجام میدهد؟

شریک دیگر زندگی که ما آن را عامل طلاق نمی نامیم، ممکن است برای تداوم زندگی از پذیرش طلاق صرف نظر کند که طرف دیگر را با این کار غافل گیر میکند. مرد در احضاریه دادگاه اعلام می کند که به دلیل سال ها مسائل حل نشده و تلاش های ناموفق در مشاوره، می خواهد طلاق بگیرد. ممکن است، زن کمی دیرتر موافقت کند و مرد هم احتمالا با این قضیه موافق است. بنابراین می توانند به راحتی طلاق بگیرند.

مقاله مشابه: آشنایی با ابعاد گوناگون طلاق

در این وضعیت حکم دادگاه برای هر دو تقریبا آماده می شود و مذاکرات طلاق انجام می شوند. در چنین شرایطی که مرد شروع به گفتن مشکلات میکند، معمولا زن با ناراحتی واکنش نشان می دهد. همچنین زن معمولا به پیمان قبل از ازدواج وفادار است و معتقد است که ازدواج چیزی است که تا ابد برای او ادامه دارد. طلاق با داشتن فرزندان هم انجام می شود ولی بعضی از زن ها از طلاق وحشت زده می شوند و  از اینکه موقعیت و جایگاه خود را در جامعه از دست دهند می ترسند. در این حالت زن از اینکه مرد می خواهد طلاق بگیرد، بسیار عصبانی می شود. به طوری که زن مخالفت کامل خود را اعلام می کند. چنین زوجی در معرض مشکل روانشناسی طلاق قرار می گیرند.

طلاق تغیراتی در زندگی دو طرف ایجاد میکند. اغلب مشکل طلاق تغییر در مسکن می باشد. همچنین نگرانی های اقتصادی را هم به وجود می آورد. که هیچ کدم از این مشکلات ساده نیستند. تغییر در وضعیت اجتماعی و نحوه مدیریت زندگی فرزندان از دیگر چالش های طلاق محسوب می شوند. بسیاری از افراد نمی توانند چنین تغییراتی را بپذیرند و غالبا دچار شکست، سردرگمی می شوند.

آشنایی با روانشناسی طلاق

طبق روانشناسی طلاق برای فرد آغاز کننده هم تغیراتی به وجود می آید. بدین صورت، طلاق دگرگونی های ناراحت کننده و همچنین زیان های بسیاری به بار خواهد داشت. اما اگر زندگی مشترک آنها به آسانی خاتمه یابد، استرس کاهش پیدا می کند. در این میان فرصت هایی برای پیدا کردن همسری مناسب نیز وجود دارد. گذر زمان ممکن است امید تازه ای را در آن ها ایجاد کند. با رونق یافتن زندگی، تجربه های ازدست رفته جبران می شوند. برای شخص آغازکننده، بهبود زندگی، بستگی به جایی دارد که او زندگی می کند.

بر اساس روانشناسی طلاق اگر دو طرف تصمیم برطلاق داشته باشند، احتمالا شخصی که عامل طلاق بوده، تصوراتی در بهبود زندگی خود دارد. اما برای شخصی که باعث طلاق نبوده و یا کسی که راضی به طلاق نیست، بسیار ناراحت کننده است و هیچ فرصتی برای برنامه ریزی و پیشرفت در زندگی، برایش باقی نمی ماند. یا حتی نمی تواند خود را برای زندگی مجردی، آماده کند. هیچ راهی را نمی بیند. فقط ترس و شکست را تجربه میکند. تا زمانی که شخص آغازگر، زمان مناسبی را برای فکر کردن به مشکلات و حالات روحی خود پیدا نکرده باشد، هرگز راضی نمی شود تا با همسر خود در مورد زندگی مشترک و نحوه طلاق بحث کند.

اگر دو طرف راضی به طلاق باشند، در آن صورت هر دو برای مذاکره و صحبت آماده می شوند. معمولا تعیین زمان بندی به عهده آغازگر می باشد. ممکن است فردی باشیدکه می خواهید به طرف مقابل فرصتی را برای فکر کردن و تصمیم گیری بدهید. فشار مداوم به همسرتان باعث می شود تا وی احساس نا امنی کند و به سراغ وکیل برود. زیرا می داند وکیل از او پشتیبانی کرده و حافظ منافعش است. در چنین مواقعی طلاق به طول می انجامد. اگر چه این غیر قابل درک است که آغازگر طلاق، بخواهد از طریق سرمایه های هنگفتی، موجبات نا امنی طرف مقابل خود را فراهم آورد.

مقاله مشابه: راه های جایگزین طلاق

به این صورت است که طلاق به مرحله بحرانی می رسد. وقتی که به همسرتان می گویید که طلاق می خواهید، باید بدون هیچ گونه تعصب با او صحبت کنید. مثلا نگویید که این ازدواج هیچ فایده ای برایمان نداشته است و من فکر نمی کنم این زندگی ثباتی داشته باشد بنابراین می خواهم طلاق بگیرم. سعی کنید بی طرفانه به قضیه نگاه کنید. همچنین ابراز  نکنید که از شکایت ها و خودخواهی های  وی خسته و درمانده شده اید و چاره ای دیگر ندارید.

این طرز سخن گفتن خشم او را برافروخته می کند و تنها باعث می شود تا همسرتان با انکار کردن از خود دفاع کرده و یا حتی اقدامی تلافی جویانه را به دنبال خواهد داشت. بنابراین اگر فردی هستید که برای پایان دادن ازدواج و زندگی مشترک برنامه ریزی می کنید، مراقب باشید که چگونه با همسرتان صحبت می کنید و نحوه مواجه شدن با این مسئله را مدیریت کنید.

طبق نظر شاخه روانشناسی طلاق ، جدایی میتواند با طی مراحلی دوستانه و به دور از حاشیه انجام شود که نتیجه آن کمترین آسیب به طرفین میباشد.

بررسی موضوع روانشناسی طلاق
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

مردان چه اندامی را دوست دارند

مردان چه اندامی را دوست دارند ؟

در پاسخ به این سوال که مردان چه اندامی را دوست دارند اصلا جای تعجب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *