ریشه اختلافات زناشویی

ریشه اختلافات زناشویی چه چیزهایی هستند؟

اغلب اختلافات زناشویی ناشی از تفاوت بین زوجین است. هیچ زن و شوهری نمی توانند ادعا کنند با هم اختلاف نداشته اند یا ندارند. در واقع همه زوج ها با هم اختلافاتی دارند اما شدت آنها متفاوت است.

در اصل، هر چقدر دنیای پیش از ازدواج آنها با هم تفاوت بیشتری داشته باشد، میزان اختلاف آنها در روابط زناشویی نیز بیشتر است. در زیر به نمونه هایی از تفاوت های زن و شوهر که ریشه در زندگی پیش از ازدواج دارد اشاره شده است.

ریشه اختلافات زناشویی کدامند؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

تفاوت زادگاه و محل پرورش

بیشتر مشاورین اعتقاد دارند که افراد باید از شهر و دیار خود همسر انتخاب کنند. با این نوع انتخاب اختلافات زناشویی کمتری پیش می آید. در واقع داشتن دو فرهنگ متفاوت یعنی داشتن آموخته های متفاوت که این خود موجب نا همخوانی سلیقه و عقیده می شود.

تفاوت فضای خانوادگی و نحوه تربیت پیش از ازدواج

تفاوت های خانوادگی مانند: خانواده مادر سالار یا پدر سالار و سلطه طلب بوده، بر روی زمین سفره پهن میکردند یا روی میز غذا می خوردند، بیشتر غذای حاضری می خوردند یا بیشتر غذا می پختند.

بچه خانواده تو سری خور و پنهان کار بوده یا به شخصیت او احترام کذاشته می شده و رک و صریح بار آمده است، والدین یا یکی از آنها معتاد بوده اند یا هیچ یک از والدین اعتیاد نداشته اند.

والدین بی سواد بوده یا والدین تحصیلات عالیه دارند، پدر همسرش را کتک می زده یا در نهایت احترام و صمیمیت با همسرش رفتار می کرده، والدین یا یکی از آنها رفتار خشنی با بچه داشته یا والدین یا یکی از آنها رفتار ملایمی با بچه داشته اند.

والدین بین او و دیگر فرزندان استثنا قایل می شده یا فرقی بین بچه ها نبوده است، والدین از هم طلاق گرفته بودند یا والدین زندگی زناشویی سعادت مندی با هم داشته اند.

ریشه اختلافات زناشویی

تفاوت شخصیت

تفاوت های شخصیتی شامل:

 • بدبین و منفی باف یا خوش بین و مثبت اندیش
 • ترسو یا شجاع
 • کمرو و کم گو یا پررو و پرگو
 • سرد و دیر آشنا و مردم گریز یا گرم و زود آشنا و مردم دار
 • فاقد اعتماد به نفس یا متکی به نفس
 • زودرنج و حساس یا خونسرد و راحت
 • بی ظرفیت و کم جنبه یا با ظرفیت و پرجنبه
 • خرافاتی یا بی اعتقاد به خرافات
 • بی منطق یا منطقی
 • دهن لق و حراف یا تودار و مگو
 • خسیس و حساب گر یا دست و دلباز و ولخرج
 • عاشق سفر و تحرک یا بیزار از سفر
 • شلخته و کمی کثیف یا تمیز و کمی وسواسی
 • بی ریا در پذیرایی از میهمان یا متکلف در پذیرایی از میهمان

اینگونه تفاوت‌های شخصیتی از مهمترین دلایل اختلافات زناشویی است.

تفاوت امکانات

برای بعضی از خانمها وجود امکانات زیاد در خانه پدری و کمبود آنها بهد از ازدواج باعث بروز اختلافات زناشویی میشود.

تفاوت در سنتها و مراسم عروسی

در ایران رسم های زیادی است که هر کدام به یک دلیل باب شده است و اهمیت یافته است که رعایت نکردن یا عدم تفاهم در عقیده به این رسوم باعث اختلافات زناشویی میشود. مثل خرید عروسی یا  سیسمونی خریدن.

تفاوت در نحوه آشپزی خانواده

گاهی افراد عادت ها و سلیقه خانوادگی شان را با خود به زندگی مشترک می آورند که این خود  موجب اختلافات زناشویی می شود. مثل اختلاف نظر در طبخ غذا یا طمع غذا

اختلاف سن زیاد

کارشناسان و مشاوران اعتقاد دارند که تفاوت سن زن و مرد باید بین چهار تا شش سال باشد و فاصله سنی بیشتر موجب می شود زوج به زندگی دو نگاه متفاوت داشته باشند.

البته مواردی استثنایی نیز وجود دارد که زوجین با وجود تفاوت سنی بالا از تفاهم کامل بر خوردارند.

ریشه اختلافات زناشویی

اختلاف سطح تحصیلات

در واقع افرادی که اختلاف سطح تحصیلاتشان فاحش است، یعنی یکی دانشگاه رفته و اهل مطالعه است اما دومی تحصیلات کمی دارد و از مطالعه عادی هم سر باز میزند.

هر چه از ازدواج چنین زوجی می گذرد بیشتر از هم فاصله می گیرند و از میزان وراوده و گفتگوی شان کاسته می شود و تقرابا هیچ حرفی به جز مسائل روزمره خانوادگی با هم ندارند.

اختلاف نظر در میزان محبت به فرزندان

تفاوت در میزان محبت کردن مانند:

بچه ها باید آزاد باشند تا مبتکر بار آیند یا بچه ها را باید سخت تحت نظر گرفت تا از کودکی منظم با بیایند.

بچه ها باید از والدین حسا ببرن و در حضورشان پای خود را دراز نکنند یا باید با بچه ها دوست بود تا به حرف والدین گوش کنند، نباید به بچه اصرار کرد که غذا بخورد، باید با اصرار به بچه غذا داد.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

وسواس احساس گناه

وسواس احساس گناه چیست و چه علائمی دارد؟

شاید عبارت وسواس احساس گناه تا به حال به گوشتان نخورده باشد اما یکی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *