مطالب آموزنده درباره ازدواج در ویکی روان

بهترین اختلاف سنی در ازدواج از دید روانشناسی

اختلاف سنی در ازدواج چقدر باید باشد؟

اختلاف سن در ازدواج موضوع بی اهمیتی نیست، هر چند نمی تواند سلامت و تداوم یک رابطه را تضمین کند. یعنی چیزی به نام بهترین اختلاف سنی برای ازدواج وجود ندارد چون شرایط زوجین می تواند همه چیز را تغییر دهد. پس همانطور که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج آنلاین و تلفنی توضیح داده می شود، اختلاف سنی مناسب برای ازدواج بر اساس شرایط زن و مرد متفاوت است و نمی توان یک فرمول قطعی برای همه داد! با این حال در این مطلب سایت مشاوره تلفنی ویکی روان، قصد داریم پاسخ دهیم اختلاف سنی در ازدواج چقدر باید باشد و تفاوت سنی در ازدواج چقدر مهم است؟

بهترین اختلاف سن در ازدواج چقدر است؟

با وبلاگ ویکی روان همراه باشید.

بعضی فرهنگ ها تاکید زیادی بر اختلاف سنی در ازدواج ندارند و می توانن زن و مرد هم سن و سال را در کنار هم قبول کنند، اما بعضی از دیدگاه ها مخالف آن است!

یادتان باشد، همه چیز از مهریه، اختلاف سن، اختلاف قد در ازدواج، نوع خانواده ها، یا موضوعی مانند تفاوت فرهنگی در ازدواج می تواند دستخوش تغییر شود. پس موضوعات مطرح شده در این مطلب بیشتر جنبه آموزشی دارد.

تفاوت سن در ازدواج آنقدر مهم است که تمام و کمال بر کیفیت زندگی زناشویی افراد تاثیر خواهد داشت. اما همانطور که همیشه در ویکی روان گفته ایم، برای شناخت بهترین اختلاف سنی بین زوجین باید شرایط خود را در نظر داشته باشید نه اینکه دنبال یک عدد خاص به عنوان بهترین اختلاف سن بین زن و مرد برای ازدواج باشید. شرایط افراد با هم متفاوت است.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
شیلا توکلی شیلا توکلی
مشاور روانشناس
از 160,000 هزار تومان
بهشته طهماسبی زاده بهشته طهماسبی زاده
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
فریناز خانی فریناز خانی
مشاور روانشناس
از 175,000 هزار تومان
آنیتا کشاورز کرمانی آنیتا کشاورز کرمانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
سعیده حسنی سعیده حسنی
مشاور روانشناس
از 300,000 هزار تومان
پریسا صالحی پریسا صالحی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
فرشته همدانی فرشته همدانی
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
مریم بنی عامریان مریم بنی عامریان
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان

مهم ترین تاثیر بر تفاوت سنی در ازدواج را چه عاملی دارد؟

توضیحات بسیاری در جلسات مشاوره روانشناسی درباره بهترین راهکار برای داشتن ازدواج پایدار داده می شود. متخصصین ساعت ها و جلسات متمادی درباره بهترین اختلاف سنی در ازدواج توضیح می دهند، اما در نهایت عواملی وجود دارند که معمولا بر آنها سایه می اندازند! برای نمونه:

 • فرهنگ خانواده ها
 • دید مرد و زن نسبت به تعریف ازدواج
 • سن فعلی زن و مرد
 • میزان علاقه ایجاد شده بین آنها
 • میزان استقلال مالی
 • نظرات اطرافیان به خصوص والدین و خانواده

به همین خاطر اگر قصد واقعی دارید تا اختلاف سنی مناسب ازدواج را بدانید باید از هر نوع محدودیت موجود رهایی پیدا کنید تا بهترین تصمیم گرفته شود.

آیا اختلاف سنی در رابطه عاطفی بر کیفیت آن تاثیر می گذارند؟

زمانی که زوج‌ ها بین مراحل زندگی مانند پدر و مادر شدن، بزرگ کردن نوجوانان و بازنشستگی در حال گذار هستند، شکاف‌ های سنی می‌ تواند بر روابط آنها تأثیر بگذارد. کاهش سطح انرژی، هم بالا و هم پایین، تصمیم گیری در مورد داشتن یا نداشتن فرزند، و ترکیب خانواده ها همگی تنش ایجاد می کنند.

علاوه بر این، شکاف سنی زیاد می تواند مشکلات مالی ایجاد کند، البته اگر برای یکی از آن ها تثبیت شده باشد

یکی از زوجین ممکن است آماده بازنشستگی بوده، در حالی که دیگری چنین نباشد. اما آن ها باید از یکدیگر حمایت کنند؛ فرد بازنشسته دوست دارد بیشتر در مورد تعدیل درآمد، تقسیم کارهای خانه و استرس شریک کار از ادامه تقاضاهای شغلی، صحبت کند.

از نظر شرایط ازدواج شاد، مطالعه بزرگی روی ۹۰۰۰ خانوار در یک دوره ۱۳ ساله نشان داد که زنان مسن تر با همسر جوان تر نسبت به زنان جوان با همسر مسن تر، به طور کلی رضایت بیشتری از ازدواج خود دارند. البته در مقاله مزایا و معایب اختلاف سنی زیاد در ازدواج در ویکی روان توضیحات کاملی در این مورد دادیم.

آیا شکاف های بزرگ سنی در روابط موثرند؟

در حالی که حفظ اختلاف سنی در ازدواج کاملا موثر بوده، با سیستم ارزشی که زوج برای رابطه خود ایجاد می کنند موفقیت بیشتری هم حاصل می شود. اگر زوجی برای رابطه خود ارزش بالایی قائل شوند، می توانند ارزیابی کنند که آیا تصمیمات آن ها منعکس کننده ارزش و حامی است یا خیر.

پایه و اساس همه روابط خوب، ارتباط خوب، صداقت و شفافیت است و زوج هایی که شکاف سنی زیادی دارند نیز ممکن است نیاز به سازش های خاص داشته باشند

آن ها ممکن است نیاز به احترام داشته باشند و تفاوت های ذاتی به دلیل اختلاف سن وجود دارد که به راحتی نمی توان آن ها را تغییر داد.

بهترین اختلاف سن برای ازدواج چقدر است؟

حتما می پرسید بهترین فاصله سنی برای ازدواج چیست؟

روانشناسی دید متفاوتی درباره بهترین اختلاف سن بین زن و مرد برای ازدواج دارد به همین خاطر موضوع باید خیلی عمیق تر بررسی شود.

می توان به این موضوع اینطور نگریست که اختلاف سنی در ازدواج با توجه به اولویت ها و آنچه که در ازدواج به دنبال آن هستند، برای زوج های مختلف متفاوت است.

فرقی نمی‌ کند که شما یک زن مسن‌ همسر یک مرد جوان‌ هستید یا یک دختر جوان که همسر یک مرد مسن‌ است، تفاوت سنی می‌ تواند به طور قابل‌ توجهی بر سازگاری بین یک زوج تأثیر بگذارد. به همین خاطر دیدگاه در مورد بهترین سن ازدواج کردن هم متفاوت است.

راه پیدا کردن بهترین اختلاف سنی بین زوجین برای ازدواج

برای کمک به تصمیم گیری در مورد اختلاف سنی مناسب برای ازدواج، با توجه به آرزوها و اولویت های فردی، بیایید نگاهی به چگونگی تاثیر رده های مختلف شکاف سنی بر ازدواج بیندازیم:

1- اختلاف سنی ۵ تا ۷ سال برای ازدواج

بسیاری از افراد بر این باورند که اختلاف سنی ۵ تا ۷ ساله برای ازدواج بین همسران ایده آل است. در واقع آمارها به دست آمده از جلسات مشاوره قبل ازدواج نشان می دهد که میانگین سن در بیشتر ازدواج ها ۷ سال است. با توجه به این که این زوج های قدرتمند در طول دوران زندگی مشترک خود با طوفان های شدیدی مواجه می شوند و از آن عبور می کنند، اختلاف ۵ تا ۷ ساله ممکن است بهترین اختلاف سنی برای ازدواج باشد.

آیا این تفاوت سنی خاص برای ازدواج موثر است؟ در ادامه بررسی می کنیم که چرا برخی از مردم چنین فکر می کنند:

درگیری های کمتر

یکی از دلایلی که فاصله ۵ تا ۷ ساله بهترین اختلاف سنی بین زوجین محسوب می شود این است که افرادی که در یک رده سنی نزدیک به هم به دنیا می آیند و در یک گروه سنی قرار می گیرند و بیشتر در معرض درگیری ها و دعواهای شخصی هستند. از سوی دیگر، اختلاف سنی حدود ۷ ساله در ازدواج، برای مقابله با برخوردهای خودخواهانه همسالان بین دو زوج کافی است، با این حال آنقدر نیست که باعث شود آنها با شکاف نسلی احساس بیگانگی کنند. به همین خاطر اختلاف سنی در ازدواج باید با دقت بررسی شود

یکی از همسران همیشه بالغ تر است

اختلاف سنی زیاد در ازدواج

اگر هر دو شریک زندگی در زمان ازدواج جوان باشند، عدم بلوغ می تواند رابطه را حتی قبل از اینکه ریشه های آن از بین برود، نابود کند. در این حالت، داشتن یک همسر نسبتا مسن تر می تواند ثبات بیشتری را برای ازدواج به ارمغان بیاورد. به همین دلیل این بهترین تفاوت سنی برای زن و شوهر است. این موضوع اهمیت زیادی در اختلاف سنی در رابطه عاطفی دارد.

مرد می تواند به سطح بلوغ زن برسد

زنان 3 تا 4 سال زودتر از مردان سن بلوغ را تجربه می کنند، نه تنها از نظر جنسی بلکه از نظر ذهنی. بنابراین، اگر هر دو طرف در یک گروه سنی باشند یا به هم نزدیک‌ تر به دنیا بیایند، احتمال اینکه از نظر احساسی، ذهنی و جسمی در یک رده باشند، بسیار کمتر است.

با این حال، با فاصله سنی 5 تا 7 سال، این نباید چندان مشکل ساز باشد و یک اختلاف سنی در ازدواج ایده آل است. اختلاف 5 تا 7 ساله قابل قبول ترین اختلاف سنی در ازدواج در نظر گرفته می شود زیرا زوج ها با یکدیگر هماهنگی بیشتری دارند.

2- اختلاف سنی 10 ساله در ازدواج

فاصله سنی ۱۰ ساله بین همسران کمی زیاد به نظر می رسد، اما چنین ازدواج هایی شانس بیشتری برای بقا دارند! در واقع، زوج های مشهور زیادی در اطراف ما وجود دارند که ازدواج های موفق آن ها دلیلی بر این است که یک فاصله ۱۰ ساله یک اختلاف سنی کاملا قابل قبول در ازدواج است. این آمار از میزان مراجعه به مشاور ازدواج و زوج درمانی به دست آمده است.

با این حال، اختلاف سنی ۱۰ ساله با مجموعه ای از مزایا و معایب همراه است. قبل از اقدام به چنین ازدواجی چند نکته را باید در نظر گرفت:

اختلاف سنی در ازدواج اگر نامناسب باشد عدم تطابق بلوغ به همراه دارد

بلوغ فرد جوان تر در ازدواج با اختلاف سنی ۱۰ ساله اهمیت بیشتری دارد. موفقیت چنین رابطه ای تا حد زیادی به سن و بلوغ شریک جوان تر بستگی دارد. اگر شریک جوان تر بالغ نباشد، تمام عشق بین زوج نمی تواند فقدان سازگاری و هزاران مساله ناشی از آن را جبران کند. پیشنهاد می کنیم مقاله معایب بزرگتر بودن زن از شوهر را در سایت ویکی روان مطالعه نمائید.

نیاز به استقلال یا موفقیت

همسر جوان ممکن است هنوز کارهای زیادی انجام داشته باشد، به خصوص اگر آن ها هنوز در اوایل دهه ۲۰ زندگی خود هستند، زیرا این سنی است که تحت تأثیر تجربیات واقعی زندگی هستند و می تواند شخصیت، باورها و اولویت های شما را تغییر داده و سازگاری در یک رابطه را تحت تاثیر قرار دهد.

اما پیدا کردن بهترین اختلاف سنی در ازدواج برای زوج های بالای 30 سال کمی متفاوت است، چون این واقعیت وجود دارد که اگر آنها خانم باشند، حاضرند با مردی 10 سال کوچک تر از خود ازدواج کنند؟ به همین خاطر تفاوت سنی در ازدواج به جنسیت افراد وابستگی کامل دارد و نباید نادیده گرفته شود.

مسائل سازگاری در انتخاب تفاوت سنی ازدواج اهمیت زیادی دارد

علاوه بر این، فردی که در سن ۲۰ سالگی است، به بلوغ نرسیده است. از سوی دیگر، شریک زندگی او که در دهه ۳۰ زندگی می کند، در حال گذر از این مرحله بوده و احتمالا دید پخته تر و عمل گرایانه تری نسبت به زندگی خواهد داشت. این می تواند منجر به درگیری ها و مشکلات سازگاری زیادی شود.

هر دو باید جا افتاده باشند

ازدواج با اختلاف سنی ۱۰ سال در صورتی که هر دو نفر به بلوغ برسند و در زندگی خود مستقر شوند، شانس بیشتری برای بقا دارد! بی ثباتی مالی و بی احتیاطی از سوی یک فرد می تواند طرف دیگر را تحت تاثیر قرار دهد. به همین ترتیب، فردی که برنامه ریزی مالی و بودجه بندی را تنظیم می کند، می تواند به یک منبع ثابت در این رابطه باشد.

ضروری است که پس از تفکر دقیق و تحلیل توسط مشاور روانشناس مشاوره قبل از ازدواج، چنین روابطی را مورد توجه قرار داد. شاید این بهترین فاصله سنی برای ازدواج نباشد، اما قطعا می تواند موثر باشد. با این حال، شما هنوز هم نمی توانید تحت تاثیر داستان های موفقیت زوج های مشهور یا فیلم های بالیوود قرار بگیرید که شکاف سنی زیادی دارند. ازدواج با اختلاف سنی ۱۰ ساله برای همه میسر نیست.

3- اختلاف سنی ۲۰ ساله در ازدواج

ما این عدد را بهترین اختلاف سنی در ازدواج بین عروس و داماد نمی نامیم، اما ازدواج هایی از این دست غیرمعمول نیستند.

ممکن است حتی شما را به این فکر بیاندازد که «اختلاف سنی در ازدواج چقدر باید باشد و آیا مهم است؟» قبل از توجه به تصویر پر زرق و برق یک زوج همیشه شاد، به یاد داشته باشید که اینها استثنا هستند، نه لزوما هنجار. با یک اختلاف سنی برای ازدواج به این بزرگی، ازدواج ها می توانند استرس زا و اغلب کوتاه مدت شوند. اختلاف سنی در ازدواج بیش از 20 سال موارد زیر را به همراه دارد:

مشکلات اختلاف سنی 20 سال در ازدواج

در روابطی با اختلاف سنی زیاد، ممکن است با چند مانع دیگر مواجه شوید.

انگ اجتماعی

شاید فکر کنید برای انتخاب بهترین اختلاف سنی در ازدواج نباید به نظر دیگران اهمیت زیاد داد. این ایده هم صحیح است هم اشتباه! در رابطه‌ ها، همیشه افرادی در بیرون وجود خواهند داشت که به داخل نگاه می‌ کنند. حتی افراد خارج از این رابطه تفاوت سنی را از نظر بصری می بینند و در فرهنگ‌ هایی که شکاف‌ های سنی کوچک در روابط رایج‌ تر است، ممکن است با افراد دارای اختلاف سنی زیاد با قضاوت یا انتقاد رفتار کنند.

عدم تعادل قدرت از معایب اختلاف سنی 20 سال در ازدواج است

یکی از مزایای انتخاب صحیح اختلاف سنی در ازدواج این است که یک نفر قدرت بسیاری زیادی در رابطه پیدا نمی کند.

تفاوت های سنی زیاد می تواند امکان پویایی قدرت نامتعادل را بالا ببرد. حتی در یک رابطه امن، یک فرد مسن تر ممکن است نقش مهمی را بر عهده بگیرد. اگر این اتفاق بیفتد، می تواند به بحث آشکار در این مورد منجر شود

همسران جوان‌ تر می‌ توانند گفتگو را با گفتن این جمله آغاز کنند: «مطمئن نیستم که متوجه هستی یا خیر، اما شما این تصمیم را برای من گرفتی و من ترجیح می‌دهم دفعه بعد در فرآیند تصمیم‌ گیری شرکت کنم.»

آیا ازدواج هایی با اختلاف سنی زیاد دوام دارند؟

آمار ازدواج توافقی نشان می دهد که هیچ قانون فاصله سنی در این رابطه وجود ندارد، اما افراد در سنین مختلف می توانند ازدواج های موفقی داشته باشند تا زمانی که با هم سازگار بوده و سطحی از تفاهم داشته باشند.

مطالعات نشان داده اند که همسران با اختلاف سنی ۱۰ ساله اغلب در معرض نارضایتی اجتماعی قرار دارند. در حالی که اغلب افراد شریک زندگی هم سن و سال را ترجیح می دهند، اکثریت قریب به اتفاق آن ها با ایده گذراندن زندگی خود با کسی که ۱۰ تا ۱۵ سال از آن ها کوچک تر یا بزرگ تر است، موافق هستند

در واقع در فرهنگ ها و جوامع خاصی این فاصله سنی ایده آل تلقی می شود. بنابراین تفاوت سنی بین عروس و داماد از فرهنگی به فرهنگ دیگر، مردم به مردم و زوج به زوج متفاوت است.

اختلاف سنی در ازدواج اگر زن بزرگتر باشد خوب است؟

شاید فکر کنید اختلاف سنی در ازدواج اگر زن بزرگتر باشد بسیار مهم است و حتما آقا باید از خانم بزرگتر باشد، اما همیشه اینطور نیست. ازدواج های بسیاری وجود دارند با اینکه خانم از آقا بزرگتر بوده باز هم کیفیت لازم را داشتند.

پس اختلاف سنی در ازدواج تمام و کمال به بزرگتر بودن مرد یا زن وابستگی ندارد

با این حال بسیاری ترجیح می دهند به دلایل فرهنگی یا حتی موضوعات جنسی و بارداری خانم ها در ازدواج از مرد سن کمتری داشته باشند یا حداقل هم سن باشند. تفاوت سنی در ازدواج همانطور که توضیح دادیم بیشتر سلیقه ای است و خیلی از افراد وقتی به تفاوت سن زن و مرد در ازدواج فکر می کنند که وابستگی عاطفی دست آنها را بسته است.

ازدواج زن و مرد هم سن و سال

امروزه نوعی ازدواج باب شده است که به آن ازدواج همسان می گویند. پروفسور حسین باهر مشاور ارشد سایت ویکی روان به خوبی درباره ازدواج همسان توضیح داده اند که حقوق زن و مرد در این نوع ازدواج ها یکسان بوده به همین خاطر معمولا در ازدواج همسان اختلاف سنی وجود ندارد یا بسیار کم است.

در واقع تفاوت سن در ازدواج وابستگی کامل به نوع ایده افراد دارد و ازدواج زن و مرد هم سن و سال هم مشکلی ایجاد نمی کند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
نیایش مسلمیان نیایش مسلمیان
مشاور روانشناس
از 120,000 هزار تومان
سارا مددزاده سارا مددزاده
مشاور روانشناس
از 100,000 هزار تومان
سیما حداد سیما حداد
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
زهرا جعفری زهرا جعفری
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
بهاره محسنی بهاره محسنی
مشاور روانشناس
از 175,000 هزار تومان
سحر مدیری سحر مدیری
مشاور روانشناس
از 100,000 هزار تومان
نسرین ترابی صائین نسرین ترابی صائین
دکتری روانشناسی
از 112,000 هزار تومان
پروفسور حسین باهر پروفسور حسین باهر
پروفسور
از 1,200,000 هزار تومان

نتیجه گیری ویکی روان درباره بهترین اختلاف سنی برای ازدواج چیست؟

همانطور که ابتدای مطلب اشاره کردیم، باید شرایط متفاوتی از موقعیت فعلی را در نظر بگیرید تا متوجه شوید بهترین اختلاف سن بین زن و مرد برای ازدواج چقدر است؟

برای پی بردن به بهترین اختلاف سنی در ازدواج خوب به موارد زیر دقت کنید:

 1. سن فعلی شما
 2. مرد هستید یا زن
 3. شرایط مالی و اقتصادی که در آن هستید
 4. چه نوع جهان بینی دارید؟
 5. آیا با بزرگتر یا کوچک تر بودن همسرتان مشکلی ندارید؟
 6. چه نوع دیدگاهی نسبت به معنا و مفهوم عشق دارید؟
 7. فرهنگ خانوادگی شما درباره میزان اختلاف سنی در ازدواج چطور است؟
 8. نتیجه مشاوره پیش از ازدواج تخصصی در مورد شما چه بوده؟
 9. چه آرمان ها و آرزوهایی دارید؟
 10. اختلاف نسلی بین شما و فرد مورد نظر وجود دارد؟

تمام این موارد در نهایت موجب می شود عدد بهترین اختلاف سنی برای ازدواج که متخص به شما است را پیدا کنید. یادتان باشد ازدواج شما بسیار خاص و یکتا است، پس آن را با عقاید دیگران نابود نکنید

اما پیش از هر چیز پیشنهاد می کنیم از مشاور روانشناس ازدواج برای پیدا کردن اختلاف سنی مناسب برای ازدواج کمک بگیرید. مشاور به خوبی می تواند اخلاق، خصوصیات و نقاط ضعف و قوت شما را شناسایی کرده و بهترین تفاوت سنی ازدواج را برای شما پیشنهاد دهد. برای استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی تلفنی و تصویری سایت ویکی روان از لینک زیر استفاده کنید:

مشاوره قبل ازدواج غیرحضوری

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

‫3 دیدگاه ها

 1. سخت هست تعیین سن ولی من خودم که جا افتاده نبودم و … خوب شد که ازدواج نکردم میگن سنت بالا رفته ولی مزایا داشته پخته تر شدم سطح تحمل من بالا تر رفته و یه سری مزایا همین زندگی تنهایی داره من را پخته تر می‌کنه دنبال معایب خودم میکردم و سعی در ترمیم اونها دارم سخت هست تعیین سن برای ازدواج

 2. البته سن من بالا نیست ولی یه جوان بیست و پنج ساله هم نیستم فعلن اینکه من در سن پایین ازدواج نکردم اشتباه نکردم وقت زیاده

 3. اینم جوهر مطلب و نظر آخر خوب کاری کردم تا امروز ازدواج نکردم چرا؟ اضحه حالا میتونم با زیباترین دختر ازدواج کنم یا بهترین یا هیچ کس شما هم بشینید چرت و پرت بگید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا