مطالب روانشناسی خانواده در ویکی روان

اصول زندگی با خانواده همسر چیست؟ (۱۰ راهکار)

زندگی با خانواده همسر برای عده ای یک کابوس به تمام معناست اما حقیقت چیز دیگری را نشان می دهد. زوج های زیادی هستند که زندگی با خانواده همسر در یک خانه را تجربه کرده و بدون مشکل ایام خوبی را سپری کرده اند. در هر صورت این موضوع یکی از موضوعات همیشگی در جلسات مشاوره ازدواج و زوج درمانی آنلاین و حضوری است و مخطبین زیادی دارد. در این مطلب ویکی روان هم بررسی موضوع زندگی با خانواده همسر از نظر روانشناسی می پردازیم.

بررسی اصول زندگی با خانواده همسر از دید روانشناسی

با وبلاگ روانشناسی سایت ویکی روان همراه باشید.

کنترل مواردی خاص در زندگی مهم است وگرنه تا ابد پریشان و مضطرب خواهید بود. تا زمانی که مرزهایی را مشخص نکنید، دیگر کنترل خانه و همچنین خود را از دست خواهید داد.

شاید شما هم درگیر مشکلات زندگی با خانواده همسر باشید اما اگر همدیگر را خوب درک کنید، خانواده همسر هم بد نیستند!

اما اگر خانواده همسرتان می کنند که باید تحت فرمان آنها باشید و نظر شما هیچ معنی ندارد، مطمئنا به سوی نابودی پیش می‌ روید و مشکلات زیادی خواهید داشت

در هر صورت، شما باید به اندازه کافی باهوش باشید و بدانید که چگونه با شرایط زندگی با خانواده همسر کنار بیایید، بدون اینکه سلامت روان شما به خطر بیفتد. در ادامه به مهم ترین اصول زندگی با خانواده شوهر یا خانم تان می پردازیم.

مهم ترین نکته این است که مو به مو  تکنیک های زیر را یاد بگیرید و در زندگی روزمره استفاده کنید.

۱- “کامل بودن” را متوقف کنید

شرایط زندگی با خانواده همسر

جالب است بدانید که تجربه مشاورین روانشناس نشان می دهد

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که تازه ‌عروسها و دامادها مرتکب می‌ شوند این است که در مقابل خانواده همسر، خود را بیش از حد عالی و کامل نشان می دهند

باید درک کنند که کمال گرایی یک اشتباه مهلت است و باید جلوی خودتان را بگیرید. در غیر اینصورت، شما از نظر ذهنی خسته خواهید شد و زندگی با خانواده همسر تبدیل به کابوس همیشگی شما می شود پس هرگز سعی نکنید کامل و عالی باشید.

۲- محترمانه مرزهایی تعیین کنید

اگر با خانواده همسرتان در یک خانه زندگی می‌کنید تعیین مرزها بسیار مهم است. بدون تعیین مرزهای مناسب از روز اول، شما داوطلبانه به هر کسی که در خانه زندگی می‌ کند اجازه دسترسی نامحدودی می دهید.

مرزها به حفظ فاصله سالم از یکدیگر کمک می‌ کنند. شما نه تنها آرامش خواهید داشت، بلکه به آرامش ذهن هر یک از اعضای زنده‌ ای که با شما زندگی می‌ کنند، احترام خواهید گذاشت.

۳- قاطع باشید، اما بی احترامی نکنید

ابراز وجود برای هر فردی مهم است و یکی از ابزارهای مدیریت کردن خانواده است.

ابراز وجود بیانگر این است که شما به عنوان یک شخص به خود اطمینان دارید. قاطعیت به این معنی نیست که دیگران را دور بزنید یا به آنها بی احترامی کنید

این به معنای ارزش گذاری اعتقادات و سیستم‌های ارزشی خود نیز هست. به یاد داشته باشید که شما نمی توانید یک عمر ساکت بمانید و چیزی نگویید پس یکی از اصول زندگی با خانواده همسر این است که قاطع باشید و به دیگران بفهمانید چه شخصیتی هستید و چه سایقی دارید.

۴- لطفا دعوا را شما شروع نکنید 🙂

لطفاً عادت نکنید که دعوا کنید، به این حرف های قدیمی هم توجه نکنید که خانواده شوهر یا خانمتان بدخواه شما هستند و روز و شب برای شما نقشه می کشند!

دعوا کردن یک ویژگی زننده در اشخاص است، سعی کنید عاقلانه رفتار کرده و به جای بحث، با آنها صحبت کنید

به دنبال اشتباهات در دیگران نباشید؛ به دنبال نکات مثبت بگردید. همیشه بهتر است آرامش خود را حفظ کنید. اگر دنبال داشتن خانواده ای شاد و سالم هستید صحبت‌ های همه را بشنوید و سپس موضع خود را اعلام کنید، نه اینکه به حرف‌ های دیگران گوش دهید و بی تاب باشید تا زودتر جواب آنها را بدهید!

خانواده ای که با آرامش مسائل را حل می کنند، تمایل به شادی بیشتری دارند، بارها در ویکی روان گفتیم که خانواده سالم خانواده ای است که اعضای آن ارتباط سازنده داشته باشند.

اگر به هر دلیل مشکلاتی در زندگی مشترکتان با خانواده همسر وجود دارد پیشنهاد می کنیم برای حل اختلاف با خانواده همسر از یک مشاور روانشناس خانواده خوب کمک بگیرید.

۵- برای زندگی با خانواده همسر باید رها کردن را بیاموزید

عده ای می گویند بحث های کوچک و بزرگ از مشکلات زندگی با خانواده همسر است، این اتفاقات در هر زندگی رخ می دهد حتی اگر با همسرتان تنها باشید، پس وارد هر بحثی نشوید و خیلی از آنها را رها کنید.

رها کردن هنری است که به شما امکان می دهد آرامش خود را حفظ کنید. رها کردن به معنای ضعف شما نیست. برعکس، این نشان دهنده قدرت شما به عنوان یک فرد است.

هرچه به عنوان یک شخص تکامل یافته باشید، به راحتی می‌توانید رها کنید

یاد بگیرید موقعیت ها، افراد یا منفی نگری در حال ظهور را با خیال راحت رها کنید. مطمئن باشید اینگونه زندگی‌ تان شادتر و ساده تر خواهد بود. از دست دادن آرامش خاطر هرگز چیز خوبی نیست.

رها کردن و سختگیر نبود به طور کل یکی از روش های مناسب ایجاد آرامش و صلح در خانواده است که متاسفانه خیلی ها به آن توجه ندارند.

۶- حفظ احترام وظیفه شماست

حفظ احترام در همه حال به حفظ محیط صمیمانه‌ تر در خانه کمک می کند.

هرچه برای دیگران احترام بیشتری قائل شوید، در عوض احترام بیشتری نیز کسب خواهید کرد، اگر قصد زندگی با خانواده همسر را دارید این اصل و در ذهن حک کنید

محترمانه بودن به معنای گوش به فرمان بودن نیست. محترمانه بودن به معنای مودب بودن و ارزشمند دانستن دیگران است. رفتار احترام آمیز منجر به خانه های شادتر متشکل از افراد شادتر می شود.

۷- خود را فدا نکنید

فداکاری کردن های بی مورد برگشت ناپذیر است و تبدیل به وظیفه می شود. متاسفانه خیلی ها برای ایجاد ارتباط و تعامل با اعضای خانواده همسر از خودگذشتگی های بی مورد می کنند که اشتباه است.

دست کشیدن از خواسته های درونی و “خود” به عنوان یک شخص خطراتی به دنبال خواهد داشت، بنابراین یاد بگیرید که خود را اصلاح کرده اما هرگز قربانی نکنید

اگر کسی از شما انتظار دارد هر چیزی که برای شما گرامی است را فدا کنید، با آن‌ها صحبت کرده و بگویید چه انتظاری دارید.

۸- هرگز به دنبال تأیید نباشید

عکس از خانواده شاد

یکی از مواردی که در جلسات مشاوره بعد از ازدواج به افراد گفته می شود این است که باید به خودی خود شخصیت مستقلی داشته باشند، این تکنیک در مورد زندگی با خانواده همسر هم صدق می کند.

یادتان باشد تأیید واقعی همیشه از درون می آید

از این رو، هرگز از افراد دیگر تأیید نخواهید، این حتی نزدیکترین افراد شما را نیز شامل می شود. احترام به قوانین شما متفاوت از گرفتن تاییدیه می‌ باشد که امری رقت انگیز است.

به دنبال تأییدیه بودن بدان معناست که از عزت نفس پایینی برخوردار هستید و نظر شخصی ندارید. لطفا در اطراف کسانی که مدام به دنبال تأیید هستند، نباشید.

۹- از بحث های خانوادگی دور باشید

زندگی در کنار والدین می تواند عادت های زیادی را برای شما به وجود بیاورد که مخصوص خودتان است، بنابراین اگر مشکلی با خانواده همسرتان پیش آمد تعجب نکنید.

اگر همسرتان و اعضای خانواده او وارد بحثی شدند که شما سابقه ای در آن ندارید به هیچ وجه ابراز نظر نکنید مگر اینکه از شما نظر بخواهند، حتی اگر نظرتان را پرسیدند با احتیاط فوق العاده بالا جوابشان را بدهید.

یکی از بزرگترین مشکلات زندگی با خانواده همسر مربوط به بحث های خودمان و دخالت دیگران در آن می شود پس محتاط باشید و در مدیریت روابط با خانواده همسر این اصل را در ذهن داشته باشید.

۱۰- درخواست کمک در زمانی که به آن نیاز دارید مشکلی ندارد

مقابله با خانواده همسر می تواند انواع مختلف استرس و عواطف را برای همه افراد خانواده به همراه داشته باشد.

صراحتا هیچ کسی مانند خانواده همسر به کارهایی که انجام می دهید و انجام نمی دهید، اهمیت نمی دهد، شما عضوی از خانواده آنها هستید

اگر شرایط طاقت فرسا شود یا احساس افسردگی می‌ کنید، به فکر خدمات خانواده درمانی و استفاده از مشاوره روانشناسی باشید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
رویا قشقائیان رویا قشقائیان
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
سعیده حسنی سعیده حسنی
مشاور روانشناس
از 300,000 هزار تومان
بهاره بوربور بهاره بوربور
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
مهدیه پاکدامن مهدیه پاکدامن
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
فریبا روایی فریبا روایی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
فرشته همدانی فرشته همدانی
مشاور روانشناس
از 55,000 هزار تومان
مریم جاویدی مریم جاویدی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
صبا مهرپور صبا مهرپور
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان

بدترین مشکلات زندگی با خانواده همسر چیست؟

مشاوره روانشناسی خانواده اینترنتی

ما سعی می کنیم همیشه نگاهمان به جنبه مثبت هر چیزی باشد اما گاهی اطلاع از مشکلاتی که می تواند به وجود بیاید بد نیست، به همین دلیل در ادامه به مهم ترین مشکلات زندگی با خانواده همسر می پردازیم:

  1. تداخل فرهنگی می تواند مشکل زا باشد
  2. دیدار هر روزه خانواده همسرتان می تواند موجب بروز تنش هایی شود
  3. کم رنگ شدن حریم خصوصی به مرور زمان مشکل زا است
  4. ممکن است فرهنگ و خواست آنها بر شما چیره شود
  5. تفریحات و حتی غذای مشترک می توان از مشکلات زندگی با خانواده همسر باشد
مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
مهناز شاه مرادی مهناز شاه مرادی
دکترای روانشناسی
از 125,000 هزار تومان
یونس ترقی طلب یونس ترقی طلب
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
فاطمه غواص معانی فاطمه غواص معانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
لیلا شکوری لیلا شکوری
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان
سید علیرضا مرتضوی سید علیرضا مرتضوی
دکترای روانشناسی
از 300,000 هزار تومان
پریسا صالحی پریسا صالحی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
صديقه فنائی صديقه فنائی
دکتری روانشناسی
از 75,000 هزار تومان
مریم محبوبی مریم محبوبی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان

راهکار چیست؟

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم زندگی کردن با خانواده شوهر یا خانم تان به خودی خود اتفاق بدی نیست، نوع دید و عکس العمل های ما تعیین کننده نتیجه کار خواهد بود.

اگر با خانواده همسرتان زندگی می کنید و به هر دلیل مشکلاتی وجود دارد یا ترس بروز مشکلاتی را دارید پیشنهاد می کنیم حتما از مشاوره خانواده اینترنتی یا حضوری برای بهبود شرایط استفاده کنید.

مشاور روانشناس کمکتان می کند با دید بازتری به موضوعات نگاه کرده و راهکارهای تست شده را انجام دهید.

مشاوره خانواده تصویری در ویکی روان

ویکی روان

ویکی روان سامانه سلامت روان با خدمات متنوع برای تمام فارسی زبانان است. می‌توانید در ویکی روان مشاوره روانشناسی برگزار کنید، در وبینارهای روانشناسی شرکت کرده و از مطالب مرتبط با روانشناسی استفاده کنید. جلسات مشاوره روانشناسی ویکی روان به صورت آنلاین، تلفنی و متنی برگزار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا