درمان افسردگی با روغن ماهی

اهمیت درمان افسردگی با روغن ماهی

امگا ۳ که دارای اسید های چرب میباشد که در ماهی و روغن آن بسیار وجود دارد. اما آیا این مواد برای افسردگی و اضطراب مفید است؟ یا اینکه خطر حمله های قلبی و عروقی را کاهش میدهد؟ این ها سوالاتی میباشد که نظرهای متفاوتی درباره انها وجود دارد که ما در اینجا آنها را بیان کرده و به بحث درمان افسردگی با روغن ماهی که روغن ماهی سرشار از امگا۳ است پرداخته ایم.

بررسی راه هایرمان افسردگی با روغن ماهی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید .

علامت های افسردگیامگا  ۳

تعداد انگشت شماری از تحقیقات جزئی اظهار کرده اند که اسیدهای چرب امگا-۳ می توانند به تسکین نوسانات خلقی در بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی کمک کنند.

درمان های موثر کمی برای مقابله با این بیماری وجود دارد، به طوریکه در حال حاضر این اخبار در گروه های حمایتی برای بیماران مرد و زن افسرده، مانند برکلی که دیو در آن عضویت دارد، موضوع داغی ست.

اولین خبری که درباره درمان افسردگی با روغن ماهی توجه همگان را به خود جلب کرد یک گزارش در سال ۱۹۹۸ بود که در نشریه اختلالات عاطفی چاپ شد. محققین به مقادیر بسیار پایینی از امگا ۳ در غشا گلبول قرمز بیماران مبتلا به افسردگی اشاره کردند

بعد از آن در ماه می ۱۹۹۹ دکتر اندرو استول و همکارانش در نشریه روانپزشکی عمومی ، تحقیقی را درباره روغن ماهی که بر روی ۳۰ بیمار مبتلا به جنون افسردگی انجام گرفته بود، ارائه دادند.

۶۴ درصد از کسانی که برای مدت ۴ ماه روزانه ۱۰ گرم روغن ماهی مصرف می کردند بهبودی قابل توجهی در علائم بیماریشان داشتند. درمقابل تنها ۱۹ درصد از کسانی که داروی تلقینی دریافت کردند، وضعیت بهتری داشتند.

علامت های افسردگی

روغن ماهی موثر است

این تحقیقات تنها پژوهش هایی نیستند که به فواید روغن ماهی برای مشکلات روحی اشاره می کنند. دکتر استول می گوید: “دلایل بسیاری وجود دارد تا باور کنیم که روغن ماهی موثر است. در کشورهایی که متوسط مصرف ماهی بالاست، کمتر شاهد ابتلا به افسردگی هستیم.”

تغییر عملکرد سلول

از جنبه بیوشیمیایی، محققین خاطر نشان می کنند که غشاهای سلولی تا حدی از امگا ۳ ساخته شده است. این امکان وجود دارد که افزایش مقدار امگا۳ عبور سروتونین-هورمونی که پیام ها را از یک سلول مغز به سلول دیگر می برد از غشا سلول را آسان تر کند. دکتر استول ذکر می کند:

هنوز لازم است که تحقیقاتی بر روی مکانیسم های دقیقی که درگیر این فرایند هستند، انجام شود. اما ما می دانیم که امگا۳ غشا را تحت تاثیر قرار داده و موجب تغییر در عملکرد سلول می شود. و افزایش امگا۳ اثرات مستقیمی بر سطح سروتونین دارد.

افسردگی و رژیم غذایی

دکتر جوزف هیبلن، روانپزشک موسسه ملی تندرستی، در مورد درمان افسردگی با روغن ماهی گمان می کند امگا ۳ می تواند توضیح دهد که چرا میزان افسردگی در ایالات متحده در حال افزایش است .به دلیل فشار برنامه مراقبت از سلامتی برای حذف چربی های اشباع و کلسترول از رژیم غذاییمان، امریکایی ها کمتر گوشت قرمز و تخم مرغ( دو منبع خوب امگا۳ ) مصرف می کنند. علاوه بر این، ما رژیم سبک غذایی خود را به سمت مصرف چربی های غیراشباع مانند  روغن های ذرت، سویا، و آفتاب گردان، که نسبتا امگا۳ کمی دارند، تغییر داده ایم.

علامت های افسردگی

مصرف مکمل های غذایی یا ماهی

اما چقدر به بهبود این وضعیت بحث برانگیز باقی مانده است. ممکن است امگا۳ وضعیت برخی از بیماری های مزمن را وخیم تر کند. (اگر شما چنین شرایطی دارید، قبل از شروع مصرف مکمل ها با یک پزشک مشورت کنید.) اکنون سازمان غذا و دارو مقدار توصیه شده برای امگا۳ را مورد توجه قرار داده است. درحال حاضر این سازمان پیشنهادی ارائه نداده اما مقدار ۳ گرم در روز را “بی خطر” اعلام می کند.

اگرچه دکتر استول در تحقیقش روزانه ده گرم روغن ماهی برای بیماران تجویز کرد، اما توصیه می کند که با مقدار پایینتری شروع شود. او معتقد است مکمل های روغن ماهی بسته بندی شده آسان ترین و احتمالا مطمئن ترین راه برای افزایش سطح امگا۳ می باشد.

مصرف بیش از اندازه ماهی در درمان افسردگی با روغن ماهی

متاسفانه در کشور ما مصرف بیش از اندازه ماهی تازه به دلیل وجود احتمالی جیوه و آفت کش ها بطور بالقوه خطرناک است. شاید ماهی پرورشی مطمئن تر باشد اما با توجه به نحوه تغذیه آنها، ممکن است مقادیر موردنیاز امگا۳ را نداشته باشند. اما نگرانی ها درباره ناخالصی در مکمل های روغن ماهی همچنان درحال افزایش است. درحال حاضر هیچ تنظیم کننده ای خلوص مکمل های غذایی را آزمایش نمی کند.

علامت های افسردگی د

روغن بذر کتان

از سوی دیگر در درمان افسردگی با روغن ماهی باید گفت، روغن بذر کتان منبع خوبی برای امگا۳ محسوب می شود که می تواند به عنوان مکمل مصرف شود و یا در سس سالاد استفاده گردد. برخلاف روغن های ماهی که شامل ترکیب های مختلفی از امگا۳ هستند، روغن بذر کتان نباید طبخ شود چون گرما امگا۳ را ازبین می برد.

منتظر پاسخ های بیشتری در آینده ای نزدیک هستیم. موسسه ملی مرکز بهداشت روان برای مکمل ها و جایگزین های دارویی دکتر استول را در تحقیق بزرگ و جدیدی حمایت می کند، هم اکنون یک سوم آن در دست اقدام است و انتظار می رود تمام آن تا پایان سال آینده کامل شود.

اما احتمالا دیو منتظر نتایج این تحقیق نمی ماند. او می گوید : به نظر می رسد لازم است بیرون رفته و خودم مقداری روغن ماهی تهیه کنم

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

اختلال اضطراب جدایی در کودکان چیست؟ (علائم+درمان)

اضطراب جدایی در کودکان (child separation anxiety) اتفاقی است که موجب نگرانی شدید والدین و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *