مقالات روانشناسی افسردگی در ویکی روان

اهمیت درمان افسردگی با روغن ماهی

امگا ۳ که دارای اسید های چرب میباشد که در ماهی و روغن آن بسیار وجود دارد. اما آیا این مواد برای افسردگی و اضطراب مفید است؟ یا اینکه خطر حمله های قلبی و عروقی را کاهش میدهد؟ این ها سوالاتی میباشد که نظرهای متفاوتی درباره انها وجود دارد که ما در اینجا آنها را بیان کرده و به بحث درمان افسردگی با روغن ماهی که روغن ماهی سرشار از امگا۳ است پرداخته ایم.

بررسی راه هایرمان افسردگی با روغن ماهی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید .

علامت های افسردگیامگا  ۳

تعداد انگشت شماری از تحقیقات جزئی اظهار کرده اند که اسیدهای چرب امگا-۳ می توانند به تسکین نوسانات خلقی در بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی کمک کنند.

درمان های موثر کمی برای مقابله با این بیماری وجود دارد، به طوریکه در حال حاضر این اخبار در گروه های حمایتی برای بیماران مرد و زن افسرده، مانند برکلی که دیو در آن عضویت دارد، موضوع داغی ست.

اولین خبری که درباره درمان افسردگی با روغن ماهی توجه همگان را به خود جلب کرد یک گزارش در سال ۱۹۹۸ بود که در نشریه اختلالات عاطفی چاپ شد. محققین به مقادیر بسیار پایینی از امگا ۳ در غشا گلبول قرمز بیماران مبتلا به افسردگی اشاره کردند

بعد از آن در ماه می ۱۹۹۹ دکتر اندرو استول و همکارانش در نشریه روانپزشکی عمومی ، تحقیقی را درباره روغن ماهی که بر روی ۳۰ بیمار مبتلا به جنون افسردگی انجام گرفته بود، ارائه دادند.

۶۴ درصد از کسانی که برای مدت ۴ ماه روزانه ۱۰ گرم روغن ماهی مصرف می کردند بهبودی قابل توجهی در علائم بیماریشان داشتند. درمقابل تنها ۱۹ درصد از کسانی که داروی تلقینی دریافت کردند، وضعیت بهتری داشتند.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
بهشته طهماسبی زاده بهشته طهماسبی زاده
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
زهره قربانی زهره قربانی
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
سحر بهروزیان سحر بهروزیان
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
اسما مشمول اسما مشمول
دکتری روانشناسی
از 87,500 هزار تومان
فاطمه غواص معانی فاطمه غواص معانی
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
مژگان افضلی مژگان افضلی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان
حامد عامری حامد عامری
مشاور روانشناس
از 75,000 هزار تومان
بهاره محسنی بهاره محسنی
مشاور روانشناس
از 175,000 هزار تومان

علامت های افسردگی

روغن ماهی موثر است

این تحقیقات تنها پژوهش هایی نیستند که به فواید روغن ماهی برای مشکلات روحی اشاره می کنند. دکتر استول می گوید: “دلایل بسیاری وجود دارد تا باور کنیم که روغن ماهی موثر است. در کشورهایی که متوسط مصرف ماهی بالاست، کمتر شاهد ابتلا به افسردگی هستیم.”

تغییر عملکرد سلول

از جنبه بیوشیمیایی، محققین خاطر نشان می کنند که غشاهای سلولی تا حدی از امگا ۳ ساخته شده است. این امکان وجود دارد که افزایش مقدار امگا۳ عبور سروتونین-هورمونی که پیام ها را از یک سلول مغز به سلول دیگر می برد از غشا سلول را آسان تر کند. دکتر استول ذکر می کند:

هنوز لازم است که تحقیقاتی بر روی مکانیسم های دقیقی که درگیر این فرایند هستند، انجام شود. اما ما می دانیم که امگا۳ غشا را تحت تاثیر قرار داده و موجب تغییر در عملکرد سلول می شود. و افزایش امگا۳ اثرات مستقیمی بر سطح سروتونین دارد.

افسردگی و رژیم غذایی

دکتر جوزف هیبلن، روانپزشک موسسه ملی تندرستی، در مورد درمان افسردگی با روغن ماهی گمان می کند امگا ۳ می تواند توضیح دهد که چرا میزان افسردگی در ایالات متحده در حال افزایش است .به دلیل فشار برنامه مراقبت از سلامتی برای حذف چربی های اشباع و کلسترول از رژیم غذاییمان، امریکایی ها کمتر گوشت قرمز و تخم مرغ( دو منبع خوب امگا۳ ) مصرف می کنند. علاوه بر این، ما رژیم سبک غذایی خود را به سمت مصرف چربی های غیراشباع مانند  روغن های ذرت، سویا، و آفتاب گردان، که نسبتا امگا۳ کمی دارند، تغییر داده ایم.

علامت های افسردگی

مصرف مکمل های غذایی یا ماهی

اما چقدر به بهبود این وضعیت بحث برانگیز باقی مانده است. ممکن است امگا۳ وضعیت برخی از بیماری های مزمن را وخیم تر کند. (اگر شما چنین شرایطی دارید، قبل از شروع مصرف مکمل ها با یک پزشک مشورت کنید.) اکنون سازمان غذا و دارو مقدار توصیه شده برای امگا۳ را مورد توجه قرار داده است. درحال حاضر این سازمان پیشنهادی ارائه نداده اما مقدار ۳ گرم در روز را “بی خطر” اعلام می کند.

اگرچه دکتر استول در تحقیقش روزانه ده گرم روغن ماهی برای بیماران تجویز کرد، اما توصیه می کند که با مقدار پایینتری شروع شود. او معتقد است مکمل های روغن ماهی بسته بندی شده آسان ترین و احتمالا مطمئن ترین راه برای افزایش سطح امگا۳ می باشد.

مصرف بیش از اندازه ماهی در درمان افسردگی با روغن ماهی

متاسفانه در کشور ما مصرف بیش از اندازه ماهی تازه به دلیل وجود احتمالی جیوه و آفت کش ها بطور بالقوه خطرناک است. شاید ماهی پرورشی مطمئن تر باشد اما با توجه به نحوه تغذیه آنها، ممکن است مقادیر موردنیاز امگا۳ را نداشته باشند. اما نگرانی ها درباره ناخالصی در مکمل های روغن ماهی همچنان درحال افزایش است. درحال حاضر هیچ تنظیم کننده ای خلوص مکمل های غذایی را آزمایش نمی کند.

علامت های افسردگی د

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع
صبا مهرپور صبا مهرپور
مشاور روانشناس
از 60,000 هزار تومان
علیرضا مرادی علیرضا مرادی
مشاور حقوقی خانواده
از 75,000 هزار تومان
نسرین ترابی صائین نسرین ترابی صائین
دکتری روانشناسی
از 112,000 هزار تومان
ساناز موقر ساناز موقر
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
نیلوفر نادعلی نیلوفر نادعلی
دکتری روانشناسی
از 112,500 هزار تومان
سید علیرضا مرتضوی سید علیرضا مرتضوی
دکترای روانشناسی
از 300,000 هزار تومان
سید محمد ستارزاده سید محمد ستارزاده
مشاور روانشناس
از 87,500 هزار تومان
بابک ساسانی بابک ساسانی
دکتری روانشناسی
از 100,000 هزار تومان

روغن بذر کتان

از سوی دیگر در درمان افسردگی با روغن ماهی باید گفت، روغن بذر کتان منبع خوبی برای امگا۳ محسوب می شود که می تواند به عنوان مکمل مصرف شود و یا در سس سالاد استفاده گردد. برخلاف روغن های ماهی که شامل ترکیب های مختلفی از امگا۳ هستند، روغن بذر کتان نباید طبخ شود چون گرما امگا۳ را ازبین می برد.

منتظر پاسخ های بیشتری در آینده ای نزدیک هستیم. موسسه ملی مرکز بهداشت روان برای مکمل ها و جایگزین های دارویی دکتر استول را در تحقیق بزرگ و جدیدی حمایت می کند، هم اکنون یک سوم آن در دست اقدام است و انتظار می رود تمام آن تا پایان سال آینده کامل شود.

اما احتمالا دیو منتظر نتایج این تحقیق نمی ماند. او می گوید : به نظر می رسد لازم است بیرون رفته و خودم مقداری روغن ماهی تهیه کنم

ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا