خانه / افسردگی / علائم افسردگی و راه های پیشگیری و درمان آن
علائم افسردگی

علائم افسردگی و راه های پیشگیری و درمان آن

افسردگی عامل مهمی است که احساساتی مانند غم، نا امیدی و دلسرد شدن نسبت به همه چیز را به فرد القا می‌کند و این احساسات معمولا تمام شب‌ها و روزهای فرد افسرده را فرا‌ می‌گیرد. علائم افسردگی معمولا عوامل مشخصی هستند که در این مطلب گنجانده شده‌اند.

همه با بیماری افسردگی آشنایی دارید، افسردگی از آن دسته بیماری هایی هست که اگر به سرعت به استقبال درمان آن برویم خود نیز در سرعت زمان درمان راحت تریم و خیلی سریع روح و روان آدمی به حالت ایده آل خود میرسد.

بیماری افسردگی ذهن مبتلا به های خودش را کاملا تشویش کرده زیرا که همه این بیماری را ضعفی بزرگ میپندارند و ابدا دوست ندارند این بیماری را قبول کنند.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

اما قدم اول درمان پذیرش یک بیماریست و در اینجا اول علائم افسردگی شدید را بیان کرده سپس به بحث درمان آن میپردازیم و فراموش نکنیم از انگاه روانشناسی بهترین راه درمان افسردگی شناخت تامه و کامل این بیماری میباشد.

بررسی علائم افسردگی شدید

 • از دست‌ دادن‌ علاقه‌؛ بی‌حوصلگی‌ و دل‌زدگی‌؛ ناتوانی‌ از لذت‌ بردن‌
 • احساس‌ ناامیدی‌؛ بی‌حالی‌ و خستگی‌از علائم افسردگی هستند
 • بی‌خوابی‌؛ خواب‌ زیاد یا ناراحت‌
 • گوشه‌گیری‌ اجتماعی‌؛ احساس‌ بی‌ارزش‌ بودن‌ ومورد نیاز نبودن‌
 • بی‌اشتهایی‌ یا پرخوری‌؛ یبوست‌
 • از دست‌ دادن‌ میل‌ جنسی‌ یکی از علائم افسردگی میباشد
 • مشکل‌ داشتن‌ در تصمیم‌گیری‌؛ مشکل‌ داشتن‌ در تمرکز
 • یکباره‌ به‌ گریه‌ افتادن‌ بدون‌ توضیح‌ مشخص‌
 • احساس‌ گناه‌ شدید به‌ خاطر وقایع‌ بی‌اهمیت‌ یا خیالی‌
 • تحریک‌پذیری‌؛ بی‌قراری‌؛ افکار خودکشی‌ از جدیترین علائم افسردگی شدید میباشد
 • دردهای‌ مختلف‌، مثل‌ سردرد، درد قفسه‌ سینه‌ بدون‌ شواهدی‌ از بیماری‌ جسمی‌

علل بیماری افسردگی

برای‌ بیماری‌ افسردگی‌ واقعی‌ هیچ‌ علت‌ یگانه‌ و روشنی‌ نمی‌توان‌ متصور بود. بعضی‌ از عوامل‌ زیست‌شناختی‌ مثل‌ بیماری‌های‌ جسمی‌، اختلالات‌ هورمونی‌، یا بعضی‌ داروها می‌توانند نقش‌ داشته‌ باشند.

عوامل‌ اجتماعی‌ و روانی‌ نیز می‌توانند از علائم افسردگی باشند. اختلالات‌ ارثی‌ نیز می‌توانند مؤثر باشند. بروز این‌ حالت‌ ممکن‌ است‌ با تعداد وقایع‌ ناراحت‌کننده‌ زندگی‌ فرد ارتباط‌ داشته‌ باشد.

علامت های افسردگی

نشانه‌های افسردگی

نشانه هایی آشکار از ابتلا به افسردگی وجود دارند که از آن جمله می توان به

 • احساس غم و اندوه،
 • ناامیدی و
 • اضطراب

اشاره کرد، اما افسردگی می تواند شکل گیری نشانه های جسمی غیر قابل توضیح را نیز موجب شود.

در همین راستا، درد جسمانی و افسردگی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. درد می تواند افسرده کننده باشد و افسردگی می تواند موجب و تشدید کننده درد باشد.

نشانه‌های جسمانی ابتلا به افسردگی

برخی پژوهش ها نشان داده اند که درد و افسردگی مسیری مشترک را در منطقه لیمبیک (عاطفی) مغز به اشتراک می گذارند.

در حقیقت، پیام رسان های شیمیایی مشابه درد و خلق و خو را کنترل می کنند.

بنابر یک مقاله که توسط دانشکده پزشکی هاروارد منتشر شد، افراد مبتلا به درد مزمن سه برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به نشانه های روانی – به طور معمول اختلالات خلق و خو یا اضطراب – قرار دارند و بیماران افسرده سه برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به درد مزمن قرار دارند.

بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی هرگز کمک دریافت نمی کنند زیرا متوجه نمی شوند که درد ممکن است نشانه ای از ابتلا به افسردگی باشد.

اهمیت درک نشانه های جسمی افسردگی از این جهت است که درمان افسردگی می تواند به درمان درد کمک کند و درمان درد می تواند در درمان افسردگی نقش داشته باشد.

سردرد دیگر علائم افسردگی است

سردردها و سردردهای میگرنی از نشانه های شایع در میان افراد مبتلا به افسردگی هستند. اگر به سردردهای میگرنی مبتلا بوده اید، ابتلا به افسردگی می تواند شرایط آنها را وخیم‌تر سازد.

افسردگی و سردردهای میگرنی ارتباطی نزدیک با یکدیگر دارند

نتایج مطالعه ای که طی یک بازه زمانی دو ساله انجام شد، نشان داد که فردی با سابقه ابتلا به افسردگی شدید سه برابر احتمال بیشتری دارد که نخستین حمله میگرنی خود را تجربه کند و فردی با سابقه میگرن پنج برابر احتمال بیشتری دارد که نخستین دوره افسردگی را تجربه کند.

کمر درد را جدی بگیرید

اگر به کمر درد مبتلا بوده اید، ممکن است ابتلا به افسردگی شرایط آن را وخیم‌تر سازد. مطالعه ای که توسط پژوهشگران دانشگاه آلبرتا انجام شد.

نمونه های تصادفی از نزدیک به ۸۰۰ فرد بزرگسال که گردن درد و کمردرد نداشتند را دنبال کرد و مشخص شد، افرادی که از افسردگی رنج می برند نسبت به افرادی که افسردگی ندارند، چهار برابر احتمال بیشتری دارد به درد شدید یا ناتوان کننده گردن و کمر مبتلا شوند.

دردهای عضلانی و درد مفاصل از علائم افسردگی

افسردگی می تواند هرگونه درد مزمن را وخیم‌تر سازد. بنابر نتایج مطالعه ای که در نشریه Journal of General Internal Medicine منتشر شد، نشانه های جسمی شبه ورم مفاصل ممکن است در صورت ابتلا به افسردگی و درمان آن با دارو تقویت شوند.

درد قفسه سینه

بررسی علت درد در ناحیه قفسه سینه توسط یک متخصص از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این درد می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی جدی باشد، اما درد سینه با افسردگی نیز در ارتباط است.

روانشناسی بیماری افسردگی در افراد

افسردگی می تواند هرگونه درد مزمن را وخیم‌تر سازد‎

مشکلات گوارشی

تهوع، اسهال و یبوست مزمن می توانند همگی از افسردگی ناشی شوند.

مطالعات نشان داده اند که ۶۰ درصد از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر دارای یک اختلال روانی، اغلب افسردگی یا اضطراب، نیز بوده اند

نتایج یک مطالعه که در نشریه General Hospital Psychiatry منتشر شد، نشان داد، افرادی که نشانه های تهوع را گزارش کرده بودند، سه برابر احتمال بیشتری داشت به اختلال اضطراب نیز مبتلا باشند و حدود یک و نیم برابر احتمال بیشتری داشت که افسردگی داشته باشند.

افسردگی می تواند دلیل مشکلات گوارشی باشد و این مساله باید پیش از آغاز درمان های تهاجمی بررسی شود.

فرسودگی و خستگی از بارزترین علائم افسردگی

ارتباط خستگی و افسردگی چندان شگفت آور نیست. افسردگی و خستگی یکدیگر را در چرخه ای معیوب تغذیه می کنند و از این رو، شرایط را برای آگاهی از این که یکی از آنها کجا آغاز شده و این که دیگری کجا به پایان می رسد را دشوار می سازد.

پژوهشگران متوجه شده اند افراد مبتلا به افسردگی چهار برابر احتمال بیشتری دارد به خستگی غیر قابل توضیح مبتلا شوند و افرادی که از خستگی رنج می برند تقریبا سه برابر احتمال بیشتری دارد به افسردگی مبتلا شوند.

اختلالات خواب

افراد مبتلا به افسردگی اغلب در به خواب رفتن مشکل دارند، یا در ساعات ابتدایی صبح از خواب بیدار می شوند و دیگر قادر به خوابیدن نیستند.

این در شرایطی است که حدود ۱۵ درصد از افرادی که از افسردگی رنج می برند بیش از اندازه می خوابند. کمبود خواب به تنهایی دلیل افسردگی نیست، اما می تواند به آن منجر شود.

کمبود خواب ناشی از بیماری های دیگر یا اضطراب می تواند افسردگی را بدتر سازد

تغییر در اشتها یا وزن از نشانه های افسردگی میباشد

چندین مطالعه نشان داده اند که اضافه وزن با نشانه های افسردگی، سابقه افسردگی، و دیگر موارد پریشانی روانی (به عنوان مثال اضطراب) در ارتباط بوده است.

بنابر نتایج مطالعه ای که در سال ۲۰۰۶ در نشریه Archives of General Psychiatry منتشر شد، پیوند افسردگی-چاقی در مردان و زنان به صورت مشابه مشاهده شد. همچنین، افسردگی می تواند به کاهش اشتها و در نتیجه آن کاهش وزن نیز منجر شود.

احساس درد

افسردگی و درد دارای مسیر‌ها و انتقال‌دهنده‌های عصبی مشترکی هستند‌. تحقیقات نشان می‌دهد حدود ۷۵‌% از افرادی که به افسردگی مبتلا هستند‌، از درد‌های مکرر یا متوالی رنج می‌برند‌.

طبق بررسی‌های یک گروه کانادایی که منتشر شد‌، احتمال ابتلا به درد شدید یا از کارافتادگی کمر و گردن در افرادی که افسرده هستند ۴ برابر بیشتر از افراد عادی می‌باشد.

حتما بخوانید: افسردگی فصلی چیست؟

کراویتز درباره علائم افسردگی این‌ گونه توضیح می‌دهد:‌

وقتی در شرایط منفی قرار دارید‌، نسبت به تغییرات بدنتان حساس‌ترید‌، از این‌رو هرگونه ناراحتی را با دقت بیشتری متوجه می‌شوید‌

ممکن است دچار سردرد و معده درد شده یا بطور کلی نسبت به درد حساس‌تر شوید‌.

نتایج تحقیقی در سال ۲۰۰۸ که در بایگانی روانشناسی عمومی یافت می‌شود نشان داده که وقتی افراد مبدرد را تجربه می‌کنند‌، مغز آنها احساسات بیشتر و مقاومت کمتری نشان می‌دهد‌، از این‌رو آنها توانایی کمتری در مقابله با درد دارند‌.

اضافه وزن و تنگی لباس از علائم افسردگی هستند

دلیل این اضافه وزن چیست‌؟ شاید به خاطر مصرف بستنی در نیمه‌شب است‌، شاید هم به دلیل خوردن غذای سرد است‌، زیرا حوصله‌ آشپزی و خریدکردن نداشته‌اید‌.

با اینکه غذا خوردن می‌تواند میزان ماده‌ شیمیایی شاد کننده‌ سروتونین در مغز را افزایش دهد‌، اما غذا خوردن احساسی در گذر زمان موجب اضافه وزن و احساس گناه و خجالت می‌شود‌، از سویی دیگر هیچ کمکی به رفع مشکلات پنهانی که موجب افسردگی شما می‌شود‌، نمی کند‌.

تحقیق جدیدی در مجله‌ چاقی نشان می‌دهد که استرس بالا و افسردگی‌، پیروی از روش‌های موثر برای کاهش وزن را مشکل می‌کند.

برخی افراد در اثر افسردگی‌، کاهش وزن پیدا می‌کنند‌، زیرا افسردگی از اشتها می‌کاهد‌

عصبانیت

از اولین علائم افسردگی این است که اگر کوچک‌ترین ناراحتی موجب خشمتان می‌شود و کج‌خلقی عادت جدیدتان شده‌، ممکن است افسرده باشید‌.

در مطالعاتی که در سال ۲۰۱۳ در مجله‌ روانشناسی JAMA منتشر شد‌، ۵۴‌% از افراد افسرده احساس خشونت‌، ترشرویی‌، دعوا کردن‌، کم‌طاقتی و عصبانی بودن دارند‌

سیمون رگو‌، دکترای روانشناسی‌، پروفسور همکار در روانشناسی بالینی و علوم رفتاری در دانشکده پزشکی آلبرت انیشتین و مجری آموزش روانشناسی مرکز پزشکی مونتفیور می‌گوید‌: ‌

”وقتی در نیمه خالی لیوان سیر می‌کنید‌، با اخلاق ‌منفی بیشتری روبه‌‌رو می‌شوید‌‌، مثل کج خلقی‌، نا‌امیدی و خشم‌‌. شاید هنوز به اینجا نرسیده باشید‌، اما راه زیادی نخواهد بود‌‌”.

علامت های افسردگی

عدم داشتن احساس

احساسی ندارید‌؟ بی‌تفاوتید‌؟ بی‌حس هستید‌؟ رگو می‌گوید‌:‌ “‌اغلب ما برای بیدارشدن از خواب در صبح انگیزه‌ای داریم‌، این انگیزه ممکن است کار‌، ورزش‌، روابط اجتماعی‌ یا آماده کردن صبحانه باشد‌. اما برای افراد افسرده این انگیزه‌ها خشکیده است‌‌”.

آنچه زمانی اشک به چشم و خنده بر لبانمان می‌آورد اکنون به سختی توجه مارا جلب می‌کند‌.

این‌گونه رفتار زامبی مانند از نشانه‌های بزرگ افسردگیست‌‌ و شاید باعث شود در چشم افرادی که تا حالا دوستتان داشته و حمایتتان می‌کردند‌، سرد و دور و واپس‌گرا به نظر برسید‌.

نوشیدنی

اگر هر شب چندین لیوان نوشیدنی الکلی مصرف می‌کنید‌، احتمالا دلیل آن چیزی فراتر از یک روز سخت کاریست‌.

تحقیقات در مورد علائم افسردگی شدید نشان می‌دهد تقریبا یک سوم افراد افسرده‌، مشکل سوء مصرف الکل هم دارند‌.

شاید نوشیدن یک لیوان از فشار روزانه‌تان کم کند اما لیوان دوم و سوم احساسات منفی را شدت می‌بخشد مثل خشم‌، نگرانی‌، تندخویی و افسردگی بیشتر‌.

باید به این نکته توجه کرد: برای اینکه کسی درحال سوءاستفاده از الکل باشد لزوما نباید مبتلا به خشونت حاصل از مستی باشد‌.

اعتیاد به اینترنت مهم ترین دلیل افسردگی

شاید هم از قمار کردن و خرید کردن… در کل از انجام دادن هر کاری به صورت افراطی‌، مخصوصا کارهای اینترنتی‌.

چندین تحقیق نشان داده افرادی که اعتیاد به اینترنت دارند و روابط اجتماعی مجازی آنها بیشتر از روابط حقیقی است‌، احتمالا افسرده هستند‌.

حتما بخوانید: آشنایی با افسردگی زنان و راه های درمان آن

آنها ممکن است ناتوان از همراه کردن دیگران با خود باشند یا از دنیای اینترنتی برای فرار از تفکرات و احساساتشان استفاده کنند‌.

هرچند اعتیاد به اینترنت و افسردگی دو مشکل مجزا هستند اغلب باهم همراه می‌شوند‌. رگو می گوید : ” تلاش برای سرحال شدن موقت یک روش برای مقابله با افسردگی است”‌.

رویاپردازی میتواند از علائم افسردگی شدید باشد

اخیرا بیش از حد خیالباف شده‌اید؟ در فکر هنرپیشه شدن یا عشقی آتشین هستید یا فکر می‌کنید که بچه همسایه از بچه شما باهوش‌تر است یا اینکه چشم دیگران دنبال شماست؟

روانشناسان دانشگاه هاروارد نشان داده‌اند وقتی ذهن ما در زمان حال متمرکز باشد بیشترین احساس خوشحالی را خوهیم داشت‌ و وقتی ذهن ما مشغول باشد باعث می‌شود که ما خیالباف، نگران و غمگین باشیم‌.

هرچند که رویاپردازی در یافتن راه‌حل‌های خلاقانه برای رفع مشکلات موثر است‌، اما گاها این اتفاق در اثر ناراحتی هم پیش می‌آید‌

علامت های افسردگی

نمی‌توانید تصمیم بگیرید‌

تحقیقی در دانشگاه کلمبیا برای کشف علائم افسردگی نشان می‌دهد که ما در طول روز بیش از هفتاد تصمیم آگاهانه می‌گیریم‌ و بیشتر آنها نیازی به فکر زیاد ندارند‌ واقعا نتیجه یک تصمیم خوب چیست؟ کمی بیشتر بخوابیم یا بیدار شویم‌؟ لباس خواب خود را عوض کنیم یا نه‌؟

حلیم بخوریم یا تخم مرغ‌؟ تلویزیون تماشا کرده یا مطالعه کنیم‌؟ رگو می‌گوید:

“وقتی افسرده هستیم فرایندهای تشخیصی برایمان سخت می‌شود‌. موضوعات کوچکی که معمولا به سادگی انجام می‌دهیم تبدیل به تصمیمی سنگین برای ما می‌شوند‌.”

از علائم افسردگی افراد افسرده این است که موی خود را شانه نمی‌کنند

حتی اگر از ابتدا هم اهل رسیدن به خود نبوده‌اید با افسرده شدن همین اندک توجه هم ازبین خواهد رفت.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ روی بیش از ۱۰۰۰۰ نفر انجام شد مشخص گردید که ۶۱% از آنها که در بهداشت دهان و دندان دچار مشکل بوده‌اند‌، از افسردگی رنج می‌برند. هرچه مشکل دندان بیشتر، افسردگی شدیدتر‌! رگو می‌گوید:

“این یک طیف است‌. غفلت از سلامتی و ظاهر تنها وقتی مشکل‌ساز است که مربوط به افسردگی و یا از کارافتادگی باشد.” نهایتا توجه نکردن به ظاهر خود نشانه مهمی از وجود مشکلات در درونتان است‌.

عوامل تشدید کننده افسردگی کدامند؟

 • عصبانیت‌ یا احساس‌ دیگری‌ که‌ فرو خورده‌ شده‌ باشد.
 • داشتن‌ شخصیتی‌ وسواسی‌، منظم‌ و جدی‌، تکامل‌گرا، یا شدیداً وابسته‌
 • سابقه‌ خانوادگی‌ افسردگی‌
 • وابستگی‌ به‌ الکل‌
 • شکست‌ در کار، ازدواج‌، یا روابط‌ با دیگران‌
 • مرگ‌ یا فقدان‌ یکی‌ از عزیزان‌
 • از دست‌ دادن‌ یک‌ چیز مهم‌ (شغل‌، خانه‌، سرمایه‌)
 • تغییر شغل‌ یا نقل‌ مکان‌ به‌ یک‌ جای‌ جدید
 • انجام‌ بعضی‌ از اعمال‌ جراحی‌ مثل‌ برداشتن‌ پستان‌ به‌ علت‌ سرطان‌
 • وجود یک‌ بیماری‌ یا معلولیت‌ عمده‌
 • گذر از یک‌ مرحله‌ از زندگی‌ به‌ مرحله‌ای‌ دیگر، مثلاً یائسگی‌ یا بازنشستگی‌
 • استفاده‌ از بعضی‌ از داروها مثل‌ رزرپین‌، داروهای‌ مسدودکننده‌ بتا آدرنرژیک‌، یا بنزودیازپین‌ها
 • محرومیت‌ از داروها و مواد محرک‌ مثل‌ کوکائین ‌، آمفتامین‌ها، یا کافئین‌
 • بعضی‌ از بیماری‌ها مثل‌ دیابت‌، سرطان‌ لوزالمعده ‌، و اختلالات‌ هورمونی‌

پیشگیری‌ از افسردگی

تغییرات‌ عمده‌ زندگی‌ را پیش‌بینی‌ و آمادگی‌ لازم‌ برای‌ مواجه شدن‌ با آنها را کسب‌ کنید. حتی‌الامکان‌ از عوامل‌ خطر پرهیز کنید.

علائم افسردگی

عواقب‌ مورد انتظار

در بسیاری‌ از موارد، بیماری‌ خود به‌ خود خوب‌ می‌شود، اما با کمک‌ گرفتن‌ از پزشک‌ می‌توان‌ مدت‌ افسردگی‌ را کم‌ کرد، روش‌های‌ مقابله‌ با افسردگی‌ را فرا گرفت‌ و از علائم افسردگی شدید آگاه بشوید.

عود افسردگی‌ شایع‌ است‌. درصد بهبودی‌ بالا است‌، حتی‌ اگر فرد به‌ هنگام‌ افسردگی‌، نسبت‌ به‌ بهبودی‌ خود دید منفی‌ داشته‌ باشد.

عوارض‌ احتمالی‌

خودکشی‌. علایم‌ هشداردهنده‌ آن‌ عبارتند از:

 • گوشه‌گیری‌ از خانواده‌ و دوستان‌
 • عدم‌ توجه‌ به‌ ظاهر خود
 • به‌ زبان‌ آوردن‌ این‌ که‌ فرد می‌خواهد «همه‌ چیز را تمام‌ کند» یا اینکه‌ «زیادی‌ است‌ و مزاحم‌ دیگران‌.»
 • شواهدی‌ از داشتن‌ نقشه‌ برای‌ خودکشی‌ (مثلاً نوشتن‌ وصیت‌نامه‌ یا توجه‌ به‌ یک‌ سلاح‌ قتاله‌)
 • خوشحالی‌ ناگهانی‌ پس‌ از احساس‌ نومیدی‌ طولانی‌ مدت‌
 • عدم‌ بهبود افسردگی‌

مقاله مشابه: بررسی روش های درمان افسردگی

درمان‌ و شناخت بهتر علائم افسردگی

در صورتی‌ که‌ علایم‌ خفیف‌ تا متوسط‌ باشند، روش‌های‌ به‌ عهده‌ گرفتن‌ مراقبت‌ از خود را در پیش‌ گیرید:

 • با دوستان‌ و خانواده‌ صحبت‌ کنید.
 • به‌ طور منظم‌ ورزش‌ کنید.
 • یک‌ رژیم‌ غذایی‌ متعادل‌ و کم‌چرب‌ داشته‌ باشید.
 • الکل‌ مصرف‌ نکنید؛
 • کارهای‌ عادی‌ زندگی‌ خود را ادامه‌ دهید.
 • فیلم‌های‌ خنده‌دار و شاد ببینید.
 • در صورت‌ امکان‌ به‌ تعطیلات‌ بروید.
 • احساسات‌ خود را در یک‌ دفتر خاطرات‌ روزانه‌ بنویسید.
 • سعی‌ کنید مشکلات‌ در روابط‌ با دیگران‌ را حل‌ کنید (البته‌ بهتر است‌ که‌ در این‌ زمان‌ تصمیمات‌ عمده‌ نگیرید).
 • تا حدی‌ که‌ می‌توانید فعالیت در وقت ابتلا به افسردگی خود را حفظ‌ کنید.
 • مسؤولیت‌های‌ خود را تا زمان‌ بهبودی‌ به‌ فرد دیگری‌ واگذار کنید.
 • به‌ گروه‌های‌ حمایتی‌ در مورد افسردگی‌ بپیوندید.

علائم افسردگی

داروهای درمان افسردگی

داروهای‌ ضد افسردگی‌ برای‌ بعضی‌ از افراد که‌ افسردگی‌ طولانی‌مدت‌ یا نسبتاً شدید دارند. لیتیم‌ برای‌ مواردی‌ که‌ دوره‌هایی‌ از سرخوشی‌ غیر طبیعی‌ و افسردگی‌ متناوباً رخ‌ می‌دهند.

فعالیت در مدت ابتلا به این بیماری

محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری ها و علایق‌ روزانه‌ را حفظ‌ کنید حتی‌ اگر حوصله‌ آنها را ندارید.

رژیم‌ غذایی‌

یک‌ رژیم‌ عادی‌ و متعادل‌ داشته‌ باشید حتی‌ اگر اشتها به‌ غذا ندارید.

راه های درمان افسردگی

افسردگی باعث بروز حس بی انگیزگی در انسان میشود. با استفاده از مشاوره روانشناسی، مصرف داروهای روانپزشکی و انجام کارهای ساده میتوانید با یکی از روشهای درمان افسردگی به مقابله با آن بپردازید.

با تغییر در شیوه رفتار، افزایش فعالیت های بدنی، سبک زندگی و نوع دیدتون میتوانید با استفاده از روشهای درمان افسردگی به سلامتی کامل برسید

دقت داشته باشید ممارست و انجام دقیق مراحل زیر میتواند به کاهش حس منفی موجود در شما کمک شایان کند. تنها لازم است با دیدی باز و انجام تمامی مراحل به درمان افسردگی بپردازید.

یکی از راه های درمان افسردگی با ایجاد رویه در زندگی

اگر افسرده هستید و حس خوبی ندارید باید یک رویه درست و حساب شده در زندگی روزمره ایجاد کنید.

رویه به معنی انجام با برنامه کارها میباشد. با استفاده از برنامه ریزی روزمره نه تنها میدانید باید چه کاری انجام دهید بلکه برای انجام آنها انگیزه هم خواهید داشت. کارهایی که از انجامشان لذت میبرید را به عنوان بخش های اصلی رویه روزمره خود در نظر بگیرید.

هدف تعیین کنید

وقتی احساس افسردگی میکنید به نظر میرسد هیچ کاری را نمیتوانید تمام کنید و حس بدی نسبت به خودتان داشته باشید. پس یکی از روشهای درمان افسردگی تعیین هدف است.

اهدافی که بر اساس زندگی روزمره و اهداف بلند مدت شما تعریف شده باشند میتوانند انرژی بسیاری را بهتون تزریق کنند

بعد از مدتی سعی کنید برای درمان افسردگی اهداف دیگری هم به لیستتون اضافه کنید.

ورزش یکی از روشهای درمان افسردگی

انجام حرکات بدنی باعث ترشح هورمون آندروفین در بدن میشود، برنامه بلند مدت ورزشی کمک بسیاری به ترشح آندروفین و درمان افسردگی میکند.

کار اصلی هورمون آندروفین ایجاد شادی و افزایش  روحیه میباشد که یکی از روشهای درمان افسردگی است.

روشهای درمان افسردگی

انجام روزمره ورزش حس مثبت اندیشی در مغز انسان به وجود می آورد و یکی از روشهای درمان افسردگی میباشد.

اما برای درمان افسردگی چقدر باید ورزش کنیم؟ نیاز نیست مثل دونده ماراتون بدوید و عرق کنید. تنها برنامه روزانه راه رفتن تند برای درمان افسردگی بسیار مفید میباشد.

تغذیه سالم

هیچ رژیم درمانی خاصی برای افسردگی وجود ندارد. تنها کافیست مراقب تغذیه خود باشید، معمولا افسردگی باعث افزایش اشتهای افراد میشود، البته منظور از افزایش اشتها میل به خوردن فست فودها و تنقلات ناسالم میباشد.

غذاهایی که همه ما از مفید نبودن آنها آگاه هستیم. تحقیقات نشان میدهد موارد غذایی حاوی امگا ۳ (مثل ماهی تن و سالمون)  و اسید فولیک (اسفناج و آوکادو) از روشهای درمان افسردگی میباشند.

خواب کافی

یکی از علائم افسردگی خواب کم و سطحی است، افراد افسرده بسته به سطح افسردگی نمیتوانند خواب عمیق داشته باشند و از این موضوع رنج میبرند. اما چکار میتوان کرد؟

با تغییر در سبک زندگی خود شروع کنید. در بازه زمانی مشخص شب به تخت بروید و صبح ها زمان دقیقی از خواب بلند شوید

در طی روز چرت نزنید، عوامل حواس پرت کن از قبیل رایانه، تلویزیون و مهمتر از همه گوشی تلفن را از اتاق خواب دور کنید. میتوان با انجام موارد بالا به افزایش کیفیت خواب و درمان افسردگی کمک کرد.

مسئولیت پذیر باشید

یکی دیگر از علائم افسردگی عدم قبول مسئولیت در خانه و محیط کار میباشد، البته این مسئولیت پذیر نبودن به تمامی مراحل زندگی کشیده میشود.

شرکت در تعاملات اجتماعی و خانوادگی و قبول مسئولیت از روشهای درمان افسردگی میباشند. حس تاثیر گذاری یکی از توصیه های علم روانشناسی برای غلبه بر افسردگی میباشد.

روشهای درمان افسردگی مفید

نیازی نیست به کارهای اجباری که برای شما مسئولیت سنگین به بار می آورند مشغول باشید.

حتی فعالیت های داوطلبانه و خیرخواهانه از قبیل شرکت در مراکز خیریه، کمک به معلولین ذهنی، مراکز تربیتی کودکان و نوجوانان، مراکز محافظت از محیط زیست و حیوانات میتوانند حس مفید بودن را بیشتر در شما زنده کنند.

مبارزه با افکار منفی

در یکی دیگر از روشهای درمان افسردگی باید شیوه تفکر  نوع نگاه به مسائل گوناگون را تغییر دهیم. به قول معروف نیمه پر لیوان را ببنید.

این کار یک شبه اتفاق نمی افتند اما میتوان با تمرکز به پایان مثبت اتفاقات با افکار منفی که دشمن اصلی روح و روان است مبارزه کرد.

دفعه بعد که احساس افسردگی داشتید از افکار منطقی و سازنده برای مقابله با افسردگی استفاده کنید

شاید فکر کنید هیچ کس شما را دوست ندارد، اما برای این ادعا شواهد منطقی هم دارید؟؟ شاید فکر کنید بی خاصیت ترین فرد زمین هستید، اما واقعا درسته؟؟

همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین روشهای درمان افسردگی از طریق مبارزه با افکار منفی نیاز به تمرین بسیار دارد ولی پیش از آنکه این افکار کنترل شما را به دست بگیرند دست به کار شوید.

مصرف مکمل های غذایی با مشورت دکتر

قبلا هم گفتیم بعضی از مواد غذایی حاوی امگا سه و اسید فولیک میباشند که از معمول ترین روشهای درمان افسردگی هستند.

اما شرایط افسردگی متفاوت درمان های متفاوتی هم نیاز دارد و نمیتوان سرخود به مصرف مکمل های غذایی مبادرت ورزید. حتما پیش از مصرف هر مکملی با دکتر متخصص مشورت کنید.

کارهای جدید انجام دهید

وقتی دچار افسردگی هستیم در یک برزخ از شک و تردید نسبت به هر چیزی قرار داریم.

برای استفاده بهینه از روشهای درمان افسردگی باید دست به انجام کارهای جدید بزنیم. به موزه بروید، به پارک بروید و کتاب هایی که قبلا خوانده اید را دوباره مطالعه کنید، کلاس زبان بروید و چیزهای جدید یاد بگیرید.

با انجام کارهای جدید و ایجاد تنوع فعل و انفعالات مثبت شیمیایی در مغزمان رخ میدهد.

روش های درمان افسردگی

تجربه کارهای جدید سطح ترشح دوپامین در مغز را که مسئول لذت و یادگیری میباشد را افزایش خواهد داد.

تفریح کنید

طبق یکی از مرسوم ترین روشهای درمان افسردگی حتما باید تفریح کنید. اگر هیچ میلی به تفریح نداشته باشیم چطور؟ هیچ راهی نیست باید تمام تلاش خود را بکنید و خودتون را در موقعیت اجباری قرار بدین تا مجبور باشید تفریحات جدید ا تجربه کنید.

کارهایی که قبلا از انجامش لذت میبردید را دوباره امتحان کنید. به سینما و تئاتر بروید، با دوستانتون قرار شام و یا پیاده روی بزارید. ایجاد تنوع خود یکی از روشهای درمان افسردگی میباشد

با توجه به سبک زندگی امروز ما، افسردگی در کمین میباشد. اگر به خودتان اهمیت ندهید و برای روزمرتان برنامه نداشته باشید دیر یا زود دچار افسردگی میشوید.

همچنین میتوانید از وب سایت روانشناسی ویکی روان مشاوره روانشناسی رایگان بگیرید.

علائم افسردگی و راه های پیشگیری و درمان آن
5 (100%) 1 vote
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

تعریف رفتار هیجانی

رفتار هیجانی چیست؟

همه ما به دنبال هر هیجانی که تجربه می‌کنیم، رفتاری از ما سر می‌زند که …

۲ دیدگاه ها

 1. با سلام و احترام
  مطلب شما در مورد افسردگی را خواندم و از مطالب شما استفاده کردم.
  قسمت مصرف مکمل های غذایی با مشورت دکتر خیلی واسم جلب بود و جای تشکر داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *