قماربازی

اعتیاد به قمار چیست؟ (راه درمان قماربازی)

اعتیاد به قمار یا همان قماربازی بیمارگونه (Gambling addiction) هم مانند دیگر انواع بیماری اعتیاد خطرناک خاص خود را دارد. اگر ندانید اعتیاد به قمار یعنی چه و چه علائمی دارد، احتمال اینکه درگیر آن شوید بسیار زیاد است و برای ترک آن باید از مشاور ترک اعتیاد کمک بگیرید. در این مطلب ویکی روان به روانشناسی اعتیاد به قمار و راه های ترک آن می پردازیم.

منظور از قمار چیست؟

اعتیاد به قمار چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

قمار به شرط ‌بندی که میان دو یا چند نفر در یک بازی صورت می‌ گیرد گفته می ‌شود.

قمار می ‌تواند به صورت گروهی در مراکزی به نام کازینو (قمارخانه) یا توسط دو یا چند فرد به صورت خصوصی انجام گیرد. معمولا قمار کردن جنبه مالی دارد و فرد در آن یا مالی را از دست می دهد یا با غلبه بر دیگران سودی کسب می کند.

قمار به اشکال بسیار زیاد و در موضوعات مختلفی برگزار می شود به همین خاطر افراد زیادی می توانند به شکلی با آن درگیر شوند.

منظور از اعتیاد به قمار چیست؟

قماربازی بیمارگونه یا همان اعتیاد به قماربازی عبارت است از دوره‌ های قماربازی تکراری که منجر به در هم گسیختگی اجتماعی- اقتصادی، مفروض شدن و فعالیت ‌های غیرقانونی می‌ گردد.

در واقع اعتیاد به قمار همراه است با وابستگی و اعتیاد که جوانب مختلف زندگی فرد را مثل هر نوع دیگر قماربازی تحت تاثیر قرار می‌ دهد

از منظر طب روانی و رفتاری، عادت به قمار مانند اعتیاد به رابطه جنسی یک مشکل روانی محسوب می‌ شود که ناشی از مشکل در کنترل انگیزش و تکانه‌ ها‌ی فرد قمارباز است.

علائم اعتیاد به قمار چیست؟

علائم اعتیاد به قمار بسیار واضح و قابل تشخیص است، قماربازهای حرفه ‌ای معمولاً نمی ‌توانند در مقابل برخی از رفتارهایشان، حتی اگر خطرناک هم باشد، مقاومت کنند.

آنها حتی اگر شرایط زندگی مالی شان خراب باشد باز هم نمی توانند از شرکت یا دنبال کردن قمار دست بکشند و مانند فردی که معتاد به الکل یا معتاد به هروئین است بی تاب قماربازی هستند.

اینها مهم ترین علائم اعتیاد به قمار هستند اما فرد معتاد از آنها به عنوان سرگرمی و تفریح یاد می کند در صورتی که اینطور نیست، او اعتیاد خود را تکذیب می کند.

در واقع بیماران مبتلا به قماربازی اشتغال ذهنی شدید به قمار دارند و احساس  نیاز برای افزودن میزان فزاینده پول برای کسب هیجان مطلوب از طریق قمار می ‌کنند.

این افراد تلاش‌ های ناموفق مکرر برای کنترل، کاهش یا ترک قمار را انجام می‌ دهند، اما دچار بی ‌قراری و تحریک‌ پذیری به هنگام تلاش برای کاهش یا ترک قمار هستند.

برای این افراد، قماربازی به عنوان وسیله ‌ای برای فرار از مسائل یا رهایی از خلق ملالت‌ بار (احساس درماندگی، گناه، انواع گوناگون اضطراب، بیماری افسردگی) می‌باشد.

مهم ترین نشانه های اعتیاد به قماربازی عبارتند از:

  • بی تابی در صورت دوری از قمار
  • ارائه راهکارهای متنوع برای پیروزی در مسابقات
  • تاثیرپذیری از روند قمار بازی خود
  • عدم تمایل به صحبت در مورد قمار و اصلاح رفتار خود
  • انجام بای های قمار آنلاین در صورت عدم دسترسی به قماربازی حضوری

خطرات قماری بازی و اعتیاد به قمار چیست؟

قماربازی

قمار بازی هم مانند هر نوع اعتیادی خطرات زیادی دارد که هم فرد معتاد و هم اطرافیان را درگیر خود می کند.

اصولا این افراد پس از باخت، روز بعد برای برد برمی ‌گردند!

آنها برای پنهان نمودن میزان درگیری با قمار، به اعضاء خانواده، مشاور روانشناس و دیگران دروغ می ‌گوید و خاضر به شرکت در جلسات مشاوره ترک اعتیاد آنلاین یا حضوری هم نیستند!

معتادان قمار برای تهیه پول قمار دست به اقدامات غیرقانونی مثل جعل، فریبکاری، دزدی و اختلاس دست می ‌زند و به دلیل قماربازی، رابطه یا شغل قابل ملاحظه یا یک فرصت آموزشی یا شغلی را از دست می ‌دهند.

این افراد به منظور تهیه پول، برای رهایی از مخمصه‌ های ناشی از قمار به دیگران متوسل می ‌گردند. از اعتیاد به قمار در برخی از مواقع به عنوان بیماری پنهان یاد می ‌شود.

قماربازی برخلاف اعتیاد به مواد مخدر یا مشروبات الکلی هیچ نشانه جسمانی و ظاهری خاصی ندارد

با آنکه اعتیاد به قمار نشانه و عوارض جسمانی ندارد اما عوارض

  • روانی
  • اجتماعی
  • مالی
  • عاطفی و بیمارگونه

بسیار ویرانگری دارد.

روانشناسی اعتیاد به قمار

با توجه به اینکه اعتیاد به قمار عوارض ظاهری و آشکار ندارد در نتیجه کسانی که به این بیماری رفتاری مبتلا هستند در مقایسه با افراد معتاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، راحت ‌تر می ‌توانند خود را فریب دهند و معتاد بودن خود به قمار را انکار کنند یا آن را یک مشکل کوچک به حساب بیاورند.

به هر حال، فردی که به قمار معتاد است همه تلاش خود را به کار می ‌گیرد تا شرط‌ بندی و قمار کردن خود را از دیگران پنهان کند.

فرد معتاد به قمار پس از بر باد دادن پول‌ های خود یا چند بازی باختن در قمار به شدت پشیمان می‌ شود و احساس گناه و شرمسار به او دست می ‌دهد

حتی قماربازانی که به شدت معتاد بودن خود به این اعتیاد رفتاری را انکار می‌ کنند باز هم در مواقعی به این نتیجه می ‌رسند کاری که انجام می ‌دهند بسیار احمقانه است.

کسانی که با مشکل اعتیاد به قماربازی دست به گریبان هستند اغلب از عزیزان خود دوری می‌ کنند و به اصطلاح از خانه جیم می ‌شوند تا مجبور به توضیح دادن نباشند!

آنها به اعضای خانواده خود درباره اینکه کجا بوده‌ اند و چکار می‌ کرده اند دروغ می‌ گویند تا شدت اعتیاد رفتاری و مشکلی را که از آن رنج می ‌برند، پنهان کنند.

راه درمان اعتیاد به قمار چیست؟

راههای ترک اعتیاد به قمار

در درمان این افراد روان ‌درمانی بینش ‌گرا توام با حمایت گروهی بسیار مفید است.

بهترین راه این است که یک متخصص روانشناس و روان درمانگر در کنار این افراد باشد تا دلیل اعتیاد آنها را ریشه یابی کرده و روش هایی برای درمان اعتیاد به قمار ارائه کند.

برخلاف دیگر انواع اعتیاد، در قماربازی نیاز به بستری کردن بیمار نیست، استفاده از دارو درمانی هم در بیشتر موارد توصیه نمی شود بلکه گفتار درمانی (مشاوره روانشناسی آنلاین یا حضوری) می تواند در چند جلسه تغییرات مثبت بسیاری به همراه داشته باشد.

شما دوست گرامی در صورت نیاز می توانید از خدمات مشاوره روانشناسی آنلاین سایت ویکی روان به شکل صوتی و تصویری برای ترک اعتیاد به قماربازی استفاده کنید.

مشاوره روانشناسی اینترنتی

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

درمان شناختی رفتاری افسردگی چیست؟

درمان شناختی رفتاری افسردگی چیست؟ (۰ تا ۱۰۰)

درمان شناختی رفتاری افسردگی یکی از روش های کاربردی برای غلبه بر بیماری افسردگی است. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *