خانه / اعتیاد / اعتیاد به موبایل چیست؟ علائم اعتیاد به موبایل کدامند؟
گرایش افراد به اعتیاد موبایل

اعتیاد به موبایل چیست؟ علائم اعتیاد به موبایل کدامند؟

موبایل های هوشمند در عصر حاضر که تمام دنیا را تکنولوژی فرا گرفته توانسته اند در عمق جامعه و فکر افراد مختلف فرهنگی رخنه کرده و خیلی از همین ها را به خود معتاد کنند. اعتیاد به موبایل و همچنین اعتیاد به اینترنت ذهن و هوش و جان خیلی ها را به خطر انداخته و آمار جهانی در روانشناسی حاکی از آن است که در صورت رشد همین آمار بیماری های روحی و روانی و مرض های بسیار جسمی به مردم سرایت خواهد کرد.

اعتیاد به موبایل چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

اعتیاد به موبایل های هوشمند

برخی تحقیقات نشان می دهد که بررسی گوشی موبایل در طول شبانه روز از ۳۰۰ بار هم تجاوز می کند.

قضیه برای قشر جوان اما بسیار حادتر است؛ ۵۳ درصد افراد بین ۱۵ تا ۳۰ ساله بسیار زودتر و بیشتر خودشان را تسلیم اعتیاد به موبایل می کنند.

این آمار نشان می دهد که بیشتر این افراد به موبایل های هوشمند خود اعتیاد پیدا کرده اند و از نشانه های اعتیاد میباشد

دانشمندی آمریکایی که حدود ۲۰ سال روی اعتیاد به خرید کردن افراد تحقیق کرده است، می گوید می تواند به خوبی تشخیص دهد که چه موقع تمایلات افراد جنبه غیرعادی پیدا می کند و برای سلامتی شان مضر می شود.

بر اساس آمار موجود بین ۸۰ تا ۹۰ درصد مردم موقع رانندگی از گوشی های هوشمند خود استفاده می کنند که از نظر این محقق به نوعی گویای نوعی از اعتیاد است که برای سلامتی زیان آور است.

گوشی هوشمند و اعتیاد به موبایل

اعتیاد به موبایل

بر اساس آمار موجود در آمریکا، دلیل وقوع ۶ هزار تصادف رانندگی منجر به مرگ و ۹ میلیارد دلار خسارت جانبی در سال به استفاده از گوشی هوشمند در هنگام رانندگی بر می گردد؛

بنابراین روشن است که این نحوه اعتیاد به موبایل کاملا اشتباه و برای انسان زیان آور است.

علاوه بر این، پروفسور «ای رابرت»، استاد دانشگاه، معتقد است که بیشتر حواس پرتی دانشجویانش در هنگام تدریس نیز به استفاده از گوشی ها بر می گردد.

اما چرا مردم جان خود و دیگران را برای گرفتن سلفی به خطر می اندازند؟

این همیشه برای ما سوال بوده که آیا کسانی هستند که به خاطر نوع شخصیت شان بیش از دیگران به گوشی های هوشمند اعتیاد پیدا کنند؟

آیا تحقیقی انجام شده که نشان دهد افراد با توجه به نوع شخصیت خود تا چه حد امکان دارد در دام اعتیاد به گوشی های هوشمند بیفتند؟

یک تعهد سرگیجه آور

استفاده از موبایل تو تخت

در سال ۲۰۱۴ میلادی تحقیقی انجام شد که نشان داد افراد جوان تر زمان بیشتری را با گوشی خود سپری می کنند.

نتیجه این تحقیق همچنین مشخص کرد که دانش آموزان کالج های آمریکا روزانه بین ۴۸ دقیقه تا هشت ساعت از زمان خود را با کار کردن با گوشی های هوشمند سپری می کنند.

۶۷ درصد این دانش آموزان حتی هنگام خواب هم گوشی های شان را همره داشتند و آن را در حالت ویبره قرار می دادند و حتی ۴۶ درصد آنها گفته بودند که بدون وجود گوشی های هوشمندشان می میرند

روانشناسان برای درمان مقاومت در برابر اینترنت (گوشی) توصیه هایی ارائه می دهند.

شاید باور نکنید اما حتی هنوز هم کسانی هستند که دوست ندارند توسط گوشی های هوشمند احاطه شوند و سعی می کنند تا حد ممکن از استفاده از این گوشی ها اجتناب کنند.

این افراد کسانی را که به گوشی های هوشمند معتاد شده اند دیده و دریافته اند که آنها کنترل خود را از دست داده و اراده خود را به گوشی های شان سپرده اند.

علت اعتیاد به موبایل چیست؟

گرایش افراد به اعتیاد موبایل

برخی از مشخصه های اصلی فرد معتاد به گوشی، سکوت، خوشی، مقاومت کردن و دوری گزیدن از سایر افراد اجتماع است که توسط محققان شناسایی شده اند.

برای آن که بفهمیم چه چیزی موجب می شود افراد نسبت به اعتیاد به موبایل مستعدتر باشند، بد نیست به کتاب پروفسور ای رابرت به نام «بیشتر از یک چیز خوب» نگاهی بیندازیم.

محققان همچنین فهمیده اند که چه زمانی ظرفیت توجه ما پایین می آید.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ میلادی توسط مایکروسافت انجام شده نشان می دهد:

متوسط ظرفیت توجه افراد معمولی در حدود ۸٫۲۵ ثانیه یا کمتر است که این میزان چهار ثانیه از ظرفیت توجه ۱۵ سال پیش انسان ها کمتر است.

این موضوع ضمن آن که از نشانه های اعتیاد بشر به گوشی های هوشمند است، خود می تواند موجب تشدید اعتیاد به گوشی نیز بشود.

علایم اعتیاد به موبایل کدامند؟

موبایل

زمانی که یکی از این ویژگی ها را در خودتان ببینید می توانید بفهمید که احتمال ابتلا به اعتیاد به موبایل در شما افزایش یافته است.

اولین نشانه اعتیاد به موبایل بی ثباتی عاطفی است

آدم های دمدمی مزاج احتمال بیشتری دارد که به اعتیاد به دیوایس های سلولوییدی خود کشیده شوند.

در حالی که انسان های با ثبات، کمتر دچار اعتیاد به موبایل می شوند.

حتما بخوانید

افراد دمدمی مزاج به این دلیل بیشتر به اعتیاد به گوشی خود کشیده می شوند که با آن احساس آرامش بیشتری می کنند.

و برای دقایقی بی خیالی را به کمک گوشی هوشمند خود تجربه می کنند و همین موجب می شود که اعتیاد آنها به گوشی مستحکم تر شود.

محققان متوجه شده اند دانشجویان برونگرا که مرتب به فکر میهمانی رفتن و ارتباط برقرار کردن با اطرافیان خود هستند نسبت به افراد درونگرا بیشتر ممکن است که در دام اعتیاد موبایلی گرفتار شوند.

محققان همچنین متوجه شده اند که احساس در ارتباط بودن با دیگران بزرگترین عامل احساسی است که مردم را به اعتیاد به گوشی های هوشمندشان می کشاند.

در حالی که انسان های درونگرا که نیاز کمتری به در ارتباط بودن با دیگران احساس می کنند، احتمال کمتری دارد که به موبایل خود معتاد شوند.

شاید به نظر عجیب برسد اما گوشی های هوشمند این روزها نقش اساسی را در موفقیت در زندگی جوانان و بزرگسالان یا عدم آن ایفا می کنند.

به گونه ای که اگر در سال های قبل شخصیت افراد به لباس و ماشین آنها ارجاع داده می شد.

حالا با توجه به نوع گوشی هر فرد، دیگران در اماکن عمومی شخصیت آنها را داوری می کنند.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

جملاتی که مردان را تحریک می کنند

جملاتی که مردان را دیوانه میکند (۲۶ جمله طلایی)

استفاده از جملاتی که مردان را دیوانه میکند تاثیر فوق العاده ای بر کیفیت زندگی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *