اعتیاد به ورزش چیست

اعتیاد به ورزش کردن چیست؟ (علائم و راه درمان)

اعتیاد به ورزش کردن (Exercise addiction) هم خوب است هم بد. از این جهت اعتیاد به ورزش کردن خوب است که تحرک بدنی برای سلامتی جشم و روان مناسب است و از این جهت بد است که هر نوع اعتیاد (به هر چیزی) به هیچ وجه مناسب نمی باشد. در جلسات مشاوره آنلاین ترک اعتیاد در ویکی روان در مورد اینکه اعتیاد به ورزش چیست و چه علائمی دارد زیاد بحث می شود که در این مطلب ویکی روان به بررسی دقیق آن می پردازیم.

اعتیاد به ورزش چیست؟

اعتیاد ورزشی چیست

با وبلاگ روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

اعتیاد به ورزش یک وسواس ناسالم و نوعی اعتیاد رفتاری در مورد آمادگی جسمانی و ورزش است که اغلب به دلیل اختلالات تصویر بدن و اختلالات خوردن ایجاد می‌ شود.

معتادان به ورزش ویژگی‌ هایی مشابه سایر معتادان را دارند که شامل این موارد می‌ شود:

 • وسواس در رفتار
 • درگیر شدن با این رفتار حتی اگر باعث صدمه جسمی شود
 • علیرغم میلتان، درگیر این رفتار شوید
 • مخفیانه رفتار کردن

ورزش باعث ترشح برخی هورمون ها در سیستم عصبی می‌ شود. این مواد احساس لذت یا پاداش ایجاد می‌ کنند. اعتیاد به ورزش ممکن است تا حدی وابسته به این واکنش لذت‌ بخش باشد و فرد را به انجام مداوم ترغیب نماید.

کاهش شدید وزن و بیماری‌ های مرتبط با کاهش وزن نیز می‌ تواند ناشی از اعتیاد به ورزش باشد که در ادامه این مطلب سایت ویکی روان به آنها می پردازیم.

پیش از شروع بد نیست مقاله تعریف بیماری اعتیاد از دید روانشناسی را در سایت ویکی روان بخوانید.

علت اعتیاد به ورزش چیست؟

با ورزش هورمون اندورفین و هورمون دوپامین آزاد می‌ شود. اینها همان انتقال دهنده‌ های عصبی هستند که هنگام استفاده از مواد آزاد می‌ شوند. یک معتاد به ورزش هنگام ورزش کردن احساس پاداش و لذت می‌ کند و همین احساس را دوست دارد.

این فرد وقتی ورزش را متوقف می‌ کنند، انتقال‌ دهنده‌ های عصبی از بین می‌ روند. یک معتاد مجبور است بیشتر فعالیت کند تا باعث آزاد شدن مواد شیمیایی شود.

اعتیاد به ورزش معمولا با میل به آمادگی جسمانی شروع می‌ شود. همچنین اختلال خوردن، مانند بی‌ اشتهایی عصبی یا پرخوری، ممکن است منجر به یک وسواس ناسالم همراه با ورزش شود. اختلال بدشکلی بدن یا اختلال تصویر بدن نیز ممکن است باعث اعتیاد به ورزش شوند.

هورمون اعتیاد به ورزش چیست؟

همانطور که در بالا اشاره شد مهم ترین هورمون اعتیاد به ورزش اندروفین و دوپامین می باشد. این هورمون ها با انجام فعالیت های دیگر هم در بدن ترشح می شوند و اگر ادامه دار باشند فرد به آن فعالیت اعتیاد پیدا می کند.

مانند اعتیاد به غذا خوردن یا اعتیاد به خرید کردن که همگی به فرد احساس آرامش و لذت زیادی می دهند.

چه کسانی در معرض خطر اعتیاد به ورزش هستند؟

افرادی که برای روی فرم ماندن احساس فشار می‌ کنند در معرض ابتلا به اعتیاد ورزشی قرار دارند. افرادی که دارای اضافه وزن هستند و رژیم لاغری شدیدی دارند نیز ممکن است در معرض اعتیاد به ورزش باشند.

در کل این رفتارها می تواند موجب به بروز وسواس و اعتیاد به ورزش کردن شود که به هیچ وجه مناسب نیست!

علائم اعتیاد به ورزش چیست؟

سوالات زیادی در بخش ترک اعتیاد آنلاین ویکی روان می شود که از کجا بفهمیم معتاد به ورزش کردن هستیم یا نه؟ اصلا علائم اعتیاد به ورزش چیست؟

۱- از دست دادن یک تمرین باعث تحریک پذیری، اضطراب یا افسردگی شما می‌ شود

راه درمان اعتیاد به ورزش چیست

به عنوان مثال، اگر پس از روزهای متوالی و حذف یک تمرین، احساس آشفتگی یا ناراحتی داشتید، این می‌ تواند یک هشدار باشد.

۲- شما هنگام بیماری، آسیب دیدگی یا خستگی هم ورزش می‌ کنید

گوش دادن به نشانه های بدنی، مهم است و نباید نادیده گرفته شوند. کسانی که به ورزش اعتیاد دارد هنگام آنفولانزا یا حتی مواجه با انواع استرس خود را تحت فشار قرار می‌ دهند و استراحت نمی‌ کنند.

این از بدترین علائم اعتیاد به ورزش کردن است.

۳- ورزش راهی برای فرار کردن است

در افراد معتاد به ورزش، هدف اصلی دیگر متعادل سازی ذهن یا کم کردن استرس نیست.

آنها از ورزش کردن به عنوان راهی برای غلبه بر:

 • تنهایی
 • استرس و نگرانی
 • انواع اضطراب ها
 • مشکلات خانوادگی و فردی
 • سرپوش گذاشتن بر مشکلات مالی
 • مشکلات زناشویی

استفاده می کنند.

ورزش راهی برای کناره گیری از برخی موقعیت های زندگی و احساساتی است که به دلیل آنها ایجاد می شود. اقدامات بالینی مانند گفتار درمانی یا همان مشاوره روانشناسی روشی بی خطر و سازگار برای رفع احساسات ناراحت کننده هستند.

۴- تمرینات ورزشی بر روابط تاثیر می‌ گذراند

هنگامی که متوجه می‌ شوید بیشتر از وقت گذراندن با همسر، خانواده یا دوستتان در حال گذراندن دوره های ورزشی و تمرین های سخت هستید یا اینکه به جای معاشرت با دوستان خود در باشگاه می‌ مانید، این می‌ تواند نشان دهنده رابطه ناسالم با ورزش باشد.

مانند دیگر انواع اعتیاد، معتادان به ورزش برای ادامه رفتارهای ناسالم تمایل دارند از دوستان و خانواده خود جدا شده و منزوی شوند.

۵- همیشه ورزش اولویت اول است

به همین ترتیب، فرد ورزش کردن را مهمتر از هر کاری می‌ داند.

اگر شب کم خوابیده باشد باز هم ترجیح می دهد اول صبح ورزش کند یا در سفر از هر فرصتی برای ورزش کردن استفاده می کند.

۶- با ورزش کردن احساس خوشبختی می کند

یکی از بدترین علائم اعتیاد به ورزش کردن این است که احساس خوب تنها در صورت تمرین کردن به دست می آید.

اگر او ورزش کرده باشد حالش خوب است اما اگر ورزش نکرده باشد احوال خوشی ندارد، دقیقا مانند بیماری اعتیاد به کار کردن که افراد مبتلا نمی توانند روز آرام و بدون کار را تصور کنند.

به طور مداوم تمرینات را ادامه می‌دهید. کاملا معمول است کسی که مبتلا به اعتیاد ورزش است تمرینات خود را اضافه می‌کند، خواه تکرار حرکات روی نیمکت باشد یا بعد از یک تمرین سخت فوتبال در خانه بدود.

۷- بیش از حد ورزش می کنید

کسی که اعتیاد ورزشی دارد نمی تواند در حد نرمال ورزش کند، آنقدر ورزش می کند که بدن درد می گیرد یا توان راه رفتن ندارد.

۸- ورزش عنصر بازی و سرگرمی را از بین برده است

کارهایی که با بدن خود انجام می‌ دهیم باید فقط به دلیل سرگرم کننده یا مفید بودن آنها انجام شود نه دلایل دیگر.

اگر ما کاری را انجام نمی‌ دهیم که برای خود لذت بخش باشد، باید بدنبال مشکل باشیم. ورزش باید سرگرم کننده باشد، نه اینکه به عنوان یک کار سخت و یا “یک امر ضروری” تلقی شود.

اعتیاد به ورزش چگونه تشخیص داده می‌ شود؟

نشانه های اعتیاد رفتاری

تشخیص اعتیاد ورزش همیشه آسان نیست چون وجه بدی ندارد.

اکثر معتادان به ورزش مشکلی در رفتار خود نمی بینند و آن را عنوان نمی‌ کنند، حتی به آن افتخار می کنند و تحسین دیگران را نیز بر می انگیزند

افزایش وسواس تناسب اندام، افزایش فعالیت های بدنی و کاهش فعالیت اجتماعی معمولا نشان دهنده اعتیاد به ورزش است.

ممکن است مشاور ترک اعتیاد از شما بخواهد برنامه روزانه تمرینات و فعالیت‌ های اجتماعی خود را یادداشت کنید تا تشخیص دهد که آیا الگوی غیر طبیعی ورزش را دارا هستید یا خیر.

چگونه به ورزش اعتیاد پیدا کنیم؟

شاید عجیب باشد اما افراد زیادی در ویکی روان سوال می کنند که چگونه به ورزش اعتیاد پیدا کنیم؟؟؟

البته منظور این سوال این است که چطور خودمان را به ورزش کردن عادت دهیم؟ خب بهتر است این روش ها را امتحان کنید:

 • هدف تعیین کنید، مثلا کاهش وزن، عضله سازی یا هر چیزی که به شما انگیزه میدهد
 • یک موزیک خوب برای ورزش کردن انتخاب کنید
 • اگر تنهایی نمی توانید ورزش کنید بهتر است یک همراه داشته باشید تا در کنارتان باشد
 • از اهرم رنج و لذت استفاده کنید تا انگیزه پیدا کنید
 • هر روز مزایای ورزش کردن و دلایلی که می خواهید ورزش کنید را بنویسید و مرور کنید

چگونه می توانم از اعتیاد به ورزش جلوگیری کنم؟

برای جلوگیری از اعتیاد به ورزش کردن، از رفتن بیش از حد به سالن ورزشی خودداری کنید.

زمان تمرین و میزان ورزش روزانه خود را محدود کنید. در طول هفته چند روزی ورزش نکنید تا بدنتان استراحت کند. اگر می بینید که وسواس ورزش دارید، با متخصص روانشناس خود صحبت کنید.

راه درمان اعتیاد به ورزش چیست؟

در بیشتر موارد، شناخت خود برای کنترل اعتیاد به ورزش ضروری است. افراد مبتلا به اعتیاد ورزشی اذعان می‌ کند که مشکلی ندارد و برای فعالیت های ورزشی دلایل زیادی دارند.

اما بهترین راه برای درمان اعتیاد به ورزش کم کردن تدریجی فعالیت های ورزشی به وسیله جایگزینی با فعالیت های دیگر است، شاید این کار سخت به نظر برسد اما باید روش هایی را انتخاب کنید که موجب ایجاد شادی و احساس رضایت مانند ورزش کردن در شما شوند.

روش اصولی تر کمک گرفتن از مشاور ترک اعتیاد آنلاین یا حضوری است.

مشاور روانشناس کمکتان می کند تا دلیل اعتیاد ورزشی را پیدا کرده و بر اساس شرایط و میزان وابستگی به ورزش قدم های علمی و عملی بردارید تا بتوانید بر اعتیاد به ورزش کردن غلبه کنید.

پیشنهاد ویکی روان به شما 🙂

شما دوست عزیز می توانید از سراسر دنیا، بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزاری، در سایت ویکی روان جلسه مشاوره آنلاین روانشناسی به شکل صوتی و تصویری باه بهترین مشاورین برگزار نمائید.

برای مشاهده لیست روانشناس ها روی دکمه زیر کلیک کنید:

مشاوره تصویری در ویکی روان

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

درمان شناختی رفتاری افسردگی چیست؟

درمان شناختی رفتاری افسردگی چیست؟ (۰ تا ۱۰۰)

درمان شناختی رفتاری افسردگی یکی از روش های کاربردی برای غلبه بر بیماری افسردگی است. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *