خانه / روانشناسی / انواع هوش انسان و کاربرد آن در زندگی
هوش

انواع هوش انسان و کاربرد آن در زندگی

توانایی ذهنی انسان سوژه‌ای است که همیشه برای دانشمندان بخصوص روان‌شناسان مورد مالعه قرار گرفته و این مطالعات همچنان ادامه دارد و دریچه‌های جدیدی را در مورد هوش، به روی انسان باز می‌کند. اما آنچه باید در رابطه با هوش بدانیم، آشنایی با انواع آن است.

با ویکی روان همراه باشید.

منطقی(IQ): همان هوش عقلی یا  ریاضی است که در مدارس، ما را با آن می‌سنجیدند. اما انسانهایی را می‌توانیم مثال بزنیم که در دانشگاه معدل بالایی داشتند، اما در زندگی خانوادگی یا کاری شکست خوردند. پس این نوع هوش، لازم است، اما کافی نیست.

هوش هیجانی(EQ): به معنای توانایی مدیریت کردن هیجانات خود و دیگران. بعنوان مثال در اداره‌ای هستید. کارمند با ارباب‌رجوع مشغول دعواست. بعد از دعوا نوبت به شما می‌رسد. آن کارمند با لحنی عصبانی به شما می‌گوید کارتون چیه! این کارمند هوش هیجانی پایینی دارد. این نوع هوش، با تمرین و تکرار قابلیت ارتقاء دارد.

هوش سیاسی(PQ):  به آن هوش تدبیری نیز گفته می‌شود. معنا و مفهوم آن این است که بدانیم در مقابل هر فرد بهترین نوع رفتار چه باید باشد.‌ تشخیص تفاوت میان افراد و به‌کارگیری بهترین شیوه‌ عملکرد برای نزدیک شدن به آنها؛ در واقع این نوع توانایی ذهنی یعنی «هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد».

از طرفی این هوش، یعنی این‌که خودم را با سواد مخاطب هماهنگ کنم و از به‌کار بردن سؤالات و عبارات نابجا خودداری کنم. این نوع از هوش، توان درک طرف مقابل را در ما افزایش می‌دهد. هوش تدبیری همان کیاست داشتن در کار است. به ما یاد می‌دهد که با مردم بحث نکنیم، یاد می‌دهد که به بازار رفته‌ایم تا معامله کنیم نه مقابله و این‌که درک فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌ها را داشته باشیم.

هوش

هوش جسمانی یا فیزیکی(PQ): به ما می‌گوید که برای موفقیت در کار و نزد مردم می‌بایست روح شاداب و مغزی پویا داشته باشیم و این مهم مهیا نمی‌شود مگر این‌که جسم سالم داشته باشیم. این نوع هوش، به ما می‌گوید که عقل سالم در بدن سالم قرار دارد، پس مراقبت‌کننده‌ ورزش و سلامتی خود باشیم.

هوش معنوی(SQ):به انسان بودن ما، صداقت داشتن ما و سالم بودن اخلاق ما می‌پردازد. این نوع هوش، یعنی خودمان را نانوایی فرض کنیم که قرار نیست نان سوخته دست مردم بدهیم.

هوش مدیریتی(MQ): به ما یادآور می‌شود برای موفقیت در زندگی شخصی و کسب و کار باید بتوانیم بر خودمان مدیریت قوی داشته باشیم و به عبارتی روی خودمان که ارزشمندترین دارایی‌مان است سرمایه‌گذاری کنیم. برای این مهم باید این پنج هوش، را با نگاه جامعیت‌نگر به‌کار گیریم.

دکتر پروانه صفایی‌مقدم

درباره پروانه صفایی مقدم

متخصص روانشناسی بالینی عضو سازمان نظام روانشناسی عضو سازمان علوم شناختی سخنران برتر سمینارها 02177610857_09122849487

این و هم چک کنید

چهار کلید طلایی هوش اجتماعی

چهار کلید طلایی هوش اجتماعی

ارتباط بین انسان‌ها امروزی چیزی دور از ذهن نیست. انسان امروز بدون ارتباط با دیگران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *