خانه / روانشناسی فردی / هوش / انواع هوش انسان و کاربرد آن در زندگی
هوش

انواع هوش انسان و کاربرد آن در زندگی

توانایی ذهنی انسان سوژه‌ای است که همیشه برای دانشمندان بخصوص روان‌شناسان مورد مالعه قرار گرفته و این مطالعات همچنان ادامه دارد و دریچه‌های جدیدی را در مورد انواع هوش به روی انسان باز می‌کند. اما آنچه باید در رابطه با هوش بدانیم، آشنایی با انواع آن از دید روانشناسی است.

انواع هوش کدامند؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

منطقی (IQ)

همان هوش عقلی یا  ریاضی است که در مدارس، ما را با آن می‌سنجیدند. اما انسانهایی را می‌توانیم مثال بزنیم که در دانشگاه معدل بالایی داشتند، اما در زندگی خانوادگی یا کاری شکست خوردند. پس این نوع از انواع هوش لازم است، اما کافی نیست.

هوش هیجانی (EQ)

 به معنای توانایی مدیریت کردن هیجانات خود و دیگران. بعنوان مثال در اداره‌ای هستید. کارمند با ارباب‌ رجوع مشغول دعواست.

بعد از دعوا نوبت به شما می‌رسد. آن کارمند با لحنی عصبانی به شما می‌گوید کارتون چیه! این کارمند هوش هیجانی پایینی دارد. این نوع هوش، با تمرین و تکرار قابلیت ارتقاء دارد.

هوش سیاسی (PQ)

به آن هوش تدبیری نیز گفته می‌شود. معنا و مفهوم آن این است که بدانیم در مقابل هر فرد بهترین نوع رفتار چه باید باشد.‌

حتما بخوانید

تشخیص تفاوت میان افراد و به‌ کارگیری بهترین شیوه‌ عملکرد برای نزدیک شدن به آنها؛ در واقع این نوع توانایی ذهنی یعنی «هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد».

از طرفی این هوش، یعنی این‌که خودم را با سواد مخاطب هماهنگ کنم و از به‌کار بردن سؤالات و عبارات نابجا خودداری کنم

این نوع از انواع هوش توان درک طرف مقابل را در ما افزایش می‌دهد. هوش تدبیری همان کیاست داشتن در کار است.

به ما یاد می‌دهد که با مردم بحث نکنیم، یاد می‌دهد که به بازار رفته‌ایم تا معامله کنیم نه مقابله و این‌ که درک فرهنگ‌ ها و خرده‌ فرهنگ‌ها را داشته باشیم.

انواع هوش

هوش جسمانی یا فیزیکی (PQ)

 به ما می‌گوید که برای موفقیت در کار و نزد مردم می‌بایست روح شاداب و مغزی پویا داشته باشیم و این مهم مهیا نمی‌شود مگر این‌که جسم سالم داشته باشیم.

این نوع هوش، به ما می‌گوید که عقل سالم در بدن سالم قرار دارد، پس مراقبت‌ کننده‌ ورزش و سلامتی خود باشیم.

هوش معنوی (SQ) از مهم ترین انواع هوش

به انسان بودن ما، صداقت داشتن ما و سالم بودن اخلاق ما می‌پردازد. این نوع هوش، یعنی خودمان را نانوایی فرض کنیم که قرار نیست نان سوخته دست مردم بدهیم.

هوش مدیریتی (MQ)

 به ما یادآور می‌شود برای موفقیت در زندگی شخصی و کسب و کار باید بتوانیم بر خودمان مدیریت قوی داشته باشیم و به عبارتی روی خودمان که ارزشمندترین دارایی‌مان است سرمایه‌گذاری کنیم.

برای این مهم باید این پنج هوش، را با نگاه جامعیت‌ نگر به‌ کار گیریم.

اهمیت هوش در موفقیت کسب و کار

اکثر آدم‌ها احساس می‌کنند برای شروع کسب و کاری جدید و کار آفرینی به اندازه‌ی کافی با هوش نیستند، اما به نظر می‌رسد هیچ شواهد قانع‌ کننده‌ای مبنی بر این‌ که هوش بالا پیش‌ نیاز این نوع سبک زندگی است وجود ندارد.

اکثر ما مشاغل و کسب و کارهای موفقی را می‌شناسیم که آغازگر آنها کسانی بوده‌اند که برای نخستین اقدام به کارآفرینی کرده‌اند.

کارآفرینانی که از دانشگاه اخراج شده‌اند، و بر اساس منابع زیاد، می‌دانیم تجربه معمولا همیشه از ذکاوت کتابی یا همان هوش را مغلوب می‌کند.

یک چشم‌انداز دیگر این است که در واقع هوش‌های چندگانه وجود دارد، و همه‌ ما در این معیارها نقاط قوت و ضعفی داریم.

این‌ طور به نظر می‌رسد که موفق‌ترین کارآفرینان کسانی هستند که گسترده‌ ترین طیف علایق، مهارت‌ها و تجارب را دارند، در حالی‌ که داشتن حداکثر اطلاعات در هر رشته‌ای چندان مهم نیست.

آشنایی با انواع هوش گاردنر

این همان چیزی است که مدرسه با مطرح کردن انواع خاصی از هوش بر یک محور و نادیده گرفتن انواع دیگر آن بر ما غلبه می کند.

در صورتی که عملکرد شما در ریاضی و زبان خوب نیست، این امکان وجود دارد که در چیزهای دیگر استعداد داشته باشید. اما این “هوش” نامیده نمی شود. چرا؟

در سال ۱۹۸۳ هاوارد گاردنر، روانشناس رشد آمریکایی، ۹ نوع هوش را معرفی کرد:

 • طبیعت گرا (هوش محیطی)
 • موسیقی گرایی (هوش آوایی)
 • منطقی – ریاضی (هوش اعداد/استدلال)
 • وجودی (زندگی هوشمند)
 • میان فردی (هوش مردمی)
 • حرکتی-جسمانی (هوش بدنی)
 • زبانی (هوش کلامی)
 • درون فردی (هوش شخصیتی)
 • مکانی-فضایی (هوش تصویری)

مهارت هایی را که دیگر دانشمندان به عنوان مهارت های ارتباطی درنظر گرفته بودند، همچون مهارت های میان فردی، گاردنر از انواع هوش دانست.

درست همان طور که هوش ریاضی امکان درک جهان را به شما می دهد، “هوش مردمی” هم همان توانایی را، فقط از دیدگاهی دیگر، به شما می دهد

اگر علم ریاضی نداشته باشید ممکن است نتوانید سرعتی که با آن جهان در حال گسترش است را محاسبه کنید، اما احتمالا مهارت هایی را که برای یک فرد مناسب است را دارید.

۹ نوع هوش

در این جا مروری کلی از نظریه های هوش چندگانه بیان می شود:

 1. هوش طبیعت گرا

هوش طبیعت گرا توانایی انسان در تمایز قائل شدن در میان موجودات زنده (گیاهان، حیوانات) و نیز درک دیگر نمادهای جهان طبیعی (ابر، سازه های سنگی) را مشخص می کند.

این توانایی در گذشته به عنوان شکارچی، تهیه کننده، یا کشاورز ارزشمند بوده است و نیز در نقش هایی همچون گیاه شناس یا سرآشپز به اهمیت خود ادامه داده است.

همچنین این گمان وجود دارد که اکثریت جامعه مصرف گرای ما هوش طبیعت گرا را به کار می گیرند، که می توانند در میان خودروها، کتانی ها، نوع آرایش و غیره تمایز قائل شوند.

به طور ویژه کارآفرینان از این هوش استفاده می‌کنند تا زودتر از سایرین بازارهای جدید را ببینند، گرایش‌های جهانی را پیش‌بینی کنند و روی راه‌ اندازی کمپین‌های موثر بازاریابی و جمعیت‌شناسی تمرکز کنند.

 1. هوش موسیقی گرایی

هوش موسیقی گرایی توانایی تشخیص زیر و بم صدا، ریتم، طنین صدا، و لحن می باشد. این هوش ما را قادر می سازد تا موسیقی را تشخیص دهیم، خلق کنیم، بازسازی کنیم و درمورد موسیقی فکر کنیم.

این ویژگی در آهنگ سازان، رهبران ارکستر، موسیقیدانان، خوانندگان و شنوندگان مشهود است.

جالب توجه است که غالبا بین موسیقی و احساسات رابطه موثری وجود دارد؛ و هوش های ریاضی و موسیقی می توانند فرایندهای تفکر مشترکی را به اشتراک بگذارند.

افراد جوان با این نوع هوش معمولا برای خودشان آواز می خوانند یا درام می نوازند. آن ها معمولا صداهایی که دیگران احساس نمی کنند را کاملا درک می کنند

هوش‌ موسیقیایی استعداد تشخیص زیر و بمی، ریتم، رنگ صدا، و تن صدا است.

این مهارت علاوه بر این‌که در هر کسب‌ و کار که به‌ طور مستقیم یا غیر مستقیم با موسیقی ارتباط دارد کلیدی است، به کارآفرینان کمک می‌کند شنونده‌های بهتری باشند، رویدادها را با هم هماهنگ و موزون کنند، برنامه‌های بازاریابی را توسعه بدهند.

هم‌ چنین آدم‌هایی که هوش‌ موسیقیایی دارند معمولا منطقی هستند

 1. هوش منطقی – ریاضی از رایج ترین انواع هوش

هوش منطقی ریاضی توانایی محاسبه، شمارش، و تفکر منطقی است.

کارآفرینان از قوت‌شان در این زمینه استفاده می‌کنند تا شور و اشتیاق‌شان را نسبت به یک راهکار ویژه متعادل کنند و مقدمات ویژه و منابع مالی لازم را برای ساخت، آغاز به کار، و سنجش کسب‌وکار فراهم کنند تا موفق شوند.

هوش منطقی – ریاضی توانایی محاسبه،اندازه گیری، طرح و درک فرضیات، و انجام کامل معادلات ریاضی می باشد.

این هوش ما را قادر می سازد تا روابط ریاضی را درک کنیم و از مهارت های انتزاعی تفکر نمادین، استدلال پیوسته و الگوهای تفکر استقرایی یا استنتاجی استفاده کنیم.

افرادی که دارای هوش منطقی بالایی هستند، به مدل ها، دسته بندی ها و نسبت ها علاقه مندند. آن ها به سمت مسائل ریاضی، بازی های استراتژیک و آزمایشات کشیده می شوند.

 1. هوش وجودی

درک و توانایی یافتن پاسخ سوالات بنیادی درمورد وجود انسان، همچون معنای زندگی، چرا می میریم، و چطور به اینجا رسیدیم، از ویژگی های این هوش است.

 1. هوش میان فردی

هوش میان فردی برای توانایی درک و تعامل موثر با دیگران است. این هوش شامل توانایی ارتباط کلامی و غیرکلامی موثر، توانایی یادآوری تمایز میان افراد، درک خلق و خو و فطرت دیگران است.

معلمان، بازیگران، و سیاست مداران همگی دارای هوش میان فردی می باشند.

نوجوان با این نوع هوش در میان همسالان خود نقش رهبر را ایفا می کنند، در برقراری ارتباط توانمند هستند و به نظر می رسد که احساسات و انگیزه های دیگران را درک می کنند.

این نوع از انواع هوش مجموعه‌ مهارت‌های اجتماعی است. کارآفرینانی که مهارت‌های اجتماعی بالایی دارند با همه‌ مراجعان‌ شان تعامل موثر تری خواهند داشت.

آنها قادر هستند به احساسات، انگیزه‌ها، و خلق‌ خوهای دیگران پی‌ببرند؛ جلب حمایت کنند، و به‌ طور موثر مذاکره کنند. آنها عاشق کار کردن با آدم‌ها هستند.

 1. هوش حرکتی – جسمانی

هوش حرکتی – جسمانی توانایی برای ساخت اشیا با دست و استفاده از انواع مهارت های فیزیکی می باشد.

این هوش همچنین شامل درک زمان بندی و به کمال رساندن مهارت ها از طریق اتحاد و اشتراک ذهن و بدن است.

ورزشکاران، جراحان، و صنعت گران دارای هوش حرکتی – جسمانی هستند.

این هوش از انواع هوش شامل حس زمان‌ سنجی و بهینه‌ سازی مهارت‌ها از طریق هماهنگ‌ سازی ذهن و بدن است.

کارآفرینان تجاری، که در ابداع و ساخت محصولات جدید و نوآورانه نیز خوب عمل می‌کنند، در این حوزه به‌طور ویژه قدرتمند هستند.

قدرتمندی در این حوزه باعث می‌شود در منش رهبری و سخنرانی در جمع تخصص داشته‌باشند.

 1. هوش زبانی از کاربردی ترین انواع هوش است

این از انواع بسیار مفید انواع هوش است. آدم‌هایی که هوش‌ زبانی بالایی دارند در استفاده از کلام و زبان‌ها توانایی بالایی از خودشان نشان می‌دهند.

آنها عموما در انتقال ایده‌ها، خواندن، نوشتن، و داستان گفتن خوب عمل می‌کنند.

کارآفرینان خوب برای رهبری تیم، فروش ایده‌ها به مشتریان و سرمایه‌گذاران، و نوشتن طرح‌های کسب‌وکار به این مهارت‌ها نیاز دارند.

هوش زبانی توانایی فکر کردن به کلمات و استفاده از زبان برای بیان و درک معانی پیچیده می باشد. هوش زبانی به ما امکان می دهد تا نظام و معانی کلمات را درک و از مهارت های آن استفاده کنیم.

حتما بخوانید

هوش زبانی شایع ترین مهارت انسان ها می باشد و در شاعران، رمان نویسان، روزنامه نگاران و سخنرانان موفق مشهود است.

جوانانی که از چنین هوشی بهره می برند از نوشتن، خواندن، قصه گویی یا حل جدول لذت می برند.

 1. هوش درون فردی

هوش درون‌ فردی از انواع هوش است که استعداد درک نقاط قوت، نقاط ضعف، و انگیزه‌های خودتان، و به کارگیری این بینش‌ها در طرح‌ ریزی و راهبرد است.

کارآفرین خوب برای این‌ که شادی و رضایت را به‌دست بیاورد باید بتواند اطراف خودش را با زوج‌های کاری و مشاورانی پر کند که مهارت‌های‌اش را تکمیل می‌کنند.

هوش درون فردی توانایی درک خود و احساسات و تفکرات دیگران است، و این افراد از چنین دانشی در برنامه ریزی و جهت دهی زندگی استفاده می کنند.

هوش درون فردی نه تنها شامل فهم خویشتن می شود، بلکه فهم حالات و وضعیت انسان را نیز دربر می گیرد.

این هوش در روان شناسان، رهبران معنوی، و فیلسوفان به چشم می خورد. این افراد ممکن است خجالتی باشند. چنین افرادی از احساسات خود بسیار آگاه هستند و خودانگیزه می باشند.

 1. هوش فضایی

هوش فضایی توانایی تفکر در سه بعد است. توانایی اصلی آن ها شامل تصورات ذهنی، استلال فضایی، دستکاری و تغییر تصاویر، مهارت های گرافیکی و هنری و تخیلات فعال است. دریانوردان، خلبانان، مجسمه سازان، نقاشان و معماران همگی نمونه های انواع هوش فضایی هستند.

در کسب و کار هوش فضایی توانایی تفکر ۳ بعدی و تصویرسازی با استفاده از چشم ذهن است.

استعداد اصلی کسانی که این هوش را دارند شامل تصویرسازی ذهنی، تفکر ۳ بعدی و تجسم فعال است. به آسانی می‌توان پی‌برد این هوش در بازاریابی، طراحی راهکار، و برندسازی محصول تا چه حد برای کارآفرینان مهم است.

هر شخصی و یا به طور ویژه هر کارآفرین مشتاق، علاوه بر بررسی انواع هوش ، باید ذهنیت‌ خود را نیز بررسی کند.

ذهنیتی خوب است که چالش‌ها را هیجان‌انگیز می‌بیند نه ترس‌ آور، موانع را فرصتی برای یادگیری می‌داند، و باور دارد با تلاش و پشتکار می‌توان بر مانعی غلبه کرد.

شک نداشته باشید کسب انواع هوش ها به مرور زمان شما را در کسب بیشتر موفقیت کمک خواهد کرد. میتوانید با انجام پاره ای امور در هر کدام از این هوش ها که میخواهید قوی شوید.

انواع هوش انسان و کاربرد آن در زندگی
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره پروانه صفایی مقدم

متخصص روانشناسی بالینی عضو سازمان نظام روانشناسی عضو سازمان علوم شناختی سخنران برتر سمینارها 02177610857_09122849487

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

تست کمال گرایی هیل

تست کمال گرایی; آیا به کمال گرایی مبتلا هستید؟

کمال گرایی معمولا به عنوان یک ویژگی شخصیتی در نظر گرفته میشود که با تلاش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *